Pomagają oszczędzać

Na zysk i sprawne funkcjonowanie firmy transportowej wpływa wiele czynników.

 

W obecnych czasach nie da się prowadzić tego typu działalności bez profesjonalnego wsparcia. Jednym z pomocnych instrumentów są karty paliwowe. Niektórzy, mniejsi przewoźnicy obawiają się, że karty są tylko dla dużych przedsiębiorstw, albo że kierowcy będą nadużywali handlowej swobody, jaką karty dają. Niekoniecznie, emitenci kart starają się dotrzeć do różnych klientów i przygotowywać konkretne oferty. Przykładowo, o wydanie Shell Card może ubiegać się dowolny podmiot prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą bez względu na wielkość floty czy ilość tankowanego paliwa. Shell oferuje rozwiązania dostosowane do profilu działalności zarówno małych i średnich przedsiębiorstw (tankujących do 40.000 litrów paliwa rocznie), jak i dużych firm (powyżej 40.000 litrów rocznie).

Oferta kart przedpłaconych BP Komfort jest adresowana do małych firm, które posiadają kilka pojazdów i wolą działać na zasadzie przedpłaty zamiast starać się o uzyskanie zdolności kredytowej. Karta zapewnia zbiorczą fakturę za paliwo z całego miesiąca i możliwość zakupu paliw na stacjach BP w promocyjnych cenach. Użytkownicy mogą korzystać z platformy BP on-line i na bieżąco monitorować wszystkie transakcje. Otrzymanie karty nie wymaga podpisywania żadnej umowy. Wystarczy zarejestrować swoją firmę, wypełniając formularz w internecie i dokonać przedpłaty na swoje indywidualne konto, a następnie przydzielić wpłacone fundusze na poszczególne karty, w celu zachowania pełnej kontroli wydatków na każdej z nich.

– Pierwszym etapem współpracy z klientem flotowym, który chce przystąpić do programu Moya Firma jest indywidualna analiza potrzeb, wraz z oceną aktualnych dokumentów finansowych firmy ubiegającej się o karty z odroczonym terminem płatności – mówi Marcin Puchalski, kierownik regionalny ds. sprzedaży hurtowej i flotowej Anwim SA. – Właściciel firmy transportowej decyduje, które produkty i w jakich ilościach chce udostępnić swoim kierowcom na karty flotowe.

Elastycznie podchodzi również Lotos, proponując trzy modele rozliczeń do wyboru przez klienta: kartę bezgotówkową z limitem kredytowym, kartę prepaid z limitem dostępnym w ramach środków przedpłaconych przez klienta oraz kartę gotówkową wymagającą płatności gotówką lub kartą kredytową, służącą do naliczenia rabatu. Model rabatowania jest dostosowany do specyfiki danej firmy.

Karta może przynieść oszczędności nawet do 40 gr na litrze, tak przynajmniej obiecują przedstawiciele DKV. Dzieje się tak dzięki połączeniu kilku narzędzi: systemów rabatowych, wyszukiwania w aplikacjach on-line najtańszych stacji paliw oraz specjalnym ofertom operatorów kart na wybrane sieci stacji. DKV ma na przykład podpisane umowy z siecią lokalnych dystrybutorów (tzw. „ceny z listy”), gdzie paliwo jest dla klientów często 40 gr/l tańsze niż na okolicznych stacjach. Tych specjalnych stacji jest już w Polsce  ok. 450, w tym marek Moya, Lotos, Amic, Pieprzyk, Makro. 

 

Lotos, pełna kontrola

Na przykładzie Lotosu warto prześledzić, jak wygląda nowoczesna kontrola wydatków na karty. Serwis www w czasie rzeczywistym dostarcza informacji o transakcjach. Bardzo szerokie są możliwości limitowania zakupów w ujęciu dziennym, tygodniowym i/lub miesięcznym, w tym kalendarz tankowań umożliwiający aktywowanie karty tylko dla określonych dni tygodnia względnie miesiąca. Można indywidualnie zaprogramować kartę pod kątem dostępności asortymentu na wybranych stacjach, w ramach różnych grup produktowych. Rozbudowany system powiadomień sms/e-mail, dedykowany dla klienta, dostarcza informacji m.in. o dostępnym limicie, zrealizowanych transakcjach, przekroczeniu limitu karty itp. Do tego oczywiście należy dodać kontrolę procedur transakcyjnych na stacjach.

 

BP SuperCards

Jest to oferta skierowana do firm, które poszukują ciekawego narzędzia motywacyjnego dla pracowników, czy prezentu dla kontrahenta handlowego. Umożliwia zakupy wszystkich produktów i usług dostępnych na stacjach lub wybranych, np. tylko paliwo, tylko kawiarenka, tylko myjnia, w zależności od preferencji. Korzyści dla firm to możliwość odliczenia kosztów zakupu BP SuperCard zarówno w przypadku celów marketingowych, jak i motywacji pracowników. Termin ważności kart jest liczony od daty aktywacji, o której decyduje kupujący, dzięki można skuteczniej planować swoje działania. Zakup karty jest wolny od prowizji oraz dodatkowych opłat.

 

Hybrydowy Shell

Nowością jest hybrydowa Shell Card Plus łącząca najważniejsze zalety karty paliwowej Shell Card oraz karty płatniczej. Akceptowane są płatności nie tylko za paliwo, opłaty drogowe czy myjnie, ale też za hotele, restauracje, bilety lotnicze i taksówki. To pierwsze na rynku rozwiązanie dla flot o tak szerokim zasięgu. Obejmuje 6.500 stacji paliw na terenie Polski, ale także ponad 200.000 punktów akceptujących karty VISA.

 

Ambitna Moya

– Dynamicznie zmieniający się rynek usług oraz rosnące oczekiwania klientów determinują dalsze działania mające na celu uatrakcyjnienie oferty Moya Firma – dodaje Marcin Puchalski. – Planujemy wdrożenia kolejnych produktów i usług dla branży transportowej, przydatnych w codziennej eksploatacji flot pojazdów, zarówno dużych, średnich, jak i mikroprzedsiębiorstw. Chcemy zapewnić najlepszy serwis paliwowo-usługowo-produktowy dla klientów ze wszystkich segmentów rynku.

 

CHARAKTERYSTYKI POPULARNYCH KART

 

AS24

Karty są dostępne w dwóch wariantach: AS24 i AS24 Eurotrafic. Z tej drugiej można korzystać także na stacjach partnerskich w całej Europie. Jej funkcjonalność została dodatkowo poszerzona o opłaty za przejazdy drogami, tunelami, mostami, uiszczanie mandatów czy korzystanie z pomocy np. holowania. Firma paliwowa AS24 specjalizuje się w kompleksowej obsłudze firm z branży transportu, spedycji i logistyki. Europejska sieć liczy blisko 1.000 stacji własnych i 15.000 partnerskich. Wszystkie punkty są przystosowane do obsługi ciężarówek z uwzględnieniem szerokich podjazdów, wysokich wiat, wydajnych dystrybutorów z możliwością jednoczesnego tankowania dwóch zbiorników w pojeździe. Aplikacja Card Control pozwala na zdalne blokowanie lub zawieszenie, ustawienia limitów tankowania, jak też określanie dni, godzin czy krajów, w których będzie lub nie będzie działać. Za pośrednictwem aplikacji Card Alert jej dysponent, np. operator floty, może ustawić szereg powiadomień z dostępnej listy.

 

BP

Karta BP + Aral umożliwia bezgotówkowe i bezpieczne regulowanie opłat za wybrane produkty i usługi na ponad 25.000 stacji w Europie, zrzeszonych w porozumieniu Routex: Aral, BP, Circle K, Eni, OMV, jak również w części Rosji (na wybranych stacjach BP, Rosneft, TNK, Circle K). Wybierając ten produkt, fleet managerowie i kierowcy mogą korzystać z całodobowej pomocy drogowej na terenie Europy, atrakcyjnej oferty zwrotu VAT-u w trybie ekspresowym oraz z uniwersalnego urządzenia pokładowego BP Toll Box, pozwalającego rozliczać opłaty drogowe we wszystkich krajach europejskich objętych systemem EETS.

 

DKV

Trzy rodzaje kart: podstawowa DKV Card, DKV Card + chargé i DKV Card Climate. Każda gwarantuje dokonywanie rozliczeń produktów i usług związanych z podróżą i eksploatacją pojazdu. Różnica pomiędzy DKV Card, a DKV Card + chargé polega na tym, że ta druga jest przeznaczona do rozliczania ładowania pojazdów energią elektryczną. DKV Card Climate z kolei jest kartą paliwową z neutralnym bilansem klimatycznym. Oznacza to, że za każdy zakupiony litr paliwa klient inwestuje w certyfikowane projekty ochrony klimatu. DKV ma ponad 100.000 punktów akceptacji w Europie, w tym niemal 57.000 stacji. Na polskim rynku oferuje dostęp do blisko 5000 stacji. Są to zarówno stacje dużych koncernów, tj. Orlen, Lotos, Shell, BP, Circle K, Jet, Aral, Esso jak i lokalne, tj. Amic, Moya, Pieprzyk, Lotos, Watis i inne. W tym ponad 400 w Polsce to tzw. tanie stacje, czyli takie, na których ceny wyliczane są na bazie stawek hurtowych. Dla klientów oznacza to spore oszczędności, bo zapłacą tutaj za paliwo do 40 gr/l mniej niż na dystrybutorze.

 

E100

E100 to międzynarodowa firma paliwowa i processingowa, emitent własnej karty paliwowo-serwisowej. W swojej ofercie ma również szereg kompleksowych usług dla firm transportowych, m.in. zwrot VAT-u i akcyzy, opłaty drogowe, usługi serwisowe, a nawet rozwiązania cyfrowe do zarządzania flotą. Firma E100 jako jedyna na rynku łączy wschód i zachód, umożliwiając przekraczanie Europy i Azji bez przystanków. Sieć akceptacji obejmuje 32 kraje i ponad 19.000 punktów. Z karty E100 codziennie korzysta ponad 155.000 kierowców. W skład sieci stacji paliw, które honorują kartę E100, wchodzi niemal 250 stacji Power Max pod marką własną E100, w tym ponad 120 stacji w Polsce.

 

Eurowag

Eurowag oferuje karty paliwowe w pełni dostosowane do rodzaju działalności transportowej zaczynając od małych jedno- lub kilkupojazdowych przedsiębiorstw rodzinnych poprzez flotę pojazdów osobowych, dostawczych, po duże firmy transportowe oraz spedycje zlecające frachty przewoźnikom. Karty pozwalają na wygodne, bezgotówkowe i świadome planowanie wydatków związanych z paliwem. Ceny są z góry znane, przedstawione na portalu klienta, umożliwiają analizę kosztów za pomocą raportów dostępnych on-line a także ułatwiają pracę działom księgowości minimalizując ilość dokumentów finansowych. Sieć akceptacyjna obejmuje ponad 11.000 stacji paliwowych w 28 państwach. Jedną z wielu funkcjonalności karty jest tzw. system zamków, który dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Polega on na odblokowywaniu karty tuż przed tankowaniem przez autoryzowanego kierowcę z jednoczesnym powiadomieniem o tym fakcie osoby zarządzającej. Aplikacje mobilne dodatkowo ułatwiają zarządzanie oraz korzystanie z sieci stacji paliw.

 

IDS

         International Diesel Service jest firmą paliwową, która należy do państwa Kuwejt. Działa od ponad 30 lat w 26 krajach Europy, oferując produkty i usługi dla firm transportowych. Stacje IDS pracują 24/7, są w pełni automatyczne, dostosowane do transportu ciężkiego: dogodny wjazd, szybkie pompy oleju napędowego, dystrybutor Ad Blue. IDS wydaje kartę zbliżeniową z kodem PIN (bez paska magnetycznego), która jest akceptowana w czasie rzeczywistym na wszystkich stacjach. Opcjonalnie jest wydawany zestaw dwóch kart, dla pojazdu i kierowcy. Karta pojazdu przypisuje tylko transakcję do konkretnej ciężarówki, zaś karta kierowcy z kodem PIN służy do jej zatwierdzania. IDS posiada system dla podwykonawców firm transportowych i spedycyjnych nazywany VASP (Value Added Service Provider). Karty są wydawane na podstawie trójstronnej umowy pomiędzy IDS, płatnikiem a podwykonawcą. Płatnik czyli firma udostępniająca karty IDS dla swoich podwykonawców posiada pełną kontrolę nad ilością paliwa, które tankują, poprzez portal I account.

 

Lotos

         Karty LOTOS Biznes są akceptowane na ponad 500 stacjach LOTOS, w tym 21 w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) przy autostradach A1, A2, A4, A6 i przy trasach S3, S7. Karty LOTOS Biznes (bezgotówkowe oraz pre-paid) akceptowane są również na 415 stacjach Shell. Stacje obu sieci uzupełniają się geograficznie, są położone na strategicznych trasach tranzytowych, w wielkich miastach i w wielu mniejszych miejscowościach. Na początku 2020 r. karta LOTOS Biznes zyskała nową szatę graficzną. We współpracy z HPC24 klienci LOTOS Biznes mogą skorzystać z trzymiesięcznego, bezpłatnego pakietu próbnego, w ramach którego otrzymują dostęp do sieci 1.000 sprawdzonych serwisów samochodowych. Międzynarodowy zasięg zapewnia karta LOTOS ESSO akceptowana na ponad 12.000 stacjach15 krajach Europy, w tym ponad 800 stacji autostradowych. Dodatkowe usługi dostępne w ofercie międzynarodowej to serwis naprawczy, zwrot zagranicznego podatku VAT, uczestnictwo w systemach automatycznego pob oru opłat za przejazdy drogami i autostradami w Europie, także możliwość opłaty za przejazdy wybranymi tunelami. Na uwagę zasługuje fakt, że Karta LOTOS Biznes otrzymała trzy razy z rzędu statuetkę Najlepszej Karty Flotowej w Plebiscycie Fleet Derby 2017, 2018, 2019.

 

Moya

Karty Moya Firma przeznaczone są zarówno dla dużych flot samochodowych, jak i dla właścicieli prowadzących działalność gospodarczą, którzy korzystają z niewielkiej liczby pojazdów. Korzystanie z nich pozwala zoptymalizować koszty operacyjne – posiadacze kart MOYA Firma otrzymują stałe, atrakcyjne rabaty na paliwa, pełną kontrolę nad dokonanymi tankowaniami i wygodne rozliczenia. Obecnie karty akceptowane są na każdej z niemal 250 stacji paliw MOYA (w tym również na 18 stacjach automatycznych), rozlokowanych na terenie całego kraju, a w wersji europejskiej karty MOYA IQ Europe w ponad 1800 obiektach w większości krajów Unii Europejskiej. Warto tu nadmienić, że karty MOYA IQ Europe wyróżnia innowacyjna formuła – gwarantują utrzymanie jednej ceny przez cały tydzień, na wszystkich stacjach akceptujących kartę za granicą. Dla komfortu używania kart przez tak zróżnicowaną grupę odbiorców wprowadziliśmy trzy modele rozliczeń: bezgotówkową, przedpłaconą (pre paid) oraz gotówkową. Karty MOYA Firma działają w technologii zbliżeniowej, zarówno na stacjach samoobsługowych, jak i konwencjonalnych, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Oprócz zabezpieczeń systemowych oraz przeszkolonej obsługi stacji, użytkownikom MOYA Firma oferujemy przeznaczony specjalnie dla nich help desk, który dostępny jest w trybie 24/7. Nieustannie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, ułatwiającymi i usprawniającymi proces zarządzania flotą.

 

Shell

Shell Card jest akceptowana w 22.000 punktów w 35 krajach naszego kontynentu, w tym na ok. 900 stacjach Shell i Lotos w Polsce. Oferowane usługi to m.in. bezgotówkowe tankowanie, zakupy na stacjach, opłaty za serwisy drogowe, np. w Polsce viaToll oraz autostrady A1, A2 i A4, w Rosji w systemie Platon czy DarsGo w Słowenii, a także przejazdy przez tunele i mosty we Francji, Hiszpanii, Belgii oraz Portugalii. Warto podkreślić szeroki zakres nowoczesnych narzędzi do elektronicznego poboru opłat w Europie (EETS) m.in. jedno urządzenie pokładowe działające na terenie ośmiu krajów – Włoch, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Austrii, Belgii, Niemiec oraz w tunelach Herrentunnel (Niemcy) i Liefkenshoek w Antwerpii (Belgia), a także na polskiej autostradzie A4 (Kraków-Katowice). Do tego Shell oferuje profesjonalne doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do potrzeb konkretnej floty. W katalogu usług dodatkowych znajduje się m.in. przyspieszony zwrot VAT-u z transakcji zagranicznych, zwrot akcyzy z ON w sześciu państwach.

 

UTA

UTA od lat wspiera firmy transportowe umożliwiając wygodne, bezgotówkowe płatności za paliwo i szereg innych usług w całej Europie oraz oferując nowoczesne rozwiązania do uiszczania opłat drogowych z bardzo szerokim zasięgiem działania. Najnowsze urządzenie UTA One® aktualnie zapewnia rozliczanie myta w  9 systemach w 8 krajach: NIEMCY, AUSTRIA, BELGIA, FRANCJA, HISZPANIA PORTUGALIA, WŁOCHY, POLSKA ( A4 Katowice-Kraków). W niedalekiej przyszłości Klienci korzystający z UTA One® będą mieli możliwość rejestracji myta w kolejnych krajach, m. in. na Węgrzech, w Czechach i Szwajcarii. Karty UTA akceptowane są w 65.000 punktów w 40 krajach Europy, z czego 52.000 to stacje paliwowe. W Polsce honorowane są na ponad 4.300 stacji a ich liczba sukcesywnie wzrasta. Tak szeroka sieć akceptacji sprawia, że UTA jest w stanie zaproponować Klientom atrakcyjną ofertę cenową i indywidualnie dopasowane rabaty. Na kilkudziesięciu stacjach w całej Polsce, także na stacjach przygranicznych Klienci mogą kupować olej napędowy rozliczany na bazie ceny hurtowej (SPOT). W ofercie SPOT jest ponad 300 stacji, w tym stacje przygraniczne i stacje autostradowe. Oprócz transakcji paliwowych Przewoźnicy bardzo często korzystają z innych udogodnień, które daje współpraca z UTA np. zwrot VAT i akcyzy, dostęp do raportów i analiz. Dzięki kompleksowej ofercie, UTA zapewnia wszystko to, czego Kierowca potrzebuje w trasie a są to m.in. naprawy, serwis 24 h, opłaty za przejazdy przez mosty, tunele, za parkingi, pełen zakres mycia i czyszczenia pojazdów, aż po on-linową rezerwację i zakup biletów promowych przez platformę UTA Ferry  na wszystkie popularne przeprawy promowe w całej Europie.

 

T&M nr 3/2020

Tekst: Jacek Dobkowski

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE