UTA UTA One Banner PL 1170x150

MTU Promo Q3 22 1170x150 TM

Wciąż potrzebne

Obecnie karty paliwowe to pakiet rozwiązań wspierających przewoźników. Bezgotówkowe nabywanie paliwa i regulowanie myta to tylko niektóre z proponowanych usług.

W dobie pandemii zaszły zmiany na rynku transportowym i rynku kart paliwowych, czemu trudno się dziwić. Jedni przewoźnicy upadli, inni wykorzystali po nich lukę i dziś prosperują świetnie. Transportową branżę napędza rozwój e-commerce. Inga Mackevica z Aris Card Polska przyznaje, że firmy transportowe, które są sprawdzane w wywiadowniach gospodarczych posiadają gorsze ratingi, trudniej więc uzyskać limit kredytowy. Wielu przewoźników ogranicza tabor ze względu na spadek popytu na usługi transportowe. Klienci narzekają na nieregularność zamówień.

 

Sytuacja chwilowa?

– Mamy nadzieję, że to jest sytuacja chwilowa związana z pandemią – mówi Inga Mackevica. – Posiadamy sieć stacji własnych, dlatego z kartami Aris przewoźnicy mogą zaoszczędzić do 8 eurocentów od ceny na stacji. Oferta zależy od ilości kupowanego na karty Aris paliwa, jak również od tego gdzie tankuje klient. Posiadamy sieć czerwoną, rabatową, gdzie klienci mogą otrzymać największe rabaty, szczególnie na własnych stacjach Aris. Oprócz kart największym zainteresowaniem cieszą się opłaty drogowe i zwrot VAT-u.

Katarzyna Warzywoda, dyrektor ds. sprzedaży kart flotowych w Shell Polska przyznaje, że ze względu na globalne spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią w 2020 roku nastąpił spadek wolumenów transakcji w okresie największego lockdownu. Jednak generalnie sprzedaż paliwa za pośrednictwem kart rośnie z roku na rok.

– Aby w tych trudnych czasach wyjść naprzeciw potrzebom naszych klientów biznesowych i jeszcze lepiej ich wspierać, wdrożyliśmy i udostępniliśmy za darmo od maja do końca września 2020, aplikację Shell Fleet Asisstance – dodaje pani Katarzyna. – Aplikacja ma na celu ułatwienie zdalnego planowania międzynarodowych zleceń transportowych oraz ich skuteczniejszą i terminową realizację. Naszym głównym produktem jest karta paliwowa Shell Card, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród menadżerów flot w Polsce i za granicą ze względu na szeroki wachlarz usług, wygodę użytkowania i bezpieczeństwo. Klienci mogą korzystać z niedostępnych dla innych zniżek. Rabat jest ustalany indywidualnie i zależy od wielu czynników, takich jak liczba pojazdów czy rodzaj tras. Nasi eksperci podczas indywidualnych rozmów dostosowują ofertę do potrzeb klienta. Shell Card to karta dla wszystkich, zarówno małych jak i dużych, jednak obserwujemy pewne różnice w sposobie jej użytkowania. Duże, międzynarodowe firmy o wiele chętniej korzystają z parkingów i myjni w Europie, dlatego z myślą o nich nawiązaliśmy partnerstwo z Travis.

 

Ostrożność wskazana

Obecnie przeżywamy taki okres, że różne firmy i producenci na potęgę budują zapasy, obawiając się kolejnych lockdownów. To oznacza ogromną liczbę zleceń transportowych. Jednak nie należy się tym zachłystywać, przed czym przestrzega Mariusz Derdziak, kierownik sprzedaży DKV Euro Service Polska:

– Niepokoi nas, że niektóre firmy podchodzą do tej sytuacji zbyt optymistycznie, inwestując w powiększanie floty. Po okresie chwilowego prosperity, ryzykują brakiem obłożenia dla nowych pojazdów. W ubiegłym roku przewoźnicy pracowali na 100 procent wydajności, ale pierwszy kwartał 2021 budzi obawy. Ci, którzy obsługiwali Wielką Brytanię, mierzą się dziś z problemami formalnymi i brakiem wsparcia ze strony urzędów brytyjskich. Dość przypomnieć, że niedawno tysiące pojazdów stało w Calais. Największym problemem jest jednak brak importu. Firmy transportowe tracą, nie mając obłożenia w trasach powrotnych. Branża automotive cały czas nie pracuje na pełnych możliwościach, brakuje części i podzespołów, zatem zleceń transportowych jest też mniej. Problemem są cały czas stawki. Jeśli nie ma importu, to obecne oferty uniemożliwiają wykonanie usługi transportowej bez strat. Do tego dochodzi kwestia zatorów płatniczych, które powodują utratę płynności. Branża finansowa powinna być wsparciem dla przewoźników, czasem jednak zawodzi.

 

Ciekawe propozycje

Wielu emitentów kart stara się zaoferować interesujące, niestandardowe rozwiązanie, które mogą przydać się w różnych sytuacjach. Przykładowo, karta E100 to również wsparcie dla kierowców. Kierowcy korzystający z karty pozostają pod opieką E100 Family. To projekt charytatywny stworzony przez E100, w celu zapewnienia pomocy kierowcom ciężarówek. W razie trudnej sytuacji życiowej lub nieprzewidzianego wypadku kierowca i jego rodzina mogą otrzymać wsparcie finansowe.

IDS posiada system dla podwykonawców firm transportowych i spedycyjnych nazywany VASP (Value Added Service Provider). Karty są wydawane na podstawie trójstronnej umowy pomiędzy IDS, płatnikiem a podwykonawcą. Płatnik czyli firma udostępniająca karty IDS dla swoich podwykonawców, posiada pełną kontrolę nad ilością paliwa, które tankują, poprzez portal I account.

Orlen jako pierwszy na rynku udostępnił klientom programu Flota unikatowy system do pełnej kontroli parametrów pojazdu z opcją rozliczania kosztów monitoringu GPS razem z wydatkami paliwowymi. Dzięki wygodnemu rozwiązaniu monitoringu GPS we Flocie stworzonemu we współpracy z Impel Security Polska jest możliwe generowanie oszczędności w kosztach użytkowania i zarządzania flotą samochodów.

Aplikacja mobilna mFlota Orlen jest innowacyjnym rozwiązaniem, które umożliwia realizację transakcji flotowych bezpośrednio przy dystrybutorze. mFlota Orlen stanowi rozszerzenie funkcjonalności istniejących kart flotowych, udostępnia nowy sposób użycia wyemitowanych kart, nie zmieniając zasad ewidencji i rozliczania wykonywanych nimi transakcji.

Jednym z wyróżników AS24 jest metoda płatności – wyłącznie za pośrednictwem firmowej karty paliwowej – w czytniku umieszczonym przy dystrybutorze. Rozwiązanie to przyspiesza tankowanie, a w obecnej sytuacji panującej na świecie minimalizuje osobiste kontakty z innymi ludźmi.

Charakterystyka popularnych kart:

ARISCARD

Od ponad 25 lat działa wywodzący się z Rosji system kart paliwowych Aris. Zasięgiem obejmuje ok. 30 krajów, głównie europejskich, ale także Kazachstan,Tadżykistan, Azerbajdżan . Sieć składa się z ok. 5 tys. punktów tankowania na stacjach własnych i współpracujących. Z usług operatora korzystają firmy transportowe z ponad 20 krajów. Są obsługiwane przez biura i partnerów  Aris, w Rosji, na Białorusi, w Estonii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Bułgarii, Finlandii, Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Aris jest wyspecjalizowany w obsłudze firm transportu ciężarowego. Przewoźnicy mogą bezgotówkowo tankować paliwa (na wybranych stacjach ze specjalnymi rabatami), a także regulować opłaty drogowe oraz otrzymać zwrot VAT. W Polsce karty Aris honoruje ok. 50 stacji położonych głównie w rejonach przygranicznych, a także w centrum i na południu kraju. Część polskich stacji wchodzi w skład tzw. sieci ulgowej, przewoźnik może liczyć na rabat od ceny SPOT za zakupione paliwo.  

 

AS24

W ofercie znajdują się dwa typy kart: AS24 i AS24 Eurotrafic. Pierwsza jest akceptowana wyłącznie na stacjach własnych sieci i służy do opłat za paliwo i AdBlue, a w wybranych miejscach także myjni. Druga honorowana jest także na stacjach partnerskich na terenie całej Europy. Za jej pomocą można także – w zależności od podpisanej umowy – regulować opłaty za przejazdy drogami, tunelami oraz mostami. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z  Eurotrafic Assistance, co pozwala szybko finansować mandaty, a także czynności serwisowe. Każda z kart AS 24 posiada zabezpieczenie chipowe, co chroni ją przed skopiowaniem danych. Dodatkowo do użycia wymagany jest kod PIN. Sieć stacji paliw w Europie, rozwijana sukcesywnie od ponad trzech dekad, liczy dziś ponad 1.200 własnych, w tym 31 w Polsce oraz 16.000 partnerskich.

 

BP

Karta BP + Aral umożliwia bezgotówkowe i bezpieczne regulowanie opłat za wybrane produkty i usługi na ponad 25.000 stacji w Europie, zrzeszonych w porozumieniu Routex: Aral, BP, Circle K, Eni, OMV, jak również w części Rosji (na wybranych stacjach BP, Rosneft, TNK, Circle K). Decydując się na ten produkt, fleet managerowie i kierowcy mogą korzystać z całodobowej pomocy drogowej na terenie Europy, atrakcyjnej oferty zwrotu VAT-u w trybie ekspresowym oraz z uniwersalnego urządzenia pokładowego BP Toll Box pozwalającego rozliczać opłaty drogowe we wszystkich europejskich krajach objętych systemem EETS. Oferta kart przedpłaconych BP Komfort jest adresowana do małych firm, które posiadają kilka pojazdów i wolą działać na zasadzie przedpłaty, zamiast starać się o uzyskanie zdolności kredytowej. Karta zapewnia zbiorczą fakturę za paliwo z całego miesiąca i możliwość zakupu paliw na stacjach BP w promocyjnych cenach.

 

Circle K

Circle K proponuje pakiet kart paliwowych: Circle K Easy Card oraz Circle K Polska i Circle K Europe, działające w ramach porozumienia Routex. Karty Circle K to przede wszystkim oferta dostosowana do indywidualnych potrzeb właścicieli floty, którzy cenią sobie wygodę oraz mnogość możliwości. Karta to nie tylko bezpieczeństwo i wygoda transakcji oraz kontrola wydatków na paliwo, ale także atrakcyjne usługi towarzyszące. Circle K Easy Card można otrzymać bez dodatkowych kosztów, zbędnych formalności i deklarowania stałych ilości zakupów. Karta Circle K Europe jest rozwiązaniem dla firm, których kierowcy dokonują zakupów na stacjach nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Zapewnia dostęp do ponad 18.000 stacji w 29 krajach, w tym 6.000 dostosowanych do ciężarówek i autokarów. Circle K Polska to wygodne rozwiązanie, które pomaga obniżyć całkowite koszty firmy, takie jak utrzymanie floty, poprzez transakcje z odroczonym terminem płatności.

        

DKV

DKV Card gwarantuje dokonywanie rozliczeń produktów i usług związanych z podróżą i eksploatacją pojazdu. To m.in. serwisy mobilne do planowania najtańszych tankowań, rozliczanie opłat drogowych we wszystkich systemach w Europie, zwrot zagranicznych podatków, VAT-u i akcyzy, narzędzia do zarządzania kosztami transportu w firmie i optymalizacji wydatków. Płatność kartą DKV jest akceptowana w ponad 100.000 punktów w Europie, w tym ponad 60.000 stacji. W Polsce DKV oferuje dostęp do blisko 5.000 stacji, zarówno koncernów Orlen, LOTOS, Shell, BP, Circle K, Amic, Jet, Aral, Esso jak również innych sieci: Moya, Watis, Bobryk, Pieprzyk itp. Ponad 730 stacji w Polsce to tanie stacje, na których ceny wyliczane są na bazie stawek hurtowych, tzw. ceny spot. Można tutaj zaoszczędzić nawet do 40 gr/l. DKV rozwija sieć punktów z paliwami alternatywnymi. W całej Europie jest już 169 stacji LNG, blisko 150.000 stacji ładowania prądem, w tym 593 w Polsce.

 

E100

E100 to polska firma z 20-letnim doświadczeniem na rynku kart paliwowo-serwisowych. Charakterystyczna, zielona karta daje dostęp do paliwa na ponad 18.000 stacji w 32 krajach Europy oraz WNP – od Portugalii po najdalsze zakątki Rosji. Kartą można opłacać również polskie autostrady A1, A2, A4. Nowość to lokalna karta paliwowa Power Max przeznaczona dla mniejszych, lokalnych działalności gospodarczych. Brak minimalnego wolumenu tankowania pozwala zacząć swoją „przygodę” z kartami już od jednego pojazdu. Oferta opłat drogowych w 29 państwach jest rozszerzona o multiurządzenia do opłat drogowych takie jak E-Box na siedem krajów Europy. Dodatkowo E100 oferuje międzynarodowy zwrot VAT-u i akcyzy czy usługi serwisowe. Użytkowanie kart ułatwia dedykowana aplikacja mobilna E100 Mobile, dająca wygodny dostęp do lokalizacji stacji i kontrolę nad wydatkami.

 

IDS

         International Diesel Service jest firmą paliwową, która należy do państwa Kuwejt. Działa od ponad 30 lat w 26 krajach Europy, oferując produkty i usługi dla firm transportowych. Stacje IDS pracują 24/7, są w pełni automatyczne, dostosowane do transportu ciężkiego: dogodny wjazd, szybkie pompy oleju napędowego, dystrybutor Ad Blue. IDS wydaje kartę zbliżeniową z kodem PIN (bez paska magnetycznego), która jest akceptowana w czasie rzeczywistym na wszystkich stacjach. Opcjonalnie jest wydawany zestaw dwóch kart, dla pojazdu i kierowcy. Karta pojazdu przypisuje tylko transakcję do konkretnej ciężarówki, zaś karta kierowcy z kodem PIN służy do jej zatwierdzania. Obecnie wielu zleceniodawców oczekuje redukcji emisji szkodliwych substancji przez pojazdy firm transportowych. IDS oferuje ekologiczne paliwo HVO (Hydrotreated Vegetable Oil) na wybranych stacjach w Holandii i Belgii.

 

LOTOS

         Karty LOTOS Biznes są akceptowane na ponad 510 stacjach paliw LOTOS oraz na ponad 400 stacjach Shell w całym kraju. Stacje LOTOS, oprócz paliw najlepszej jakości, oferują bogatą ofertę produktów gastronomicznych, a także szeroki wachlarz usług, tj.: sklep, myjnia, usługi motoryzacyjne. Międzynarodowy zasięg zapewnia karta LOTOS Esso, która jest akceptowana na ponad 12.000 stacji w 15 krajach w Europie, w tym na ponad 800 stacjach autostradowych. Dodatkowe usługi dostępne w ofercie międzynarodowej to serwis naprawczy, zwrot zagranicznego podatku VAT, uczestnictwo w systemach automatycznego poboru opłat za przejazdy drogami i autostradami w Europie, a także możliwość opłaty za przejazdy wybranymi tunelami. Program kart bezgotówkowych, przedpłaconych i gotówkowych LOTOS Biznes odpowiada na potrzeby firm z różnych sektorów. Karty flotowe to przede wszystkim elastyczny system rabatowania i rozliczeń, dopracowane mechanizmy raportowe oraz bogaty wybór opcji blokad i limitów w parametrach kart.

 

Moya

Karty Moya Firma są przeznaczone zarówno dla dużych flot samochodowych, jak i dla właścicieli prowadzących działalność gospodarczą, którzy dysponują niewielką liczbą pojazdów. Korzystanie z nich pozwala zoptymalizować koszty operacyjne. Posiadacze kart Moya Firma otrzymują stałe, atrakcyjne rabaty na paliwa, pełną kontrolę nad dokonanymi tankowaniami i wygodne rozliczenia. Karty akceptowane są na ponad 300 stacjach paliw Moya (w tym również na 19 automatycznych) na terenie całego kraju. W wersji europejskiej karty Moya IQ Europe są akceptowane na 2.500 obiektach, w większości krajów Unii. Warto nadmienić, że karty Moya IQ Europe wyróżnia innowacyjna formuła – gwarantują utrzymanie jednej ceny przez cały tydzień, na wszystkich stacjach akceptujących kartę za granicą. Karty Moya Firma działają w technologii zbliżeniowej, zarówno na stacjach samoobsługowych, jak i konwencjonalnych, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Oprócz zabezpieczeń systemowych oraz przeszkolonej obsługi stacji Moya oferuje przeznaczony specjalnie dla użytkowników help desk, dostępny w trybie 24/7. Moya nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, ułatwiającymi i usprawniającymi proces zarządzania flotą.

 

Orlen        

Paliwowe karty Flota oraz międzynarodowe karty Open Drive pozwalają na bezgotówkowe zakupy paliw, towarów i usług na stacjach paliw sieci Orlen (Polska, Litwa), Bliska (Polska), Star (Niemcy), Benzina i Benzina Plus (Czechy). Obecnie karty Flota i Open Drive honoruje ponad 2.500 stacji na terenie Litwy, Niemiec, Czech oraz Polski. Dodajmy, że na tych stacjach program Mikroflota umożliwia bezgotówkowe płatności za paliwo, produkty i usługi, jest on skierowany głównie do mikroprzedsiębiorstw. Z kolei karta zakupowa pozwala na dokonywanie bezgotówkowych zakupów paliw, produktów w sklepie oraz usług na stacjach paliw należących do sieci Orlen i Bliska. Oferta jest skierowana do klientów instytucjonalnych, firm i przedsiębiorstw. Biznestank jest kartą rabatową, dedykowaną dla klientów biznesowych płacących gotówką. Dostępna na około 1.800 stacjach Orlen i Bliska oznakowanych „Biznestank”.

 

Shell

Shell Card są akceptowane w ponad 22.000 stacji Shell w Europie i blisko 16.000 partnerskich, w Shell Card to szereg korzyści dla użytkowników związanych z wygodą, kontrolą, bezpieczeństwem, neutralnością klimatyczną oraz oszczędnościami. Warto podkreślić szeroki zakres obsługi nowoczesnych narzędzi do elektronicznego poboru opłat w Europie, który składa się na rozwiązanie EETS od Shell działające na terenie: Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Danii, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Bułgarii i Węgier, w tunelach Herrentunnel (Niemcy) i Liefkenshoek w Antwerpii (Belgia), a także na polskiej autostradzie A4 (Kraków-Katowice).

 

UTA

Karty UTA obecnie są akceptowane w ponad 68.000 punktów w 40 krajach Europy, z których ponad 54.000 to stacje paliw. 26 państw jest objętych opłatami drogowymi. UTA oferuje cały pakiet rozwiązań wspierających mobilność swoich klientów, bez względu na wielkość ich floty i rodzaj posiadanych pojazdów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu UTA zapewnia swoim klientom nie tylko bezgotówkowe nabycie paliwa i regulowanie myta, ale też szereg usług niezbędnych w drodze dla wszystkich kategorii pojazdów (dmc powyżej i poniżej 3,5 t). UTA stale rozwija narzędzia i aplikacje internetowe, ułatwiające kontrolę wydatków i podejmowanie jak najlepszych decyzji zakupowych. Klienci UTA uzyskują dostęp do indywidualnej Strefy Klienta dostępnej po zalogowaniu na stronie UTA, gdzie mogą otrzymać nie tylko wszelkie informacje na temat oferty firmy czy posiadanych kart i urządzeń, ale również zamawiać nowe produkty.

 

T&M nr 3/2021

Tekst: Jacek Dobkowski

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE