1170x150 010323

MTU Promo Q3 22 1170x150 TM

BP 1170x150

RubiaOptima 750x200 0100

Daimler Truck pomaga

W tym trudnym czasie wojny firma Daimler Truck i jej pracownicy z całego świata wysyłają wiele wyraźnych sygnałów solidarności z narodem ukraińskim.

W ramach działań doraźnych zarząd Daimler Truck zatwierdził już przekazanie darowizny pieniężnej w wysokości miliona euro Funduszowi Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)*. Dodatkowo firma nieodpłatnie udostępnia samochody ciężarowe i autobusy na potrzeby dostaw pomocy, a także przekazuje środki rzeczowe oraz udziela wsparcia osobowego w ramach specjalnie organizowanych akcji pomocowych. Obecnie trwa zbiórka datków wśród pracowników, a na koniec firma podwoi zebraną kwotę.

 

Pracownicza zbiórka na rzecz Ukrainy

Pod koniec marca Zarząd, Główna Rada Zakładowa i Światowy Komitet Pracowniczy (World Employee Committee) firmy Daimler Truck rozpoczęły zbiórkę datków wśród dla pracowników na całym świecie. Swym zaangażowaniem chce się wykazać około 100 tysięcy osób zatrudnionych we wszystkich częściach świata, w których działa firma. W ramach tej akcji, która potrwa do połowy kwietnia 2022 roku, można wpłacać pieniądze za pośrednictwem centralnie utworzonej strony internetowej. Po zakończeniu zbiórki Daimler Truck podwoi sumę zebranych do tej pory pieniędzy.

Podwojona kwota środków uzyskanych w ramach zbiórki pracowniczej zostanie przekazana na rzecz organizacji Pomoc Uchodźcom ONZ – niemieckiego partnera Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), w celu udzielenia pomocy mieszkańcom Ukrainy bezpośrednio dotkniętym wojną, jak również osobom uciekającym i przesiedlonym w wyniku wojny. Poza dystrybucją żywności, koców, materacy i innych środków pomocy humanitarnej, w ostatnich tygodniach agencja UNHCR wspierała władze lokalne w tworzeniu ośrodków tranzytowych i recepcyjnych na Ukrainie oraz w krajach sąsiednich. Dzięki funduszom uzyskanym w ramach zbiórki pracowniczej Daimler Truck pomoże tej organizacji w dalszym rozwoju jej działalności i potencjału w całym regionie.

Jürgen Hartwig, członek Zarządu Daimler Truck AG odpowiedzialny za dział Zasobów Ludzkich, podkreśla solidarność firmy i jej pracowników we wspieraniu ludności Ukrainy: „Dla firmy Daimler Truck pomoc ludziom na Ukrainie jest bardzo ważna. Atak na ten kraj z dnia na dzień zmienił życie wielu osób. Wiemy, że wśród naszych pracowników na całym świecie istnieje ogromna potrzeba niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy. Dlatego wspólnym staraniem firmy i przedstawicieli pracowników rozpoczynamy globalną kampanię pozyskiwania funduszy, które przekażemy organizacji Pomoc Uchodźcom ONZ. Mamy nadzieję na liczny udział i pragniemy podwoić zebraną kwotę na koniec akcji. Dzięki tej pomocy finansowej rozszerzamy już rozpoczęte działania pomocowe na rzecz mieszkańców Ukrainy”.

Michael Brecht, przewodniczący Głównej Rady Zakładowej Daimler Truck AG, jest zadowolony z tej spontanicznej, międzynarodowej inicjatywy: „Wojna na Ukrainie przynosi ogromne cierpienie ludności i jest tragedią humanitarną. Dzięki zbiórce zorganizowanej wspólnie przez firmę, Główną Radę Zakładową i globalną reprezentację pracowników mamy szansę wnieść swój wkład w pomoc mieszkańcom Ukrainy, a jednocześnie zademonstrować solidarność naszych pracowników na całym świecie”.

 

Daimler Truck przekazał już milion euro na UNICEF

W ramach działań doraźnych zarząd Daimler Truck zatwierdził już przekazanie darowizny pieniężnej w wysokości miliona euro Funduszowi Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)*. Z tych pilnie potrzebnych datków UNICEF kupuje m.in. żywność, czystą wodę pitną, apteczki, zabawki i odzież zimową dla dzieci dotkniętych wojną.

Akcje pomocowe koordynuje grupa robocza „Pomoc Humanitarna dla Ukrainy”

W ramach grupy roboczej „Pomoc Humanitarna dla Ukrainy” akcje pomocowe koordynują pracownicy z różnych działów działającego globalnie producenta pojazdów użytkowych, ponieważ wielu wolontariuszy ze wszystkich zakładów, oddziałów i spółek krajowych Daimler Truck na całym świecie angażuje się w szereg centralnych i lokalnych projektów pomocowych na rzecz mieszkańców Ukrainy, realizowanych od początku wojny.

 

Udostępnienie samochodów ciężarowych i autobusów

Firma nieodpłatnie udostępnia samochody ciężarowe i autobusy na potrzeby dostaw pomocy, a także przekazuje rzeczowe i finansowe wsparcie w ramach specjalnie organizowanych akcji pomocowych. Przykładem takiego działania jest konwój pomocy Daimler Truck składający się z pięciu zestawów siodłowych Actros, który wyruszył w połowie marca z centrum pojazdów użytkowych w Würzburgu przez Neumünster i Eisenach w kierunku Polski. Pojazdy te przewiozły 105 palet z materiałami medycznymi przeznaczonymi dla pacjentów szpitala w ukraińskim Lwowie. Ładunek zawierał wodę, środki dezynfekujące, artykuły higieniczne, żywność i sprzęt medyczny, np. aparaty USG. W pobliżu granicy z Ukrainą, w Tomaszowie Lubelskim, nastąpił przeładunek środków pomocowych na ukraińskie ciężarówki, które następnie dostarczyły je do Lwowa. Konwój ten został zorganizowany we współpracy z organizacją „Freunde helfen! Konvoi gGmbH”, która posiada dobrze funkcjonującą sieć w krajach sąsiednich. Wolontariusze tej organizacji już od wielu lat realizują podobne konwoje z pomocą, a więc mogli służyć swym cennym doświadczeniem.

Firma Daimler Truck zaangażowała się również w inne wspólne inicjatywy: w połowie marca przedsiębiorstwa logistyczne Große-Vehne (Stuttgart) i Keller Group (Ditzingen), przy udziale wielu firm, zorganizowały konwój z pomocą dla regionu Przemyśla we wschodniej Polsce, składający się z trzech 40-tonowych ciężarówek. Firma Daimler Truck wsparła ten konwój, udostępniając dwa samochody ciężarowe, przekazując w darze pomoc materialną i angażując kierowców wolontariuszy. Pomoc humanitarną i żywność dostarczoną ciężarówkami odebrała następnie organizacja pomocowa SEKH DOBROTY CHARITABLE FOUNDATION, która przewiozła je do obwodu lwowskiego. Stamtąd trafiają one na obszary Ukrainy szczególnie dotknięte wojną.

Pracownicy Daimler Truck z okolic Stuttgartu, pragnący wesprzeć ludzi na Ukrainie w ramach doraźnej akcji pomocy, połączyli swe siły ze stowarzyszeniem „Ukrainer in Stuttgart e.V.” i zebrali niezbędne produkty. Od początku marca odbyły się trzy transporty humanitarne do polskiego Zgorzelca z zebraną pomocą rzeczową w postaci śpiworów, termosów, pieluch, konserw, makaronu i wielu innych artykułów – realizowane z wykorzystaniem samochodu Mercedes-Benz Atego, udostępnionego przez Daimler Truck. Dalszą dystrybucję na Ukrainie przejął ukraiński spedytor.

Ponadto europejskie spółki zależne Daimler Truck i Daimler Buses organizują szereg różnych lokalnych akcji pomocowych w swoich krajach. Wiele z nich zapewnia autobusy do przewozu ludzi oraz ciężarówki do transportu żywności, leków i innych pilnie potrzebnych artykułów. W krajach bezpośrednio graniczących z Ukrainą często oferują one również miejsca parkingowe i noclegowe dla konwojów humanitarnych z Niemiec.

 

Daimler Buses: autobusy turystyczne przewożą uchodźców w bezpieczne miejsca

Równie istotne, jak dostarczanie pomocy, jest przewożenie osób uciekających z Ukrainy w bezpieczne miejsca, w których nie grozi im wojna. Z tego względu dział autobusów Daimler Truck przekazał Niemieckiemu Czerwonemu Krzyżowi pięć autokarów marki Setra i Mercedes-Benz.

Ponadto firma Daimler Buses kilku przewoźnikom nieodpłatnie udostępniła autobusy demonstracyjne. Operatorzy autokarowi, tacy jak Bayer Reisen, Missel Reisen, Theos Reisen i Ruhrtalbus, wykorzystywali je do transportu na granicę z Ukrainą materiałów medycznych i innych pilnie potrzebnych artykułów pomocowych. W drodze powrotnej autobusy zabierały uchodźców z Ukrainy, przybywających na tereny przygraniczne na Słowacji i do Polski. W międzyczasie do bezpiecznych schronisk i ośrodków recepcyjnych w Niemczech trafiło wiele kobiet, dzieci, osób starszych i chorych.

Kontynuacja akcji pomocowych: wkrótce wyrusza drugi konwój Daimler Truck z pomocą humanitarną

Aktualnie trwają przygotowania do wysłania kolejnego konwoju z pomocą. Już w piątek tego tygodnia pięć w pełni załadowanych zestawów siodłowych Actros wyruszy do Polski. Także tym razem transport zawiera środki medyczne, które posłużą do zaopatrzenia ludności zagrożonego Lwowa. Za kierownicą ciężarówek, pochodzących m.in. z Mercedes-Benz CharterWay, zasiądą wolontariusze z firmy Daimler Truck.

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE