Uta listopad

loga na www miedzy banery

Luxtruck

loga na www miedzy banery

1170x150 iveco luty

napis 16 lat  napis 16 lat   napis 16 lat napis 16 lat  napis 16 lat  napis 16 lat   napis 16 latnapis 16 lat   napis 16 lat  napis 16 lat

750x200 EFL

Prometeon luty

loga na www miedzy banery

banner 750x200

L 550 i L 556 XPower® po zmianach

W ładowarkach kołowych L 550 i L 556 XPower® zwiększono wydajność silników, hydrauliki roboczej i osprzętu.

Dostępne są cztery wersje ramion podnoszących, jak również zoptymalizowane szybkozłącze LIKUFIX.

         W ciągu pięciu lat od debiutu duże ładowarki kołowe Liebherr XPower® zdobyły dobrą pozycję wśród wydajnych, stabilnych maszyn, o ograniczonym „apetycie” na paliwo. - Ładowarki L 550 XPower® i L 556 XPower® są używane głównie w zastosowaniach przemysłowych, w tym także w sektorze recyklingu, przy usuwaniu odpadów (m.in. wielkogabarytowy złom metalowy i żużel odpadowy). Rozumiemy jak trudne warunki panują na wysypiskach i w centrach recyklingu. Mając to na uwadze, w ramach aktualizacji naszych modeli celowo zainwestowaliśmy w wydajność i wszechstronność naszych ładowarek - wyjaśnia Mark Walcher, menedżer produktu w Liebherr - Werk Bischofshofen.

 

Większa wydajność

Aby zwiększyć wydajność, konstruktorzy Liebherra wzmocnili ramiona podnoszące maszyn i dokonali przeglądu hydrauliki roboczej obu ładowarek. Innowacje skutkują też możliwością zwiększonego obciążenia maszyn, większą siłą odspajania na łyżce. Zwiększona wydajność to też rezultat zastosowania mocniejszego silnika i ulepszonej hydrauliki roboczej. Producent zapewnia, że zwiększenia mocy silnika w obu modelach uzyskano przy zachowaniu relatywnie niskiego zużycia paliwa, co jest szczególnie istotne np. podczas przyspieszania lub podczas wnikania w materiał, również wtedy gdy ładowarki wyposażono w ciężki osprzęt czy opony z pełnej gumy. Zwiększenie wydajności hydrauliki roboczej umożliwiło dynamiczne podnoszenie i przechylanie, niezależnie od wielkości i ciężaru narzędzia roboczego.

Modyfikacje konstrukcyjne ramion podnoszących sprawiły, że łatwiejsze niż wcześniej jest odrywanie, trzymanie i wyciąganie. W rezultacie operatorzy mogą teraz efektywniej manipulować np. tak „wymagającymi” materiałami jak: złom, papier, kompost i kłody, szczególnie w górnym zakresie podnoszenia. Masa operacyjna w przypadku L 550 XPower® wynosi 18,55 t, w przypadku L 556 XPower® jest o 1,05 t większa. Pojemność standardowej łyżki wynosi odpowiednio: 3,4 i 3,7 m.sześc. Silnik, w przypadku mniejszej maszyny dysponuje mocą 222 KM, w przypadku większej wynosi ona 249 KM. XPower spełnia taką samą funkcję jak standardowa przekładnia z możliwością rozdzielenia mocy, jest jednak od niej skuteczniejsza. Łączy dwa rodzaje napędu: hydrostatyczny, szczególnie efektywny podczas krótkich zadań załadunkowych oraz mechaniczny (na dłuższe odcinki tras i jazdę po wzniesieniach).

 

Do wyboru…

W zależności od rodzaju operacji dostępne są cztery wersje ramion podnoszących, w postaci kinematyki z układem typu Z, standardowej i wysokiego podnoszenia, a także kinematyki przemysłowej, standardowej i wysokiego udźwigu. W przypadku wysięgnika typu Z, maksymalna siła jest wytwarzana gdy np. łyżka lub inny osprzęt pracuje blisko ziemi i wyrywa materiał ze stosu. To ważne szczególnie  podczas podnoszenia i ładowania skał, żwiru lub gruzu budowlanego. Konstruktorzy Liebherra dokonali również modyfikacji kinematyki przemysłowej, dostosowanej do operacji, które często wymagają od operatorów pracy z ciężkimi narzędziami roboczymi, np. łyżkami wysokiego wysypu i chwytakami do kłód. Ponadto kinematyka przemysłowa oferuje prowadzenie równoległe, a wersja z wysokim udźwigiem ma przedłużone ramiona podnoszące zapewniające większy zasięg i bardziej produktywny załadunek na dużej wysokości.

 

T&M nr 3/2021

Tekst: Michał Jurczak

<śt> Siła wszechstronności

         Dzięki zwiększonemu obciążeniu końcówki i szerokiej gamie opcji wyposażenia zwiększono wszechstronność maszyn. Operatorzy mogą pracować  większymi łyżkami niż wcześniej i przemieszczać więcej materiału. W pełni automatyczny system szybkozłącza LIKUFIX (znany z koparek hydraulicznych Liebherr), po raz pierwszy dostępny jest dla ładowarek kołowych L 550 XPower® i L 556 XPower®. LIKUFIX umożliwia operatorom bezpieczne i wygodne przełączanie osprzętu mechanicznego i hydraulicznego oraz narzędzi z wnętrza kabiny, za naciśnięciem jednego przycisku. Ponadto dostępnych jest szereg systemów wspomagających, a wśród nich aktywne wykrywanie przeszkód z tyłu z nowym asystentem hamowania, co ma zwiększyć bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych operacji.

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE