UTA UTA One Banner PL 1170x150

MTU Promo Q3 22 1170x150 TM

Nowe i używane

Nowe zlecenie, atrakcyjny kontrakt, albo poważna awaria zużytego sprzętu.

W takich przypadkach zakup nowej maszyny to wydatek nagły i zagrażający płynności finansowej. Wyjściem jest więc leasing.

Dzisiaj rynek proponuje szeroki wybór różnych maszyn budowlanych, a ich rozstrzał cenowy jest doprawdy ogromny, od kilku tysięcy złotych aż po kilka milionów. Jest oczywiste, że olbrzymie koszty w przypadku większych maszyn są utrudnieniem dla wielu przedsiębiorstw, zarówno małych, średnich, jak i znacznie większych. Tutaj przychodzi z pomocą leasing maszyn budowlanych, nowych i używanych, który umożliwia sukcesywne wyposażenie firmy w niezbędny sprzęt, nie obciążając zbytnio kapitału, gdyż harmonogram spłat jest elastyczny, dostosowany do możliwości oraz potrzeb danego przedsiębiorcy. Odpowiednie maszyny stanowią fundament każdej firmy budowlanej. Z ta argumentacją przedstawicieli firmy Master Leasing wypada się tylko zgodzić.

 

Cztery, główne cechy

Specjaliści z firmy Leasing Polski wskazują na cztery podstawowe, charakterystyczne cechy. Przede wszystkim, właścicielem przedmiotu pozostaje leasingodawca. Leasingobiorca ma możliwość wykupienia użytkowanego przedmiotu po zakończeniu umowy. Leasing zapewnia minimum formalności w procedurze uproszczonej. W leasing można wziąć zarówno nowe, jak  i używane maszyny. Taki sposób finansowania może dotyczyć przeróżnego sprzętu budowalnego, w grę wchodzą m.in.: koparko-ładowarki, koparki i minikoparki, ładowarki kołowe, minikoparki, frezarki do asfaltu, walce, rozściełacze asfaltu i betonu, wytwórnie mas bitumicznych i węzły betoniarskie, narzędzia. Rata wstępna najczęściej waha się od 1 proc. do 10 proc., choć są też oferty 0 proc., czyli bez początkowej wpłaty. Kolejna, istotna sprawa – leasingodawcy bardzo często współpracują z firmami ubezpieczeniowymi, dzięki temu mogą zaproponować korzystną ofertę cenową. Koszty ubezpieczenia można włączyć w całkowite koszty leasingu i miesięczną ratę leasingową.

         Firmy leasingowe oferują również leasing używanych maszyn budowlanych. Większość finansuje maszyny, które mają nie więcej niż 5 lat, ale  istnieją też takie, które dopuszczają starsze, np. 10- czy 15-letnie. Procedura leasingu używanych maszyn jest niemalże identyczna jak nowych. Różnica dotyczy wysokości wymaganej opłaty wstępnej, która wynosi minimum 10 proc. Jeśli leasingodawca zgodzi się na leasing używanej maszyny, pod uwagę bierze trzy czynniki: wiek sprzętu, źródło z którego pochodzi oraz ocenę rzeczoznawcy. Rzeczoznawca ma za zadanie sprawdzić stan maszyny i ją wycenić.

 

Swobodny leasing

EFL już od trzech dekad aktywnie uczestniczy w rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Oferta dla firm budowalnych obejmuje nowe i używane sprzęty. Finasowanie może być w postaci leasingu lub pożyczki.

– W ciągu 30 lat działalności zdobyliśmy zaufanie ponad 330 tysięcy, prawie tylu, ilu mieszkańców liczy Lublin – komentuje Adam Linkiewicz, menadżer ds. rozwoju rynków. – Klienci EFL sfinansowali aktywa o łącznej wartości 70 miliardów złotych, czyli równowartość budowy 35 Stadionów Narodowych lub 146 budynków Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Unikatową ofertę EFL stanowi Leasing Swobodny. Usługa ta pozwala na samodzielne zarządzanie wysokością rat w celu dopasowania ich do bieżącej płynności finansowej firmy. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość szybkiej reakcji na sytuację na rynku, na którym funkcjonuje. Leasing Swobodny jest dodatkowo narzędziem wspierającym rozwój firmy w przypadku, gdy konieczna jest kumulacja środków, np. gdy przedsiębiorca rozpoczyna działalność na nowym rynku lub podpisuje duży kontrakt. W ramach Leasingu Swobodnego klient może zmieniać wysokość miesięcznych zobowiązań wynikających z harmonogramu. Co więcej, nie potrzebuje w tym celu pisać wniosku, ani dzwonić do leasingodawcy. Wystarczy komputer z dostępem do internetu i parę chwil spędzonych na portalu Klient EFL. Z usługi mogą skorzystać zarówno nowi jak i obecni klienci EFL podpisując umowę leasingu operacyjnego w polskiej walucie, przy zmiennej stopie procentowej oraz o wartości ofertowej nie przekraczającej 500 tys. zł.

 

Procedura ekspresowa

Idea Leasing może zastosować procedurę ekspresową, która pozwala na sfinansowanie maszyn i urządzeń budowlanych w ciągu jednego dnia. Idea Leasing finansuje koparki, ładowarki, spycharki, maszyny drogowe (m.in. walce, kruszarki, ubijaki, zagęszczarki), wózki widłowe oraz szereg innych maszyn i urządzeń.

 

Zwrotny, warto wziąć pod uwagę

Leasing zwrotny to sposób na zdobycie środków dla firmy. Polega on na sprzedaży środka trwałego firmie leasingowej przez przedsiębiorcę. Następnie, na podstawie umowy cywilnoprawnej, leasingobiorca uzyskuje zezwolenie na użytkowanie przedmiotu. W momencie sprzedaży i zawarcia umowy, właścicielem przedmiotu staje się firma leasingowa. Ta forma ma na celu poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Eksperci z Leasing Polska podkreślają, że leasing zwrotny stanowi alternatywę dla firm, które posiadają wysoką wartość środków trwałych, a którym brakuje kapitału obrotowego np. na inwestycje. Leasing zwrotny maszyn jest możliwy w procedurze uproszczonej albo standardowej.

Przedsiębiorcy korzystają z leasingu zwrotnego m.in. ze względu na inwestycje. Właściciel firmy budowalnej – trzymajmy się tej branży – oddaje swoje środki trwałe, aby uzyskać za nie pieniądze, które może przeznaczyć na inwestycje, przykładowo na zakup nowej maszyny. Może to być także spłata innych zobowiązań za środki uzyskane z leasingu zwrotnego. Liczy się poprawa płynności finansowej, zwiększenie korzyści podatkowych, uwolnienie zamrożonych środków.

 

Rok nie był zły

– Jeśli spojrzeć tylko na cyfry, rok 2020 nie był wcale zły – przyznaje Artur Słomka, head of industrial equipment w SG Equipment Leasing Polska. – Nasza spółka sfinansowała dla swoich klientów nieznacznie mniej (kilka procent) maszyn budowlanych, niż w roku 2019, który był bardzo dobry dla branży. Biorąc pod uwagę rozpoczęte i planowane inwestycje w infrastrukturę, zarówno te ogólnokrajowe jak i na poziomie lokalnym, przez najbliższe kilka lat pracy powinno być dużo. Pamiętajmy, że inwestycje tego typu pobudzają całą gospodarkę, o czym dobrze wiedzą rządzący na każdym szczeblu, od lokalnego po unijny. Biorąc to pod uwagę, pomimo zagrożeń związanych z następstwami pandemii, osobiście pozostaję optymistą.

SG Equipment Leasing Polska zajmuje się leasingiem maszyn i urządzeń, środków transportu oraz technologii. Należy do Societe Generale Equipment Finance, do międzynarodowej firmy wyspecjalizowanej m.in. w finansowaniu majątku trwałego, funkcjonującej w ramach Societe Generale, jednej z wiodących europejskich grup usług finansowych.

Dane Związku Polskiego Leasingu (ZPL) potwierdzają, że w ubiegłym roku nie doszło do zapaści na rynku leasingu maszyn budowlanych. Sprzęt budowlany jest przez ZPL zaliczany do grupy „maszyny i inne urządzenia”. Cała grupa w ub.r. spadła o 5 proc., sprzęt budowlany o 9,1 proc. Prognozy na bieżący rok zakładają solidny wzrost grupy o 10,5 proc.

 

T&M nr 3/2021

Tekst: Leon Bilski

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE