EAC HD – lekkie i niezawodne

Wiodący producent osi do pojazdów użytkowych – BPW Bergische Achsen KG – z powodzeniem wprowadził na rynek wersję zawieszeń pneumatycznych ECO Air COMPACT w wersji „heavy-duty” HD.

 

Wykonanie HD przeznaczone jest do zastosowań 9t w pojazdach pracujących w trudniejszych warunkach określanych jako „standard of-road” - typowych dla wywrotek, a także cystern, silosów i naczep z ruchomą podłogą. Połączenie doświadczenia ponad 100 lat produkcji osi z najnowocześniejszą technologią produkcji zaowocowało stworzeniem mocnej, niezawodnej konstrukcji ECO Air COMPACT HD. Bazą dla wersji HD jest doskonale znane z naczep plandekowych, zawieszenie ECO Air COMPACT, które poddano odpowiednim modyfikacjom. Kluczowe zmiany dotyczą bezobsługowego połączenia elementów zawieszenia (wahacza i wspornika miecha) z korpusem osi. Zasadnicza zmiana polega na uformowaniu specjalnego kształtu powierzchni elementów zawieszenia współpracujących z korpusem osi.

Fot.  Zastosowanie w naczepach wywrotkach zawieszeń EAC HD pozwala na obniżenie masy własnej pojazdu nawet o 90kg.

Odpowiednia struktura powierzchni styku tych elementów uzyskiwana jest za pomocą precyzyjnej obróbki laserowej. W rezultacie, po zmontowaniu zamontowaniu zawieszenia z korpusem osi, powstaje mocne połączenie kształtowe o podwyższonej wytrzymałości wymaganej w przypadku naczep w eksploatacji  „standard off-road”. Warto podkreślić, że cel wzmocnienia zawieszenia osiągnięto bez zwiększania masy własnej konstrukcji. Tak więc zastosowanie zawieszeń EAC HD w wywrotkach pozwala zmniejszyć masę własną naczepy wywrotki nawet o 90 kg. Dla pojazdów współpracujących z rozściełaczem asfaltu przewidziano wersję z  krótszymi wspornikami miechów zawieszenia. Ponadto zawieszenia EAC HD wyposażane są w amortyzatory HD o odpowiednio dobranej charakterystyce tłumienia.  Do wyboru klientów są osie BPW ECO Plus 3 z hamulcami tarczowymi lub bębnowymi. Dostępne są także elementy doposażenia w postaci osłon tarcz hamulcowych oraz mechanizmów podnoszenia osi, które pozwalają kontrolować koszty eksploatacji. Klienci mogą doposażyć układy jezdne w czujniki klocków hamulcowych, liczniki przebiegu, a także czujniki ciśnienia i temperatury w ogumieniu.

Gwarancja ECO Plus 5+3 lata

Jednocześnie z wprowadzeniem do oferty zawieszenia EAC HD, BPW wprowadziło znaczącą zmianę warunków gwarancji. Obecnie Gwarancją ECO Plus 5+3 lata objęte są również pojazdy eksploatowane w trudniejszych warunkach określanych jako „standard off-road”, czyli cysterny, silosy, ruchome podłoga, a także wywrotki. Oznacza to, że aktualnie zawieszenia BPW w naczepach wywrotkach objęte są taką samą ochroną gwarancyjną jak w naczepach plandekowych lub chłodniach. Podstawowy okres Gwarancji ECO Plus to 5 lat. Bezpłatne przedłużenia 5-cio letniej Gwarancji ECO Plus o kolejne 3 lata następuje po wykonaniu przeglądu głównego w autoryzowanej stacji serwisowej BPW.

 

  bpw1

Fot. Zaciski BPW są aktualnie najczęściej montowanymi zaciskami hamulcowymi  w osiach naczepowych.  Dotychczas wyprodukowano ich już ponad 2 miliony.

Zawieszenia EAC HD skonfigurowane są z osiami ECO Plus 3 generacji, które od lat wyróżnia łatwość obsługi i niskie koszty eksploatacji. Osie BPW od kilku już lat wyposażane są w zaciski hamulcowe ECO Disc - zaprojektowane przez inżynierów BPW i produkowane w macierzystym zakładzie BPW w Niemczech.

Obróbka laserem

Fot. Idealne połączenie wahacza z korpusem osi w zawieszeniach serii EAC HD uzyskuje się wykorzystując obróbkę laserową. 

Konstrukcję osi i zacisku przemyślano tak, że wymiana tarczy hamulcowej nie wymaga demontażu zacisku hamulcowego.Cecha ta znacząco ułatwia pracę i skraca czas potrzebny na wymianę, pozwalając firmom transportowym osiągnąć dodatkowe oszczędności. Wartością dodaną osi BPW z hamulcami tarczowymi jest fakt 5 letniej ochrony gwarancyjnej mechanizmów wewnętrznych zacisków BPW ECO Disc. Miarą sukcesu BPW jest fakt, że we wrześniu 2017 roku taśmę produkcyjną opuścił 2 milionowy zacisk ECO Disc, co oznacza, że zaciski hamulcowe BPW ECO Disc są aktualnie jednymi z najczęściej montowanych zacisków hamulcowych w osiach naczepowych.

bpw2

W osiach BPW ECO Plus z zaciskami hamulcowymi ECO Disc możliwa jest  wymiana tarcz hamulcowych bez demontowania zacisku z osi.

 

Zapraszamy na www.bpw.pl

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE