uta czerwiec

loga na www miedzy banery

Goldhofer

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

Mercedes lipiec

loga na www miedzy banery

VAT Polska banner

loga na www miedzy banery

Prilo 1170x150

loga na www miedzy banery

1980x617pix

Master truck baner

Zmiany w prawie pracy 2021 r.

Płaca minimalna to prawnie ukształtowany najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia pieniężnego wypłacanego na podstawie zawartej umowy o pracę pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Określony jest w postaci stawki lub minimalnego miesięcznego zarobku w obowiązującym wymiarze czasowym. Podstawą prawną, na podstawie której ustalana minimalna wysokość wynagrodzenia na dany rok jest Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 1794.). Minimalne wynagrodzenie w 2021 roku ponownie wzrośnie. 

Od stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma stanowić 53,2% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r. co wynosi 2.800 zł. miesięcznie, a minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców i samozatrudnionych wynosić będzie 18,30 zł. Wobec powyższego minimalne wynagrodzenie netto przy pełnym etacie wzrośnie o 141,05 zł. W sytuacji zatrudniania pracownika na niepełny etat wynagrodzenie przelicza się proporcjonalnie.

Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika wlicza się składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy. Ustawowo od minimalnego wynagrodzenia za pracę zależy wiele dodatków związanych z pracą, ale nie tylko – np. składki ZUS przedsiębiorców, mandaty. Wzrosną także dodatki za pracę w nocy, czy pracę w nadgodzinach, bowiem proporcja będzie do wyższej kwoty, wzrośnie podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność i korzystających z tzw. preferencyjnego ZUS.

W obrys wynagrodzenia zasadniczego nie może wchodzić dodatek za pracę w nadgodzinach, dodatek za pracę w nocy, dodatek za pracę w niedziele i święta, należności z tytułu podróży służbowych w tym diet, nagrody jubileuszowe, odprawy przysługujące z przejściem na emeryturę lub rentę. Wzrost wynagrodzenia o 200 zł brutto oznacza podwyżkę kosztów zatrudnienia jednej osoby na poziomie 240,96 zł miesięcznie, co w skali roku generuje dodatkowy koszt na poziomie ok 3 tys. zł od jednego pracownika. Zatem Pracodawcy jak tlenu poszukują dodatkowych oszczędności, by tym samym utrzymać w przedsiębiorstwie bilans finansowy na poziomie niegenerującym strat. Dlatego też, wielu z nich posuwa się do działań mających na celu skrócenie czasu pracy pracownika.

Podwyższenie stawek nie będzie także bez znaczenia dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Dotychczasowa stawka godzinowa na poziomie 17 zł. od stycznia 2021 r. wynosić będzie jak wspomniano wyżej 18,30 zł. co w stawce netto wynosi 15 zł. przy umowie o dzieło a 12 zł. przy umowie zlecenia.

Powyższe zmiany, a także wzrastająca inflacja powodują podwyższenie kosztów utrzymania przedsiębiorstw przez pracodawców, co niejednokrotnie utrudnia utrzymanie się ich na rynku. Wobec powyższego niezwykle ważne jest wprowadzenie tych zmian w sposób przemyślany, tak aby jednocześnie wpasować się wymagania wprowadzone przepisami, ale jednoczenie optymalizując stawki innych składników, tak aby przedsiębiorstwo mogło dalej funkcjonować na rynku i świadczyć rentowne i jakościowe usługi w branży którą reprezentuje.

W obecnym stanie prawnym należy także pamiętać, że do końca września 2021 r. pracownik musi wykorzystać cały swój zaległy urlop za rok 2020 r. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia pracodawcy, bowiem brak wykorzystania tego urlopu przez pracownika może w przypadku kontroli przedsiębiorstwa doprowadzić do nałożenia kary na pracodawcę.

Niezależnie od powyższego informujemy, że zapowiedziana od jakiegoś czasu jest poważna nowelizacja kodeksu pracy. Miała ona wejść w życie w roku 2021 r. jednak nie doczekała się jeszcze swojej aktualizacji w obecnym porządku prawnym. Niemniej ma ona uregulować zasady pracy zdalnej, która po doświadczeniach koronawirusa może na stałe zafunkcjonować w szerokiej liczbie przedsiębiorstw w Polsce.

Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Viggen celem ukształtowania prawidłowo swoich składników wynagradzania oraz przeprowadzenia pogłębionej weryfikacji celem modyfikacji ustawień w spółce. Wysoce prawdopodobne bowiem jest, że wprowadzenie drobnych zmian doprowadzi do optymalniejszego korzystania ze środków i zminimalizowania kosztów po stronie pracodawcy.

W przypadku zainteresowania tematem prosimy o kontakt pod mailami Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerami telefonów: 509-98-25-77  lub 519-140-984

 

T&M nr 1/2021

Tekst: Anna Nieć-Mrzygłód, Dyrektor Generalny

 

 

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE