10187 Continental Roadshow Online Banner 728x90 2

MTU Promo Q3 22 1170x150 TM

DAF Construction 750.200

1170x150 Filtry truck

Optymalizują oprogramowanie

Programiści Enginecopower są w stanie sprawić, że jednostka napędowa staje się znacznie mocniejsza, a przy tym ekonomiczniejsza niż nominalnie.

Firma ma na koncie już ponad 30 tys. wykonanych modyfikacji, dla klientów z sześciu europejskich krajów. Enginecopower działa już ponad dwadzieścia lat i jest częścią grupy Xtuning, w skład której wchodzi również Agroecopower oraz Truckecopower. Uzupełnienie grupy stanowi dywizja ATX-Dyno zajmująca się produkcją hamowni, czyli maszyn do opomiarowywania  modyfikacji, dzięki której można kontrolować przyrosty mocy.  

Enginecopower ma swą siedzibę w centralnej części Czech, a dokładniej w Jihlavie specjalizuje się w optymalizowaniu jednostek sterujących. Modyfikacji poddawane są jednostki sterujące w silnikach pojazdów różnego typu. Mowa o samochodach osobowych, ciężarowych, maszynach rolniczych jak również maszynach budowlanych, a w grę wchodzą m.in. jednostki takich marek jak: Case IH, Caterpillar,  Cummins, JCB, Kobelco, Komatsu, New Holland, Schaffer, Volvo. Zmianom można poddać również sterowanie silnikami innych marek, wystarczy podać specjalistom Enginecopower podstawowe dane tzn. nazwę producenta, typ silnika itp. a to pozwoli inżynierom określić korzyści jakie można uzyskać modyfikując daną jednostkę. Z punktu widzenie użytkownika chodzi o to, że w każdym przypadku mamy do czynienia wyłącznie z oryginalnym oprogramowaniem, a modyfikacje nie ingerują w konstrukcję samej maszyny.

 

Lista kluczowych elementów

Głównymi informacjami niezbędnymi do tego, by móc przystąpić do modyfikacji oprogramowania konkretnej jednostki są jej rzeczywiste osiągi, czyli moc i moment obrotowy. Pomiar ich wielkości i zakres przebiegu wykonywany jest za pomocą hamowni obciążeniowej podłączanej, do maszyny poprzez WOM, oczywiście tam gdzie są takie możliwości. Ważnymi danymi dla inżynierów są równie te dotyczące stanu serwisowego maszyny czy pojazdu, ilości motogodzin, a nawet warunków, w jakich pracuje konkretny egzemplarz.

W jednostce sterującej zmianie podlega charakterystyka wtrysku, stosunek powietrza do paliwa, czas wtrysku, ilość samego paliwa i ograniczenia momentu obrotowego. Po optymalizacji można zwiększyć wydajność motoru do 20 proc. i momentu obrotowego do 30 proc. Wyższy moment obrotowy i moc na niższych obrotach pozwalają pracować wydajniej. Dzięki tym krokom zużycie paliwa może zmniejszyć się nawet o prawie jedną piątą.

 

Etap po etapie

Adaptacja mocy w jednostkach przebiega w kilku etapach. W pierwszym z nich określić należy wymagania klienta. Technicy Enginecopower przyjeżdżają do klienta, uzgadniają z nim jego wymagania i oczekiwania, biorąc jednocześnie pod uwagę możliwości konkretnej maszyny. Następnie konieczna jest diagnostyka, tzn. przed modyfikacją zostaje wykonana diagnostyka i kopia zapasowa pierwotnego oprogramowania (na potrzeby ewentualnej adaptacji jednostki do oryginalnych ustawień). Kolejnym krokiem jest zapisanie nowego oprogramowania (nowy program zostaje przygotowany w sposób indywidualny do danego egzemplarza, na podstawie oryginalnego i ponownie zapisany w jednostce sterującej). Ostatnim etapem jest weryfikacja i przekazanie. Po modyfikacji, jednostka ponownie podlega diagnozie, po której następuje jazda próbna i wystawienie karty gwarancyjnej z parametrami pojazdu czy maszyny.
<śt> Korzyści potrafią przekonać!

Wzrost mocy oraz momentu obrotowego, a tym samym poprawa dynamiki pracy silnika to oczywiste efekty modyfikacji. Dzięki dodatkowej mocy maszyna pracuje efektywniej, a zapas momentu obrotowego pozwala na mniejszą liczbę redukcji biegów i wyraźnie poprawia elastyczność jednostki. Użytkownicy potwierdzają, że jednostka po modyfikacji zyskuje zapas momentu i dzięki temu ma możliwość pracy na wyższym biegu na znacznie niższych obrotach, co przekłada się na wydłużenie żywotności i ograniczenie „apetytu” na paliwo. To właśnie ten ekonomiczny aspekt pojawia się coraz częściej, a w czasie gdy paliwa są wyjątkowo drogie nabiera szczególnego znaczenia. Praktyka pokazuje, że ograniczenie zużycia paliwa napędowego osiąga zazwyczaj poziom w zakresie od 10 do 18 proc.

Inżynierowie z Enginecopower podkreślają, że  profesjonalna modyfikacja to zmiany, które nie przekraczają konstrukcyjnych możliwości poszczególnych jednostek napędowych i układów przeniesienia napędu, co przekłada się na ich wydłużony czas pracy i bezpieczeństwo ich żywotności.

 

Zapłacisz, po próbie

Klienci dokonujący modyfikacji w Enginecopower otrzymują bezpłatny, miesięczny okres próbny. W tym czasie mają możliwość dokładnego przetestowania silnika danej maszyny pod względem dodatkowej mocy, jak i zysków płynących z ekonomicznej pracy jednostki wynikających z mniejszego spalania. Dopiero po upływie okresu próbnego klient decyduje czy płaci za w/w usługę. W przypadku, gdyby nie był zadowolony z modyfikacji, maszyna zostaje przeprogramowana do ustawień fabrycznych – bez jakichkolwiek kosztów dla klienta. Na oprogramowanie jak i na jednostkę ECU, której jednostka podlega modyfikacjom udzielana jest dwuletnia  gwarancja.

 

T&M nr 7/8-2022

Tekst: Michał Jurczak

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE