Uta listopad

loga na www miedzy banery

Inelo 1170x150

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

1150x300 Actros L

loga na www miedzy banery

Onturtle 1150x150

loga na www miedzy banery

Mecalac 10 2023 750 x 200loga na www miedzy banery

Kaessbohrerloga na www miedzy banery

Hengst maj

MB na targach IFAT 2022 w Monachium

Wywóz odpadów, zimowe utrzymanie dróg, oczyszczanie ulic, koszenie traw czy prace budowlane – obszary zastosowań pojazdów komunalnych są niezwykle zróżnicowane.

Priorytetową rolę dla firm odgrywają kryteria ekonomiczności, wydajności, bezpiecznej obsługi i przyjazności dla środowiska. Mercedes-Benz Trucks oferuje w tym zakresie szeroką gamę produktów, czego dowodem jest prezentacja firmy na tegorocznych targach IFAT w Monachium, wiodących na świecie targach poświęconych gospodarce wodą, ściekami, odpadami i surowcami. W dniach od 30 maja do 3 czerwca 2022 r. na stoisku 341/343 w hali C6 oraz na terenie zewnętrznym firma przedstawia międzynarodowym decydentom, nabywcom i użytkownikom szczegółowy przegląd swojej oferty pojazdów oraz przyjaznych dla klienta rozwiązań w zakresie mobilności. Na szczególną uwagę zasługują samochody ciężarowe eEconic i eActros z akumulatorowym napędem elektrycznym, a zaprezentowane zostaną również różne pojazdy Unimog.

Dr Ralf Forcher, szef Mercedes-Benz Special Trucks stwierdził: „Stoimy przed wyzwaniem pogodzenia bezpiecznej mobilności, dbałości o środowisko i jakości życia w środowisku miejskim. Nasze w pełni elektryczne pojazdy użytkowe nie emitują lokalnie CO2, są ciche i dzięki temu stanowią doskonałe rozwiązanie zwłaszcza do użytku komunalnego”.

 

Premiera targowa eEconica – w pełni elektrycznego pojazdu do zastosowań komunalnych

Poranny szczyt komunikacyjny, wjeżdżanie w ciasne uliczki mieszkalne pełne zaparkowanych samochodów, szybki rozładunek pojemników i kontenerów – wywóz odpadów jest ważnym elementem zamkniętego obiegu nowoczesnej gospodarki. To również ciężka praca, wymagająca ogromnej przezorności, uwagi i siły. Od wielu lat Econic produkowany przez Mercedes-Benz Trucks jest dla wielu gmin sprawdzonym pojazdem referencyjnym w sektorze zbiórki odpadów. Mercedes-Benz Trucks zwiastuje nową epokę dla tego typoszeregu, prezentując model eEconic, który ma swoją premierę targową na tegorocznych targach IFAT i wejdzie do produkcji seryjnej w drugiej połowie 2022 r. Już od maja firma FES Frankfurter Entsorgungs- und Service GmbH w ramach testów klienckich sprawdza, jak w praktyce sprawuje się ta profesjonalna śmieciarka z akumulatorowym napędem elektrycznym. Econic to niskopodłogowy samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 27 ton, wyposażony w oś elektryczną ze zintegrowaną jednostką napędową i dwoma silnikami elektrycznymi, bazujący konstrukcyjnie na eActrosie przeznaczonym do ciężkiego transportu dystrybucyjnego, który miał swoją premierę pod koniec czerwca 2021 r., a obecnie zasila już flotę wielu firm transportowych.

Akumulatory eEconica składają się z trzech pakietów akumulatorowych, każdy o zainstalowanej pojemności 112 kWh[1] i pojemności użytkowej ok. 97 kWh[2]. Ta elektryczna ciężarówka może w trybie jednozmianowym, bez dodatkowego ładowania, obsłużyć zdecydowaną większość tras zbiórki odpadów, typowych dotąd dla Econica. Stosując przewidujący styl jazdy, można nawet odzyskiwać energię elektryczną poprzez rekuperację. To ogromna korzyść, zwłaszcza wobec konieczności częstego zatrzymywania się i ruszania podczas zbiórki odpadów. Montowany w eEconicu standardowo interaktywny kokpit multimedialny (Multimedia Cockpit Interactive) stale informuje m.in. o poziomie naładowania akumulatorów, pozostałym zasięgu pojazdu oraz aktualnym i średnim zużyciu energii w kWh na 100 kilometrów.

Ładowanie tej ciężarówki możliwe jest z mocą do 160 kW: po podłączeniu do zwykłego terminalu szybkiego ładowania prądem stałym o natężeniu 400 A ładowanie trzech pakietów akumulatorowych eEconica z poziomu 20 do 80 procent zajmuje nieco ponad godzinę[3]. Gotowość eEconica do działania nawet w surowych warunkach zimowych wykazały m.in. przeprowadzone przez Mercedes-Benz Trucks zimowe testy wytrzymałościowe na kole podbiegunowym. Przedseryjny pojazd testowy radził sobie niezawodnie nawet w niskich temperaturach do -25°C. Inżynierowie testowali w tym celu układ zarządzania temperaturowego, Pre-Conditioning, czyli energooszczędną klimatyzację wstępną, oraz ładowanie pojazdu z różnych stacji ładowania, a także przeprowadzili symulację trasy wywozu odpadów.

 

Wyposażenie zapewniające wysoki komfort jazdy i bezpieczeństwo

eEconic posiada również już wcześniej sprawdzone i cenione przez klientów cechy konwencjonalnego Econica. Przykładowo nisko osadzona panoramiczna szyba kabiny „DirectVision” wraz z niską pozycją siedzącą umożliwia kierowcy bezpośredni kontakt wzrokowy z innymi użytkownikami drogi oraz zapewnia mu bardzo dobrą orientację w ruchu drogowym. Powlekana i podgrzewana szyba przednia Thermocontrol zapobiega zaparowywaniu szyby wskutek działania czynników atmosferycznych, a tym samym zwiększa dobrą widoczność przestrzeni komunikacyjnej. Dodatkowo szyba ta ogranicza nagrzewanie się wnętrza na skutek promieniowania słonecznego.

Z punktu widzenia ergonomiczności zaletą jest niskie, przyjazne dla pleców i stawów wejście przestronnej kabiny kierowcy, w której zmieszczą się nawet cztery osoby. Elektryczny układ napędowy pozwolił na uzyskanie płaskiej podłogi kabiny. Ułatwia ona przechodzenie przez kabinę, co jest szczególnie wygodne, gdy kierowca chce wysiąść po stronie przeciwnej do ruchu drogowego – przez składane drzwi po stronie pasażera. Standardowe wyposażenie bezpieczeństwa eEconica obejmuje m.in. asystenta martwego pola S1R, zwiększającego bezpieczeństwo podczas wykonywania skrętu w prawo, oraz asystenta hamowania awaryjnego Active Brake Assist piątej generacji z funkcją rozpoznawania pieszych. Do tego dochodzi standardowo – zgodnie z przepisami prawa – zewnętrzny dźwiękowy system ostrzegawczy AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System), zwiększający słyszalność pojazdu dla innych uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych i rowerzystów.

eEconic prezentowany przez Mercedes-Benz Trucks na targach IFAT jest wyposażony w zabudowę śmieciarki firmy Zöller – Medium X4 22,5 Clean Drive. Zabudowa Clean Drive została zaprojektowana specjalnie do montażu na podwoziu z napędem w pełni elektrycznym i jest wyposażona w przyłącze wysokiego napięcia. Składa się ona ze zelektryfikowanej skrzyni ładunkowej (o pojemności 22,3 metra sześciennego) z dwoma wewnętrznymi silnikami elektrycznymi wraz z bezpośrednio zamontowanymi pompami hydraulicznymi, przetwornikiem i prostownikiem.

 

eActros z całkowicie elektryczną przystawką odbioru mocy

Podobnie jak Econic, również Actros oferowany przez Mercedes-Benz Trucks należy do najbardziej cenionych pojazdów użytkowych do zastosowań komunalnych – zawdzięcza to elastycznym możliwościom zabudowy. Od momentu rozpoczęcia produkcji seryjnej eActrosa, ten samochód ciężarowy najwyższej klasy jest dostępny także z akumulatorowym napędem elektrycznym i jak dotąd służy przeważnie w ciężkim transporcie dystrybucyjnym. Jednak swoje zalety, wśród których jest możliwość przewożenia towarów bez lokalnej emisji CO2 i cicha jazda, eActros może wykorzystać także w wielu innych zastosowaniach.

W tym celu Mercedes-Benz Trucks, w ramach projektu pilotażowego, zainstalował w jednym z eActrosów skonstruowane przez ZF urządzenie wielofunkcyjne eWorX wraz z zabudową bramową firmy PALFINGER. Celem jest efektywna elektryfikacja przystawek odbioru mocy do obsługi hydraulicznych urządzeń roboczych, takich jak zabudowy bramowe lub hakowe, żurawie czy podnośniki koszowe. Zaletą tego rozwiązania jest całkowity brak lokalnych emisji oraz znaczna redukcja hałasu, co ułatwia eksploatację szczególnie w miastach i na obszarach mieszkalnych.

 

Zelektryfikowana zabudowa bramowa PALFINGER współpracująca z eActrosem i eWorX firmy ZF

Na tegorocznych targach IFAT, na stoisku Mercedes-Benz Trucks można zapoznać się z tym wielofunkcyjnym urządzeniem prezentowanym w eActrosie z zabudową bramową PS T 18 firmy PALFINGER. Urządzenie bramowe z pilotem zdalnej obsługi, dzięki swojej przyjaznej w użytkowaniu konstrukcji oraz asymetrycznym i indywidualnie sterowanym ramionom podnoszącym, jest w stanie szybko załadować nawet kontenery stojące w trudno dostępnym miejscu. Nowością jest tu integracja systemu eWorX firmy ZF, który łączy system zarządzania energią pojazdu z zabudową. Aby zoptymalizować wydajność eksploatacyjną, eWorX integruje takie komponenty, jak silnik elektryczny, falownik, elektroniczny sterownik i moduły oprogramowania właściwe dla danego zastosowania w jednym tylko urządzeniu typu „podłącz i pracuj”.

Rozwiązanie to działa w następujący sposób: Akumulator trakcyjny eActrosa za pomocą złącza prądu stałego zasila energią elektryczną system ZF eWorX. Silnik elektryczny eWorX wykorzystuje tę energię do napędzania pompy hydraulicznej zabudowy. Nie jest więc potrzebne jej mechaniczne połączenie z silnikiem trakcyjnym pojazdu. System eWorX zapewnia płynną komunikację między elektryczną ciężarówką a zabudową za pośrednictwem złącza magistrali CAN.

Aby uzyskać całościowe zrozumienie systemu w szerokim zakresie zastosowań urządzeń domontowywanych i stworzyć znormalizowaną komunikację między pojazdem a zabudową, firmy ZF, PALFINGER i Mercedes-Benz Trucks skonstruowały wcześniej różne pojazdy testowe i demonstracyjne. PALFINGER, jako dostawca kompletnych rozwiązań dźwigowych, wniósł swoje know-how w odniesieniu do wymagań swojej szerokiej gamy produktów i rozwiązań, począwszy od różnych typów żurawi załadunkowych, poprzez zabudowy bramowe lub hakowe, aż po podnoszone pomosty robocze.

W system ZF eWorX, stanowiący połączenie między pojazdem a zabudową, wyposażony jest również eActros z zabudową hakową RS21.65 przystosowaną do przewozu kontenerów, prezentowany na stoisku targowym firmy MEILLER. Zaletą tego systemu jest praca układu hydraulicznego w zależności od zapotrzebowania, co oznacza, że pompa pracuje tylko podczas poruszania zabudowy. Zapobiega to niepotrzebnemu zużyciu energii. Nie ma też hałasu, jaki generowałby silnik spalinowy, co jest szczególnie cenne podczas eksploatacji pojazdu na obszarach wrażliwych, np. w dzielnicach mieszkaniowych. Sama zabudowa jest wyposażona m.in. w zdalne sterowanie radiowe, zależny od obciążenia system szybkiego biegu, umożliwiający osiąganie szybkich cykli roboczych, oraz w nożycową osłonę przeciwwjazdową z lampami pozycyjnymi.

 

Zaawansowana technika sprzyjająca zrównoważonej wydajności

Mercedes-Benz Trucks wyposaża eActrosa w system ePowertrain w postaci elektrycznej osi sztywnej z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi i dwustopniową skrzynią biegów. Oba chłodzone cieczą silniki generują moc ciągłą 330 kW oraz moc maksymalną 400 kW. Akumulatory eActrosa składają się z trzech (eActros 300) lub czterech (eActros 400) pakietów akumulatorowych, każdy o zainstalowanej pojemności 112 kWh[4] i pojemności użytkowej ok. 97 kWh[5]. eActros 400, wyposażony w cztery pakiety akumulatorowe, ma zasięg do 400 kilometrów[6]. eActrosa można ładować prądem o mocy do 160 kW – po podłączeniu do zwykłego terminalu szybkiego ładowania prądem stałym o natężeniu 400 A ładowanie trzech pakietów akumulatorowych eActrosa 300 z poziomu 20 do 80 procent zajmuje nieco ponad godzinę[7].

Standardowe wyposażenie bezpieczeństwa obejmuje m.in. zewnętrzny dźwiękowy system ostrzegawczy AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System) wymagany przepisami prawa, Active Brake Assist piątej generacji z funkcją rozpoznawania pieszych i asystenta martwego pola S1R. Ostrzeżenia wizualne asystent martwego pola przekazuje na wyświetlaczu MirrorCam, który w eActrosie montowany jest zamiast konwencjonalnych lusterek głównych i szerokokątnych. W kwietniu 2022 r. wprowadzono do użytku drugą generację tego systemu kamer zastępujących lusterka, która teraz jeszcze lepiej wspiera kierowcę w wielu sytuacjach na drodze – między innymi dzięki skróceniu ramion obu kamer o dziesięć centymetrów oraz nowym parametrom obrazu.

Inteligentne rozwiązania cyfrowe dla jeszcze efektywniejszej eksploatacji

Aby maksymalnie wykorzystywać możliwości eActrosa i eEconica, w najlepszym możliwym stopniu włączyć elektryczne ciężarówki w codzienną rutynę pracy, zaoszczędzić czas i wysiłek oraz jak najbardziej uprościć przejście na elektromobilność, Mercedes-Benz Trucks udostępnia swoim klientom szereg rozwiązań cyfrowych, z których można korzystać za pomocą portalu Fleetboard. Są to m.in. zindywidualizowany Charge Management System, umożliwiający przykładowo tworzenie profili ładowania, oraz Logbook – dziennik zawierający szczegółowe dane na temat czasów jazdy, postoju i ładowania. Kolejne narzędzie, Mapping-Tool, w czasie rzeczywistym pokazuje aktualną lokalizację danego pojazdu oraz informuje, czy jest on w ruchu, stoi, czy trwa jego ładowanie, a także, jaki jest poziom naładowania akumulatora.

Dla eActrosa i eEconica dostępna jest również umowa serwisowa Mercedes-Benz Complete, umożliwiająca optymalną eksploatację pojazdu. Ten bogaty pakiet świadczeń obejmuje prace warsztatowe związane z serwisowaniem i naprawą całego pojazdu oraz jego układu napędowego, łącznie z wymianą zużytych części. Elementem umowy serwisowej jest zawsze intensywne wsparcie klienta w ramach Mercedes-Benz Uptime – inteligentnego systemu rejestrującego wszystkie istotne dane pojazdu, od ciśnienia w oponach, przez silnik, po stan akumulatora. W tym kontekście system Mercedes-Benz Uptime został już rozszerzony o ponad 100 reguł specyficznych dla pojazdów elektrycznych, w tym np. stały monitoring procesów ładowania czy przebiegów napięcia w odniesieniu do akumulatora wysokiego napięcia. Dodatkowo informacje te są dostępne na nowym chmurowym portalu dla klientów. Dzięki sieciowemu połączeniu pojazdu, usługi Mercedes-Benz i firmy transportowej można łatwiej zaplanować wizyty w warsztacie i znacznie ograniczyć nieprzewidziane przestoje.

 

Specjalistyczne doradztwo umożliwiające dostosowanie elektromobilności do potrzeb

Niezależnie od techniki napędowej, każda inwestycja w pojazd użytkowy musi być opłacalna dla firmy transportowej w jej codziennej działalności. Ponadto, szczególnie w przypadku samochodów ciężarowych z napędem w pełni elektrycznym, konieczne jest uprzednie rozeznanie szeregu kwestii: Na jakich trasach mogę eksploatować pojazdy elektryczne? Jakie przedsięwzięcia i inwestycje budowlane mogą być konieczne w bazie operacyjnej? Tym ważniejsze jest więc, aby nie tylko sprzedać klientowi elektryczną ciężarówkę, ale także towarzyszyć mu na drodze do elektryfikacji jego floty. Elektromobilność jest w końcu czymś więcej niż tylko wprowadzeniem nowych napędów. Właśnie dlatego Mercedes-Benz Trucks włączył zarówno eActrosa, jak i eEconica w ekosystem biznesowy, obejmujący również ofertę doradczą umożliwiającą maksymalne wykorzystanie pojazdu oraz optymalizację całkowitych kosztów posiadania.

Przykładowo na podstawie istniejących tras przejazdów można na potrzeby danego klienta określić realistyczny i przekonujący profil zastosowań elektrycznych ciężarówek. Ponadto, oprócz elektryfikacji bazy operacyjnej, elementem tzw. eConsultingu mogą być –zależnie od życzenia klienta – wszelkie kwestie dotyczące planowania, przygotowania i realizacji inwestycji związanych z infrastrukturą ładowania oraz przyłączeniem do sieci – Mercedes-Benz Trucks zawarł specjalnie w tym celu strategiczne partnerstwo z firmami Siemens Smart Infrastructure, ENGIE i EVBox Group. Na życzenie dostępna jest też pomoc w ustaleniu możliwości uzyskania dotacji publicznych na infrastrukturę i pojazdy.

 

Unimog – całoroczna eksploatacja z różnymi urządzeniami domontowywanymi i zabudowami

Oprócz ciężarówek z akumulatorowym napędem elektrycznym na targach IFAT Mercedes-Benz Trucks prezentuje również pojazdy z konwencjonalnym napędem wysokoprężnym, które cieszą się dużym zainteresowaniem w gospodarce komunalnej – takie jak Unimog. Z punktu widzenia klienta ogromną zaletą Unimoga – zaprojektowanego specjalnie do pracy z osprzętem – jest możliwość wykonywania przez cały rok najróżniejszych zadań za pomocą tego samego pojazdu. We współpracy z licznymi kwalifikowanymi producentami osprzętu powstają indywidualne rozwiązania systemowe, zwiększające zarówno wydajność, jak i stopień wykorzystania floty samochodowej. Ustandaryzowane i znormalizowane złącza umożliwiają szybką wymianę osprzętu. Kabina o zwiększonej widoczności z krótką maską zapewnia dobrą widoczność obszaru roboczego, co jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo.

Wśród innych atutów każdego nośnika narzędzi Unimog należy wymienić układ EasyDrive, łączący zalety zautomatyzowanej skrzyni biegów do jazdy z maksymalną prędkością 89 km/h oraz hydrostatycznego napędu do bezstopniowej jazdy i pracy w zakresie prędkości do 50 km/h. Jego zaletą jest możliwość bezstopniowej regulacji prędkości roboczej niezależnie od prędkości obrotowej silnika i utrzymywania ją tempomatem. Na dodatek Unimogiem można ruszać i skręcać bez zużywania sprzęgła.

Za przekształcanie mocy przyjaznych w serwisowaniu, oszczędnych, cichych i dynamicznych silników Euro VI w siłę napędową odpowiada w Unimogu elektropneumatyczna, w pełni synchronizowana mechaniczna skrzynia biegów. Synchronizowana grupa zawracania Electronic Quick Reverse ułatwia szybką zmianę kierunku jazdy, na przykład podczas odśnieżania lub manewrowania.

 

Unimog U 219 i Unimog U 423

Jako przedstawiciela nadzwyczaj kompaktowego typoszeregu 200, na tegorocznych targach IFAT Mercedes-Benz Trucks prezentuje model Unimog U 219. Wystawiony egzemplarz jest wyposażony w polewarkę solanki Yeti L firmy Bucher Municipal oraz wysięgnik czołowy Mulag z podlewarką do roślin GE. Pojazd posiada ponadto niską stalową skrzynię ładunkową firmy Eggers, która znacznie zmniejsza wysokość krawędzi załadunkowej i zdecydowanie ułatwia załadunek. Krótki rozstaw osi 2800 mm oraz kompaktowe gabaryty (szerokość pojazdu to jedynie 2,15 m) zapewniają U 219 niezwykłą zwrotność. Czyni to ten nośnik narzędzi szczególnie przydatnym do stosowania w gminach charakteryzujących się bardzo wąskimi drogami.

Wśród kolejnych cech szczególnych Unimoga U 219 warto wymienić zmienne położenie kolumny kierownicy VarioPilot, które jest unikalnym atutem Unimoga. W ciągu kilku minut kierowca może przełożyć kierownicę i pedały z lewej strony kierowcy na prawą stronę pasażera. Dzięki temu operator ma doskonały widok na obszar roboczy po prawej stronie pojazdu. Nowe komfortowe fotele amortyzowane po stronie kierowcy i pasażera, wyposażone w ogrzewanie i aktywną wentylację, pozwalają na pracę bez zmęczenia i sprzyjają utrzymaniu zdrowia.

Kilka informacji o prezentowanym osprzęcie: Urządzenie z serii Yeti L firmy Buchner to automatyczna polewarka, w której solanka jest precyzyjnie rozprowadzana przez płytę rozsiewającą na szerokość do ośmiu metrów. Oprócz zimowego utrzymania dróg Yeti L nadaje się również do zastosowań letnich, takich jak podlewanie, nawadnianie i czyszczenie. Zaletą wysięgnika czołowego Mulag z podlewarką GE jest możliwość wygodnego podlewania roślin bez opuszczania pojazdu przez kierowcę przy każdej kolejnej operacji podlewania. Jest to nie tylko ekonomiczne, ale także bezpieczniejsze dla kierowcy. Do wysięgnika czołowego Mulag zamiast głowicy podlewarki można podłączyć również szereg innych narzędzi, np głowicę koszącą lub szczotkę do usuwania chwastów.

Kolejnym eksponatem na targach IFAT jest nośnik narzędzi Unimog U 423. Również ten pojazd odznacza się zwrotnością, przy rozstawie osi wynoszącym zaledwie 3000 mm i dopuszczalnej masie całkowitej 14,1 tony. Oprócz znanych zalet tej konstrukcji, takich jak EasyDrive czy zautomatyzowana skrzynia biegów, oferuje on nowy komfortowy elektrohydrauliczny układ kierowniczy, który zmniejsza siły konieczne do obracania kierownicy przy niskich prędkościach oraz podczas postoju – to zaleta podczas pracy z ciężkim osprzętem zamontowanym z przodu. Prezentowany model U 423 posiada również pakiet oświetleniowy, pakiet bezpieczeństwa i pakiet zimowy, które są dostępne opcjonalnie. Pakiet oświetlenia zawiera m.in. reflektory bi-ksenonowe ze światłami do jazdy dziennej LED i reflektory robocze LED na kabinie. Elementy pakietu bezpieczeństwa – system kamer z kamerą przednią i kamerą cofania, sygnalizator cofania oraz duża zintegrowana tablica wskaźników o przekątnej 12,7 cm z monitorem i funkcją wideo – zapewniają dobrą widoczność nawet w trudnych warunkach. Pakiet zimowy obejmuje m.in. wodny układ ogrzewania i podgrzewaną szybę przednią, co dodatkowo wzmacnia bezpieczeństwo podczas mrozów.

Jeśli chodzi o zabudowy i osprzęt, prezentowany na IFAT Unimog U 423 jest wyposażony w zamiatarkę czołową Dücker FKM 2200, zabudowę bramową Jotha CombiCon 5018 U oraz rozsiewacz soli wilgotnej AEBI-Schmidt Syntos S15-18 VESN. Zamiatarka z serii FKM firmy Dücker może być na życzenie wyposażona także w takie funkcje, jak hydrauliczna regulacja boczna miotły, zraszarka czy taca wychwytująca zanieczyszczenia. Szybkowymienna zabudowa bramowa firmy Jotha jest zasilana przez układ hydrauliczny Unimoga i oferuje wiele innych korzyści poza zimowym utrzymaniem dróg. Umożliwia przykładowo zarówno wysypanie materiału sypkiego na budowie, jak i pozostawienie go tam w najróżniejszych kontenerach wymiennych i odbiór po jakimś czasie. W ten sposób skracają się przestoje pojazdu na budowach. Ponadto jedną z kluczowych zalet jest ergonomiczność pracy, ponieważ kontenery zawierające sprzęt, taki jak zagęszczarki, kosiarki do trawy i elementy odgradzające, można umieszczać na poziomie drogi lub nawet poniżej, dzięki czemu sięganie do krawędzi załadunkowej nie wymaga wysiłku.

Na terenie zewnętrznym tegorocznych targów IFAT Mercedes-Benz Trucks prezentuje jeszcze dwa inne Unimogi: Unimoga U 530 z polewarką solanki firmy Dammann oraz Unimoga U 323 z żurawiem szybkowymiennym w zabudowie tylnej firmy Fischbacher („Kranimog”).

 

Portal dla partnerów Unimoga

Na portalu dla partnerów Unimoga można się przekonać o tym, jak dobrze ten pojazd harmonizuje z branżą kooperantów dostarczających urządzenia domontowywane i montowane w zabudowie. Na stronie www.unimogpartner.com użytkownicy znajdą praktyczną wyszukiwarkę, umożliwiającą znalezienie żądanych kombinacji narzędzi dla Unimoga, przeznaczonych do najróżniejszych zastosowań. Portal jest zoptymalizowany do przeglądania zarówno na komputerach desktopowych, jak i na tabletach czy smartfonach. Głównym celem portalu jest szczegółowy opis wszystkich dostępnych urządzeń domontowywanych oraz montowanych w zabudowie wraz ze zdjęciami i adresami kontaktowymi ich producentów – partnerów Unimog. Karty informacyjne zawierają dokładne opisy zalet produktów oraz ważne dane techniczne dotyczące eksploatacji wybranego rozwiązania sprzętowego.

warunkach, w tym w temperaturze otoczenia 20°C.

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE