loga na www miedzy banery

Renault 1170x300

loga na www miedzy banery

VDO

loga na www miedzy banery

Hengst maj

loga na www miedzy banery

Prido

loga na www miedzy banery

Onturtle kwiecien

loga na www miedzy banery

Banner Branzowy TGX PROMO 2025 M 01 FINAL 1170 x 150

Nowocześnie i sprawnie

Z Jarosławem Olszewskim i Wojciechem Gałczyńskim, specjalistami ds. wsparcia technicznego ZF Aftermarket rozmawia Jacek Dobkowski.

 

Jacek Dobkowski: – Spotykamy się w Iławie, podczas I konferencji ZF [pro]Service. Podczas swojej prezentacji wspomniał pan, że układ hamulcowy mBSP, modular Brake System Platform, stosowany już w Mercedesach jest jednoobwodowy. To dobrze?

Jarosław Olszewski: – Pneumatycznie jednoobwodowy, regulacje prawne pozwalają na zastosowanie takiego rozwiązania. Zgadza się, układ jednoobwodowy może komuś kojarzyć się z pojazdami używanymi w rolnictwie. W większości przypadków hamowanie jest sterowane na drodze elektrycznej. Hamujemy pneumatycznie, ale proces sterowania jest w 90 procentach realizowany przez elektryczne uruchamianie systemu, dlatego sterowanie pneumatyczne jednoobwodowe pełni tylko funkcję awaryjną.

 

JD: – Wspomniał pan też o integracji, o coraz mniejszej liczbie komponentów na przykładzie układu hamulcowego. Tylko z drugiej strony, ktoś może powiedzieć, ze integrujecie, ale komponent zawierający więcej rzeczy w sobie będzie droższy?

JO: – Z jednej strony tak, z drugiej strony jest kwestia zamontowania tego na pojeździe. Pojazd niejednokrotnie ma specjalistyczną zabudowę, typu betonomieszarka, poza tym wchodzimy w pojazdy elektryczne, w których “gdzieś trzeba umieścić” system bateryjny. Zaczyna brakować miejsca na pojeździe, więc taka unifikacja umożliwia łatwiejsze umieszczenie wszystkich komponentów na pojeździe niezależnie od systemu.

 

JD: – Elektromobilność, czy stawia jakieś nowe wyzwania przed układami hamulcowymi, czy one są już tak dopracowane, że większa masa samochodu nie ma znaczenia?

JO: – Znaczenie ma dobór mieszanek do układów hamulcowych, jeśli chodzi o materiały cierne. Ponieważ częstotliwość uruchamiania hamulców jest zupełnie inna, niż w tradycyjnym układzie analogowym. Odzyskujemy energię hamowania w postaci ładowania akumulatorów trakcyjnych, nawet po każdym odjęciu stopy z pedału przyśpieszenia. Wówczas układ hamulcowy jest rzadko wykorzystywany. Potrzebny jest więc inny rodzaj mieszanki, który jest dedykowany do pojazdów elektrycznych.

 

Jacek Dobkowski: – Dlaczego ZF wprowadza nową diagnostykę ZF Scan?

Wojciech Gałczyński: – Cyber security to bezpieczeństwo cyfrowe. Obecnie nie znam producenta OE, który nie stosowałby diagnozy online. Poza tym na chwilę obecną mamy dwa niezależne interfejsy z grupy ZF co robi się dosyć problematyczne w warsztatach, bo trzeba posiadać oba testery. Teraz zostanie to zintegrowane w jednym urządzeniu, wówczas będziemy mieć oryginalną diagnostykę z Wabco, i ZF-a razem.

 

JD: – Wzrasta rola diagnostyki proaktywnej. Dążymy do tego, żeby potencjalną usterkę wychwycić szybciej?

WG: – Wiadomo, że awarie na drodze są kosztowne, nawet bardzo. Tylko i wyłącznie system telematyczny umożliwia diagnostykę na żywo, w czasie rzeczywistym. Telematyka przesyła nam informację co się dzieje z pojazdem. A zawód jaki był przez wiele lat, kierowca-mechanik to już jest przeszłość.

 

JD: – Dziękuję panom za rozmowę.

 

T&M nr 4/2025

Tekst: Jacek Dobkowski