uta czerwiec

loga na www miedzy banery

Latex 185130mm 2pages v5 PL

loga na www miedzy banery

vdo

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

1280x180 2

loga na www miedzy banery

bp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

targi automechanika 1117x150px pl

loga na www miedzy banery

VAT Polska banner

loga na www miedzy banery

DAF

Wielton świadomy ekologicznie

Wieluński producent naczep, jako firma świadoma ekologicznie, podejmuje aktywne działania redukujące negatywne oddziaływanie transportu na środowisko naturalne.

Z tego powodu zainicjował projekt redukcji prędkości do 85 km/h wszystkich ciągników siodłowych floty Wielton Logistic. Dzięki jego wdrożeniu ciągnik siodłowy zużywa około 0,7l paliwa mniej na 100 km, co przekłada się na redukcję ponad 5 500 kg CO2 każdego miesiąca.

Branża transportowa, ze szczególnym naciskiem na transport drogowy, jest odpowiedzialna za ponad 25% emisji dwutlenku węgla generowanego w Europie1. Problem ten zauważa Unia Europejska, która wyznaczyła ambitne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z nimi, dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., a etapem przejściowym jest zmniejszenie emisji gazów o 55% do 2030 r., co zapisano w europejskim prawie klimatycznym. W związku z tym producenci pojazdów oraz firmy transportowe dążą m.in. do ograniczenia zużycia paliwa w swoich produktach, obniżenia masy własnej i zastosowania napędów alternatywnych. Firmy te nieustannie poszukują innowacyjnych rozwiązań niskoemisyjnych. Do tego grona zaliczyć można także Wielton, który w trosce o środowisko naturalne i redukcję śladu węglowego zmniejszył we flocie, liczącej ponad 30 zestawów, maksymalną prędkość z 90 km/h do 85 km/h. Wielton Logistic przeprowadził testy, które potwierdziły, że dzięki redukcji prędkości o 5 km/h ciągnik siodłowy spala o 0,7 l paliwa mniej na 100 km. Wprowadzona redukcja prędkości przełożyła się nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa i kosztów prowadzenia działalności, ale także na mniejszą emisję CO2 do atmosfery o ponad 5 500 kg miesięcznie, czyli redukcję o 66 tys. kg CO2 rocznie. Przy założeniu średniej hurtowej ceny paliwa w danym miesiącu i trasy jaką pokonuje w tym okresie każdy z ciągników siodłowych okazało się, że łącznie w miesiącu Wielton Logistic może zaoszczędzić przeszło 14 000 zł, co w skali roku daje już ponad 170 000 zł oszczędności.

Przeprowadziliśmy liczne obliczenia i symulacje, które skłoniły nas do zmniejszenia prędkości floty z 90km/h do 85 km/h. Zmiana ta nie wpłynęła negatywnie na nasze możliwości przewozowe. Niezmiennie wszystkie zlecenia realizujemy na bieżąco i bez opóźnień. Jednocześnie wprowadzona zmiana miała pozytywny wpływ na redukcję zużycia paliwa i bardziej ekonomiczną jazdę naszych kierowców. Cieszymy się, że nasz projekt ma korzystny wpływ na środowisko naturalne, a przy tym generuje finansowe oszczędności” mówił Błażej Walkowiak, Prezes Zarządu Wielton Logistic Sp. z o.o.

Spółka Wielton Logistic powstała w 2003 r., a od 2011 r. funkcjonuje pod obecną nazwą. Odpowiada za transport komponentów i gotowych produktów pomiędzy spółkami Grupy Wielton oraz dostarczanie zamówień do klientów. Spółka obsługuje także przewóz międzynarodowy na terenie całej Europy. Firma zmniejszyła maksymalną prędkość pojazdów swojej floty od października 2022 r.

Testowaliśmy i analizowaliśmy różne warianty ograniczenia prędkości. Większa jej redukcja niekorzystnie wpłynęłaby na efektywność naszej działalności. Obniżenie prędkości do 85km/h jest zatem optymalnym rozwiązaniem z perspektywy relacji prędkości do zużycia paliwa przy zachowaniu oczekiwanej wydajności floty” dodał Paweł Piekacz, Kierownik ds. Logistyki i Transportu Wielton Logistic Sp. z o.o.

Flota Wielton Logistic składa się obecnie z 33 ciągników samochodowych. Pod koniec ubiegłego roku do floty dołączyło 7 nowoczesnych pojazdów ciężarowych IVECO S-WAY, które cechują się niższym spalaniem paliwa, dzięki m.in. poprawionej aerodynamice przez zastosowanie osłony słupka A i dodatkowych deflektorów na narożach kabiny. Niższe spalanie w tych pojazdach uzyskano także dzięki zastosowaniu technologii ułatwiających jazdę kierowcy np.: aktywnego tempomatu ACC z czujnikiem radarowym, automatycznego gaszenia silnika podczas długotrwałego funkcjonowania na biegu jałowym, systemowi oceny stylu jazdy (DSE) i nadzoru koncentracji kierowcy (DAS) oraz funkcji rozłączania napędu przy zjazdach - ECO-ROLL.

Projekt dotyczący redukcji prędkości w ciągnikach siodłowych Wielton Logistic jest jednym ze 150 zgłoszonych pomysłów w ramach programu 49+ realizowanego przez Wielton S.A. Od kwietnia br. do końca stycznia 2024 r. pracownicy Wieltonu mogą zgłaszać kolejne pomysły oszczędnościowe w ramach projektu 100+.

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE