Podpisanie Aktu Erekcyjnego

27 maja odbyła się uroczystość podpisania Aktu Erekcyjnego pod budowę Europejskiego Centrum Logistycznego ILS Grupy Inter Cars SA w Zakroczymiu.

 

Inwestycja ma być oddana do użytku w przyszłym roku. Centrum w Zakroczymiu jest wyjątkowym przedsięwzięciem, które mogło być zrealizowane tylko poprzez zintegrowane działanie różnych podmiotów. Dlatego też w uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, m.in.: Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki, Marek Karólewski, Prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Magdalena Biernacka, Starosta Nowodworski i Artur Ciecierski, Burmistrz Zakroczymia. Inter Cars SA reprezentował Krzysztof Oleksowicz, założyciel, członek zarządu spółki. Gospodarzem uroczystości był natomiast Wojciech Aleksandrowicz, Prezes ILS Sp. z o.o., operatora logistycznego Inter Cars SA.

 Ciągły rozwój

– Rok temu obchodziliśmy rocznicę wielkich zmian, 25 lat temu Polska stała się wolnym krajem – powiedział podczas inauguracji Krzysztof Oleksowicz, założyciel firmy. – Wolnym nie tylko politycznie, ale również gospodarczo. W tym roku Inter Cars obchodzi 25-lecie, dlatego można śmiało powiedzieć, że jest dzieckiem wolności. Dzięki wolnej gospodarce, dzisiaj firma jest jedną z największych spółek w Europie. Być może to jednak wciąż za mało, być może za rok lub kilka lat nasze apetyty będą rosnąć i zaczniemy działać jeszcze dalej, nie tylko w Europie. Jest to możliwe, a fundamentem tych działań jest inwestycja w Zakroczymiu.

Krzysztof Oleksowicz odniósł się także do wzorowej współpracy pomiędzy spółką a instytucjami samorządowymi i państwowymi.

– Spółka Inter Cars SA po raz pierwszy skorzystała z pomocy publicznej, dzięki temu ta inwestycja jest tak duża i nowoczesna. Dlatego chciałbym podziękować władzom samorządowym za współpracę przy tworzeniu tego miejsca. Między nami były relacje partnerskie, dalekie od układu petent-urzędnik. Wspólnymi staraniami chcemy doprowadzić do sukcesu, z korzyściami dla każdej ze stron.

Inwestycja na miarę XXI wieku

Wojciech Aleksandrowicz zaprezentował szczegóły dotyczące tej inwestycji. Celem ILS, spółki należącej do Grupy Inter Cars, jest stworzenie strategicznego obiektu logistycznego opartego na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, które ma wyraźnie zwiększyć wydajność przepływu towarów. Będzie nim Europejskie Centrum Logistyczne ILS w Zakroczymiu. Centrum to przejmie na siebie przyjęcie towarów od dostawców, realizację zamówień, wydań, konfekcjonowania i zwrotów oraz obsługę przeładunków cross-docking. Centrum będzie pracować wydajniej nie tylko przez wzgląd na ulokowanie czynności logistycznych w jednym miejscu, ale również przez zastosowane rozwiązania techniczne. Nowy magazyn ma zwiększyć wydajność przepływu towarów i umożliwić świadczenie usług logistycznych, co przełoży się na potencjał całej Grupy Inter Cars. Będzie głównym magazynem w całej logistyce firmy.

Europejskie Centrum Logistyczne będzie składało się z trzech hal o łącznej powierzchni magazynowej 40.000 mkw. Na potrzeby centrum zostanie wybudowana nowoczesna hala o powierzchni 30.000 mkw., zaadaptowano dwie znajdujące się na terenie hale o powierzchni po 5.000 mkw.. Powstanie także trzykondygnacyjny budynek biurowy o łącznej powierzchni użytkowej 3.600 m2, budynki gospodarcze, dyspozytornia oraz parking na prawie 600 miejsc.

Hala magazynowa ma posiadać kompletną, 4-poziomową zabudowę regałową, 17.000 miejsc paletowych i 18.000 miejsc półkowych oraz system taśmociągów o łącznej długości ok. 11 km, który połączy się dodatkowo z dwoma nowoczesnymi sorterami. Wysokość hali sięgnie 10 m. Jej budowa została zaplanowana w taki sposób, aby od początku września 2015 r. możliwy był montaż taśmociągów, sorterów oraz regałów. Zabudowę regałową dostarczy firma Wandalex S.A. Zajmie ona 14.370 mkw. na jednym poziomie. Na wszystkich czterech kondygnacjach będzie to łącznie ponad 56.000 mkw,! Waga zabudowy regałowej to prawie 1.800 ton.

W dwóch mniejszych halach magazynowych o powierzchni po 5.000 mkw. będą składowane towary łatwopalne, blachy oraz opony i felgi.

Jak powiedział W. Aleksandrowicz, docelowo codziennie z Centrum będzie mogło wyjeżdżać nawet 200 samochodów z częściami dla klientów. Towar będzie trafiał codziennie do odbiorców w kraju i za granicą.

 Dobra współpraca

– Polityka jest dobra tylko wtedy, kiedy służy ludziom – powiedział Wicepremier Janusz Piechociński. – A najlepiej służy wtedy, kiedy służy gospodarce. W ten sposób Minister Gospodarki odniósł się do współpracy pomiędzy Inter Cars a regionalnymi samorządcami. (…) Nasza siła bierze się ze zrozumienia starej prawdy, że razem możemy więcej. (…) Ważna jest wiara we własne siły, która pomaga nam postrzegać biznes w ramach dobrych relacji i szacunku dla każdego, szacunku dla właściciela i menadżera, ale także szacunku dla pracownika.

– Mimo że nie mieliśmy dotąd w zwyczaju wprowadzać do specjalnych stref ekonomicznych inwestycji z pogranicza spedycji, logistyki i handlu, to to Centrum w takiej strefie się znalazło. Ponieważ po pierwsze wspiera polską ekspansję gospodarczą w branży, która jest bardzo rozwojowa. Po drugie jest to wsparcie dla firmy kapitału polskiego, która ma odwagę myśleć o nowych rynkach - dodał J. Piechociński.  

Janusz Piechociński wręczył Odznaki za Zasługi dla Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej firmie Inter Cars SA oraz odrębnie Krzysztofowi Oleksowiczowi. Odznaka przyznawana jest przez Ministra Gospodarki, za wybitne osiągnięcia w sferze innowacji, promocji polskiego przemysłu, wdrażania nowych technologii, prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej oraz wprowadzania efektywnych metod zarządzania. Wyróżnieni tą nagrodą menadżerowie mają znaczący wkład w ustanawianie wysokich standardów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a działalność ich firm pozytywnie wpływa na konkurencyjność naszej gospodarki.

 Lokalizacja z perspektywami

Uroczystość podpisania Aktu Erekcyjnego Centrum w Zakroczymiu była jednocześnie uroczystą inauguracją Podstrefy Zakroczym Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ponieważ w tym wielkim projekcie działa wiele podmiotów, pod aktem podpisało się wiele osób. Sygnatariuszami byli: Krzysztof Oleksowicz, Wojciech Aleksandrowicz, Janusz Piechociński - Wicepremier, Marek Karólewski Prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Magdalena Biernacka, Starosta Nowodworski i Artur Ciecierski, Burmistrz Zakroczymia. W ten symboliczny sposób rozpoczęli wspólny projekt, który jest czymś więcej niż tylko komercyjną inwestycją. Powstające Europejskie Centrum Logistyczne, położone 3 km od lotniska Modlin i 5 km od drogi krajowej nr 7, jest zaczątkiem rozwoju północnego Mazowsza (jak stwierdził A. Ciecierski, Burmistrz Zakroczymia, jest to najważniejsza inwestycja w historii gminy), ale także wkładem w rozwój polskiej gospodarki.

– Europejskie Centrum Logistyczne ILS, jakie pojawia się dzisiaj na mapie Polski, to najlepszy przykład tego, jak polskie przedsiębiorstwa wyrastają na europejskich gigantów – w ten sposób odniósł się do wydarzenia Maciej Kropidłowski, Wiceprezes Citi Handlowy. – Mam przy tym poczucie, że to dopiero początek dynamicznego rozwoju Grupy Kapitałowej Inter Cars. Cieszę się, że jako Citi Handlowy możemy być partnerem finansowym naszego klienta - Inter Cars w tym ambitnym planie międzynarodowej ekspansji, jaką konsekwentnie i skutecznie dzisiaj realizuje. Doskonale oddaje to istotę naszego programu Emerging Market Champions, w którym wspieramy rozwój polskich firm poza granicami Polski, na czym korzystają wszyscy - klient i polska gospodarka.

Międzynarodowy operator logistyczny

Firma ILS zapewnia kompleksową obsługę logistyczną sektora FMCG i automotive, posiadając wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu całymi łańcuchami dostaw. Oferta obejmuje składowanie i operacje magazynowe w nowoczesnych i zautomatyzowanych centrach logistycznych w Polsce i innych krajach Europy, ekspresową dystrybucję i transport drobnicowy, transport FTL krajowy i

międzynarodowy, spedycję morską i obsługę celną, a także indywidualne projekty logistyczne.

Spółka specjalizuje się w obsłudze logistycznej towarów wymagających szczególnej uwagi oraz wielu czynności sprawdzających czy kompletacyjnych zanim trafią do składowania lub do odbiorcy finalnego. Obecnie spółka dostarcza części samochodowe, akcesoria i kosmetyki w trybie Just In Time na rynek motoryzacyjny. Specjalizuje się także w logistyce opon oferując klientom indywidualne rozwiązania oparte na know-how Grupy Inter Cars.

Wśród klientów ILS są także importerzy i producenci artykułów spożywczych, biurowych, oświetleniowych, sprzedawanych w sieciach handlowych. Firma realizuje dla nich obsługę magazynową oraz wszelkie działania związane z konfekcjonowaniem, pakowaniem, tworzeniem zestawów (co-packing) dla sezonowych promocji. Realizuje dostawy drobnicowe i całopojazdowe do hipermarketów, sklepów i hurtowni.

Firma posiada doświadczenie w transporcie, przeładunkach i konfekcji. Przeładowuje i przewozi produkty w beczkach, bańkach czy innych niestandardowych opakowaniach. Kompleksowa obsługa odbywa się w nowoczesnych i zautomatyzowanych centrach logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej Magazyny regionalne zlokalizowane są w Polsce - Czosnów, Kajetany, Komorniki, Mysłowice i Wrocław, na Łotwie - Ryga, Ukrainie – Kijów, w Rumunii – Braszów i w Chorwacji – Zagrzeb.

 

 

 

Antoni Gostyński

T&M 6/2015

 

 

 

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE