Uta wrzesień

loga na www miedzy banery

1. Truck machines 1170x150 px v1

loga na www miedzy banery

Bosch filtry truck 1170x150

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

Eurowag

loga na www miedzy banery

Fuchs

loga na www miedzy banery

BP październik

loga na www miedzy banery

hella wrzesień

loga na www miedzy banery

1150x300 Actros L

Na gąsienicach, pod prądem…

Dwie nowe, bezemisyjne koparki wprowadza na rynek Liebherr, jeden z czołowych, światowych dostawców maszyn budowlanych.

To koparki gąsienicowe R 976-E i R 980 SME-E. Zastosowano w nich sprawdzony układ  elektryczny, będący efektem 40 lat doświadczeń konstruktorów marki.

Liebherr R 976-E i R 980 SME-E to 90- lub 100-tonowe koparki, które – zdaniem producenta mogą, dzięki solidnej konstrukcji wytrzymać ekstremalne warunki pracy. Ich walorem ma być nie tylko wydajność i moc, ale również relatywnie niski poziom hałasu i optymalna dostępność. Zastosowany napęd sprawia, że podczas pracy nie emitują dwutlenku węgla, ani gazów cieplarnianych.

 

Pionierzy elektryfikacji

         Elektryczna koparka gąsienicowa R 976-E wraz z R 980 SME-E zastępuje ER 974 B, stosowane głównie w górnictwie i kamieniołomach. Najnowsze koparki przygotowano w Liebherr-France SAS w Colmar. Producent podkreśla, że nie są to jedynie zwykłe adaptacje koparek z silnikiem wysokoprężnym. Wykorzystano w nich bowiem sprawdzony układ elektryczny, stosowany w maszynach wykorzystywanych  głównie w górnictwie i pracach przeładunkowych. Układ elektryczny o mocy 400 kW jest zasilany napięciem roboczym 6000 V przez kabel, którego wejście znajduje się pośrodku podwozia lub w razie potrzeby, po jego bokach. Opcjonalnie dostępny jest również bęben kablowy. Zasilanie napięciem 6000 V / 50 Hz zapewnia wysokonapięciowy kolektor pierścieniowy. Na nadbudowie znajduje się transformatorowa szafa rozdzielcza (wysokie / niskie napięcie) oraz rozdzielnica niskiego napięcia do rozdziału i sterowania napięciami sieci pokładowej 690 V, 230 V i 24 V.

 

Korzyści ze zintegrowanej technologii

Zintegrowana technologia w modelach R 976-E i R 980 SME-E ma – zdaniem samych konstruktorów, wiele zalet. Koparka z silnikiem elektrycznym zyskuje na żywotności, dzięki stałej prędkości napędu, właściwie przy każdym obciążeniu. Przejściowa moc silnika, o wysokiej dostępności dla połączonych ruchów maszyny, zwiększa z kolei produktywność maszyn. Asynchroniczny silnik elektryczny niskiego napięcia napędza układ hydrauliczny. Silnik posiada zabezpieczenie termiczne na łożyskach i uzwojeniach. Jest zintegrowany z ramą ze wzmocnionym kołnierzem i umożliwia bezpieczny, łagodny rozruch. Dwie solidne szafy sterownicze bazują na specjalnej, spawanej maszynowo konstrukcji, zaprojektowanej z myślą o ekstremalnych warunkach pracy. Zamykane, wodoszczelne drzwi (IP 65) wyposażono w wyłączniki bezpieczeństwa i funkcję zatrzymania awaryjnego. Szafa rozdzielcza wysokiego napięcia jest przeznaczona do podłączenia złącza mocy i transformacji napięcia elektrycznego, szafa rozdzielcza niskiego napięcia nadzoruje połączenie.

 

Niezawodność, wydajność, komfort

Nowe koparki elektryczne Liebherr przygotowano uwzględniając informacje pochodzące od samych użytkowników koparek tej marki, głównie wykorzystujących je w aplikacjach górniczych. Niezawodność przetestowano w ekstremalnych warunkach. Cała elektryfikacja została zaprojektowana i wykonana przez Liebherr-France SAS. Projektanci maszyn zwracają uwagę także na mocno ograniczone wymagania konserwacyjne i niższe koszty eksploatacji, zapewniające większą efektywność w porównaniu z podobnymi gabarytowo koparkami zaopatrzonymi w tradycyjne silniki wysokoprężne.  

Relatywnie niski poziom hałasu emitowanego przez R 976-E i R 980 SME-E zapewnia operatorowi dodatkowy komfort. Innymi elementami sprawiającymi, że środowisko pracy jest zgodne ze współczesnymi, wymagającymi standardami w zakresie komfortu i bezpieczeństwa jest zaopatrzenie maszyn w przestronną kabinę z automatyczną klimatyzacją i ogrzewaniem, systemem kamer (270 st.) oraz przednią szybę i świetlik ze szkłem „pancernym”. Pracę operatorowi ułatwia 9-calowy wyświetlacz.T&M nr 4/2021

Tekst: Michał Jurczak

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE