Śmieciarko-myjka NTM

Firma NTM należy do najbardziej innowacyjnych producentów śmieciarek. Ostatnio na rynku pojawiła się nowość - śmieciarko-myjka tej marki. Ciekawą konstrukcją, rozwijaną od niedawna przez tego producenta, są też śmieciarki wielokomorowe.

 

Jedno i drugie rozwiązanie przynosi realne oszczędności w transporcie odpadów.

Zabierze śmieci i umyje pojemniki

Wspólnie ze swoim autoryzowanym partnerem serwisowym firma NTM stworzyła pojazd do odbioru odpadów wyposażony w wysokociśnieniowe urządzenie do mycia pojemników. Produkt ten jest odpowiedzią na stale rosnący popyt na tego typu pojazdy, wynikający z konieczności spełnienia przez firmy odbierające odpady wymogów stawianych przez gminy. Dzięki prostej i zwartej konstrukcji zarówno zabudowy jak i urządzenia myjącego konstruktorzy byli w stanie zmieścić urządzenie na krótkim trzyosiowym podwoziu, którego rozstaw osi wynosi 3.300 mm.

Hydraulika do napędu wysokociśnieniowej pompy wody została pobrana z sekcyjnego rozdzielacza firmy Parker, który służy do napędu wszystkich hydraulicznych funkcji śmieciarki. W przypadku tego rozwiązania konieczne było jedynie dołożenie kolejnej sekcji rozdzielacza. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano modułową technologię i producent jest w stanie doposażyć w urządzenie myjące każdą śmieciarkę tej marki. W przypadku zabudowy przygotowanej pod montaż urządzenia myjącego cała instalacja zbiorników wody czystej i brudnej jest zamontowana poza skrzynią ładunkową. Wysokociśnieniowa pompa wody zamontowana jest w skrzyni ładunkowej z uwagi na brak miejsca na podwoziu wynikający z bardzo krótkiego rozstawu osi. Pojemność zbiorników wody czystej wynosi ponad 1.300 litrów, a zbiornika wody brudnej - 700 litrów.

Pomimo krótkiego rozstawu osi konstruktorzy zaprojektowali zabudowę o pojemności aż 14 m sześc. netto. Producent zwraca uwagę, że chodzi tu o faktyczną użytkową pojemność przestrzeni przeznaczonej na odpady, liczoną od ściany wypychowej do końca skrzyni ładunkowej. Do wyliczenia tego parametru firma nie dodaje pojemności znajdującej się za płytą wypychową, której nie można wykorzystać na odpady. W pojemności nie jest również zawarta wielkość wanny załadowczej. Całkowita pojemność takiej zabudowy w wartościach brutto, wraz z wanną załadowczą, wyniosłaby 18,9 m3.

Konstrukcja urządzenia myjącego jest modułowa. Elementy wykonane ze stali nierdzewnej lub ze stali ocynkowanej, przykręcane są do konstrukcji zabudowy. Dzięki temu brak jest połączeń spawanych, które mogłyby w przyszłości stanowić ogniska korozji. Ładowność wynosi ponad 10 ton a całkowita długość pojazdu niecałe 8,9 metra. Dzięki takim gabarytom pojazd jest zwrotny i może łatwo manewrować w ciasnych osiedlowych ulicach. Według producenta, stanowi lepszą alternatywę dla pojazdów dwuosiowych.

 

Śmieciarki wielokomorowe

Firma NTM ostatnio także intensyfikuje sprzedaż śmieciarek wielokomorowych w Polsce. Te nowoczesne rozwiązania w dziedzinie odbioru i transportu odpadów pojawiły się w ciągu ostatnich dwóch lat w wielu miejscowościach, m.in. w Oleśnicy, Kaliszu, Słupsku. W ubiegłym roku firma przygotowała nową demonstracyjną śmieciarkę wielokomorową, aby udostępniać ją zainteresowanym klientom w ramach testów.

Po wielu próbach w różnych polskich miejscowościach przedstawiciele firmy mogli z całą pewnością stwierdzić że pojazdy wielokomorowe przynoszą oszczędności. Odbiór kilku frakcji odpadów za jednym przejazdem pozwala zmniejszyć wydatki na paliwo i obniża koszty pracy. Przejazd jednej śmieciarki zamiast dwóch lub trzech w ciągu dnia ma pozytywny wpływ na środowisko oraz stan dróg (szczególnie nieutwardzonych) na terenach gmin i miast.

Przykładem może być model zabudowy KG2K-FK. Tak jak we wszystkich produktach NTM, producent używa do konstrukcji stali o podwyższonej wytrzymałości DOMEX650 i HARDOX450. Stosuje też hydraulikę amerykańskiej firmy PARKER, która zapewnia szybką pracę układu hydraulicznego. Pełny cykl prasy w śmieciarkach NTM to 18 sekund. Opróżnienie pojemnika to 2,5 sekundy. Komponenty firmy PARKER stosowane są począwszy od pompy o zmiennym wydatku oszczędzającej paliwo nawet do 10%, a skończywszy na wężach hydraulicznych. Jeden kompaktowy sekcyjny rozdzielacz wystarcza do obsługi wszystkich funkcji śmieciarki. Model KG2K-FK to, co typowe w przypadku produktów firmy NTM, prosta konstrukcja. Sterowanie śmieciarki odbywa się bez udziału szyny CAN i bez awaryjnej elektroniki. Produkty NTM są konstruowane na ciężkie skandynawskie warunki i muszą być proste i bezawaryjne.

Śmieciarka testowa została zamontowana na podwoziu trzyosiowym. Całkowita długość pojazdu to niecałe 9,5 metra. Takie parametry zapewniają dobrą manewrowość, również dzięki skrętnej tylnej osi, oraz pojemność wynoszącą odpowiednio 8,7 m3 netto dla komory szerszej, 4,3 m3 netto dla komory węższej i 5,3 m3 netto dla komory FK przeznaczonej na szkło lub BIO. Najważniejszy parametr dla jeszcze wydajniejszej pracy śmieciarki - to ładowność pojazdu. Przy tych gabarytach wynosi ona 9.800 kg. Przedstawiciele firmy spodziewają się, że sprzedaż śmieciarek wielokomorowych będzie rosła. Coraz ostrzejsze normy w dziedzinie ochrony środowiska i emisji spalin powodują konieczność inwestycji w nowe technologie.

T&M 2/2016

Tekst: Antoni Gostyński

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE