Uta listopad

loga na www miedzy banery

Luxtruck

loga na www miedzy banery

1170x150 iveco luty

napis 16 lat  napis 16 lat   napis 16 lat napis 16 lat  napis 16 lat  napis 16 lat   napis 16 latnapis 16 lat   napis 16 lat  napis 16 lat

750x200 EFL

Prometeon luty

loga na www miedzy banery

banner 750x200

MAN wraca do Siedlec i to elektrycznie

27 stycznia Miasto Siedlce podpisało umowę z firmą MAN Truck & Bus Polska na zakup i dostawę trzech autobusów elektrycznych Lion`s City 12 E oraz dwóch dwustanowiskowych stacji przeznaczonych do ładowania e-busów.

Zamówione elektrobusy to kolejne nowoczesne i ekologiczne pojazdy marki MAN w naszym kraju, a ich liczba już przekroczyła poziom 50 sztuk. I co ważne – wszystkie te autobusy produkowane są przez polski zakład MAN Bus w Starachowicach.

 

Elektryczny debiut

Pierwsza inwestycja Siedlec w bezemisyjną komunikację miejską to efekt pozyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”. W przetargu MAN wygrał kontrakt obejmujący zakup trzech autobusów elektrycznych o długości 12 metrów. Całkowita wartość kontraktu to ponad 10 mln zł brutto.

-„Będą to pierwsze autobusy z napędem bateryjnym w naszej flocie – powiedział Jacek Dmowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Siedlcach. - W pierwszej kolejności trafią na linie 18, 12, 27, 16. 18 i 12 to trasy, które zaczynają się i kończą przy naszej zajezdni, tak aby w przypadku konieczności doładowania mogły to zrobić bez większych problemów” – wyjaśnił.
W celu właściwej obsługi bezemisyjnych pojazdów MAN przeszkoli kierowców i mechaników MPK Siedlce. Z kolei za infrastrukturę ładowania (od wykonania podłączenie do sieci energetycznej po dostawę ładowarek) odpowiedzialny jest poddostawca – firma Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry.

 

Zelektryfikować Europę

Na drodze do ograniczenia emisyjności w polskich miastach, Siedlce idą ramię w ramię z marką MAN, która jest jednym z liderów wprowadzania Europy w świat bezemisyjnej mobilności miejskiej.

-„Naszym celem jest wprowadzenie na ulice Europy jeszcze większej liczby autobusów elektrycznych: do 2025 r. chcemy, aby połowa wszystkich sprzedawanych nowych autobusów miejskich miała alternatywny napęd. Spodziewamy się, że pięć lat później – w 2030 r. – 90 procent autobusów miejskich będzie zasilanych bateryjnie.” – powiedział Claus Wallenstein, prezes MAN Truck & Bus Polska i dodał: „Rynek autobusów elektrycznych rozwija się dynamicznie. Najwięcej do tej pory elektrobusów MAN w naszym kraju zamówił Gdańsk (18), a w kolejce czeka m.in. Zamość i Mińsk Mazowiecki. Elektryczne lwy jeżdżą też po ulicach Ostrowca Świętokrzyskiego, Kędzierzyna-Koźla oraz Włocławka. W Europie można je spotkać m.in. w Norymberdze, Zurychu, Kopenhadze, Odder, Göteborgu, Sztokholmie, Uppsali i Hamburgu.”

 

Z myślą o pasażerach i kierowcach

O nowoczesności MAN Lion`s City 12 E stanowi nie tylko rodzaj napędu, ale też stylistyka oraz komfortowe wyposażenie wnętrza autobusów.

Zamówione przez Siedlce autobusy elektryczne od MAN przystosowane zostaną do przewozu osób o ograniczonej mobilności. Pojazdy wyposażone będą m.in. w system biletowy obsługujący płatności zbliżeniowe, monitoring i ładowarki USB oraz Wi-Fi.

Każdy z siedleckich elektryków będzie mógł przewieźć ponad 80 osób, w tym 33 na miejscach siedzących. Pasażerowie będą mogli sprawnie opuścić pojazd dzięki trojgu drzwi dwuskrzydłowych, a do tego będą mieli do swojej dyspozycji elektroniczny system informacji pasażerskiej, w tym system zapowiadania przystanków.

Sercem pojazdu jest silnik elektryczny, umieszczony wzdłużnie za osią napędową o mocy znamionowej 160kW, a energia magazynowana jest w dużych bateriach o pojemności powyżej 320 kWh, które pozwolą na przejechanie ponad 220 kilometrów na jednym ładowaniu.

Złożone przez Siedlce zamówienie oznacza, że po ośmiu latach MAN ponownie zacznie dostarczać nowe autobusy do tego miasta. Ostatnie dostawy – midibusów MAN Lion`s City M – zrealizowane zostały w latach 2014/2015 r. Teraz MAN wróci na siedleckie ulice i to w elektryzującym stylu. Termin realizacji zamówienia to 360 dni od dnia zawarcia umowy.

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE