Budowlany show w Lubieniu
Już po raz czternasty odbyły się Centralne Targi Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW.
Imprezę zorganizowano w dniach 7-8 czerwca w Lubieniu Kujawskim, a teren ekspozycyjny miał powierzchnię ponad 60 tys. m.kw.
- Polska jest piątym rynkiem budowlanym w Unii Europejskiej. Na tych ogromnych polach można zobaczyć jak to usprzętowiony, nowoczesny i profesjonalny rynek. Jestem przekonany, że najbliższa dekada będzie bardzo dobra dla polskiego rynku budowlanego – mówił Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Centralne Targi Maszyn i Urządzeń eRobocze SHOW mają charakter ogólnopolski, odbywają się dorocznie w Lubieniu Kujawskim. Raz w roku, w różnych miejscach w Polsce goszczą natomiast jednodniowe, Regionalne Targi eRobocze SHOW (najbliższą edycję zaplanowano na 5 października br. na lotnisku Krzywa, nieopodal Bolesławca). Organizatorem imprez jest wydawnictwo Lasmedia (wydawca portalu eRobocze.pl oraz magazynu Robocze NEWS), a współorganizatorem Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR.
Pokazy, testy, prelekcje
Wśród ponad stu wystawców lubieńskiej imprezy byli dystrybutorzy sprzętu budowlanego najbardziej liczących się na rynku marek. Stoiska mieli też dostawcy wszystkiego, czego potrzebują maszyny: olejów, smarów, części zamiennych czy akcesoriów. Zwiedzający mieli okazję obejrzeć wiele maszyn „w akcji”, ponad połowa spośród sześciuset z nich została udostępniona do testów. W ramach pokazów specjalnych eRobocze Arena prezentowali się operatorzy Mecalac Polska i Yanmar Construction. Swoje show i prelekcje zorganizowały takie firmy jak: Bergerat Monnoyeur (CAT), Bobcat, Broker Maszyny, DT-Automatyzacja (Oilquick MTS), Interhandler (JCB), Kubota, Liebherr Polska, LiuGong Dressta Machinery, Sany Polska, Wacker Neuson, XCMG. Na scenie eRobocze SHOW mówiono m.in. o bezpieczeństwie (Dariusz Lewandowski z Okręgowego Inspektoratu Pracy), zagadnieniach prawnych (mec. Łukasz Bąk) czy działalności Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych (prezes Adrian Winnicki). Była też możliwość obejrzenia walk samurajów, czy ... zrobienia sobie zdjęcia z Mariuszem Pudzianowskim.
Nowe modele, nowe technologie
Na eRobocze SHOW odbyło się kilka premierowych pokazów. Bobcat przedstawił po raz pierwszy w Polsce ładowarkę burtową S650, a Interhandler (JCB) miał na swoim stoisku Pothole Pro - maszynę do szybkiego łatania dziur w drogach. Zainteresowanie budził też osprzęt do kruszenia, przesiewania i sortowania marki MB Crusher. Pozwala przetwarzać materiał odpadowy bezpośrednio na budowie, umożliwiając jego ponowne wykorzystanie. Na wielu stoiskach pojawiły się również maszyny napędzane elektrycznie. Zaznaczano przy tym, iż sporą barierą w ich upowszechnianiu jest ciągle niedostateczna infrastruktura ładowania. O stanowiącej alternatywą dla napędu elektrycznego, technologii wodorowej mówiono m.in. na stoiskach JCB czy Liebherr (obie firmy są bardzo zaawansowane w tworzeniu maszyn z tego rodzaju napędem).
Operatorzy na start
Tradycyjnie już, na eRobocze SHOW odbyły się zawody z cyklu Polskiej Ligi Operatorów. Biorą w nich udział profesjonalni operatorzy z całej Polski, a celem jest promowanie zawodu oraz bezpiecznych metod pracy. W tym roku rywalizowano m.in. na koparko-ładowarce JCB 3CX Pro (Interhandler). Najlepszymi okazali się: Rafał Sitek, Mateusz Sokołowski oraz Artur Lasoń. Z kolei z 5,8-tonową koparką Takeuchi 260, z głowicą uchylno-obrotową (Wilhelm Schӓfer) najlepiej radzili sobie: Adam Kaczor, Łukasz Dominiak oraz Patryk Borzych. Trzecia konkurencja (nowość na eRobocze SHOW) opierała się na użyciu systemu wspomagania pracy Unicontrol. Najlepsze wyniki w tej rywalizacji uzyskali: Rafał Sitek, Daniel Celary oraz Adam Kaczor.
T&M nr 6/2024
Tekst: Michał Jurczak
Add comment