uta czerwiec

loga na www miedzy banery

Latex 185130mm 2pages v5 PL

loga na www miedzy banery

vdo

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

1280x180 2

loga na www miedzy banery

bp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

targi automechanika 1117x150px pl

loga na www miedzy banery

VAT Polska banner

loga na www miedzy banery

DAF

Nowości brytyjskiego potentata

Po pandemicznej przerwie, brytyjski koncern JCB postanowił powrócić do tradycji pokazów i zaprezentował swe najnowsze maszyny.

Przedstawiono m.in. koparkę 370X, najnowszy model z rozpoznawalnej na całym świecie serii. Dwudniowa prezentacja JCB obejmowała szeroką gamę maszyn. Poza 370 X były to m.in. najnowsze minikoparki, jak również elektryczne miniwozidło. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć maszyny „w akcji“, podczas pracy w należącym do producenta maszyn kamieniołomie Kevin Quarry.

 

3T na prąd

JCB rozszerza swoją ofertę elektrycznych wozideł budowlanych prezentując model z trzytonową wanną, zasilany akumulatorami litowo-jonowymi. Wozidło elektryczne 3TE zaprojektowano do pracy w miejscach wrażliwych na emisje i hałas. Wśród kluczowych cech są: zerowa emisja zanieczyszczeń i niski poziom hałasu, możliwość szybkiego ładowania, akumulator wystarczający na całą zmianę przy typowym zastosowaniu, jak również obrotowa konstrukcja wanny umożliwiająca załadunek i rozładunek w ograniczonych przestrzeniach. W maszynie zrezygnowano z pompy hydraulicznej i silnika spalinowego występujących w modelu 3T-2. Tu silnik jest elektryczny, a napęd przenoszony jest na wszystkie koła. Jednostka dysponuje mocą 22,3 kW. Dostarcza ją do skrzyni rozdzielczej, podczas gdy drugi silnik elektryczny o mocy 16,1 kW zasila standardowy obwód hydrauliczny maszyny, do sterowania i podnoszenia wanny (za pomocą pompy hydraulicznej). Zasilanie zapewnia akumulator litowo-jonowy o poj. 20 kWh. Przy standardowym użytkowaniu, naładowane do pełna baterie mogą „służyć” przez pełną zmianę. Akumulatory można ładować z konwencjonalnych źródeł zasilania, dostępnymi przewodami 110 V i 230 V. Ponadto, do szybkiego ładowania akumulatorów w celu wydłużenia czasu pracy można użyć opcjonalnej, fabrycznej ładowarki JCB.

 

Niewielcy siłacze

Brytyjski producent wzbogaca również ofertę koparek kompaktowych. Mowa o 2,5-tonowych maszynach platformowych. 25Z-1 to model o konstrukcji, w której obrót mieści się w obrysie maszyny, a który zastępuje model 8025 ZTS. Z kolei 26C-1 to konwencjonalny zamiennik modelu 8026 CTS z przeciwwagą. JCB 25Z-1 waży nominalnie 2550 kg, a 26C-1 jest o ok. 125 kg cięższy. Dzięki relatywnie niewielkiej szerokości (1500 mm), każdą z tych maszyn można przewozić z wykorzystaniem samochodu dostawczego lub osobowego, na 3,5-tonowej przyczepie, co ułatwia transport z jednego miejsca pracy na drugie.

Cechą maszyn jest wytrzymałe nadwozie, z tłoczonej stali. Kabiny obu maszyn są identyczne. Szyba przednia ma linię podziałową 66/34, co ma zapewniać optymalną widoczność. Górną część szyby można schować w dachu kabiny, podobnie jak dolną, którą można zdjąć i umieścić nad głową operatora w kasecie górnej części szyby. Maszyny korzystają ze środowiska operatora Next Generation, z wysokiej jakości amortyzowanym fotelem, przełącznikami membranowymi, 4-calowym, cyfrowym ekranem wielofunkcyjnym i kontrolerem obrotowym. Po lewej stronie ekranu przez cały czas wyświetlają się obroty silnika, temperatura płynu chłodzącego i ilość paliwa. Operator może wybrać dodatkowe informacje, które będą wyświetlać się po prawej stronie ekranu. Za pośrednictwem monitora serwisanci mają również dostęp do informacji diagnostycznych. Maszyny przeprowadzają autodiagnostykę stanu codziennie, przy pierwszym uruchomieniu. Minikoparki wyposażono w oświetlenie typu „follow-me home”.

Obie maszyny napędzane są silnikami wysokoprężnymi Kohler o mocy 18,4 kW (24,7 KM). Jednostka spełnia wymagania w zakresie norm emisji bez konieczności stosowania filtra cząstek stałych (DPF) czy jakiejkolwiek formy oczyszczania spalin. Zastosowano nowy typ pompy hydraulicznej o zmiennym wydatku, z czujnikiem obciążenia. Producent zwraca uwagę na łatwo dostępny główny blok zaworów (pod zdejmowaną płytą podłogową). Przewody hydrauliczne oznaczono kolorami w celu ich łatwej identyfikacji w razie przypadkowego uszkodzenia. Standardowe wyposażenie obejmuje również wysokoprzepływowy, dwustronny obwód pomocniczy, dostarczający 48 l/min. umożliwiając zasilanie szerokiej gamy osprzętu. Modele 25Z-1 i 26C-1 mają te same wymiary sworznia łyżki, dzięki czemu klienci mogą nadal korzystać z dotychczasowych łyżek i osprzętu. JCB oferuje teraz opcję montowanego fabrycznie hydraulicznego szybkozłącza, które obejmuje dwa mechanizmy blokujące ze wskaźnikiem LED wysięgnika. Sterowanie odbywa się za pomocą elektrohydraulicznej rolki obsługiwanej kciukiem na prawym dżojstiku.

Minikoparki wyposażono w dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, m.in. system izolacji hydraulicznej 2GO, który wymaga od operatora naciśnięcia dodatkowego przełącznika w celu aktywacji elementów sterowania. Układy hydrauliczne są wyłączone, gdy lewy serwomechanizm jest podniesiony, co eliminuje ryzyko nieplanowanego ruchu maszyny. Minikoparki posiadają również immobiliser, z opcją aktywacji za pomocą kluczyka lub klawiatury. Opcjonalnie oferowany jest telematyczny system monitorowania JCB LiveLink.

 

Kolos na gąsienicach

Główną atrakcją prezentacji była największa koparka gąsienicowa serii X, model 370 X.

- Wyższa moc, zwiększona wytrzymałość, dłuższa trwałość, mniejsze zużycie paliwa i niższe koszty posiadania sprawiają, że model JCB 370X to ogromny krok naprzód dla klientów w klasie 35-40 t. Dzięki fantastycznemu komfortowi pracy operatora i szerokim możliwościom sterowania, model 370X to doskonały wybór wśród ciężkich koparek – zachwalał walory maszyny Paul Swallow, Business Head – Excavators, JCB. Maszynę zaprojektowano od podstaw wykorzystując doświadczenia zdobyte podczas eksploatacji wcześniejszych koparek serii X. Silnik wysokoprężny dysponuje mocą 240 kW (322 KM). To sześciocylindrowa jednostka Cummins L9 oferująca moc wyższą o 14 proc. w porównaniu do poprzedniej wersji JS370.

Model 370X posiada wysięgnik monoboom o długości 6,45 m. Do wyboru są trzy rozmiary łyżek. Opcjonalne łyżki do dużych obciążeń mają dodatkowe pręty i wzmocnienia. Maszynę można wyposażyć w szybkozłącze zdolne obsłużyć osprzęty ze sworzniami o średnicy 90 mm oraz 100 mm. JCB, specjalnie do tego modelu oferuje też młot hydrauliczny HM330T. Koparka posiada trzy tryby pracy: kopanie, podnoszenie i ekonomiczny. Standardem są również funkcje Auto-Stop i Auto-Idle, które zmniejszają zużycie paliwa podczas pracy na biegu jałowym. Główne komponenty zaprojektowano z myślą o zwiększonej produktywności. Cięższa przeciwwaga ma zwiększać stabilność, a większe średnice rur doprowadzających i wyższe ciśnienie hydrauliczne mają sprzyjać osiąganiu większej mocy na końcu osprzętu kopiącego. Tandemowa pompa hydrauliczna marki Kawasaki pracuje z ciśnieniem 350 barów, które rośnie nawet do 380 barów w cyklach zwiększania mocy. Producent chwali się wynikami testów, podczas których 370X był w stanie przenieść do 4,5 t więcej materiału na litr paliwa i do 86 t materiału na godzinę więcej niż konkurenci.

Podobnie jak inne maszyny serii X, model 370X korzysta z kabiny Command Plus. Ma kubaturę 2,86 m.sześc. a wyposażona jest w podgrzewany fotel z zawieszeniem pneumatycznym. Zwraca uwagę relatywnie niski (69 dB) poziom hałasu. Dla modelu 370X dostępny jest szeregu opcji umożliwiających dostosowanie maszyny do indywidualnych wymagań klienta. Może ona być również wyposażona w systemy sterowania JCB 2D i 3D-ready INTELLIGRADE, wpływające na poprawę produktywności, precyzji i bezpieczeństwa. Nowum stanowi interfejs użytkownika JCB UX, z 10-calowym kolorowym ekranem dotykowym i elementami sterującymi. JCB UX oferuje do 25 profili użytkownika, z których każdy można dostosować do własnych potrzeb. Operatorzy mogą skonfigurować dżojstik do indywidualnych wymagań. Poprawiono funkcję łączności z telefonem komórkowym wprowadzając integrację książki telefonicznej za pośrednictwem ekranu. Z poziomu ekranu dostępne są przewodniki wraz z filmami instruktażowymi obejmującymi wszystkie funkcje systemu. Maszyna charakteryzuje się teraz dwukrotnie dłuższymi interwałami konserwacyjnymi. Serwis płynu chłodzącego silnika jest teraz wymagany po upływie 3 tys. godzin pracy, a interwał wymiany filtra powietrza wynosi 2 tys. godzin.

 

T&M nr 4/2024

Tekst: Michał Jurczak

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE