Uta listopad

loga na www miedzy banery

1150x300 Mercedes

loga na www miedzy banerybp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

Prometeon luty

Oleje Klimowicz banner

loga na www miedzy banery

Kaessbohrerloga na www miedzy banery

Oleje Klimowicz banner 2

Festyn Transportowca 2017

Pobawili się i potargowali.  Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych w czerwcu po raz kolejny zorganizowało, z udziałem firm członkowskich, Festyn Transportowca oraz towarzyszące mu Targi Transportowe „Wybrzeże 2017”.

 

Impreza odbyła się na terenie „Faltomu Leśnego” w Nowym Dworze Wejherowskim. Oprócz prezentacji pojazdów oraz usług związanych z transportem drogowym atrakcją spotkania były występy artystyczne i liczne konkursy.  Gwiazdą wieczoru był kabaret Koń Polski. Targi transportowe zgromadziły sporą rzeszę wystawców, związanych z branżą transportową.

        

Pomagają nie tylko w tankowaniu

Wśród wystawców na towarzyszących zlotowi Regionalnych Targach Transportowych Wybrzeże 2017 pojawiły się firmy związane z branżą paliwową. Jedną z nich była spółka ANWIM, należąca do największych  niezależnych hurtowni paliw, posiadająca własną sieć stacji paliw działających pod marką MOYA. Obecnie to już ponad 150 działających obiektów. MOYA Firma - program flotowy, obejmujący zasięgiem wszystkie stacje tej sieci umożliwia zakupy z pełnego asortymentu paliwowego (ON, ON MOYA Power, benzyna 95 i 98 oraz LPG), a także AdBlue i płyny do spryskiwaczy. Karty flotowe MOYA Firma dostępne są w wersji bezgotówkowej i gotówkowej, a już niebawem także pre-paid. Co istotne, nie ma dolnego limitu tankowania, który warunkuje wydanie karty. Już niedługo za pośrednictwem karty będzie można zapłacić za inne usługi oraz produkty.

Jak powiedział nam Jarosław Cieślak (Moya) na tej imprezie firma promowała przede wszystkim swoje stacje automatyczne, dedykowane firmom transportowym. Oferta stacji automatycznych obejmuje olej napędowy oraz AdBlue z dystrybutora, na niektórych także płyn do spryskiwaczy. Płatność na stacjach możliwa jest jedynie kartami flotowymi (MOYA Firma, MOYA IQ Europe, UTA, DKV, Eurowag i IQ Card). Obiekty zlokalizowane są w strategicznych dla flot punktach, w tym przy terminalach kontenerowych w Gdyni i Gdańsku oraz przy autostradzie A1 w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego. Co ważne dla użytkowników ciężarówek, umożliwiają szybkie tankowanie – 120 l/min.

PKN Orlen po raz kolejny brał udział w Festynie Transportowca. Jako lider rynku paliwowego w Polsce od lat współpracuje z Pomorskim Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych (PSPD), a członkom stowarzyszenia oferuje udział w Programie FLOTA na atrakcyjnych warunkach. Zaprezentowała się też firma KAZ Dystrybucja, zajmująca się

dystrybucją znanych marek olejowych, takich jak: Castrol, BP, Lotos, Elf, Total czy Mobil. W ofercie ma zarówno oleje i smary dla motoryzacji i przemysłu, jak również płyny eksploatacyjne, kosmetyki motoryzacyjne, żarówki i akcesoria samochodowe. Działa głównie w północnej części Polski, w której posiada rozbudowaną sieć partnerów biznesowych. Obsługuje zarówno hurtownie, warsztaty, bazy transportowe, sklepy motoryzacyjne, stacje paliw jak i zakłady produkcyjne.

Firma Lotos Paliwa, dysponująca siecią niemal 480 stacji paliw, działających w dwóch segmentach, premium oraz ekonomicznym - Lotos Optima promowała program kart flotowych Lotos Biznes, które są akceptowane we wszystkich tych placówkach.

Także karty paliwowe były głównym „punktem programu” na stoisku Shell Polska. Karta euroShell zapewnia klientom bezpieczny sposób zakupu paliwa oraz dostęp do różnych usług. Firma dysponuje jedną z największych na świecie sieci stacji.

Swoją ofertę prezentowała też spółka W.A.G. payment solutions, działająca pod marką Eurowag (EW), która należy do największych europejskich dostawców rozwiązań płatniczych dla transportu drogowego. Klientom podróżującym po Europie umożliwia uiszczanie opłat drogowych, tankowanie paliw i korzystanie z innych usług w wygodny, bezpieczny i bezgotówkowy sposób. Dodatkowo zapewnia szybki zwrot podatku akcyzowego i VAT z płatności dokonywanych za granicą. Głównym produktem spółki jest karta flotowa Eurowag, która przeznaczona jest dla firm transportowych i spedycyjnych.

Wśród wystawców obecna była też firma Easytrip (dawniej Transpass) oferuje firmom z branży logistycznej m.in. opłacanie myta w ponad 30 systemach płatnych sieci drogowych w Europie.

Austriacka firma IQ Card promowała kartę paliwową umożliwiającą tankowanie paliw, regulowanie opłat drogowych i zwrot podatku w Europie. Leszek Wirkus (IQ Card) zwrócił uwagę, że tylko ta firma oferuje jedną cenę na wszystkich stacjach danego kraju, z góry na nadchodzący tydzień. Klient otrzymuje informację o cenie mailem w poniedziałek i obowiązuje ona do niedzieli włącznie, niezależnie od wahań cen na rynku. Operator obejmuje 1.400 stacji w Europie Zachodniej, w Polsce obecny jest na stacjach Moya. W czasie wakacji miał zwiększyć swój zasięg o 200 stacji we Włoszech, w planach jest także wejście na rynek szwedzki.

Nie zabrakło międzynarodowej firmy paliwowej i processingowej E100, która jest emitentem własnej karty flotowej. To firma z ponad 15-letnim  doświadczeniem w pracy na międzynarodowym rynku (ponad 12 tys. stacji paliw w 32 krajach Europy i Azji; opłaty za przejazd drogami w 26 krajach).

 

Naczepy znane i nowe

Nową, dwuosiową naczepę kurtynową marki Fliegl można było obejrzeć na stoisku firmy LUX-TRUCK. Jak wyjaśnił Łukasz Protasiewicz (LUX-TRUCK), jest to lekki pojazd, o masie do 6 ton, pozwalający zaoszczędzić co najmniej 2 litry paliwa na 100 km w porównaniu z eksploatacją typowej naczepy 3-osiowej, o masie wyższej przeciętnie o 200-300 kg. Dodatkowe oszczędności można uzyskać dzięki mniejszym opłatom drogowym. Nowa naczepa ma dużą ładowność (25 t). Zastosowano w niej osie o nośności 10 ton i opony o podwyższonym indeksie obciążenia.

Na stoisku PTM królował nowy model wywrotki Stas. Jak wyjaśnił Krzysztof Kotulski (PTM), połączono w tej konstrukcji aluminiową skrzynię Stas ze stalową ramą firmy Luck, którą Stas wykupił dwa lata temu. Pojazd przeznaczony głównie do przewozu płodów rolnych, o pojemności 55 m3, waży tak jak w pełni aluminiowa naczepa – 6.100 kg.

Nie zabrakło marki Kӓssbohrer, którą reprezentuje TIMEX S.A. (generalny importer naczep tej marki na rynku polskim). Goście festynu mogli obejrzeć naczepę firankę. Natomiast na ekspozycji EWT można było zapoznać się bliżej z naczepą chłodnią z dwoma poziomami załadunku.

Usługi okołotransportowe

Coraz większą popularnością wśród przewoźników cieszą się usługi związane z rozliczaniem pracy kierowców, szczególnie za granicą. Takie m.in. usługi oferuje obecna pierwszy raz na tej imprezie firma SRW. Także firma Tacho Driver polecała usługi w zakresie analizy i rozliczania czasu pracy kierowców zawodowych wykonujących przewozy krajowe oraz międzynarodowe. Specjaliści przygotowują ewidencje czasu pracy kierowców, delegacje krajowe i zagraniczne i inną wymaganą przepisami dokumentację kierowców np. rozliczają zagraniczne płace minimalne. Ariel Stachowicz (Tacho Driver) powiedział, że obecnie najbardziej gorącym tematem jest rozliczanie płacy minimalnej w krajach zachodnich. Przewoźnicy oczekują pomocy zwłaszcza we Francji, gdzie wymagane jest posiadanie przedstawiciela.

Firma Naviman z Gdańska zachęcała do skorzystania z jej innowacyjnych rozwiązań telematycznych, ułatwiających zarządzanie pojazdami i maszynami. Swoją ekspozycję miała także firma Berner - jeden z czołowych w Europie bezpośrednich dostawców produktów m.in. dla branży budowlanej i motoryzacyjnej. To dostawca profesjonalnej chemii technicznej do smarowania, uszczelniania, zabezpieczania powierzchni, konserwacji, czyszczenia i pielęgnacji oraz profesjonalnych narzędzi, sprzętu i innych niezbędnych elementów wyposażenia warsztatu. Firma współpracuje m.in. z warsztatami mechanicznymi, serwisami samochodów ciężarowych, maszyn rolniczych i budowlanych oraz z firmami transportowymi.

 

Ciężarowe i dostawcze

Scania prezentowała swoje najnowsze ciągniki, Grupa Wróbel – Actrosa. Firma Plichta (Volkswagen Samochody Użytkowe) wystawiła m.in. nowego Craftera, który jest produkowany w nowej fabryce we Wrześni i już trafił do sprzedaży. Auto-Mobil, deler Iveco z Wejherowa pokazał Daily Hi-Matic w wersji do transportu międzynarodowego, z kapsułą sypialną i zabudową skrzynia z plandeką, mieszczącą 10 palet.

 

Opony nowe i bieżnikowane

Wśród wystawców z branży oponiarskiej obecna była firma Anmar, która od 1994 roku zajmuje się serwisem i sprzedażą ogumienia do samochodów ciężarowych. Głównym terenem działalności jest województwo pomorskie, obsługiwane przez serwisy w Gdyni i Kościerzynie oraz dwa samochody serwisowe. W Kościerzynie działa także bieżnikownia opon ciężarowych.

Firma Colmec pokazała bieżnikowane na gorąco opony Colmec Eco Tire oraz nowe opony GT Radial i Kumho. Firma GEYER & HOSAJA promowała usługi bieżnikowania opon ciężarowych w technologii na zimno i na gorąco, opony bieżnikowane, nowe opony ciężarowe marek Hankook i Aurora.

Była to kolejna udana impreza PSPD. Na festynie bawiły się całe rodziny, a przewoźnicy mogli zapoznać się z aktualną ofertą produktów i usług firm związanych z branżą transportową. Kolejne spotkanie zapewne już za rok.

T&M nr 7/8-2017

Tekst: Zbigniew Majerowski

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE