Guma z mniszka lekarskiego

Instytut Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej im. Fraunhofera (IME, oddział w Münster), Instytut Biologii Roślin i Biotechnologii Uniwersytetu w Münster oraz Dział Opon firmy Continental w Hanowerze wspólnie realizują projekt „RUBIN”, dotyczący pozyskiwania, na skalę przemysłową, gumy naturalnej z mniszka lekarskiego.

 

Naukowcy odgrywający wiodącą rolę w projekcie zostali uhonorowani prestiżową nagrodą im. Josepha von Fraunhofera za badania nad mniszkiem rosyjskim oraz za opracowanie prototypowych opon samochodowych wykonanych z pozyskanej z mniszka gumy. Nagrodę odebrali wczoraj w niemieckim Wiesbaden profesor Dirk Prüfer i dr Christian Schulze Gronover (reprezentujący IME oraz Instytut Biologii Roślin i Biotechnologii), oraz dr Carla Recker (reprezentująca firmę Continental).

Pierwsze opony wyprodukowane przy użyciu nowej metody przeszły już próby, zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Realizacja projektu przebiega jak dotąd bez żadnych zakłóceń. Opony wykonane z gumy pochodzącej z mniszka lekarskiego charakteryzują się podobnymi własnościami jak ich odpowiedniki wyprodukowane z gumy pozyskiwanej konwencjonalnymi metodami, z drzewa kauczukowca (Hevea brasiliensis). Firma Continental zamierza uruchomić seryjną produkcję opon wykonanych z gumy pozyskanej z mniszka lekarskiego w ciągu najbliższych 5-10 lat.

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE