Rośnie moda na tuning

Niemal 80 tuningowanych pojazdów ciężarowych mogli podziwiać fani motoryzacji, którzy zjawili się w sobotę 8 września w gdańskim oddziale Scania.

 

Pojazd wyróżniony tytułem „Pomorska Miss Scania 2018”, to model S 450 nowej generacji z malowaniem „Sin City”, należący do firmy Repiński Transport i Spedycja. Cały zestaw upiększono motywami z filmu „Sin City” Roberta Rodrigueza. Na razie ograniczono się do tuningu zewnętgrznego, choć, jak powiedział Jarosław Repiński, właściciel firmy, być może zmian doczeka się także wnętrze kabiny ciągnika.

Przedstawiciele firmy Repiński Transport i Spedycja opuścili tegoroczny konkurs z dwoma tytułami. Pojazdy tej firmy zostały wyróżnione zarówno przez członków jury, jak i zwiedzających wystawę. Biała Scania R 560, nawiązująca malowaniem zestawu do legendarnego Dywizjonu 303 została „Miss Publiczności”.

„Nagrodę Dyrektora gdańskiego oddziału Scania” przyznano za pojazd Scania z 580-konnym silnikiem i malowaniem upamiętniającym Nikolę Teslę, należący do floty Kacpi Logistic z Nidzicy. Z kolei w kategorii „Weteran Szos” nagroda została przyznana panu Jackowi Gaj ze Środy Wielkopolskiej za pojazd Scania Torpedo. J. Gaj, właściciel piekarni-cukierni, nie wykorzystuje tego ciągnika w działalności gospodarczej, traktuje go hobbystycznie.  Sprowadził Scanię z długim nosem w ubiegłym roku ze Stanów Zjednoczonych, wymienił silnik rzędowy na V8, dołożył wiele elementów tuningu zewnętrznego, m.in. chromowane błotniki, i deskę rozdzielczą ze Scanii R.

„Nagroda specjalna” trafiła do firmy Transport Krajowy i Międzynarodowy Gwiździel - Bronisław Gwiździel za ciągnik Scania 143M, odbudowany do stanu zbliżonego do fabrycznego. Uwagę zwiedzających przyciągał też ciągnik „Spiderman” z firmy Zyga Transport (Liniewo koło Kościerzyny), z motywami ze znanego filmu na kabinie i z wnętrzem wykończonym białą i czerwoną skórą.

Liczba pojazdów tuningowanych przerosła oczekiwania organizatorów i ledwo zmieściły się na placu serwisu w Kowalach. Perełką na imprezie była (poza konkursem) Scania Blue Griffin, przygotowana przez tuningową szwedzką firmę Svempas. W dużej kabinie  urządzono salonik, ze skórzanymi kanapami i profesjonalnym nagłośnieniem.

Tegoroczny konkurs, oprócz rekordowej liczby zgłoszeń ciężarówek tuningowanych, przyciągnął ponad 4 tys. zwiedzających oraz 35 wystawców branżowych.

– W tym roku do walki o tytuł najpiękniejszej została zgłoszona rekordowa liczba pojazdów Scania – skomentował Sławomir Hoffman, dyrektor oddziału Scania Gdańsk. – Poziom konkursu jest bardzo wysoki. Uczestnicy nie zawiedli – byliśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i dbałości o szczegóły wykończenia pojazdów, zarówno tych nowej generacji, jak i perfekcyjnie przygotowanych starszych modeli. To właśnie starania kierowców i właścicieli firm transportowych sprawiają, że nasza impreza od lat ma świetną renomę i przyciąga tłumy odwiedzających.

Wybory „Pomorskiej Miss Scania” odbyły się już po raz 17. Impreza każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem kierowców i miłośników pojazdów ciężarowych ze względu na możliwość zobaczenia zarówno wielu znanych, wielokrotnie nagradzanych pojazdów Scania, jak i tych zupełnie nowych.

Na zakończenie konkursu „Pomorska Miss Scania” odbyła się tradycyjna, widowiskowa parada tuningowanych pojazdów ulicami Trójmiasta.

Podczas Pomorskiej Miss Scania rozpoczęto zapisy do Konkursu Kierowców Scania 2018-2019 (ang. Scania Driver Competitions – SDC). Udział w zawodach mogą wziąć zawodowi kierowcy w każdym wieku, bez względu na markę pojazdu, którym jeżdżą. Wymagane jest posiadanie prawa jazdy C+E. Konkurs Kierowców Scania to największe tego typu zawody na świecie. Bierze w nich udział ponad 350 tys. kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów. Oprócz tytułu najlepszego kierowcy w Europie, zwycięzca otrzymuje 100.000 euro na indywidualnie wyposażony pojazd Scania.

Polski finał Konkursu Kierowców Scania 2018/2019 odbędzie się 11 maja w Częstochowie. Możliwość rywalizacji w finale w Polsce daje wygrana w jednej z 11 eliminacji krajowych. Drugim sposobem zakwalifikowania się bezpośrednio do finału krajowego jest kwalifikacja poprzez aplikację Scania Fleet Management.

         Organizatorzy zapraszają na kolejną imprezę za rok.

T&M nr 9/2018

Tekst: Antoni Gostyński

 

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE