uta czerwiec

loga na www miedzy banery

Goldhofer

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

Mercedes lipiec

loga na www miedzy banery

VAT Polska banner

loga na www miedzy banery

Prilo 1170x150

loga na www miedzy banery

1980x617pix

Master truck baner

Zmiany stawek płac minimalnych i sektorowych

Kancelaria Prawna Viggen informuje o waloryzacji niektórych stawek w zakresie płac minimalnych i sektorowych. Zmiany należy uwzględnić w rozliczeniach kierowców za styczeń.

AUSTRIA

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe stawki płacy sektorowej w Austrii. Zastosowanie austriackich układów zbiorowych do pracowników delegowanych do Austrii wynika z przepisów ustawy o kontroli wynagrodzeń i dumpingu socjalnym. Zgodnie z art. 3 ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego, pracownicy delegowani do Austrii w celu wykonywania pracy mają prawo do co najmniej takiego wynagrodzenia, w tym świadczeń specjalnych, nadgodzin oraz innych dodatków jak pracownicy austriaccy zatrudnieni w poszczególnych sektorach gospodarki. W tym kontekście należy pamiętać, że w rozumieniu Pakietu Mobilności przewozy tranzytowe oraz bilateralne są wyłączone z delegowania. Pozostałe transporty (kabotaże oraz cross-trade’y) należy rozliczać zgodnie z powyższymi wytycznymi, z uwzględnieniem następujących stawek:

tabela.jpeg

FRANCJA

od 1 stycznia 2024 r. stawka minimalna „SMIC” we Francji uległa podwyższeniu do 11,65 EUR/h. Jednocześnie należy wskazać, że układ zbiorowy dla transportu drogowego przewiduje wyższe wynagrodzenie brutto dla kierowców.

Nowy układ zbiorowy został podpisany w dniu 11 października 2023 r., waloryzacja stawek dla kierowców obowiązuje natomiast już od 1 grudnia 2023 r.

Tabela aktualnych stawek dla kierowców:

(kwoty w EUR)

tabela1.jpeg

Ponadto kierowcy, którzy wykonują pracę w niedzielę lub święto, mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia w wysokości:

  • 12,45 EUR, jeśli czas pracy w niedzielę lub święto wynosi poniżej 3 godzin;
  • 28,94 EUR jeśli czas pracy w niedzielę lub święto wynosi 3 godziny lub więcej.

 

HOLANDIA

1 stycznia 2024 r. weszła w życie w życie nowa holenderska ustawa określająca poziom płacy minimalnej. Szykują się znaczące zmiany, bowiem akt prawny znosi również rozróżnienie na minimalne stawki dzienne, tygodniowe i miesięczne. Ustawowa stawka minimalna wzrasta o 3,75%.

Przypomnijmy, że w Niderlandach obowiązuje ustawowa płaca minimalna przewidziana dla osób powyżej 21 roku życia, a także ustawowa płaca minimalna dla pracowników poniżej 21 roku życia. Co do zasady płaca minimalna jest korygowana dwa razy w roku (1 stycznia i 1 lipca) zgodnie ze zmianami płac w ramach układów zbiorowych, które oparte są na umowach sektorowych między pracodawcami a zainteresowanymi organizacjami pracowniczymi. Wysokość płac sektorowych jest co najmniej równa lub wyższa od poziomu ustawowego.

Od stycznia 2024 wynagrodzenie minimalne zostanie ujednolicone do jednej stawki godzinowej, do której będą uprawnieni wszyscy pracownicy. Miesięczne wynagrodzenie będzie ustalane na podstawie liczby przepracowanych godzin do której uprawnieni są wszyscy pracownicy. W związku z powyższym – osoba, która przepracuje 40 godzin tygodniowo, będzie zarabiać na godzinę tyle samo co osoba pracująca mniej – np. 36, 38 godzin w tygodniu.

Od 1 stycznia 2024 r. jednolita ustawowa godzinowa stawka minimalna brutto wyniesie dla pracowników w wieku 21 lat i starszych 13,27 EUR.

 

NIEMCY

Od 1 stycznia 2024 roku ustawowa płaca minimalna w Niemczech wynosi 12,41 EUR brutto/h. Oprócz gwarantowanej płacy minimalnej, zgodnie z niemieckimi przepisami, pracownikowi przysługują dodatki za pracę w nocy, dni świąteczne czy w trudnych warunkach, które wynoszą:

- za pracę w nocy – 20% stawki godzinowej;

- za pracę w dni świąteczne i niedziele – 75% stawki godzinowej za prace w niedziele i święta wypadające w niedziele. Dodatek do pracy w niedzielę wielkanocną, w święto Zesłania Ducha Świętego, 1 maja, Święta Bożego Narodzenia oraz inne święta, które nie przypadają w niedzielę wynosi 200% stawki godzinowej;

- za pracę w trudnych warunkach – naliczane ryczałtowo, np. za pracę na wysokościach należy się dodatek w wysokości ok. 1,45-2 euro.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu Mindestlohngesetz, która obowiązuje w Niemczech od 2015 r. zakłada, że pracownicy nie mogą otrzymywać niższej płacy, niż ta ustalona przez rząd. Istnieją również ogólnie obowiązujące sektorowe płace minimalne zgodnie z ustawą o podstawowych układach zbiorowych [Basis Tarifvertragsgesetz], ustawą o delegowaniu pracowników [Arbeitnehmerentsendegesetz] oraz ustawą o pracownikach tymczasowych [Arbeitnehmerüberlassungsgesetz]. Organizacje branżowe mają prawo do ustalania własnych stawek minimalnych – odpowiednio wyższych, w zależności od sektora. Ministerstwo pracy i spraw socjalnych Niemiec poinformowało już o kolejnej podwyżce płacy minimalnej w 2025, która będzie wynosiła 12,82 EUR.

 

T&M nr 1/2024

Adriana Kominowska

Kancelaria Prawna Viggen

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE