Karty flotowe
Poważna gra w karty. Wzrasta popularność kart paliwowych, nazywanych obecnie karatami flotowymi, bowiem ich emitenci oferują pakiety usług odciążające klientów ze wszystkich formalności związanych z pojazdem w trasie.
Podstawowe powody, dla których przedsiębiorcy decydują się na użytkowanie kart to zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy transportowej oraz bezpieczeństwo. Według Mariusz Derdziaka, doradcy DKV Euro Service Polska, w niektórych krajach Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech, ponad 95% flot nie wyobraża sobie transportu bez posiadania kart paliwowo-serwisowych. Pod tym względem Polacy szybko gonią swojego zachodniego sąsiada, sukcesywnie rezygnując z gotówkowej formy płatności i samodzielnego rozliczania wszelkich transakcji, na korzyść rozliczeń za pomocą kart paliwowych. Obecnie większość rodzimych przewoźników korzysta już nie z jednej, ale bardzo często z wielu różnych kart paliwowych.
Zazwyczaj kartą kierowca zapłaci nie tylko za paliwo, ale też za przejazdy autostradami, mostami i tunelami, serwis i pogotowie awaryjne, myjnię czy za akcesoria do pojazdu na stacji paliwowej. Karta często umożliwia odzyskanie zapłaconego za granicą podatku VAT i akcyzy, a także zapewnia długi termin płatności za wszystkie świadczenia.
Dla mniejszych przedsiębiorstw szczególnie przydatne są ułatwienia w rozliczeniach z gwarancją odroczonego terminu płatności, a także serwisy pomocne w planowaniu tras z uwzględnieniem tanich stacji na danej trasie. Jest to obecnie szczególnie ważne w planowaniu tankowania na trasach międzynarodowych. Jeszcze do niedawna przewoźnicy wiedzieli, które kraje należą do tanich, a w których zwykle paliwo jest droższe. Obecnie konieczna jest weryfikacja cen przynajmniej co kilka tygodni, bo rynki paliw stały się bardziej dynamiczne i nieprzewidywalne. Na znaczeniu zyskują więc zakładane przez niektórych emitentów kart serwisy online, które podają bieżącą cenę paliwa na wybranych stacjach, oraz pozwalają dokładnie wyliczyć łączną wysokość opłat drogowych na danej trasie.
Dla większych firm transportowych korzyścią z posiadania kart stały się również rabaty na paliwo, czy niższe stawki opłat drogowych. Operatorzy kart posiadają często w ofercie automatyczne urządzenia do rozliczania opłat za autostrady. Karty flotowe to także spore ułatwienie jeśli chodzi o zarządzanie pojazdami będącymi już w trasie. Wybrani operatorzy kart oferują klientom narzędzia, pozwalające na pełną kontrolę i monitoring kosztów ponoszonych w czasie podróży.
Przykładem może być najnowsze rozwiązanie BP, służące optymalizacji kosztów zarządzania flotą - BP FleetMove. Jest to kompleksowe narzędzie telematyczne monitorujące pracę kierowcy w czasie rzeczywistym. Oprócz podstawowych funkcji, takich jak nawigacja, możliwość śledzenia pojazdu, monitorowanie przez dyspozytora, kontrola czasu pracy kierowcy czy oceny jego stylu jazdy, proponuje nowatorskie rozwiązania: rekomendowanie stacji, bezpieczne tankowanie (możliwość porównania transakcji paliwowych z odczytami poziomu paliwa w zbiorniku), doradca kierowcy (oszczędny styl jazdy).
Zakres usług oraz zasięg danej karty dotychczas zależał w głównej mierze od tego, czy jej emitentem jest konkretny koncern paliwowy czy też operator niezależny. W przypadku tych pierwszych, którzy sygnują swoje karty logiem danego koncernu, płacenie kartą za paliwo możliwe było z reguły w obrębie sieci tychże stacji. Dużo korzystniej sytuacja wygląda w przypadku operatorów niezależnych, których sieć punktów akceptacji jest znacznie większa. Jednak rynek jest dynamiczny i te stereotypy też się zmieniają. Przykładem może być współpraca Shell Polska i Lotos Paliwa. Firmy porozumiały się w kwestii warunków akceptacji kart flotowych euroShell w sieci LOTOS oraz kart flotowych LOTOS Biznes w sieci Shell Polska.
W praktyce oznacza to, że Shell i LOTOS podwoiły liczbę stacji paliwowych akceptujących bezgotówkowe regulowanie opłat za paliwa, zakupy w sklepie oraz myjnie. Od połowy lutego 2016 roku karty flotowe euroShell są akceptowane na 900 stacjach paliw w Polsce. Obie spółki przygotowują się do wprowadzenia, w ciągu następnych kilku miesięcy, akceptacji kart flotowych LOTOS Biznes w polskiej sieci stacji paliw Shell. Podobnie firma Anwim zapowiada zwiększenie liczby stacji akceptujących karty Moya Firma o obiekty spoza sieci Moya.
Ariscard – od Chin po Portugalię
Emitent oferowanej przewoźnikom międzynarodowym karty ARISCARD zachęca hasłem: „od Chin po Portugalię wszystkie usługi jedną kartą”. Użytkownicy karty mają zapewnione paliwo wysokiej jakości w dobrej cenie przy głównych trasach (35 stacji w kraju i ponad 5.000 za granicą). Otrzymują faktury netto i zwrot VAT na dogodnych warunkach.
Bezpieczeństwo tych kart jest porównywalne z systemem bankowym – pełny nadzór online. Użytkownik ma możliwość dowolnego limitowania kart (limity dobowe, na rejs, ograniczenia wyboru stacji). Transakcje w czasie rzeczywistym są udostępniane klientowi - podgląd i wydruk faktur i transakcji. Bezpieczeństwu służy też całodobowa służba pomocy Help Line.
Karta pozwala uiścić opłaty autostradowe, podatki drogowe, opłaty za mosty, tunele, pociągi, promy. Emitent karty oferuje także usługi spedycyjne, świadczone przez powiązaną firmę, z gwarantowaną opłatą w krótkim terminie. Przewoźnicy mogą liczyć również na konsultacje prawne i pomoc w Rosji. Firmom w dobrej kondycji proponuje się kredytowanie bez zabezpieczeń.
AS24 – wysokie bezpieczeństwo
Emitent kart AS24 podkreśla, że technologia chipowa zapewnia maksymalną ochronę przeciwko oszustwom. Transakcje potwierdzane PIN-em, ich kontrola w czasie rzeczywistym za pomocą systemu online, system aktywacji i zawieszania kart chronią klienta przed nieuczciwym ich wykorzystaniem.
Kartami AS24 można płacić m.in. za olej napędowy i AdBlue, uiszczać opłaty drogowe w Europie, płacić za usługi dodatkowe (myjnia, assistance, etc.), zapewniają też dostęp do parkingów dla samochodów ciężarowych.
Emitent oferuje pojedyncze i podwójne karty. Pojedyncza karta AS24 przypisana jest do jednego pojazdu lub kierowcy. Jest szczególnie wygodna, kiedy konkretny kierowca zawsze przypisany jest do tego samego pojazdu. Podwójna karta to rozwiązanie, kiedy z jednego pojazdu korzysta wielu kierowców. Jedna karta pojazdu stale pozostaje na pokładzie i jedna jest w posiadaniu kierowcy. Każda z transakcji wymaga użycia obu kart (pojazdu i kierowcy). Dzięki temu można natychmiast sprawdzić na fakturze kto i jaki pojazd tankował.
Karta chipowa AS24 Eurotrafic pozwala zapłacić za tankowanie w sieci stacji AS24 w Europie, jak również na blisko 12 tys. stacji partnerskich EUROTRAFIC w Europie. Faktury - z podziałem na poszczególne kraje: dwumiesięczny wyciąg z wyszczególnieniem transakcji dokonywanych w konkretnym kraju. AS 24 oferuje usługę belgijskiego systemu opłat drogowych zgodnie z belgijskim ustawodawstwem o sieci drogowej, począwszy od dnia 1 kwietnia 2016.
AS24 proponuje też klientom bezpłatne aplikacje do pobrania na urządzenia mobilne. Aplikacja Driver dla kierowców umożliwia pobranie map dojazdu do stacji sieci AS24 (dostęp do map również offline), wskazuje optymalne trasy dojazdu i informuje o pracach na stacjach oraz o zamknięciu stacji. Aplikacja Fleet Manager, adresowana do menedżerów floty, poszerza zakres Strefy Klienta. Ułatwia zarządzanie kosztami oraz pozwala m.in. na monitoring kart i budżetu. Wysyła alerty o nieprawidłowym użyciu karty w czasie rzeczywistym, umożliwia natychmiastowe zastrzeżenie lub zablokowanie karty oraz zapewnia natychmiastowy dostęp do historii wszystkich opłat drogowych oraz zużycia paliwa.
Berlio – nie tylko na wschodzie
Firma Krismar, przedstawiciel i operator systemu Berlio w Polsce, obchodzi swoje XV-lecie. Oferuje bezgotówkowe rozliczenia za paliwo, towary i usługi na terenie Rosji (650 współpracujących stacji paliw), Białorusi (600), Ukrainy (120) i Polski (50). Kartą Berlio można rozliczać się za drogi na Białorusi za pośrednictwem BelToll, elektronicznego systemu opłat. Na wybranych stacjach paliw na terenie Białorusi klienci systemu Berlio mogą skorzystać z atrakcyjnych cen - 7 procent niższych od cen na pylonie. Faktury są wystawiane dwa razy w miesiącu (15 i ostatniego dnia miesiąca), w złotych i euro. Umowa z firmą obejmuje również korzystanie z kart Routex-Statoil, a tym samym wszystkie paliwa, drogi, mosty, tunele oraz usługi w całej Europie.
BP
Karta BP PLUS Routex to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, niezależnie od wielkości floty czy skali działalności. Zapewnia pełne bezpieczeństwo transakcji, kontrolę wydatków oraz wygodę korzystania z jednej z największych sieci stacji paliw w Europie. Jest akceptowana na ponad 18 tys. stacji zrzeszonych w porozumieniu Routex, czyli BP, Aral, Statoil, OMV i Eni. Umożliwia nie tylko bezgotówkowe regulowanie płatności za paliwo i usługi dostępne na stacjach, ale również korzystanie z kompleksowej oferty opłat drogowych. Warto podkreślić, że BP jest jedynym koncernem paliwowym, który stworzył dla swoich Klientów w pełni profesjonalną aplikację flotową – BP FleetExpert. Jest to narzędzie zapewniające kontrolę wszystkich kosztów związanych z codziennym funkcjonowaniem i administrowaniem floty. Aplikacja integruje informacje z wielu źródeł, przetwarza duże ilości danych oraz posiada łatwy w obsłudze kreator ponad 75 standardowych raportów oraz raportów dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Dzięki aplikacji BP FleetExpert osoby z różnych działów mają bezpośredni dostęp do danych, które mogą wykorzystywać do swoich potrzeb. Dodatkowo BP wprowadziło na rynek nowoczesne, wszechstronne narzędzie telematyczne BP FleetMove, dzięki któremu kierownik floty może monitorować pracę kierowcy w czasie rzeczywistym. BP FleetMove – obok podstawowych funkcji proponowanych przez inne tego typu narzędzia, jak np. nawigacja czy możliwość śledzenia pojazdu – proponuje również nowe rozwiązania, np. bezpieczne tankowanie pozwalające na porównanie transakcji paliwowych z odczytami poziomu paliwa w zbiorniku, rekomendowanie stacji paliw, czyli wskazanie kierowcy stacji preferowanej, np. pod kątem ich rodzaju czy maksymalnego czasu dojazdu, a także doradca kierowcy umożliwiający uzyskanie w czasie rzeczywistym informacji o efektywności jazdy, co pozwala na wprowadzenie natychmiastowej korekty.
BP zapewnia również swoim klientom kompleksowy zestaw rozwiązań, dzięki którym firma może otrzymać zwrot podatku VAT i akcyzy od wszystkich transakcji zrealizowanych przy użyciu różnych kart paliwowych na terenie całej Europy. Oprócz odzyskiwania podatku VAT w trybie standardowym, istnieje również możliwość szybkiego zwrotu VAT, w ramach której zwrot podatku jest przedpłacony, oraz fakturowanie netto, dzięki któremu w ogóle nie ma potrzeby płacenia podatku VAT.
BZA-ESSO – płacimy przed lub po
Międzynarodowa karta paliwowo-usługowa BZA-ESSO to sprawdzony produkt firmy BZA S.A., stworzony we współpracy z koncernem ExxonMobil. To wygodne narzędzie wspomagające zarządzanie wydatkami na paliwo, towary oraz usługi kierowane do klientów wyjeżdżających zawodowo poza granice kraju. Umożliwia bezpieczne, bezgotówkowe płatności za paliwo na stacjach sieci ESSO, GALP, SHELL oraz w Polsce m.in. na stacjach MOYA i ARGE. W zależności od zapotrzebowania klienta, firma oferuje karty w systemie kredytowym – z odroczonym terminem płatności, jak również w trybie przedpłaconym – wyróżniającym się atrakcyjną ofertą rabatową na zakup paliwa. Wszystkie karty dla klientów BZA wydawane są bezpłatnie. Prowizje i rabaty są przyznawane indywidualnie, po zapoznaniu się z sytuacją i potrzebami użytkownika. Dodatkowe atuty związane z kartą BZA–ESSO to całodobowy serwis internetowy, rozliczanie opłat drogowych w Polsce i Europie oraz usługi zwrotu zagranicznego podatku VAT i akcyzy.
DKV – zniżki w całości dla klientów
DKV należy do wąskiego grona operatorów kart, którzy w Polsce oferują rozliczenia zarówno w systemie viaTOLL, jak i na autostradach A1, A2 i A4. Firma nie pobiera żadnych opłat z góry. Za wszystkie wydatki drogowe, czy to w systemie pre-paid czy post-paid, klient płaci na podstawie faktury z długim terminem płatności. Jest to więc de facto najtańszy kredyt, z jakiego korzystają na co dzień firmy transportowe.
Kolejną, ważną zaletą korzystania z DKV jest uniwersalne zastosowanie karty za granicą. Ta sama karta umożliwia tankowanie paliwa na blisko 40.000 stacji dowolnych marek w Europie. DKV Card jest też najbardziej wszechstronna, jeśli chodzi o rozliczenia w zagranicznych systemach opłat drogowych – emitent dba o to, aby zawsze była to pierwsza niezależna karta, która akceptowana jest w danym kraju bądź systemie.
Karta DKV jest zatem połączeniem najszerszej możliwej funkcjonalności z dobrymi cenami. Z racji na dużą skalę działania emitent ma wynegocjowane maksymalne poziomy zniżek u operatorów opłat drogowych i – jak zapewnia - zniżki w 100% przenosi na klientów. Firma staramy się także, aby ceny diesla kupowanego na kartę były dla jak najniższe. Z jednej strony udziela rabatów, które często są na poziomie stawek hurtowych.
Jak powiedział Michał Bałakier, Dyrektor Generalny DKV Euro Service Polska, pod koniec stycznia 2016 r. autostrada A4 dołączyła do dróg, które można opłacać kartą DKV. Tym samym dziś klienci DKV mogą korzystać ze wsparcia firmy na wszystkich płatnych drogach w Polsce. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, w Polsce i w Europie, klienci korzystają z automatycznego naliczania myta przez urządzenia pokładowe, np. viaTOLL czy DKV Box. Dzięki temu nie muszą zatrzymywać się w punktach opłat. Każda płatność jest natychmiast rejestrowana online w systemie rozliczeń DKV, dzięki temu można dowolnie analizować wydatki – w podziale na odcinki, daty, pojazdy, rodzaje dróg czy kraje. Wszystko dostępne online z poziomu komórki czy komputera, wystarczy kilka kliknięć. Do tego mają do dyspozycji najszerszą sieć stacji paliw w naszym kraju, dostępną przy pomocy jednej karty paliwowej, liczącą 3.967 lokalizacji.
E100 – ceny nawet poniżej hurtowych
Е100 to firma europejska, emitująca własne karty paliwowe oraz świadcząca szereg usług niezbędnych dla firm transportowych w państwach europejskich oraz krajach WNP. Będąc od ponad 15 lat na rynku firma zdobyła zaufanie wielu klientów i oferuje zakup paliwa na ponad 6.000 stacjach paliw.
Jak powiedział Valery Vaits, Prezes firmy E100, posiadając na Zachodzie dobrze rozwiniętą sieć, Е100 oferuje sowim klientom zniżki na paliwo od ceny obowiązującej na stacji nawet do 10 eurocentów w zależności od kraju. W zależności od ilości nabywanego paliwa firma ma dla swoich klientów indywidualne propozycje cenowe.
Wybierając kartę E100 klient zyskuje możliwość dokonywania opłat za przejazd drogami w 25 krajach, czy rezerwacji promów i przewozów kolejowych. Ponadto kartą można zapłacić za usługi punktów serwisowych w Europie, konwojowanie oraz nabyć na stacjach paliw różne produkty do samochodów. Е100 świadczy również usługi w zakresie zwrotu podatku VAT oraz akcyzy od paliwa z państw europejskich. W Polsce można nabyć paliwo na ponad 600 stacjach w tym na 25 stacjach Power MAX gdzie E100 oferuje ceny poniżej hurtu. Klienci mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy mechaników oraz zapłacić za przejazd autostradami А1 oraz А2 w systemie viaTOLL.
euroShell – jedna z największych sieci
Karta paliwowa euroShell jest produktem skierowanym do flot samochodów osobowych i ciężarowych. Umożliwia transakcje bezgotówkowe w 22 tys. lokalizacji, w 35 krajach w całej Europie, z których prawie 2.500 stacji przeznaczonych jest dla transportu ciężkiego. To jedna z największych sieci stacji w Europie. W Polsce karta euroShell akceptowana jest na blisko 420 stacjach oraz na wszystkich odcinkach płatnych dróg (ViaToll, A1, A2, A4). W Europie kartą można regulować też opłaty za promy, mosty i tunele, pomoc drogową, przewóz samochodów ciężarowych koleją, myjnie oraz mandaty drogowe. Korzystanie z karty euroShell to także unikalna możliwość tankowania paliwa Shell FuelSave Diesel, zapewniającego niższe spalanie. Poprzez konto euroShell w wybranych krajach, klienci mogą rozliczać naliczony za granicą VAT oraz akcyzę. Karta zapewnia dostęp do szerokiej gamy usług dodatkowych w całej Europie.
Eurowag – dla flot i spedycji
Firma W.A.G. payment solutions (w Polsce funkcjonuje jako Eurowag), oferując zaawansowane rozwiązania płatnicze dla flot firm transportowych i spedycyjnych, obejmuje swoim działaniem niemal całą Europę. Cztery, do wyboru, karty paliwowe - Eurowag One, Vector, Easy oraz Fleet - pozwalają na tankowanie paliwa w korzystnych cenach. Karta Eurowag One to kompleksowe rozwiązanie płatnicze przeznaczone dla dużych i średnich przedsiębiorstw transportowych, działających na terenie całej Europy. Pozwala ona na tankowanie paliwa w bardzo korzystnych cenach, zapewnia korzystne stawki za opłaty drogowe, zwrot podatku VAT w trybie standardowym lub przyspieszonym oraz zwrot akcyzy. Karta Eurowag Vector jest polecana firmom spedycyjnym i mniejszym przewoźnikom, którzy z nimi współpracują. Oferuje możliwość zakupu paliwa, uiszczania opłat drogowych, zwrotu VAT i akcyzy. Karta Eurowag Easy przeznaczona jest dla małych firm transportowych, posiadających flotę samochodów dostawczych i osobowych. Działa na zasadzie pre-paid, umożliwiając dokonywanie bezgotówkowych płatności za paliwo i opłaty autostradowe, zwrot VAT i akcyzy. Karta Eurowag Fleet jest rozwiązaniem dla firm posiadających flotę samochodów osobowych - pozwala na bezgotówkowe płatności za paliwa. Zapewnia możliwość korzystnego tankowania w Polsce i za granicą; system fakturowania z odroczonym terminem płatności. Dodatkową usługą proponowaną przez W.A.G. jest karta Eurowag MasterCard, która umożliwia wypłaty z bankomatów, opłaty za holowanie czy mandaty. Główną zaletą karty jest maksymalne bezpieczeństwo, dyspozytor uzupełnia środki na karcie dopiero na prośbę kierowcy, a pieniądze pojawiają się na niej w ciągu kilku sekund i natychmiast są do dyspozycji. Przez klientów pozytywnie oceniany jest internetowy portal, służący do zarządzania kartami, rejestracji pojazdów płacących myto, przeglądania płatności i transakcji – łącznie z monitorowaniem podejrzanych transakcji.
LOTOS Biznes – karta zindywidualizowana
Bez względu na wielkość firmy i rozmiar floty samochodowej, karta LOTOS Biznes zapewnia przedsiębiorcy szereg korzyści – gwarantuje oszczędności dzięki atrakcyjnym rabatom na paliwa, dostęp do niemal 470 stacji LOTOS oraz LOTOS Optima w całej Polsce, możliwość korzystania z karty LOTOS Esso, która jest akceptowana na ponad 8 tys. stacji w Europie. Atutem karty jest możliwość zbiorczego fakturowania oraz pełen dostęp do wszystkich dokonywanych transakcji, co daje przedsiębiorcy możliwość kontrolowania wydatków. W zależności od potrzeb klienta karta może być wystawiona na pojazd, na osobę lub na firmę – w takim przypadku na karcie będzie również nadrukowany numer rejestracyjny pojazdu lub imię i nazwisko kierowcy. Generalnym założeniem karty jest jej zindywidualizowanie - istnieje możliwość określenia limitu zakupów – na paliwa oraz towary, co daje pełne bezpieczeństwo oraz kontrolę nad transakcjami użytkowników. Ustalone limity można też dowolnie modyfikować bez konieczności wymiany karty. Ważnym elementem jest też bezpieczeństwo transakcji, które zapewnia nowoczesna technologia mikroprocesorowa. Każda karta zabezpieczona jest kodem PIN znanym tylko użytkownikowi. Karta zagubiona lub skradziona zostanie zablokowana przy próbie użycia przez osobę nie znającą poprawnego kodu PIN.
LUKOIL Fleet Card - w 23 krajach
Koncern Lukoil oferuje właścicielom flot samochodowych przedpłacone lub kredytowe karty flotowe LUKOIL Fleet Card. Indywidualne rabaty przysługujące posiadaczom kart mogą być naliczane od aktualnej ceny paliw na stacji lub od ceny hurtowej. Klienci flotowi korzystają z zaawansowanego systemu on-line, który jest prosty w obsłudze i daje możliwość dokonywania wielu cennych analiz związanych z tankowaniem pojazdów. Użytkownicy systemu mają również 24-godzinny dostęp do przejrzystych, zbiorczych faktur, mogą zastrzegać oraz blokować karty, a także konfigurować różnego rodzaju limity i alerty ułatwiające zarządzanie flotą pojazdów. Warto podkreślić, że korzystanie z kart flotowych Lukoil Fleet Card jest darmowe. Klient nie ponosi żadnych opłat związanych z korzystaniem z systemu.
Lukoil to jeden ze światowych liderów wydobycia i przetwarzania ropy naftowej oraz gazu, prowadzący działalność w 23 krajach.
MOYA Firma – obsługa flot to priorytet
Karta można płacić m.in. za paliwa – ON, uszlachetniony diesel ON Moya Power, benzyna 95 i 98, LPG – oraz AdBlue i płyny do spryskiwaczy. Właściciel firmy transportowej sam wybiera produkty, które chce udostępnić swoim kierowcom na karcie flotowej. Karta MOYA Firma może być wyrobiona na okaziciela, przypisana do numeru rejestracyjnego lub na imię i nazwisko.
Zasięg obejmuje obecnie 112 stacji sieci Moya w całej Polsce, a po podpisaniu w tym roku umowy z operatorem IQ Card, karta flotowa MOYA IQ Europe akceptowana jest w większości krajów UE.
Udogodnieniem dla floty są działające już trzy automatyczne stacje flotowe sieci MOYA przy przejściach granicznych z Niemcami – w Słubicach na terenie bazy transportowej, w Świecku na terenie Portu Świecko oraz w Różyńcu, przy autostradzie A4. Kolejne automatyczne obiekty flotowe przy zachodnich i południowych przejściach granicznych rozpoczną pracę w tym roku.
Karty działają m.in. zbliżeniowo w trybie online, co wpływa na bezpieczeństwo dokonywanych transakcji. Karty są spersonalizowane (limity dzienne transakcji/litrów). Możliwy jest podgląd video tankujących kierowców. Operator gwarantuje 24-godzinną pomoc techniczną. Z początkiem 2016 r. ruszył nowy panel klienta e-commerce, udostępniający bezpłatnie zarządzanie kartami poprzez generowanie zestawień transakcji, kart flotowych, faktur w plikach xls, ods, csv. Poprzez panel e-commerce właściciel ma możliwość natychmiastowego zablokowania karty, zmiany PIN-u. Wkrótce pojawią się nowe, dodatkowe funkcje.
Przez pierwsze trzy lata operator nie obciąża użytkownika kosztami, potem pobiera 10 zł od karty za ponowne jej wyrobienie przy przedłużeniu umowy. Rozliczanie płatności: karty gotówkowe, kaucyjne, bezgotówkowe (faktury wysyłane pocztą dwa lub pięć razy w miesiącu, z uzgodnionym terminem płatności) .
Limity przyznawane są na podstawie oceny aktualnych dokumentów finansowych klienta. Obsługa floty to dla Moya priorytet. Jak zapowiada Paweł Grzywaczewski, członek zarządu spółki akcyjnej Anwim (w 100 proc. polski kapitał), która jest właścicielem sieci stacji paliw Moya, rok 2016 będzie przełomowym dla rozwoju oferty biznesowej sieci Moya. Znacznie wzrośnie liczba stacji akceptujących karty Moya Firma, otwarte zostaną nowe obiekty automatyczne, udoskonalony zostanie system obsługi floty.
Na rok 2016 sieć Moya planuje otwarcie nowych stacji automatycznych dedykowanych wyłącznie flocie.
– Pracę rozpoczną obiekty w strategicznych dla przewoźników punktach na mapie Polski, w pobliżu przejść granicznych w Kołbaskowie, Gorzyczkach, Zwardoniu, w pobliżu trójmiejskich portów, automatyczny słupek powstanie też na stacji blisko przejścia granicznego w Kudowie – zapowiada Paweł Grzywaczewski. – W ten sposób, dodając już działające obiekty w nadgranicznych Słubicach i w Różyńcu przy A4, staniemy się jeszcze bardziej atrakcyjnym partnerem dla firm transportowych obsługujących szeroko pojęte rynki zachodnie.
Inną, rewolucyjną zmianą ma być zwiększenie liczby stacji akceptujących karty Moya Firma o obiekty spoza sieci Moya.
Sieć Moya dalej rozwija też multipartnerski program flotowy - dziś akceptowane na stacjach tej sieci są karty pięciu operatorów zewnętrznych (UTA, DKV, BZA, EuroWag, a od niedawna także IQ Card), a docelowo operatorów takich ma być około 10.
– W dobie coraz bardziej energooszczędnych aut osobowych, to branżę transportową traktujemy jako swoistą „ostoję” naszego biznesu. Stąd nasz dynamiczny rozwój w kierunku obsługi floty. Jestem przekonany, że po realizacji założonych na przyszły rok planów, sieć Moya wejdzie do pierwszej ligi krajowych operatorów flotowych – kończy Paweł Grzywaczewski.
Statoil – trzy karty do wyboru
Statoil Fuel & Retail posiada w Polsce ponad 350 stacji, oferujących wysokiej jakości paliwa, autogaz, usługę myjni oraz ciepłe przekąski, świeżo parzoną kawę, a także artykuły spożywcze i przemysłowe. Na stacjach można dokonywać płatności m.in. kartami flotowymi Statoil Firma i Statoil Europe, akceptowanymi w ramach Porozumieniu Routex oraz Kartą Statoil Prepaid dedykowaną przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw. Routex oferuje bezgotówkowe tankowanie w ponad 20.000 punktów w 36 państwach Europy, z czego ok. 700 w Polsce. Karty te dają możliwość zbiorczego fakturowania raz w miesiącu oraz pakietu zniżek obejmującego rabat na paliwa oraz myjnie. Dostęp do konta klienta, w tym zarządzanie kartami, pobieranie faktur, historii transakcji, sprawdzenie salda odbywa się poprzez dedykowany portal. Korzyści płynące z użytkowania kart Routex to kontrola, bezpieczeństwo i odroczony termin płatności.
UTA – 50 tysięcy punktów
Karta UTA to uniwersalne narzędzie, przydatne w pracy każdego kierowcy. Jest akceptowana w około 50.000 punktów w 37 krajach Europy i Azji i umożliwia zapłatę m.in. za paliwo (ON, benzyna, gaz), AdBlue, drogi, mosty, parkingi, naprawy, pomoc drogową, odprawy graniczne w kilkudziesięciu biurach celnych, pełny zakres mycia i czyszczenia pojazdów (m.in. cystern, silosów, chłodni, nadwozia, silnika), za akcesoria niezbędne do kontynuowania jazdy i wiele innych, niezbędnych usług i produktów. Klienci UTA mogą liczyć na korzystne warunki zakupu paliwa np. na wybranych stacjach w Polsce po tzw. cenie SPOT (cena hurtowa). Zakupy paliwa w cenie SPOT, a w większości nawet SPOT minus 5 lub więcej, oznaczają dla klientów wymierne oszczędności. Dodatkowo UTA oferuje rabaty na paliwo w całej Europie, rabaty na autostrady, odroczony do 45 dni termin płatności, zwrot VAT i akcyzy z zagranicy. UTA Full Service Card to karta zapewniająca dostęp do pełnego zakresu towarów i usług oferowanych przez sieć akceptacji UTA. OMNIplus ServiceCard i MercedesServiceCard to karty wydawane w ramach współpracy z markami takimi jak Mercedes i Setra oraz serwisami EvoBus. Łączą one możliwości jakie daje UTA Full Service Card z preferencyjnymi warunkami w autoryzowanych serwisach Mercedesa, Setry i EvoBus. UTA Diesel Card to karta, która pozwala na regulowanie opłat za paliwo oraz opłat drogowych (np. autostrady, tunele). Natomiast w ramach obsługi wszystkich kart UTA każdy klient ma dostęp do pełnego zakresu usług, takich jak np. usługi online, czy obsługa profesjonalnego doradcy UTA. W ramach obsługi firma oferuje różne systemy odzyskiwania podatku VAT z zagranicy.
Tekst: Antoni Gostyński
T&M nr 3/2016
Add comment