uta czerwiec

loga na www miedzy banery

Goldhofer

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

Mercedes lipiec

loga na www miedzy banery

VAT Polska banner

loga na www miedzy banery

Prilo 1170x150

loga na www miedzy banery

1980x617pix

Master truck baner

Zmiany stawek diet zagranicznych od 29.11

Zgodnie z nowymi przepisami opublikowanymi w rozporządzeniu ministra rodziny i polityki społecznej, zmieniającym rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, od 29 listopada 2022 roku zmianie ulegną stawki diet zagranicznych.

Warto mieć również na uwadze, że kolejna zmiana wysokości diet krajowych nastąpi 1 stycznia 2023 r. - stawka diety wzrośnie z 38 do 45 zł. Wyższa dieta oznacza automatycznie podwyższenie ryczałtu za nocleg, który stanowi 150% diety.

Stawka diety zagranicznej różnić się będzie w zależności od kraju - w niektórych przypadkach pozostanie na takim samym poziomie jak dotychczas (Niemcy, Hiszpania, Holandia), w innych natomiast, ulegnie podwyższeniu.

Poniżej przedstawiamy porównanie wysokości diet w krajach Europy, w których polscy przewoźnicy najczęściej wykonują przewozy drogowe. Brak kraju na liście oznacza pozostawienie diety na dotychczasowym poziomie.

PAŃSTWO

WALUTA

STAWKA OBECNA

STAWKA OD 29.11.2022 r.

Austria

Euro

52

57

Belgia

Euro

48

55

Dania

Korona Duńska

406

466

Estonia

Euro

41

45

Finlandia

Euro

48

53

Francja

Euro

50

55

Grecja

Euro

48

50

Litwa

Euro

39

45

Luksemburg

Euro

48

55

Mołdawia

Euro

41

45

Norwegia

Korona norweska

451

496

Rumunia

Euro

38

42

Słowacja

Euro

43

47

Słowenia

Euro

41

45

Szwecja

Korona szwedzka

459

510

Włochy

Euro

48

53

Wielka Brytania

Funt brytyjski

35

45

Powyższe stawki obowiązują pracowników strefy budżetowej, jednakże wykorzystywane są również w transporcie drogowym do rozliczeń przewozów w transportach krajowych, a także do obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy kierowcy wykonującego zadania służbowe zagranicą. Dodatkowo przewoźnicy nadal mogą fakultatywnie wypłacać diety i ryczałty w podróży zagranicznej (jako uzupełnienie wynagrodzenia brutto) w przypadku zastosowania umowy o świadczenie usług kierowania pojazdem.

Przypomnijmy, że kontrowersje w zakresie wypłaty kierowcom diet i ryczałtów trwają od połowy stycznia, kiedy to Senat uchylił możliwość naliczania zwrotu kosztów dla kierowców. Sytuację na bieżąco monitorował dr Mariusz Miąsko, wykładowca akademicki oraz Prezes Kancelarii Prawnej Viggen: „Na tym etapie mogę powiedzieć, że w mojej opinii przedmiotowa regulacja jest niezgodna z zasadami ogólnymi polskiego i międzynarodowego prawa pracy, doprowadzi do różnicowania wymiaru wynagrodzenia netto pracowników – co jest niedopuszczalne, spowoduje lawinę pozwów o wypłatę diet na podstawie orzeczenia Sądu Najwyższego sprzed wielu lat, które stanowi, że jeśli nawet w Ustawie o czasie pracy kierowców nie przewiduje się podróży służbowej, to kierowcom i tak na podstawie regulacji KC przysługuje zwrot kosztów z tytułu podróży służbowej. Reasumując – bardzo zła decyzja, pokazująca że legislator nie posiada elementarnej wiedzy w zakresie prawa które stanowi”.

Karolina Grzelec,

prawnik

Kancelaria Prawna Viggen

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE