Wielton 1170x150px

UTA UTA Card x 60 years Online banner 1140x200 PL 2

MTU Promo Q3 23 1170x150 TM

truck digital ad 1175042624 web PL PL v12x

PL 750x200 baner Busworld2023

Trucks Machines MD 1170x150 2

thumbnail Bosch filtry truck 1170x150

BPW – Partner Systemowy

Ekonomiczna eksploatacja taboru zaczyna się już na etapie projektowania i produkcji pojazdu.

BPW jako partner systemowy dostarcza producentom naczep kompletne zestawy, poczynając od osi, przez zawieszenie i hamulce, po układy telematyczne dla transportu. Stosowane rozwiązania zwiększają efektywność zarządzania flotą pojazdów i bezpieczeństwo transportu.

Osie – trwałe i ekonomiczne

Podstawą działalności transportowej jest bezpieczne i terminowe dostarczenie ładunku. Najczęściej realizowane zestawem ciągnika z naczepą, której kluczowymi podzespołami są osie z zawieszeniem pneumatycznym, zapewniające wysoki komfort jazdy. Poza walorami funkcjonalnymi zawieszenie musi być również trwałe i ekonomiczne w eksploatacji. Zgodnie z tymi właśnie założeniami w 2012 roku premierę miało zawieszenie BPW ECO Air COMPACT, wyznaczające nowy standard zawieszeń osi 9-tonowych do naczep w ruchu dalekobieżnym. Na uwagę zasługuje nowoczesna stylistyka modułu zawieszenia BPW. Dwie części odpowiednio ukształtowanego wahacza spięte są na korpusie osi diagonalnym połączeniem śrubowym. Tego typu konstrukcja optymalnie przenosi obciążenia. W 2015 roku zoptymalizowano osie w obszarze piasty ECO Plus. Obecna, trzecia generacja osi ECO Plus zachowuje wszystkie dotychczasowe zalety konstrukcji. Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie trwałości i ekonomii eksploatacji. Zoptymalizowano uszczelnienia przednie i tylne piast, zmodernizowano mocowanie piasty do czopa osi stosując nakrętkę z ogranicznikiem momentu dokręcenia. W przypadku osi z hamulcami tarczowymi piasty ET120 wyposażono w otwory wentylacyjne. Bez zmian pozostawiono łożyska stożkowe, które od lat cieszą się zasłużoną renomą. Potwierdzeniem najwyższej jakości osi i zawieszeń BPW jest okres 5 lat gwarancji podstawowej, bez limitu przebiegu, który można bezpłatnie przedłużyć o kolejne 3 lata. Z myślą o ekonomicznej eksploatacji osie BPW ECO Plus wyposażane są w dwutłoczkowe zaciski hamulcowe ECO Disc produkowane również przez BPW. Ciekawostką jest fakt możliwości wymiany tarczy hamulcowej bez demontażu zacisku z osi. Znacząco skraca się w ten sposób czas obsługi serwisowej.

Nie tylko zawieszenia

Jednakże BPW to nie tylko producent osi i zawieszeń. Obecnie w ofercie firmy znajduje się wiele produktów asortymentu do budowy naczep. Stabilne podparcie na postoju zapewniają nogi podporowe. Solidne, wzmocnione w dolnej części korpusu. Wygodną ich obsługę umożliwia przekładnia o dwóch przełożeniach. Nogi podporowe BPW dostępne są w pięciu różnych wysokościach w zakresie  650–850mm. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiednią dla siebie wersję.  Natomiast długa płyta montażowa czyni nogi podporowe BPW uniwersalnymi, gdyż  można je zamontować niemal w każdej naczepie.

Wśród produktów Grupy BPW znajdziemy produkty marki Hestal, a wśród nich kłonice VarioMaster i mechanizmy podnoszenia dachu LiftMaster, w które powszechnie wyposażane są naczepy kurtynowe. Elementy te stanowią o funkcjonalności naczepy. Kłonice VarioMaster można z łatwością przesunąć po szynie dachowej, umożliwiając załadunek boczny. Uniesienie dachu na czas załadunku pozwala na bardziej elastyczne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej. Niewymagające dużego wysiłku uniesienie dachu realizowane jest dźwignią mechanizmu LiftMaster 770N. Zabudowana wewnątrz mechanizmu LiftMaster sprężyna gazowa z powodzeniem podnosi dachy o ciężarze 2 t. Obecnie oferta marki Hestal  rozszerzona została o portale drzwi tylnych SmartMaster. W zależności od zapotrzebowania klienci mają do wyboru dwie wersje wykonania. SmartMaster 500S – panele typu „sandwich” wypełnione pianką oraz Smart -Master 500A wykonane z profili aluminiowych. Obie wersje są wyposażone w zamki, zawiasy, a także opcjonalnie pomalowane lub okleinowane. Okucia zastosowane w SmartMaster są również wyrobami marki Hestal, co gwarantuje idealne dopasowanie wszystkich elementów.

Zakres produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, to część oferty HBN-TEKNIK, firmy należącej również do BPW. Duńska firma wytwarza błotniki GREENFLEX i ISTOFLEX odporne na pęknięcia w temperaturze -40°C i odporne na deformacje termiczne do 120°C. Najnowsza technologia stosowana jest do wytwarzania kompozytowych zbiorników powietrznych ECO Air. Powstają one w wyniku połączenia włókien szklanych z polimerami. Efektem prac jest zbiornik o niskiej masie własnej i wysokiej odporności na korozję.

Nowoczesne technologie BPW wykorzystuje również w systemach oświetlenia ERMAX. W portfolio firmy znajdują się lampy typu LED, a także tradycyjne żarówkowe. Możliwe jest skonfigurowanie kompletnego systemu oświetlenia ERMAX dla konkretnego pojazdu wraz z pełnym okablowaniem. Ponadto dostępne są pojedyncze części, np. światła obrysowe, lampy robocze. Korzystając z doświadczeń monachijskiej firmy idem, BPW wykracza poza ramy produktów mechanicznych wprowadzając na rynek układ telematyki TControl. Urządzenie to opracowano z myślą o naczepach. Łączy w sobie zaawansowaną technologię GPS z informacjami zbieranymi z czujników na pojeździe. Po podłączeniu do sterownika układu EBS dostępne poprzez aplikację są informacje takie jak przebieg, prędkość, obciążenie, zużycie okładzin, czy komunikaty błędów sterownika EBS. Wartą uwagi funkcją jest kontrola ciśnienia w ogumieniu, ponieważ niższe o 20% ciśnienie w oponach przyczynia się do wzrostu zużycia paliwa o 2%. Może wydawać się, że to niewiele, jednak po przebiegu 100 tys. km może się przełożyć na kwotę 1000 Euro. TControl doskonale współpracuje z agregatami chłodniczymi czołowych producentów. Zbiera informacje dotyczące temperatury w chłodni, zaryglowania drzwi, czy poziomu paliwa w zbiorniku agregatu. Dwukierunkowy sposób komunikacji z urządzeniem TControl umożliwia zmianę temperatury wewnątrz chłodni za pośrednictwem aplikacji w języku polskim. Cały system można skonfigurować, dostosowując do indywidualnych potrzeb. Do wyboru jest kilka form raportowania, od dziennych raportów po indywidualnie skonfigurowane komunikaty alarmowe e-mail, bądź SMS. Serce całego systemu, czyli baza danych TCC (TControl Centre) jest aplikacją niezależną i kompatybilną z innymi aplikacjami, np. systemami ERP wspomagającymi pracę przedsiębiorstw. Rozwinięty system telematyczny TControl poprawia bezpieczeństwo i efektywność pracy przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Od chwili zaprojektowania i wyprodukowania pierwszej osi ponad 100 lat temu BPW nie ustaje w dążeniu do założonego sobie celu, czyli systematycznego rozwoju firmy, co przekłada się na poszerzenie oferowanego asortymentu, wzrost liczby klientów i ich zaufania. Przez lata BPW rozbudowywała sieć swoich zakładów produkcyjnych, serwisowych

i punktów dystrybucyjnych z myślą o spełnieniu oczekiwań klientów.

 

T&M nr 5/2016

 

 

 

 

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE