Wyjedziemy z tego cało!

21 października miały rozpocząć się w Targach Kielce Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO – światowa pandemia COVID-19 zatrzymała wszystko niczym sprawny hamulec ręczny.

Targi zostały przełożone na czerwiec 2021 roku. Bezszelestnie otwierają się automatyczne drzwi hali E, wkraczamy w gwar biznesowych rozmów, błysków reporterskich fleszy i tłumu zwiedzających. Za chwilę na jednym ze stoisk odbędzie się światowa premiera najnowocześniejszego autobusu przy akompaniamencie muzyki „na żywo”, inna firma właśnie świętuje swój jubileusz częstując gości lampką szampana. Dokładnie tak wyglądałby 21 października 2020 roku w Targach Kielce, gdyby nie pandemia, która spowolniła lub wręcz zatrzymała wiele działań, to właśnie dziś rozpoczęłyby się jubileuszowe XV Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO.

 

Trochę historii…

Żeby choć na chwilę zapomnieć o problemach trapiących nas wszystkich obecnie warto przenieść się myślami w przeszłość. Opublikowane w styczniu 2003 roku statystyki dotyczące sprzedaży autobusów w naszym kraju w poprzednim roku były jednoznaczne - sytuacja branży przedstawiała się kiepsko. W 2002 roku sprzedano w Polsce 1221 nowych autobusów, o 12,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Tak kiepsko na rynku autobusów nie było w kraju od siedmiu lat. Wiosenny debiut targów branży transportu miejskiego w tym okresie okazał się strzałem w dziesiątkę. W Targach Kielce swoje nowości zaprezentowało 94 wystawców i choć 2500 metrów kwadratowych ekspozycji nie robi dziś wrażenia to wtedy wystawa okazała się sukcesem. Od 2003 roku Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego zmieniały się i rosły. Po pięciu latach od debiutu wystawa obejmowała już 10 000 metrów kwadratowych. Rok 2008 był też pierwszym, kiedy stoiska autobusowe zbudowano w halach targowych. Rozszerzono zakres branżowy o transport turystyczny, podmiejski. Dotychczas była to wystawa komunikacji miejskiej, od 2008 skierowana została do szerszego grona odbiorców. Zmieniał się także rynek autobusowy w Polsce. Jako jeden z przykładów można pokazać największą europejską fabrykę jaką we Wrocławiu ma Volvo. Zgodnie z wytycznymi wystawców od 2014 roku targi odbywają się w cyklu dwuletnim, co zapewnia producentom możliwość przygotowania na wystawę premier i nowości. XIII Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, które odbyły w 2016 roku w Targach Kielce potwierdziły dobrą koniunkturę w branży komunikacji zbiorowej, a także mocną pozycję wydarzenia na rynku targowym. To w Kielcach Ursus zaprezentował autobus z tzw. ekstenderem wodorowym, a umowę na dostawę nowych autobusów hybrydowych podpisali: Solaris i Miasto Kraków. Podczas TRANSEXPO powrót na rynek rozpoczął po perturbacjach sanocki Autosan. Wystawę odwiedziło ponad 5,5 tysiąca branżowych zwiedzających. Ostatnia edycja TRANSEXPO w 2018 roku również wypadła imponująco - na ponad 10 tysiącach metrów kwadratowych  powierzchni, nowości prezentowało aż 155 wystawców – przywieźli oni do Kielc 60 autobusów, w tym 22 premiery. Światową premierą zaskoczyła gości targów firma Solaris Bus&Coach, superlekki i oszczędny Urbino 12 LE lite hybrid z fantazją został zaprezentowany właśnie  podczas TRANSEXPO 2018. Polską premierę i jednocześnie jeden z targowych hitów przygotowała dla zwiedzających firma EvoBus.

 

A jak miało być…

Targi TRANSEXPO 2020 miały być wyjątkowe – jubileusz zobowiązuje, zwłaszcza w przypadku tak szacownego jubilata. Szykowali się organizatorzy, wystawcy zapowiadali wytworne wystąpienia targowe pełne niespodzianek. A największą niespodziankę z gatunku tych nieprzyjemnych zafundowała wszystkim światowa pandemia koronawirusa, która wybuchła pod koniec 2019 roku.

-  Jeszcze w maju wszyscy wierzyliśmy, że targi się odbędą i zachwycą wszystkich, że po miesiącach lockdownu będziemy mogli się w końcu spotkać – mówi dyrektor projektu TRANSEXPO Anna Gąszcz – niestety rozmowy z wystawcami oraz analiza sytuacji skłoniły nas do przeniesienia wystawy na czerwiec przyszłego roku. Patrząc na aktualny stan epidemii należy przyznać, że była to słuszna decyzja. Potęsknimy zatem jeszcze trochę za spotkaniami, ale myślę że w przyszłym roku spotkamy się w Targach Kielce na Targach TRANSEXPO i spełnią one oczekiwania nas wszystkich.

XV Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO tradycyjnie już współorganizuje razem z Targami Kielce Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Partnerami wydarzenia są: Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych, Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach. Do zobaczenia od 8 do 10 czerwca 2021 roku.

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE