Wielton 1170x150px

UTA wrzesień 1140x200

MTU Promo Q3 23 1170x150 TM

truck digital ad 1175042624 web PL PL v12x

Hengst filtry oe faded

PL 750x200 baner Busworld2023

Inteligentny system ostrzegania

Wypadki samochodów ciężarowych, do których dochodzi podczas wykonywania skrętu w prawo, są jedną z najgorszych rzeczy, jakie zdarzają się w ruchu miejskim

– zwłaszcza dla pozbawionych dodatkowej ochrony uczestników ruchu drogowego, np. rowerzystów czy pieszych, ale także dla samych kierowców ciężarówek. Aby umożliwić unikanie takich kolizji, a przynajmniej łagodzić ich następstwa, Mercedes-Benz Trucks już od 2016 r. oferuje asystenta martwego pola S1R jako opcjonalne seryjne wyposażenie fabryczne wielu modeli z typoszeregów Actros, Arocs i Econic. Dla większości z tych modeli dostępny jest także asystent martwego pola jako rozwiązanie doposażeniowe, o walorach równych wariantowi seryjnemu – od kwietnia 2021 r. również dla Actrosa i Arocsa najnowszej generacji. W system ten można doposażyć także Actrosa F – zaprojektowany pod kątem wysokiej funkcjonalności podstawowy model Mercedes-Benz w segmencie ciągników siodłowych o masie od 18 ton. Ale to nie wszystko: w przypadku modeli, w których nie można zainstalować asystenta martwego pola S1R, Mercedes-Benz Trucks oferuje możliwość doposażenia pojazdu w asystenta martwego pola basic.

W ten sposób Mercedes-Benz Trucks po raz kolejny potwierdza swą pionierską rolę w dziedzinie bezpieczeństwa, a także dążenie do masowego wprowadzenia systemów asystujących zapobiegających wypadkom, zarówno w pojazdach nowych, jak i już używanych.

 

Wysoki popyt na asystenta martwego pola

Oferta doposażenia pojazdu cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów Mercedes-Benz Trucks. Od lata 2020 r. w asystenta martwego pola – czy to w wariancie S1R, czy basic – doposażono ok. 650 samochodów ciężarowych Mercedes-Benz. Jednocześnie coraz więcej przedsiębiorców transportowych już w momencie zakupu pojazdu decyduje się na takie rozwiązanie fabryczne. Jego wskaźnik zamówień jest bardzo wysoki na przykład w Niemczech i Szwajcarii, gdzie wynosi około 85%. „Świadczy to o tym, że wielu operatorów flot pragnie zapewnić swoim kierowcom samochody ciężarowe, które są nie tylko niezawodne i ekonomiczne, ale również posiadają doskonałe wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa”, mówi Andreas von Wallfeld, szef działu marketingu, sprzedaży i usług Mercedes-Benz Trucks.

 

Wielostopniowy system ostrzegania

Asystent martwego pola S1R marki Mercedes-Benz to system bardzo pomocny szczególnie w skomplikowanych sytuacjach drogowych oraz na zagmatwanych skrzyżowaniach. Jeśli istnieje ryzyko, że kierowca ciężarówki podczas wykonywania skrętu w prawo nie zauważy rowerzysty czy pieszego, pojawiającego się nieoczekiwanie w „martwym polu”, możliwa jest interwencja systemu w postaci wielostopniowego procesu ostrzegania kierowcy. Ostrzeżenia wizualne S1R przekazuje na wyświetlaczu MirrorCam, który w nowym Actrosie i Arocsie montowany jest zamiast konwencjonalnych lusterek głównych i szerokokątnych. W ciężarówce wyposażonej w lusterka zewnętrzne ostrzeżenia pojawiają się na wskaźniku LED w słupku A. Sercem asystenta martwego pola są dwa czujniki radarowe bliskiego zasięgu umieszczone na ramie pojazdu po stronie pasażera, przed tylną osią ciężarówki. System ten jest zaprojektowany w taki sposób, aby obejmował całą długość zestawu ciężarowego plus dwa metry z przodu i maksymalnie metr z tyłu, a także obszar po prawej stronie pojazdu na odległość 3,75 m. Działa on zarówno w pojazdach bez przyczepy/naczepy, w zestawach siodłowych, jak i w kompletnych zestawach ciężarowych o długości do 18,75 m.

Począwszy od czerwca 2021 r. w większości modeli Actrosa i Arocsa asystent martwego pola S1R zostanie zastąpiony nowym asystentem martwego pola S1X z dodatkową funkcją, która może uratować życie; od miesiąca produkcyjnego czerwca w wyposażeniu opcjonalnym dostępny będzie instalowany fabrycznie Active Sideguard Assist (ASGA), który już nie tylko ostrzega kierowcę przed znajdującymi się i poruszającymi po stronie pasażera rowerzystami lub pieszymi, ale także (do prędkości skrętu 20 km/h) uruchamia zautomatyzowane hamowanie aż do zatrzymania pojazdu, o ile kierowca sam nie zareaguje w odpowiednim czasie.

 

Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia

Jeśli przyjrzymy się bliżej przebiegom wypadków, czysto statystycznie rzecz biorąc, szybko dojdziemy do granic swoich możliwości. Wprawdzie niemiecki Federalny Urząd Statystyczny w rocznikach zawierających oficjalne statystyki wypadków podaje ogólne liczby wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych i pozbawionych dodatkowej ochrony uczestników ruchu drogowego, np. rowerzystów i pieszych, oraz wypadków spowodowanych „błędem podczas skręcania”, jednak nie ma w nich (jeszcze) jasnego rozróżnienia, np. według udziału ciężkich samochodów ciężarowych albo wypadków podczas wykonywania skrętu w prawo. Niemniej jednak istnieje pilna potrzeba podjęcia działań, zwłaszcza że wiele miast i gmin w coraz większym stopniu rozbudowuje infrastrukturę dróg rowerowych, a ruch pojazdów dwukołowych w przyszłości prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

Powody do niepokoju dają dane liczbowe ustalone przez niemiecką organizację rowerową ADFC (Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club) na podstawie raportów policyjnych: w roku 2020 w wypadkach podczas skrętu w prawo z udziałem samochodów ciężarowych zginęło 40 rowerzystów. W roku 2019 było ich 27, a rok wcześniej – 34. Rzeczywiste znaczenie tych liczb staje się jasne dopiero po zestawieniu ich z liczbą wszystkich rowerzystów zabitych w wypadkach drogowych. Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego w 2020 r. było ich 263 na obszarze zabudowanym i 175 na obszarze niezabudowanym, co daje łącznie liczbę 438 osób. Odsetek rowerzystów, którzy ponieśli śmierć w wypadkach z udziałem samochodów ciężarowych podczas wykonywania skrętu w prawo wynosił więc w 2020 roku prawie dziesięć procent. Z kolei według badania opublikowanego w 2019 r. przez niemiecką instytucję Insurers Accident Research, przeprowadzonego na podstawie danych o wypadkach zbieranych przez ubezpieczycieli komunikacyjnych, zdecydowana większość takich kolizji ma miejsce na obszarze zabudowanym, a więc rzeczywisty odsetek może być zbliżony do progu 15 procent. Już sam ten fakt podkreśla ponownie pilną potrzebę instalowania asystenta martwego pola w samochodach ciężarowych.

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE