Tym razem Wasilków
Tegoroczny Zlot Samochodów Ciężarowych, Truck Show Podlasie, nie był grajewski, jak do tej pory, tylko wasilkowski.
Od piątku do niedzieli, 2-4 sierpnia odbył się w Wasilkowie koło Białegostoku. Wasilków jest kilkunastotysięcznym miastem na północ od Białegostoku, zaliczanym do aglomeracji białostockiej, takie przedmieścia stolicy województwa podlaskiego. Przy ul. Dmowskiego 19 mieści się Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ) „Faworyt” i właśnie tam odbył się jubileuszowy, piąty Truck Show Podlasie. O nowej lokalizacji i tegorocznym zlocie mówi główny organizator, Piotr Komor:
– Teren ogrodzony, okamerowany, łatwe ustawianie samochodów, większy rozmach. Podjęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Przewoźników Podlasia, to jest duże ułatwienie. Jestem organizatorem, w ramach stowarzyszenia Razem dla Grajewa i pomysłodawcą, Stowarzyszenie Przewoźników Podlasia pomaga mi w papierologii i całej reszcie. Szósty zlot będzie, na pewno na Podlasiu. Ta impreza jest największa pod względem liczby samochodów i wystawców. Tak, dalej jeżdżę zawodowo, zloty to nie jest moja praca zarobkowa.
Samochody, samochody
Krzysztof Reszko z EWT Automotive Polska, dyrektor sprzedaży autoryzowanego dealera Mercedesa w Tomaszkowie pod Olsztynem, podkreśla niskie zużycie paliwa ciężarowych Mercedesów, szczególnie po ostatnich modyfikacjach w silnikach. Marka z trójramienną gwiazdą stawia również na rozwój telematyki. A pod koniec br. ruszy produkcja nowej kabiny, o lepszej aerodynamice, Actrosy upodobnią się do eActrosa 600. Do Wasilkowa przyjechały trzy show cary, ciągniki Actros L 1848, w wielokolorowym oklejeniu.
Scania, tegoroczny, zdecydowany lider polskiego rynku nowych ciężarówek ponad 16 ton DMC, zaprezentowała m.in. elektryka 25P o DMC 21 ton. Motor na elektrony rozwija moc 310 koni. Ale to – być może – przyszłość drogowego transportu. Na razie trzeba handlować dieslami, np. z „inteligentną”, cyfrową deską rozdzielczą. Autoryzowane serwisy Scanii proponują wymianę tachografu, w nowej cenie 4.900 zł. Taka wymiana gwarantuje kompatybilność tachografu z systemami w pojeździe. Poza tym poszukiwani są nowi pracownicy, czemu towarzyszy hasło „Wkręć się w Scania!”.
Dwie do zboża
Schwarzmueller zaprezentował naczepę tzw. „zbożówkę” o objętości 49 m sześc., która jest najpopularniejszą kubaturą na rynku, oczywiście inne pojemności są dostępne do zamówienia wg życzenia klienta. Pojazd został polakierowany na czarno z charakterystycznym logo producenta na bokach. Waga naczepy ze stalową ramą i aluminiową muldą wynosi 6.330 kg. Jak zaznacza Tomasz Bryczkowski, przedstawiciel handlowy, w naczepie zastało zastosowanych wiele rozwiązań, m.in. wibrator, klapo-drzwi, które mogą być otwierane przy rozłożonej plandece dachu oraz pneumatyczny system podnoszenia zderzaka sterowany z pulpitu ciągnika siodłowego lub naczepy. Według opinii klientów stosowanie w produkcji materiałów renomowanych dostawców o wysokiej jakości wpływa na dłuższy okres użytkowania pojazdu oraz stanowi mocny argument podczas jego odsprzedaży po kilku latach.
W drugiej wywrotce „zbożówce”, Granalu GP 105 o pojemności 54 m sześc., swoje zaplecze urządziła firma PTM Polska, która sprzedała już 3.000 różnych produktów. Granalu to marka hiszpańska, której oficjalnym dystrybutorem w naszym kraju jest PTM. Dzięki prostej, przedniej ścianie GP 105 nadaje się również do przewożenia palet.
– Marka cieszy się coraz większym powodzeniem – zapewnia Sebastian Rychliński, doradca handlowy PTM Polska. – Przekonujemy klientów ceną, ale nie tylko. Wszystkie wywrotki Granalu są na aluminiowej ramie, a dzięki również aluminiowej skrzyni mają atrakcyjną wagę.
Gumy nowe i odnowione
Rafał Chojnacki, TBR district manager Apollo Tyres (Polska) zachwala ogumienie produkowane na Węgrzech, w nowoczesnej fabryce. Apollo Endu Race RT 2, rozmiar 385/65 R22,5 164K to opona naczepowa wszechstronnego zastosowania, charakteryzująca się głębokim bieżnikiem 14,5 mm, niezawodnością i wysokimi przebiegami. Endu Trax MD, 315/80 R22.5 156/150K jest przeznaczona na osie napędowe pojazdów budowalnych. Bieżnik 23,8 mm przykrywa bardzo wytrzymały karkas, odporny na przebicia i uszkodzenia. Apollo daje dwa lata gwarancji na uszkodzenia mechaniczne.
Natomiast na stoisku firmy Colmec można było obejrzeć opony nowe (Austone, Giti, Jingu), bieżnikowane na zimno Boss i na gorąco Colmec oraz serwis mobilny przygotowany na bazie furgonu Fiat Ducato. W przypadku bieżnikowania na zimno widać na bocznej ściance, co zostało zregenerowane, przykładowo Michelin X Line Energy, 315/70 R22.5 156/150L.
Śmigłowcowe loty
Jak na każdym zlocie były atrakcje pozamotoryzacyjne. Na przykład za jedyne 250 zł od osoby można było odbyć trzy-czterominutowy lot nad Wasilkowem i okolicami w czteromiejscowym helikopterze Robinson R44 Raven II. Mimo słonej ceny chętnych nie brakowało, lądowisko Robinsona znajdowało się na terenie zlotu. Momentami człowiek czuł się, jakby słuchał początku utworu Pink Floyd „The Happiest Days Of Our Lives”.
T&M nr 7-8/2024
Tekst: Jacek Dobkowski
Add comment