1170x150 010323

MTU Promo Q3 22 1170x150 TM

BP 1170x150

RubiaOptima 750x200 0100

Skrzynie, pompy i nie tylko

BEVOLA, znany duński producent i dystrybutor części wziął udział w ciekawym projekcie.

Dostarczył skrzynie narzędziowe wykonane ze stali nierdzewnej oraz pompę wysokociśnieniową firmy Parker, co posłużyło wyprodukowaniu dużej maszyny – betonomieszarki FML 10m3 w technologii Hardox z 9-metrowym ramieniem do transportu betonu.

Betonomieszarka z 9-metrowym ramieniem jest dziełem Przedsiębiorstwa Fabryki Maszyn Leżajsk, firmy z ponad 50-letnim doświadczeniem, jednego z największych producentów tego typu sprzętu w Europie. Dzięki zamontowanej na niej rynnie hydraulicznej istnieje możliwość przetransportowania mieszanki betonowej na odległość do 10 m bez używania maszyn do pompowania betonu. Producent zwraca uwagę na szeroki zakres możliwości wykorzystania rynny hydraulicznej (wszystkie elementy konstrukcji betonowej w zasięgu 10 m i wysokości do 1 m od poziomu zero - parametr zależny od konsystencji mieszanki betonowej), a także na szybkość podania betonu do konstrukcji (oszczędność czasu, który w przypadku pompy do betonu potrzebny jest na jej rozłożenie). Beton można podawać na ciasnej, ograniczonej powierzchni, na której rozstawienie podpór pompy nie byłoby możliwe. Rozwiązanie przynosi w efekcie duże oszczędności finansowe, ponieważ istnieje możliwość redukcji ilości maszyn do pompowania betonu (obsada kierowców, paliwo, podatki, koszty eksploatacji, amortyzacja). Można przyjąć, że wykorzystanie 2 - 3 betonomieszarek z rynnami hydraulicznymi w wytwórni betonu oznacza możliwość wyeliminowania jednej pompy lub pompogruszki. Konstrukcja rynny jest mniej skomplikowana technicznie od konstrukcji pompy do betonu, co powoduje, że jest bardziej niezawodna, a jej eksploatacja kosztuje zdecydowanie mniej.

BEVOLA jest firmą założoną w Danii w 1968 r. Obecnie działa w krajach skandynawskich i nie tylko. Posiada spółki zależne w Norwegii i Szwecji. BEVOLA projektuje, produkuje i sprzedaje ponad 6 tys. wysokiej jakości części do budowy pojazdów użytkowych. Eksportuje je do większości krajów europejskich, przede wszystkim do Niemiec, Polski i krajów bałtyckich. Specjalnością firmy BEVOLA jest produkcja wszelkiego typu skrzyń dla pojazdów użytkowych. W portfolio producenta znajdują się m.in. skrzynie, których korpusy wykonywane są z aluminium, z drzwiczkami ze stali nierdzewnej, bądź z pełnej stali nierdzewnej lub ze sklejki. Skrzynie można montować wzdłuż ramy, ale również za kabinami pojazdów, w tym ciągników siodłowych. Cechą szczególną skrzyń BEVOLA są zintegrowane zawiasy, które są osłonięte przed zewnętrznymi warunkami pogodowymi. Autorski jest mechanizm zamykania skrzyń. Jego dźwignia po złożeniu, osłania wkładkę zamka przed wodą, piaskiem, czy też solą, a zatem „agresywnych” czynników, których, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest całkiem sporo. Otwarcie drzwiczek nie powoduje ich odsłonięcia. Jest to kluczowy walor, który pozwala z powodzeniem wykorzystać całą przestrzeń ładunkową, nierzadko ograniczoną dodatkowym osprzętem. Wszystkie skrzynie posiadają system wentylacji, a bogata lista dodatkowego wyposażenia pozwala w pełni personalizować każdą z nich, dopasowując dokładnie do potrzeb przyszłego użytkownika (wysuwane półki, wysuwane regały do transportu pasów, nawijak do pasów, oświetlenie, maty gumowe, podłoga ze sklejki itp.). Bardzo istotnym czynnikiem jest to, że wszystkie skrzynie narzędziowe produkowane przez BEVOLA, są zgodne z wymogiem homologacyjnym R73.

Innym elementem zabudowy, o bardzo dużym znaczeniu jest pompa wysokociśnieniowa amerykańskiej firmy Parker. BEVOLA jest oficjalnym dystrybutorem rozwiązań tej marki. Parker jest światowym liderem technologii „Motion aby Control”. W ofercie ma precyzyjnie dopracowane rozwiązania dla szeregu zastosowań przemysłowych, w tym mobilnych. W ciągłej ofercie, w magazynach BEVOLA znajdują się pompy jednoprzepływowe, dwuprzepływowe oraz zmiennoprzepływowe. 

 

T&M nr 10/2021

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE