SOR Iberica–chłodniczy potentat

SOR to marka znana uczestnikom rynku naczep, a firma SOR Iberica należy do grupy największych producentów chłodni w Europie.

Możliwości produkcyjne to aktualnie ok. 3.000 sztuk chłodni rocznie. SOR Iberica posiada w ofercie kompletne naczepy-chłodnie z jednym z najlepszych współczynników przenikalności K (0,36 W/m²K). Przy pracy agregatu przez 1,5 tys. godzin pozwala to przynieść ponad 585 l oszczędności na paliwie w porównaniu do chłodni panelowych. Walorem jest również solidna konstrukcja, jak i relatywnie niska masa własna, a wśród wartych uwagi rozwiązań jest też m.in. lakierowana lub ocynkowana ogniowo rama.

Firma SOR Iberica powstała już ponad pół wieku temu, a stworzyła ją grupa biznesmenów pochodzenia włoskiego oraz przedsiębiorcy hiszpańscy (nazwa firmy pochodzi od pierwszych liter włoskiego Societá Officina Romagnole). Sam producent przedstawia siebie jako specjalistę od produkcji… lodówek. Owe „lodówki” można spotkać na drogach praktycznie wszystkich europejskich krajów.  

Równe ćwierć wieku temu z inicjatywy SOR Iberica i grupy przemysłowców utworzono spółkę joint- venture, rozpoczynając produkcję specjalnych podwozi do zabudów chłodniczych. Powstała wtedy firma Chassis Levante. Już w pierwszym roku przekroczono zakładane zdolności produkcyjne, szacowane wówczas na ok. 360 pojazdów. - Obecnie jesteśmy przygotowani do produkcji ok. 3000 sztuk rocznie - podkreślają w SOR Iberica. Pięć lat temu Chassis Levante stała się w 100 proc. własnością grupy SOR Iberica.  

 

T&M nr 5/2021

Tekst: Michał Jurczak

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE