Wielton 1170x150px

UTA wrzesień 1140x200

MTU Promo Q3 23 1170x150 TM

truck digital ad 1175042624 web PL PL v12x

Hengst filtry oe faded

PL 750x200 baner Busworld2023

Czym kierować się przy wyborze lampy?

By móc udzielić właściwej odpowiedzi na pytanie jak wybrać właściwą lampę roboczą należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie jak rozumieć jednostki stosowane w fotometrii i jak jest zbudowana lampa robocza.

Chcemy wnieść trochę „światła do ciemności“:

 

LUMEN (lm)

Lumen jest jednostką miary strumienia świetlnego i określa kompletne światło, jakie emituje na wszystkie strony źródło, którym może być na przykład reflektor LED. Jednakże wartość strumienia świetlnego nie mówi nic o tym, jak światło jest rozprowadzane w przestrzeni.

 

KANDELA (cd)

Kandela jest jednostką, która opisuje intensywność z jaką świeci w określonym kierunku źródło emitujące światło. Kandela podobnie jak lumen jest „parametrem emisji“. Historycznie 1 kandela odpowiada światłości jednej świecy domowej. Kandela służy również jako jednostka luminancji, to znaczy wrażenia jasności, które powoduje w ludzkim oku oświetlana powierzchnia. W ten sposób jest także opisywany tzw. „efekt blasku“.

 

LUKS (lx)

Luks jest z kolei jednostką natężenia oświetlenia. Wartość w luksach określa, jak dużo światła pada ze źródła światła na konkretną powierzchnię. Luks w przeciwieństwie do lumenów i kandeli jest „parametrem odbiorcy“ – oznacza to, że jest mierzona ilość światła pojawiająca się w określonym punkcie. Ma to zasadnicze znaczenie dla określania optymalnych warunków oświetlania miejsca pracy.

 

W czasach rozwoju technologii LED pojęcie „lumen“ jako jednostka „siły“ reflektora stało się dla wielu wyznacznikiem jakości reflektorów i od tego czasu trwa swego rodzaju „walka lumenów“. Aby wyjść zwycięsko z tego porównania, wielu producentów zaczęło podawać jedynie teoretyczne parametry swoich wyrobów. Parametry te często znacznie odbiegają od rzeczywistości. Przy projektowaniu odbłyśników HELLA korzysta z programu HELIOS, który symuluje położenie i jasność około miliona punktów dla przewidywanej powierzchni jaką ma oświetlić reflektor. Na podstawie testów i porównań określonych punktów ustalany jest optymalny rozkład światła odbłyśnika.

Wartość w lumenach jest często podawana w przypadku reflektorów głównych i roboczych. Na przykład nasz reflektor roboczy Ultra Beam LED II generacji wysyła mierzony strumień świetlny o wielkości 4 000 lumenów. Bardzo ważna jest tu różnica między lumenami zmierzonymi i obliczonymi. Tylko zmierzone lumeny podają prawidłową, dokładną wartość, natomiast obliczone stanowią jedynie teoretyczną wielkość. Obliczone lumeny są niejednoznaczne i zawsze większe od zmierzonych, ponieważ nie uwzględniają strat energii spowodowanych ciepłem oraz strat światła na odbłyśniku i w kloszu.

 

Dlatego HELLA podaje zawsze realne, zmierzone wartości w lumenach!

Przy porównywaniu lub zakupie reflektorów proszę zatem koniecznie zwracać uwagę, czy wartość podawana w lumenach jest zmierzona czy obliczona! W przypadku reflektorów dodatkowych (świateł drogowych) istotna jest inna wartość, a mianowicie tak zwana liczba referencyjna (ref.). Wartość ta wskazuje, jakie maksymalne natężenie światła zapewnia reflektor. Dzięki temu kierowca może dowiedzieć się w szybki i łatwy sposób, jak silny jest dany reflektor. Liczba referencyjna obliczana jest na podstawie maksymalnej światłości w kandelach. Liczba ta jest bezwymiarowa, tzn. nie posiada żadnej jednostki miary. Proszę zwrócić uwagę na przepisy w swoim kraju, odnoszące się do wartości referencyjnej oraz sprawdzić, czy obowiązuje regulamin ECE z 2009. W niektórych krajach łączna wartość referencyjna (suma wartości referencyjnych wszystkich reflektorów świateł drogowych zamontowanych w pojeździe) nie może przekraczać 100.

Dodatkowo należy mieć na uwadze czy wymieniamy pojedyncze źródło światła czy też kompleksowo wymieniamy wszystkie. Dlaczego ?

Lampy robocze są skonstruowane pod kątem optymalnego oświetlenia bliskiego i dalekiego zasięgu. Bliski zasięg charakteryzuje się tym, iż lampa robocza zazwyczaj posiada strukturalny klosz, rozprasza ona światło szeroko i jednorodnie po całym obszarze roboczym. Umożliwia intensywne, wielkopowierzchniowe oświetlanie otoczenia pojazdu od 8 do 30m. Nadaje się równie dobrze do oświetlania urządzeń znajdujących się w pobliżu pojazdu. Przykładowa ilustracja oświetlenia bliskiego zasięgu poniżej:

 

Dalekosiężne oświetlenie natomiast jest wąskim strumieniem światła, którego najjaśniejszy punkt znajduje się na podłożu dopiero w odległości 30 do 60 metrów przez pojazdem. Zalecane jest dla szybko jeżdżących pojazdów w celu zapewnienia bezwypadkowej i pewnej pracy również w nocy w dalszych odległościach. Do zastosowań specjalnych dostępne są również elementy o szczególnie dalekim zasięgu światła (spoty), wynoszącym nawet 300 m. Przykładowa ilustracja oświetlenia dalekosiężnego poniżej:

 

Idealnym rozwiązaniem jest tzw. kompleksowe oświetlenie, czyli połączenie obu opisanych wcześniej wariantów. Konieczne jest przy tym odpowiednie ustawienie kata pochylenia i bocznej orientacji pojedynczych urządzeń. Reflektory należy ustawić w sposób zapewniający dobrą harmonizację oświetlenia bliskiego i dalekiego zasięgu oraz miękkie przejście między tymi obszarami. Ciemne miejsca zmniejszają zdolność koncentracji i szybko powodują zmęczenie. Należy ich więc unikać. Optymalne ustawienie można zobaczyć na poniższej ilustracji:

 

Zachęcamy zatem by przed podjęciem decyzji zakupu zrobić sobie listę punktów, o które starannie należy wypytać sprzedawcę tak, aby finalnie wybrane oświetlenie spełniało w pełni oczekiwania postawione przed realną potrzebą bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że światło to bezpieczeństwo, które zapewniamy sobie i innym osobom!

 

T&M nr 11/2021

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE