eRobocze Show po raz trzynasty
Podczas trzynastej edycji Regionalych Targów Maszyn i Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW,
w Łobzie w woj. zachodniopomorskim spotkali się operatorzy, przedsiębiorcy budowlani i dystrybutorzy wiodących marek i sprzętu budowlanego.
Formuła targów eRobocze SHOW zakłada, że co roku odbywają się dwie edycje imprezy – jedna, centralna w Lubieniu Kujawskim i druga, w różnych regionach Polski. Bez względu na to, gdzie się odbywa, stara się wspierać lokalny biznes i korzystać z lokalnych usług. Targi odbywają się we współpracy z samorządami. Ekspozycja w Łobzie objęła m.in. koparki gąsienicowe, kołowe, koparko-ładowarki, ładowarki: burtowe, kołowe, teleskopowe, maszyny przeładunkowe, minikoparki, równiarki, spycharki, wozidła i wiele innych maszyn z pełną gamą osprzętu. Wiele spośród ponad stu maszyn i urządzeń udostępniono do testów.
– To targi inne niż wszystkie. Nikt inny w Polsce nie robi czegoś podobnego i to na taką skalę. To wielka wartość, że operatorzy i przedsiębiorcy budowlani mają swoją imprezę, na której mogą zapoznać się z nowościami technicznymi, co więcej mogą testować maszyny. To też dobre miejsce na zawody Polskiej Ligi Operatorów, organizowane podczas targów przez Stowarzyszenie, na których promujemy zawód operatora i zasady bezpiecznej pracy – podkreśla Zbigniew Mogda, prezes zarządu Stowarzyszenia Operatorów Maszyn Roboczych Operator, współorganizator eRobocze SHOW. Operatorzy rywalizowali na: koparko-ładowarce JCB 4CX PRO AEC – dostarczonej przez firmę Interhandler oraz koparce Takeuchi TB230 – dostarczonej przez firmę Wilhelm Schäfer.
To, że Łobez jest świetnym miejscem na organizację targów podkreślał burmistrz, Piotr Ćwikła podkreślając, że Łebez to „serce” Pomorza Zachodniego, bo znajduje się w centrum województwa.
– Dzięki targom firmy z regionu mają okazję zapoznać się z szeroką ofertą maszyn i sprzętu. Tego typu wydarzenia, to też oczywiście promocja naszej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która daje możliwości zorganizowania takich wydarzeń. Potrzeba nam przedsiębiorstw zainteresowanych inwestowaniem w strefie, zależy nam na tym, żeby zainteresować naszym regionem i strefą ekonomiczną firmy z całego kraju – dodał P. Ćwikła.
Propagowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, to obok prezentowania nowości technologicznych, główna idea targów eRobocze SHOW. – Mimo że widać poprawę, wciąż jednak budownictwo jest branżą, w której wypadkowość jest bardzo duża. W wielkich przedsiębiorstwach pracodawcy zazwyczaj wdrażają procedury i podejmują szereg działań na rzecz poprawy BHP. Niewielkie firmy natomiast, chcąc być konkurencyjne, szukają oszczędności w pierwszej kolejności tnąc koszty związane właśnie z BHP – tłumaczy Sławomir Zarzycki, inspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie. W punkcie OIP przez cały dzień targów można było zasięgnąć porad z zakresu prawa pracy.
Wśród targowych atrakcji znalazły się dynamiczne pokazy maszyn podczas pracy zorganizowane przez firmy: DT-Automatyzacja, Interhandler, Liebherr, czy Wacker Neuson oraz widowiskowy pokaz specjalny eRobocze Arena (Mecalac Polska) z udziałem najlepszych demo operatorów. Jednym z konkursów dla operatorów, były zmagania „Postaw na Q8!” polegający na układaniu beczek z olejem za pomocą maszyny budowlanej, a prowadzony przez Mariusza Pudzianowskiego. W konkursie kluczowe było zachowanie zasad BHP. – Higiena pracy musi być zachowana. Chwila nieuwagi i może dojść do nieszczęścia. Trzeba o tym pamiętać nie tylko tutaj, podczas zabawy konkursowej, ale zawsze. Sam mam kilka koparek, wiem jakie to ważne – tłumaczył Pudzian.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji. Odwiedziło nas bardzo wielu inwestorów, przedsiębiorców i użytkowników maszyn roboczych.
Widzieliśmy sporo nowych twarzy, przedstawicieli firm działających w woj. zachodniopomorskim i okolicznych. – To oznacza jedno – pomysł organizacji targów w różnych częściach Polski to dobry ruch – konkluduje Rafał Jajor, prezes wydawnictwa Lasmedia, organizator eRobocze SHOW.
T&M nr 10/2023
Tekst: Michał Jurczak
Add comment