Uta listopad

loga na www miedzy banery

Luxtruck

loga na www miedzy banery

1170x150 iveco luty

napis 16 lat  napis 16 lat   napis 16 lat napis 16 lat  napis 16 lat  napis 16 lat   napis 16 latnapis 16 lat   napis 16 lat  napis 16 lat

750x200 EFL

Prometeon luty

loga na www miedzy banery

banner 750x200

Temat na czasie

Piękne, babie lato odeszło w przeszłość, najwyższy czas pomyśleć o zamontowaniu albo o przeglądzie ogrzewania postojowego.

 

Takie ogrzewanie sprawdza się nie tylko w ciężarówkach, także w autobusach, pojazdach specjalnych, maszynach budowlanych.

         Podstawowy podział przedstawia się tak, że w mniejszych pojazdach, ale również w autobusach stosuje się ogrzewanie wodne. Podgrzewana jest ciecz w układzie chłodzenia i z niej czerpie się ciepło. Najprostsze układy wodne służą do podgrzewania silnika. W ciężarówkach z reguły montuje się ogrzewanie powietrzne. Powietrze zaczerpnięte z kabiny, ładowni, lub z podwórka podlega ogrzaniu i jest wdmuchiwane do kabiny. W obu rozwiązaniach sercem jest urządzenie ogrzewające ciecz, względnie powietrze. Taki agregat pracuje na oleju napędowym (system spalinowy), na prądzie 230V, na gazie, zależnie od jego rodzaju.

        

Powietrzny Top

Najbardziej znana marka to wciąż Webasto. Jednym z modeli dla ciężarówek jest powietrzny agregat Air Top 2000 STC o mocy grzewczej 2 kW, odznaczający się wszechstronnością, niskim zużyciem oleju napędowego, łatwością serwisowania i naprawiania. Warto podkreślić, iż model ten nadaje się do pojazdów transportujących materiały niebezpieczne ADR. Kompaktowe wymiary ułatwiają sprawny montaż zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pojazdu. Air Top 2000 STC cicho i szybko ogrzewa powietrze w kabinie, albo w przestrzeni ładunkowej utrzymując wybraną temperaturę. Użytkownicy mają wybór między trybem recyrkulacji i trybem świeżego powietrza. Agregat współpracuje z nowymi elementami sterującymi Multi Control HD i Smart Control. Przykładowo, dzięki Multi Control HD można zaprogramować do trzech okresów pracy na siedem następnych dni.        

 

Poprzez aplikację

         Eberspaecher popularnością dorównuje Webasto. Nowe ogrzewanie wodne Hydronic S3 jest bardzo zaawansowane technicznie. Kompaktowa budowa i przemyślana konstrukcja gwarantuję łatwy montaż, cichą pracę oraz niski pobór prądu z instalacji elektrycznej samochodu. Hydronic S3 to mocne, wydajne, szybkie w działaniu i przyjazne dla środowiska urządzenie, które zapewnia dobrą widoczność oraz ciepłe wnętrze auta w chłodne dni. Wstępnie podgrzany silnik będzie chroniony przed nadmiernym zużyciem związanym z zimnym startem dodatkowo redukując przy tym emisję zanieczyszczeń.

         Aplikacja Easy Start Web pozwala na zdalne sterowanie z poziomu smartfona, smartwatcha, czy komputera PC. Niezależnie od tego, gdzie jest użytkownik z dostępem do internetu i gdzie zaparkował pojazd. Aplikacja jest dostępna w każdym telefonie, nie wymaga zakupu karty SIM. 

        

Bardzo dobre dla autobusów

W autobusach kierowcy nie nocują, a przestrzeni pasażerskiej raczej nie ma sensu w nocy podgrzewać. Problemy z porannym rozruchem jednostki napędowej w niskich temperaturach może rozwiązać elektryczne ogrzewanie Defa Warm Up. Problemy te dotykają zarówno klasyczne silniki na olej napędowy, jak i na sprężony gaz ziemny CNG. Niestety, w tym drugim przypadku sytuacja jest o tyle bardziej skomplikowana, że aby pojazd wyjechał na trasę, ciecz chłodząca powinna mieć temperaturę co najmniej +10 st. Przy niższych wartościach pojawia się ryzyko zamrożenia reduktora, a tym samym niemożności uruchomienia pojazdu. Taka sytuacja dla przewoźników komunikacji zbiorowej oraz firm transportowych oznacza nie tylko straty finansowe, ale i ewentualność naruszenia dobrego imienia w wyniku opóźnień. W obecnych czasach żadna szanująca się firma nie może sobie na to pozwolić.

Sprawę rozwiązuje dodatkowe urządzenie grzewcze, które utrzyma silnik w stałej temperaturze gotowości do pracy. Zasadniczym warunkiem jest przyłącze z sieciowym napiciem 230 V. Podstawowy układ Defy jest zbudowany w oparciu o grzałkę bloku silnika. Dzięki modułowości można go rozbudować w zależności od potrzeb klienta, kładąc nacisk na komfort bądź na względy ekonomiczne. Na samym ogrzewaniu możliwości się nie kończą. Jedną z opcji stanowi automatyczna ładowarka akumulatorów. Pełna oferta Defa Warm Up jest dostępna w sieci sprzedażowej Inter Carsu.

 

Skylark

Centrum Webasto Skylark Polska to firma z Warszawy specjalizująca się w ogrzewaniach postojowych i klimatyzacjach mobilnych od ponad 25 lat. Bogate, wieloletnie doświadczenie gwarantuje wysoką jakość i szybką, kompetentną  obsługę, dostęp do oryginalnych części zamiennych oraz najdłuższą, bo dwuletnią gwarancję na części Webasto wykorzystane w naprawie. Doradcy chętnie pomagają wybrać i wycenić specyfikację optymalną do potrzeb danego klienta. Poza tym można przysłać do firmy Skylark uszkodzone urządzenie, które zostanie zdiagnozowane, naprawione i odesłane w wybrane miejsce. Dzięki temu klient szybko i sprawnie odzyskuje sprawne urządzenie. Zachęcamy również do skorzystania ze sklepu internetowego, gdzie można dostać kompletne zestawy jak i części. Szczegóły na stronie www.ogrzewania.pl.

T&M nr 10/2018

Tekst: Jacek Dobkowski

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE