Uta listopad

loga na www miedzy banery

750x200

loga na www miedzy banery

MTU Promo Q3 23 1170x150 TM

loga na www miedzy banery

truck digital ad 1175042624 web PL PL v12x

loga na www miedzy banery

1170x150 1

wstwka TM

K BANNER 1150X150 PL

Ciężarowy Agro Show

Agro Show w Bednarach jest miejscem prezentacji najnowszych maszyn i urządzeń rolniczych. Ale nie tylko.

 

Całkiem sporą część oferty stanowią pojazdy użytkowe, stosowane też np. w budownictwie czy gospodarce komunalnej, naczepy, części zamienne, akcesoria.

We wrześniu, podpoznańskie Bednary gościły AGRO SHOW już po raz dwudziesty pierwszy. Wystawa organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych zgromadziła ok. ośmiuset wystawców. Pokazano kilkanaście tysięcy produktów, w tym ponad tysiąc nowości. 

 

Same nie pojadą

         Wizytę w Bednarach rozpoczęliśmy od stoisk z naczepami i przyczepami. Na stoisku Fliegl zainteresowanie wzbudzała m.in. znacząco zmodernizowana przyczepa z ruchomą ścianą (ponad dwie dekady temu Fliegl wprowadził na rynek przyczepy ASW z systemem zsuwania materiału). Teraz Gigant ASW 281 otrzymał przesuwaną ścianę Insight z dużym oknem kontrolnym. - Operator ma dzięki temu lepszy widok na przestrzeń ładunkową podczas za- i rozładunku – mówi Mikołaj Sadowski (Fliegl). Szyby wykonano z materiału, który nie pęka nawet pod dużymi obciążeniami. Z nowych, trwalszych materiałów wykonano m.in. mechanizm przesuwu ściany, a rolą pakietu Fliegl Protect jest dbałość o utrzymanie czystości maszyny i drogi, po której porusza się przyczepa (błotniki i tylny zderzak z tworzywa sztucznego). Hydrauliczne zabezpieczenie przeciwnajazdowe zwiększa bezpieczeństwo. Podczas otwierania tylnej ściany osłona automatycznie unosi się ku górze. Nowością na stoisku Fliegla była też cysterna asenizacyjna ze zbiornikiem wykonanym z tworzywa sztucznego (waży o ok. 600 kg mniej od swego stalowego odpowiednika), jak również aplikator SKATE w wersji 15-metrowej.

Na stoisku firmy Feber można było obejrzeć m.in. nową naczepę o kubaturze 45 m.sześc. i tylnym zamknięciu skrzyni klapą pionową, a ważącą jedyne 5,3t. Większość elementów wykonano z aluminium (w tym ściany boczne muldy oraz podłogę, czy felgi). - To wszystko sprawia , że waga naczepy jest tak niska- tłumaczył Arkadiusz Jurczyński (Feber Polska), dodając iż dopełnieniem specyfikacji technicznej są osie Jost, układ pneumatyczny Knorr Bremse, układ elektryczny Truck Lite, opony Continental Hybrid HT3. Na stoisku Trailertec, poza znanymi na rynku naczepami z ruchomymi podłogami holenderskiej marki Kraker można było obejrzeć naczepy innej holenderskiej marki D-TEC. – Producent oferuje bardzo trwałe, solidne i praktyczne, ale też nowoczesne rozwiązania. Na przykład dzięki technologii NIR można np. wcześniej ustalić, ile kilogramów azotu lub fosforanu użytkownik chce pozostawić na określonym miejscu.To takie swoiste „laboratorium” na kołach, pomagające dostawcom, rolnikom i hodowcom podkreślał Roman Szczeciński (Trailertec). W ofercie jest m.in. naczepa cysterna z wysięgnikiem, przy czym wysięgnik ssący został opracowany specjalnie do załadunku i rozładunku obornika i podłoża biogazowego z silosów i kontenerów. Zaletą wysięgnika jest jego elastyczność przy dostępie do nawozów, może dotrzeć do dowolnych miejsc używając ssania. Dodatkowo można zastosować sterowanie radiowe, pozwalając kierowcy na  załadunek i rozładunek bez konieczności wysiadania z samochodu.

BPW to znany producent osi. - BPW Agro Drive jest osią z napędem hydraulicznym i najlepszym rozwiązaniem w ciężkich warunkach terenowych – rekomendował Łukasz Łatkowski (BPW Polska). Jedną z nowości BPW jest też elektrohydrauliczne wspomaganie dla manewrowania podczas cofania pojazdu – BPW Active Reverse Control. System ten jest prosty, niezależny, a zbudowano go z niewielu części składowych. Nowoczesne czujniki współpracują z centralką elektroniczną sterującą skrętem kół.

W ofercie Metaltech znajdują się m.in. uniwersalne przyczepy  przeznaczone do przewozów materiałów sypkich, roślin okopowych oraz traw. Ich konstrukcja umożliwia załadunek i transport skrzyniopalet (skrzynia ładunkowa nie posiada słupka środkowego). Przyczepy dostępne są w wersjach na podwoziu dwuosiowym oraz tandemowym. Zainteresowanie wzbudzała też przyczepa Cerberus N277/7 (18-tonowy rozrzutnik obornika). To nowość, rozrzutnik posiada adapter o szerokości 2 m (do tej pory w rozrzutnikach jednoosiowych stosowano adaptery o szerokości 1,5 m). To, że materiał jest rozrzucany szerzej wpływa na efektywność pracy. W adapterze po raz pierwszy zastosowano przekładnię typu SISP (produkcji francuskiej), o zwiększonej wytrzymałości. Dopuszczalna prędkość transportowa wynosi 40 km/h, a prędkość robocza od 4 do 10 km/h. Wymiary wewnętrzne skrzyni to (dł.xszer.xwys.): 6175 mm x 1500/2000 mm (dół/góra) x 1700 mm.

 

Siłacze z łyżkami

         Jak co roku, i tym razem znaczącą część targowej oferty stanowiły różnego rodzaju ładowarki, będące w istocie nośnikami osprzętu. Faktycznie urządzenia tego typu, zaopatrzone w funkcjonalne akcesoria mogą wykonywać wiele zadań.

CAT to marka kojarzona zazwyczaj ze sprzętem budowlanym. Tymczasem wiele produktów trafia właśnie do rolnictwa. Jan Rudak (Bergerat Monnoyeur) podkreśla, że maszyny dla rolnictwa różnią się od tych dla sektora budowlanego. Chodzi nie tylko o innych osprzęt, ale też zmodyfikowaną hydraulikę czy filtry.  Na Agro Show pokazano m.in. ładowarkę 966M.  - Skrzynia biegów Powershift i osie o dużej wytrzymałości pozwalają na pracę w bardzo trudnych warunkach. Pełnoprzepływowy układ filtracji z dodatkową pętlą zwiększa wytrzymałość układu hydraulicznego i trwałość podzespołów – tłumaczył J. Rudak, dodając iż przekładnia hydrokinetyczna ze sprzęgłem blokującym w standardowej konfiguracji oraz przekładnią lock-to-lock zapewnia płynną zmianę biegów, odpowiednie przyspieszenie i relatywnie wysoką prędkość na pochyłościach terenu. Wśród nowości znalazła się minikoparka CAT 301.6, chwalona m.in. za łatwość obsługi i sterowania Tryb jazdy Cat Stick Steer umożliwia łatwe przełączanie z tradycyjnych elementów sterowania jazdą (dźwigni i pedałów) na sterowanie dżojstikiem za pomocą jednego przycisku. Producent zwraca uwagę na łatwość konserwacji, rutynowe punkty kontrolne są dostępne z poziomu podłoża przez boczne drzwi. Odchylana kabina pozwala dosięgnąć dodatkowych obszarów serwisowych, gdy zachodzi taka potrzeba.

         Prawdziwą niespodziankę stanowiła, pokazywana w Polsce po raz pierwszy ładowarka teleskopowa Weidemann 9580T. Na stoisku podkreślano, przegubowa kołowa ładowarka teleskopowa jest odpowiednim rozwiązaniem tam, gdzie ważna jest zwrotność i osiągnięcie większej wysokości skoku. Oprócz funkcjonalności, komfortu pracy i wysokich standardów bezpieczeństwa maszyny te w porównaniu do zwykłych ładowarek kołowych z ramieniem załadowczym mają większy zasięg. Dochodzą do tego podobne zalety:  stabilność i siła podnoszenia. Ponad 11-tonowa maszyna napędzana jest 136-konnym Dieslem.

 

Siła detali

         Sektor rolniczy nabiera na znaczeniu także dla producentów olejów i środków smarnych. Producenci  jednostek napędowych stosowanych w maszynach rolniczych stawiają nowe zadania producentom olejów, zarówno silnikowych, jak i do skrzyni biegów (m.in. systemy oczyszczania spalin). Specjalne produkty dla sektora agro pokazał Orlen Oil (seria Platinum Agro) oraz Fuchs Oil (m.in. najnowszy Agrifarm MOT X-LA SAE 10W-40).       

Zupełnie innego rodzaju produkty oferuje Fristom, polska firma zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży automotive. Pokazano m.in. serię najnowszych lamp LED-owych (m.in. FT-320, FT-230, FT 270) do przyczep. – To wyraźna tendencja, teraz tradycyjną żarówkę wypiera technologia LED również w oświetleniu pojazdów użytkowych  – potwierdza Tomasz Kwiatek (Fristom). Lampy Fristomu sprzedawane są praktycznie na wszystkich kontynentach.

Handlopex pokazał na Agro Show ogumienie marki Mitas i Ozka (od niedawna objęte 5-letnią gwarancją), ale również gumy marki Cultor czy Kabat.

Nokian poszerza natomiast rodzinę, produkowanych w Finlandii opon Nokian Tractor King. Przeznaczona jest do najcięższych maszyn i prac w najtrudniejszych terenach zarówno w leśnictwie, jak i do robót ziemnych. - Wzmocniona konstrukcja to jedno, zwraca uwagę też solidna rzeźba bieżnika. Sprawdzona w trudnych, skandynawskich warunkach - mówi Ireneusz Kotas (Nokian Tyres) zaznaczając, że „rodzina” obejmuje już 15 rozmiarów opon. Ogumienie i gąsienice dla sektora rolniczego pokazała firma Camso. Są wśród  nich produkty dedykowane dla konkretnych marek, np. Claas (nie stosuje ich żaden inny producent maszyn).

         Na stosiku MANN+HUMMEL FT Poland znalazła się natomiast gama  filtrów przeznaczonych do motoryzacji, maszyn, sprzętu ciężkiego oraz urządzeń specjalistycznych. Głównym obszarem działalności firmy jest produkcja filtrów sprzedawanych pod uznanymi markami: FILTRON i WIX Filters.

T&M nr 9/2019

Tekst: Michał Jurczak

 

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE