Uta listopad

loga na www miedzy banery

750x200

loga na www miedzy banery

MTU Promo Q3 23 1170x150 TM

loga na www miedzy banery

truck digital ad 1175042624 web PL PL v12x

loga na www miedzy banery

1170x150 1

wstwka TM

K BANNER 1150X150 PL

Korzystna forma

W zeszłym roku rynek finansowania maszyn budowlanych wzrósł o 32 proc. r/r, czyli więcej niż cała grupa maszyn i innych urządzeń, w której odnotowano rok do roku 26-proc. skok.

Stało się tak mimo ujemnej koniunktury w budownictwie, która wyniosła - 15,4 proc. na koniec 2021 r.

Z leasingu korzystają firmy różnej wielkości i o różnym stażu, także nowe, ponieważ leasingodawcy zwykle udzielają finansowania startupom, zainteresowanym np. sprzętem używanym przy dogodnych warunkach wstępnych. Leasing może też być formą pozyskania kapitału, np. na spłatę innych zobowiązań, poprawę płynności finansowej czy nowe inwestycje – wtedy przedsiębiorcy decydują się na tzw. finansowanie zwrotne posiadanego sprzętu.

 

Eksperckie finansowanie Idea Getin Leasing

– Dzięki wieloletniej współpracy z autoryzowanymi dealerami wielu marek i znajomości potrzeb klientów z branży budowlanej, nasza oferta finansowania sprzętu budowlanego jest skrojona na miarę potrzeb tego wciąż rosnącego rynku – zapewnia Bartosz Szewczyk, menedżer ds. współpracy z dostawcami w Departamencie Transportu i Maszyn Budowlanych Idea Getin Leasing S.A. – Finansujemy szeroki asortyment maszyn budowlanych, drogowych czy wózków widłowych, zarówno nowych, jak i używanych. W przypadku sprzętu używanego wiek maszyny na koniec umowy nie może przekroczyć 12 lat, więc na przykład w pożyczce możemy finansować urządzenia nawet 10-letnie.

W IGL przedsiębiorca może skorzystać z uproszczonej procedury, w której liczba formalności jest ograniczona do minimum. Przykładowo, w przypadku startupów wystarczy, że klient posiada historię kredytową w odpowiednich bazach. Na podstawie zgody na sprawdzenie tych baz Idea Getin Leasing sfinansuje maszynę nawet do 400 tys. zł netto. Dla klientów, którzy prowadzą działalność gospodarczą ponad rok, a jednak nie uzyskali odpowiednich wyników finansowych lub też nie mają historii kredytowej, spółka sfinansuje maszynę na podstawie dotychczasowego doświadczenia klienta w prowadzeniu działalności budowlanej. Podstawowe parametry kontraktu to: opłata wstępna już od 0 proc., umowa od 6 do 72 miesięcy, raty równe, zmienne lub sezonowe, możliwość finansowania maszyn nowych i używanych, także maszyn i urządzeń zakupionych za granicą, szybka decyzja kredytowa oraz korzystny pakiet ubezpieczeń i produktów dodatkowych. Finansowaniu podlegają także projekty inwestycyjne z wykorzystaniem środków unijnych.

 

Oferty specjalne

– Aktualnie w Idea Getin Leasing proponujemy klientom promocyjne finansowanie nowych lub używanych maszyn budowlanych, w której to klient wybiera albo obniżoną do 5 procent opłatę wstępną lub obniżone pierwsze 4 raty umowy do 1/3 wartości pozostałych rat – informuje Bartosz Szewczyk. – Taka konstrukcja oferty umożliwia klientowi wybór dogodniejszego dla siebie sposobu finansowania sprzętu pod względem harmonogramu spłat umowy. Decyzja kredytowa podejmowana jest również w oparciu o BIK lub doświadczenie branżowe.

 

Leasing Polski

Jak podkreślają eksperci z firmy Leasing Polski, zakup maszyn budowlanych jest często nagłym wydatkiem, związanym z nowym zleceniem, atrakcyjnym kontraktem lub zepsuciem się urządzenia, bez której nie można się obejść. Nowy sprzęt to spory wydatek dla firm, zwłaszcza dla nowo powstałych czy małych, dla których tak duży, jednorazowy zakup byłby zagrożeniem płynności finansowej. Dodatkowo ma to negatywny wpływ na budżet przedsiębiorstwa. Alternatywę stanowi coraz bardziej popularna metoda finansowania – leasing. Rata wstępna w Leasingu Polski wynosi od 1 proc. do 10 proc. Dalsza spłata następuje w wygodnych ratach w czasie określonym w umowie. Leasingodawcy współpracują z firmami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu mogą zaproponować korzystną ofertę. Koszty ubezpieczenia można włączyć w całkowity koszt leasingu i miesięczną ratę.

 

EFL Leasing Swobodny

Bardzo dobre wyniki na rynku finansowania maszyn budowlanych osiąga EFL. W roku 2021, w segmencie budowalnym, sfinansował łącznie leasingiem i pożyczką aktywa o wartości blisko 914 mln zł, co oznacza aż 37-procentową dynamikę rok do roku. Udział w rynku finasowania maszyn i urządzeń budowlanych wynosi 22 proc. – podaje Monika Sobczyk, product manager EFL. 

EFL oferuje atrakcyjne finansowanie zarówno nowego jak i używanego sprzętu budowlanego. Współpracuje m.in. z renomowanymi i znanymi na polskim rynku dostawcami. Najczęściej finansowanym sprzętem są: koparki, ładowarki, spycharki, dźwigniki, wyciągarki, rusztowania. Finasowanie może być w postaci leasingu lub pożyczki. Oferta uwzględnia uproszczone procedury i decyzje kredytowe w kwadrans.

Unikatowa usługa „Leasing Swobodny” pozwala na samodzielne zarządzanie wysokością rat w celu dopasowania ich do bieżącej płynności finansowej firmy. Przedsiębiorca ma możliwość szybkiej reakcji na sytuację na rynku. Leasing Swobodny jest narzędziem wspierającym rozwój firmy w przypadku, gdy konieczna jest kumulacja środków, np. gdy przedsiębiorca rozpoczyna działalność na nowym rynku lub podpisuje duży kontrakt.

– W ramach usługi Leasingu Swobodnego klient może zmieniać wysokość miesięcznych zobowiązań wynikających z harmonogramu – mówi Monika Sobczyk. – Co więcej, nie potrzebuje w tym celu pisać wniosku, ani dzwonić do leasingodawcy. Wystarczy komputer z dostępem do internetu i parę chwil spędzonych na portalu Klient EFL. Z usługi mogą skorzystać zarówno nowi, jak i obecni klienci podpisując umowę leasingu operacyjnego w polskiej walucie, przy zmiennej stopie procentowej oraz o wartości ofertowej nie przekraczającej 500 tysięcy.

 

ING Lease Now

Program ING Maszyny dedykowany jest m.in. firmom zainteresowanym leasingiem maszyn budowlanych, do robót ziemnych oraz drogowych. Sprzęt może być nowy jaki i używany, okres spłaty można rozłożyć nawet na 72 miesiące. Produkt ten opiera się na maksymalnie uproszczonych procedurach,  nie są wymagane dokumenty finansowe, wystarczy oświadczenie i faktura proforma, a wartość udzielonego finansowania może wynosić do 500 tys. zł. Oczywiście, w ramach standardowej procedury leasing może dotyczyć także innych, droższych aktywów.

– W zeszłym roku uruchomiliśmy również platformę ING Lease Now – dodaje Przemysław Konopka, ekspert ING Lease (Polska) w obszarze leasingu maszyn i urządzeń. – Jest to narzędzie dedykowane producentom, dystrybutorom i sprzedawcom maszyn i urządzeń, za pomocą którego mogą oni oferować leasing swoim klientom i dzięki temu zwiększać swoją sprzedaż. Założeniem ING Lease Now jest wspieranie sprzedaży naszych partnerów, dajemy im narzędzie do prowadzenia rozmów handlowych, poszerzenia możliwości, które mogą zaoferować swoim klientom. Nasi partnerzy w czasie rozmowy z klientem mogą przedstawić warunki leasingu, ratę leasingową, możliwe okresy leasingu i wysokość opłaty wstępnej. Klient otrzymuje szczegóły oferty emailem, może również samodzielnie dostosować okres leasingu i opłatę wstępną. Wniosek nie wymaga dokumentacji finansowej, jego wypełnienie zajmuje kilka minut, a klient może łatwo podpisać umowę leasingu podpisem elektronicznym lub przez kuriera.

 

T&M nr 3/2022

Tekst: Leon Bilski

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE