Uta listopad

loga na www miedzy banery

1150x300 Mercedes

loga na www miedzy banerybp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

Prometeon luty

Oleje Klimowicz banner

loga na www miedzy banery

Kaessbohrerloga na www miedzy banery

Oleje Klimowicz banner 2

Debiut koparki Liebherr

Pierwsza hydrauliczna koparka Liebherr z fabrycznie zamontowanym systemem sterowania maszyną Leica Geosystems trafiła do klienta w Wielkiej Brytanii.

Leica Geosystems ma za sobą lata wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Od marca 2020 r. Liebherr i Leica Geosystems, część firmy Hexagon, są partnerami w dziedzinie systemów sterowania maszynami. Liebherr R 934 G8, to pierwsza gąsienicowa koparka hydrauliczna z fabrycznie zamontowanym systemem tego rodzaju. Została niedawno dostarczona do brytyjskiego odbiorcy, Brad-Pave. Partnerstwo między Liebherr i Leica Geosystems pozwala klientom na zakup koparek gąsienicowych i kołowych z opcjonalnym fabrycznym systemem sterowania  2D i 3D. Według dyrektora firmy, Paula Bradshawa, taki system ma kluczowe znaczenie dla dokładnej i efektywnej pracy. Efektem ma być zwiększenie produktywności.

Leica Geosystems oferuje kilka narzędzi, które zwiększają produktywność koparek. Funkcjonalność obejmuje częściową lub pełną automatyzację wysięgnika, łyżki, łyżki hydraulicznej lub głowicy wychylno-obrotowej. Największe wyzwanie, z jakim mamy do czynienia w przypadku tradycyjnego sterowania maszyną 3D można rozwiązać poprzez dodanie funkcji półautomatycznej. Korzystając z niej można szybciej i z większą dokładnością wykonywać roboty ziemne, np.  tworzenie skarp i wykopów. Inne funkcje, jak np. iXE CoPilot i automatyczne rozpoznawanie narzędzi odciążają operatora i zapewniają mu lepszy komfort pracy, co zwiększa dokładność robót ziemnych, ograniczając przy tym koszty operacyjne. Dostawca rozwiązań wśród zalet wymienia też to, iż z funkcji półautomatycznej do wykonywania skarpowania może korzystać nawet początkujący operator. Zazwyczaj operator musi skupić się na dwóch narożnikach łyżki i dwóch wskaźnikach wysokości na panelu sterowania maszyny. Dlatego trudno jest zachować koncentrację. W przypadku koparki półautomatycznej łyżka podąża cały czas za wysokością. Wszystko odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku na dżojstiku i delikatne pociągnięcie dżojstika do tyłu. Maszyna automatycznie znajdzie właściwy punkt, a skarpowanie zostanie wykonane zgodnie z projektem.

Koparka gąsienicowa R 934 generacji 8 jest wyposażona w pasywny system Leica 3D. Ma funkcją nachylenia/obrotu.. Wyboru maszyny tej marki dokonano m.in. ze względu na jakość. Wśród innych czynników, które przechyliły szalę na korzyść Liebherra jest odpowiednia obsługa i możliwości adaptacji maszyny. 

Podczas pierwszej pracy na placu budowy R 934 był używany głównie do wykopania dużego rowu melioracyjnego w poprzek pola. Maszyna przepracowała 350 godzin. Moc i szybkość reakcji w pełni usatysfakcjonowały operatora. Ponad 7-tonowa przeciwwaga i podkładki 800 mm zapewniały odpowiednią stabilność w każdych warunkach.

T&M nr 2/2021

Tekst: Michał Jurczak

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE