Uta listopad

loga na www miedzy banery

Luxtruck

loga na www miedzy banery

1170x150 iveco luty

napis 16 lat  napis 16 lat   napis 16 lat napis 16 lat  napis 16 lat  napis 16 lat   napis 16 latnapis 16 lat   napis 16 lat  napis 16 lat

750x200 EFL

Prometeon luty

loga na www miedzy banery

banner 750x200

Utrwalona pozycja

Dla wielu przewoźników karty paliwowe stały się już stałym elementem ułatwiającym prowadzenie biznesu, również w tak trudnych i niespokojnych okresach jak obecne.

Warto na początku przytoczyć słowa, które otrzymaliśmy od managerów IDS (International Diesel Service). „W dzisiejszych trudnych czasach nasza firma stara się, aby dostępność produktów i usług była na niezmiennym poziomie. Zapewniamy naszym klientom stabilne warunki współpracy, nie wycofujemy wcześniej uzgodnionych ofert.” Taka postawa emitentów kart, mniejszych i większych, na pewno wspomaga prowadzenie transportowej działalności. Z kolei UTA Ederned wymienia korzyści dla klientów: oszczędność czasu, kumulowanie oszczędności, pozytywny wpływ na płynność finansową. Każda oferta jest poprzedzona dokładną analizą aktualnych potrzeb danego przewoźnika, dzięki czemu jest w pełni zoptymalizowana i dopasowana do jego potrzeb. Rozliczenia z UTA Edenred są przejrzyste. Klienci otrzymują online zbiorczą fakturę, uwzględniającą wszystkie transakcje z podziałem na pojazdy, co oznacza większą wygodę, przejrzystość i monitoring transakcji oraz oszczędność kosztów administracyjnych i księgowych. Faktury są wystawiane co dwa tygodnie z 30-dniowym terminem płatności, jest to więc forma nieoprocentowanego finansowania nawet do 45 dni. UTA Edenred utrzymuje również wysokie standardy w zakresie bezpieczeństwa kart i transakcji. Najnowsze technologie oraz wewnętrzny zespół zajmujący się bezpieczeństwem kart i zapobieganiem oszustwom zapewniają bezpieczeństwo transakcji klientów.

 

Moya kupuje

Zwykliśmy uważać, że Moya to dynamiczna firma działająca przede wszystkim na polskim rynku. Tymczasem mamy już pełne prawo, aby traktować ją jako międzynarodową. Dzięki ubiegłorocznej akwizycji niderlandzkiej spółki The Fuel Company, emitenta i operatora kart paliwowych TFC, oferta Moya Firma ma zasięg międzynarodowy. Karty TFC są akceptowane na ponad 8 tys. stacji w 18 krajach Europy. W ramach usług TFC klienci Moya Firma, oprócz zapewnienia cen paliwa i bezgotówkowych rozliczeń, mają możliwość także rozliczania opłat drogowych oraz szybkiego zwrotu podatku VAT i akcyzy za paliwo kupione za granicą.

 

Ekologia też

Coraz częściej będziemy mieli doniesienia o kartach na ładowanie elektryków. Wspomniane TFC oferuje możliwość ładowania samochodów elektrycznych w 46 krajach. Shell proponuje kartę Card EV, która jest pierwszym tego typu produktem dostępnym w Polsce. Pozwala ona zarządcom flot płacić za ładowanie samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz umożliwia korzystanie z pełnej gamy produktów i usług paliwowych i pozapaliwowych. Dzięki współpracy z Greenway, EV+ oraz Ionity Shell Card EV jest akceptowana w ponad 1.000 punktów na terenie całego kraju oraz w ponad 260.000 w Europie, wliczając superszybkie ładowarki o mocy do 350 kW. Użytkownicy Shell Card EV mogą korzystać z aplikacji Shell Recharge, która umożliwia znajdywanie najbliższych punktów ładowania, uzyskiwanie aktualnych informacji o taryfach, prędkościach ładowania i dostępności punktów czy podgląd przewidywanego czasu i kosztu ładowania.

I żeby zakończyć ten modny temat – IDS oferuje ekologiczne paliwo do silników wysokoprężnych HVO (Hydrotreated Vegetable Oil) na wybranych stacjach w Niderlandach, Belgii, Danii, Szwecji, Hiszpanii. Produkt ten umożliwia nawet 90-procentową redukcję emisji CO2.

 

Bez chodzenia 

Inna tendencja, covidowa, to uproszczenie płacenia, aby nie trzeba było odchodzić od pojazdu. Przykładowo karty Shella można połączyć z narzędziem Shell SmartPay, dzięki któremu kierowca może płacić bez konieczności wchodzenia do sklepu. W ten sposób omija się kolejkę, a tankowanie staje się szybsze. Transakcje dokonywane są za pomocą urządzenia mobilnego, bez konieczności opuszczania pojazdu i okazywania karty. Według informacji podanych przez emitenta jeszcze w tym roku klienci UTA Edenred będą mogli dokonywać transakcji przy dystrybutorze za pomocą smartfona – szybko, wygodnie i bezpiecznie

 

Charakterystyka popularnych kart

AS24

Są dwa rodzaje kart: AS24 i AS24 Eurotrafic. Przy pomocy pierwszej możemy realizować transakcje za paliwo, myjnię oraz AdBlue na stacjach AS24. Druga karta jest akceptowana również na stacjach partnerskich grupy Total Energies. Na wszystkie karty dostępne są również paliwa alternatywne w postaci gazu CNG i LNG, BioDiesla oraz HVO. Ponadto karty są objęte usługą assistance. Dodatkowo kartami AS24 Eurotrafic można regulować opłaty autostradowe. Sieć stacji paliw w Europie, rozwijana sukcesywnie od ponad trzech dekad, liczy dziś ponad 1.500 własnych, w tym 32 w Polsce oraz 16.000 partnerskich. Karty AS24 wyróżnia dodatkowe zabezpieczenie chipowe. Chroni ono przed nielegalnym skopiowaniem danych. Na stacjach AS24 transakcje są autoryzowane przy pomocy elementu chipowego z karty. Skopiowany pasek magnetyczny nie pozwoli na wykonanie transakcji.

 

Circle K

Circle K proponuje pakiet kart paliwowych: Circle K Easy Card oraz Circle K Europe i Circle K Polska. Easy Card można otrzymać bez dodatkowych kosztów, zbędnych formalności i deklarowania stałych ilości zakupów. Karta jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorców, zarówno firm transportowych, jak i tych, dla których transport nie stanowi podstawy działalności. Circle K Europe jest rozwiązaniem dla firm, których kierowcy dokonują zakupów na stacjach nie tylko w Polsce, ale i poza granicami. Zapewnia dostęp do ponad 18.000 stacji w 29 państwach, w tym 6.000 dostosowanych do ciężarówek i autokarów. Circle K Polska to wygodne rozwiązanie, które pomaga obniżyć całkowite koszty firmy, takie jak utrzymanie floty, poprzez transakcje z odroczonym terminem płatności. Umożliwia zakupy na ok. 900 stacjach w Polsce.

DKV

Karta paliwowo-serwisowa DKV umożliwia bezgotówkowe tankowanie w ponad 66.000 stacji rozlokowanych na terenie niemal całej Europy. Około 5.000 obiektów znajduje się w Polsce, także w sieci tzw. tanich stacji (kilkaset punktów) – ceny paliwa liczone są na bazie SPOT, a stawki na nich bywają do kilkudziesięciu groszy niższe niż wskazuje dystrybutor. Kartą DKV można rozliczać również tankowanie LNG, na ponad 300 stacjach na Starym Kontynencie, jak i ładowanie pojazdów energią elektryczną w ponad 200.000 punktów. Siłą oferty DKV są usługi różnego rodzaju (np. opłaty za parkingi strzeżone, serwisy), zwrot VAT-u i akcyzy, aplikacje mobilne. Z kolei pionierska platforma DKV Live to system chmurowy sprzężony z modułem telematycznym w pojeździe. Obecnie DKV Live można testować za darmo przez trzy miesiące.

 

IDS

International Diesel Service jest firmą paliwową, która należy do państwa Kuwejt. Działa od ponad 30 lat w 26 krajach Europy, oferując produkty i usługi dla firm transportowych. Stacje IDS pracują 24/7, są w pełni automatyczne, dostosowane do transportu ciężkiego: dogodny wjazd, szybka pompa oleju napędowego, dystrybutor Ad Blue. IDS wydaje kartę zbliżeniową z kodem PIN (bez paska magnetycznego), która jest akceptowana w czasie rzeczywistym na wszystkich stacjach. Taki rodzaj karty jest zabezpieczony przed możliwością kopiowania i dokonywania wielokrotnych transakcji w tym samym czasie w różnych punktach. Opcjonalnie jest wydawany zestaw dwóch kart, dla pojazdu i kierowcy. Karta pojazdu przypisuje tylko transakcję do konkretnej ciężarówki, zaś karta kierowcy z kodem PIN służy do jej zatwierdzania.

 

Lotos

Karty LOTOS Biznes są akceptowane na ponad 520 stacjach LOTOS i 400 stacjach Shell w Polsce. Są skierowane do średnich i dużych firm, które chcą kredytować swoje zakupy oraz korzystać ze wszystkich dostępnych usług dodatkowych w programie LOTOS Biznes. Karty te to przede wszystkim elastyczny system rabatowania i rozliczeń, dopracowane mechanizmy raportowe, bogaty wybór opcji blokad i limitów w parametrach kart. To również bezpieczeństwo transakcji oraz przejrzystość, która powoduje, że zarządzanie flotą staje się łatwiejsze. LOTOS zapewnia wsparcie osobistego opiekuna handlowego w całym okresie współpracy. SMS-owy system powiadomień zapewnia kontrolę płatności i dostępnego limitu zakupów. Z kolei przeszkolony personel stacji gwarantuje kontrolę procedur transakcyjnych w zakresie eliminowania nadużyć.

 

Moya

Karty Moya Firma są przeznaczone zarówno dla dużych flot samochodowych, jak i dla właścicieli prowadzących działalność gospodarczą, którzy dysponują niewielką liczbą pojazdów. Korzystanie z nich pozwala zoptymalizować koszty operacyjne. Posiadacze kart Moya Firma otrzymują stałe, atrakcyjne rabaty na paliwa, pełną kontrolę nad dokonanymi tankowaniami i wygodne rozliczenia. Karty akceptowane są na niemal 380 stacjach paliw Moya (w tym również na 22 automatycznych) w całym kraju. Karty Moya Firma działają w technologii zbliżeniowej, zarówno na stacjach samoobsługowych, jak i konwencjonalnych, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Oprócz zabezpieczeń systemowych oraz przeszkolonej obsługi stacji Moya oferuje przeznaczony specjalnie dla użytkowników help desk, dostępny w trybie 24/7. Moya nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, ułatwiającymi i usprawniającymi zarządzania flotą. Bardzo istotnym uzupełnieniem programu Moya Firma jest aplikacja mobilna o tej samej nazwie. Pozwala ona m.in. na sprawne zarządzanie finansami, płatnościami za faktury z poziomu szybkich przelewów oraz rozliczanie tankowania bez użycia fizycznej karty. Aplikacja oferuje także nawigację oraz aktualną mapę stacji Moya.

 

Port 24

Karta umożliwia tankowanie na automatycznych, samoobsługowych stacjach Port 24 oraz na stacjach partnerskich. Stacje Port 24 są zlokalizowane przy głównych trasach tranzytowych. Emitent kart oferuje bardzo korzystne ceny, które są ustalane w drodze indywidualnych negocjacji. Paliwa są dostarczane z rafinerii w Schwedt we wschodnich Niemczech oraz od krajowych producentów w bardzo konkurencyjnych cenach, które pozwalają przewoźnikom obniżyć koszty działalności. Oprócz oleju napędowego można tankować Ad Blue oraz korzystać z myjni dla pojazdów ciężarowych. Termin płatności jest odroczony, nawet do 30 dni. Ponadto Port 24 oferuje dostawy paliw do zbiorników stacjonarnych, na terenie zachodniej Polski w równie atrakcyjnych cenach.

 

Shell

Shell Card są akceptowane w ponad 38.000 stacji Shell i partnerskich w Europie, w Polsce na ponad 950 stacjach Shell i Lotos. Co więcej, dzięki partnerstwu z TRAVIS przewoźnicy mogą zarezerwować takie usługi jak parkingi, mycie i naprawa ciężarówek oraz cystern, za które zapłacą kartą paliwową. Natomiast poprzez nowoczesną platformę Shell Fleet Hub spedytorzy mogą zarządzać kartami, kontrolować wydatki i zużycie paliwa, generować raporty, określać własne parametry kontrolne, ustawiać limity, alerty e-mail czy SMS. Shell Card to  wygodne narzędzie umożliwiające również bezgotówkowe uiszczanie opłat za przejazdy drogami, tunelami i mostami. Z kartą w łatwy sposób można odzyskać podatek VAT i akcyzę z 31 krajów. Shell Card posiada technologię Chip&PIN oraz dodatkowe zabezpieczenia weryfikacyjne, dzięki czemu właściciele flot mogą czuć się bezpieczniej.

 

UTA

Karty UTA są akceptowane w ponad 70.000 punktów w 40 krajach Europy, z czego niemal 55.000 to stacje paliw. W naszym kraju sieć składa się z ok. 5.000 stacji. Tak szeroka sieć akceptacji sprawia, że klienci mogą wybierać stacje, które są dla nich najbardziej atrakcyjne pod względem lokalizacji, ale i ceny. UTA Edenred umożliwia rozliczanie myta w aż 26 krajach Europy.  Zakres usług oferowanych przez emitenta jest bardzo szeroki, są to m.in. naprawy, serwis 24h, mosty, tunele i parkingi, pełen zakres mycia i czyszczenia pojazdów aż po zwrot VAT i akcyzy za pośrednictwem zaufanego partnera. Oprócz ON i benzyny UTA Edenred ma w swojej ofercie paliwa alternatywne, takie jak LPG, LNG i CNG. Wśród wielu nowości emitent już teraz zapowiada nową funkcjonalność – aplikację mobilną UTA EasyFuel. Według informacji podanych przez UTA Edenred jeszcze w tym roku klienci będą mogli dokonywać transakcji przy dystrybutorze za pomocą smartfona - szybko, wygodnie i bezpiecznie.

 

T&M nr 3/2022

Tekst: Jacek Dobkowski

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE