Scania najlepsza w testach

Scania S500 nowej generacji zwyciężyła w „Teście 1000 punktów”, zdobywając 943 punkty. To jeden z największych, a zdaniem wielu ekspertów branżowych, również najtrudniejszych testów pojazdów ciężarowych w Europie.

 

Test jest przeprowadzany przez międzynarodową grupę dziennikarzy, którzy oceniają pojazdy ciężarowe na podstawie drobiazgowych pomiarów oraz subiektywnej opinii. Ocenie poddane zostały pojazdy z największymi kabinami i silnikami klasy 500 KM. Scania S500 wystąpiła przeciw DAF-owi XF510, Mercedesowi Actros 1848 oraz Volvo FH500. Po wnikliwej ocenie wszystkich elementów pojazdu, jego wyposażenia oraz zachowania na drodze, tytuł zwycięzcy przyznano Scanii.

– Wysokie osiągi i niskie zużycie paliwa, najlepsze własności jezdne, wysoki poziom komfortu i lepsze warunki pracy niezachwianie torują drogę nowej klasie S – stwierdzili przedstawiciele „Lastauto Omnibus” niemieckiego magazynu branżowego.

Próby odbywały się na 180-kilometrowej trasie, biegnącej doliną Mozeli z licznymi wzniesieniami. Zorganizowane zostały przez niemieckie wydawnictwo ETM Verlag (wydaje m.in. magazyn „Lastauto Omnibus”), we współpracy z innymi, czołowymi tytułami branżowymi z całej Europy.

Redakcja „Lastauto Omnibus” przyznaje, że nowa seria S prezentuje szereg udoskonaleń w porównaniu z obecną serią R. Wśród nich znajdują się „znacznie wygodniejsza i większa leżanka” oraz płaska podłoga. Ponadto dzięki nieco wyższemu momentowi obrotowemu, Scania wykazuje znakomite własności w terenie z pagórkami i jako pierwsza osiąga szczyty wzniesień.

To nie wszystko, Scania S500 wyszła na prowadzenie również w takich aspektach, jak: charakterystyka prowadzenia, komfort w kabinie, skuteczność hamowania oraz widoczność. Pojazd nowej generacji znalazł się na prowadzeniu również pod względem właściwości układu napędowego i wysokich osiągów.

– Scania wyróżnia się precyzyjnym układem kierowniczym, stabilnością boczną oraz oferuje poczucie pełnej kontroli nad pojazdem – możemy przeczytać w magazynie. Po zsumowaniu wszystkich wyników, Scania zdobyła 943 punkty, wyprzedzając ośmioma punktami Volvo, które zajęło drugą pozycję. Następne w kolejności były Mercedes i DAF.

 

T&M nr 2/2017

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE