uta czerwiec

loga na www miedzy banery

Latex 185130mm 2pages v5 PL

loga na www miedzy banery

vdo

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

1280x180 2

loga na www miedzy banery

bp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

targi automechanika 1117x150px pl

loga na www miedzy banery

VAT Polska banner

loga na www miedzy banery

DAF

eActros 400 w firmie Armir

eActros 400 z zabudową chłodniczą to pojazd przeznaczony do transportu towarów wymagających przewozu w kontrolowanej temperaturze.

Jedną z firm specjalizujących się w dostarczaniu takich właśnie produktów – głęboko mrożonych, ale także świeżych – jest Armir, spółka należąca do Frigo Logistics, wiodącego operatora logistycznego w tej branży. Przez dwa tygodnie Armir sprawdzał funkcjonalność eActrosa 400 w dostawach lokalnych ze swojego magazynu do klientów: dyskontów i supermarketów. – Testujemy od pewnego czasu ciężarówki elektryczne, teraz przyszedł czas na Mercedesa, którego eksploatację umożliwił nam nasz dealer, firma Auto Partner Jan Garcarek i Andrzej Garcarek – mówi Marcin Antczak, manager ds. floty w Armirze. – Początkowo byliśmy dość ostrożni, bo agregat, który utrzymuje w chłodni stałą temperaturę -19 st. C, zużywa sporo energii. Dlatego pierwsze trasy nie przekraczały 150 km. Później jednak okazało się, że możliwe jest realizowanie dostaw nawet do 300 km. Oczywiście to zależy od wielu czynników, m.in. pogody, stylu jazdy. Jednak według naszego kierowcy realistyczny zasięg tego pojazdu wynosi ok. 350 km.

eActros 400 ze względu na specyfikę trasy poruszał się na trasach mieszanych – poza miastem, gdzie zlokalizowane są magazyny Armiru oraz w mieście. – Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że w ruchu miejskim, w korkach pojazd zużywał porównywalną ilość energii co w trasie – w przypadku samochodu spalinowego zużycie rośnie wówczas dwu- albo nawet trzykrotnie – mówi Marcin Antczak. – Wydaje mi się, że wynika to m.in. z innowacyjnej konstrukcji ciężarówki Mercedesa: elektrycznej tylnej osi, z którą zintegrowane są dwa silniki przenoszące napęd na koła z pominięciem wału napędowego. To jest niewątpliwie duży atut tego pojazdu.

Innym ważnym dla Armiru aspektem jest możliwość przygotowania się na elektryczną transformację, czego zaczynają oczekiwać klienci. – Kwestia ekologii, redukcji śladu węglowego jest bardzo istotna zarówno dla nas, jak i dla naszych odbiorców, którzy coraz częściej pytają nas o możliwość wykorzystania w dostawach pojazdów elektrycznych – mówi Marcin Antczak. – Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takich samochodów, chcemy się dobrze przygotować i sprawdzić projekt kompleksowo, m.in. zasięgi, możliwości ładowania. Korzystaliśmy tu ze wsparcia eConsultanta Mercedesa po to, żeby wiedzieć, jak możemy ten pojazd obserwować w systemie telematycznym, jakie dane możemy uzyskać. Dzięki testowi, poza informacjami z katalogu, teraz mamy wiedzę praktyczną, co jest cennym doświadczeniem. Na potrzeby testu otrzymaliśmy od dealera mobilną ładowarkę, która okazała się wystarczająca. Z pewnością jednak w normalnej eksploatacji bardziej funkcjonalne będą ładowarki stacjonarne, na które jesteśmy przygotowani, ponieważ nasze magazyny są wyposażone we własne instalacje fotowoltaiczne.

Z możliwości użytkowania eActrosa zadowoleni byli także nasi kierowcy. – Przede wszystkim podkreślali ciszę w kabinie, ponieważ całodzienny hałas, do którego dołącza się zwykle jeszcze praca agregatu, to dla nich spory dyskomfort – mówi Marcin Antczak. Drugi ważny atut to dynamika i przyjemność prowadzenia: niezależnie od obciążenia ładunkiem, moment obrotowy jest dostępny od razu. Do tego dochodzi możliwość ogrzania wstępnie kabiny, to rozwiązanie wyraźnie zwiększa komfort kierowcy. Dodatkowym plusem wyposażenia eActrosa 400 były kamery MirrorCam zamiast lusterek, których nie mamy w naszych dystrybucyjnych ciężarówkach Mercedesa z tradycyjnym napędem.

 

 

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE