Uta listopad

loga na www miedzy banery

Inelo 1170x150

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

1150x300 Actros L

loga na www miedzy banery

Onturtle 1150x150

loga na www miedzy banery

Mecalac 10 2023 750 x 200loga na www miedzy banery

Kaessbohrerloga na www miedzy banery

Hengst maj

Na gąsienicach, pod prądem…

Dwie nowe, bezemisyjne koparki wprowadza na rynek Liebherr, jeden z czołowych, światowych dostawców maszyn budowlanych.

To koparki gąsienicowe R 976-E i R 980 SME-E. Zastosowano w nich sprawdzony układ  elektryczny, będący efektem 40 lat doświadczeń konstruktorów marki.

Liebherr R 976-E i R 980 SME-E to 90- lub 100-tonowe koparki, które – zdaniem producenta mogą, dzięki solidnej konstrukcji wytrzymać ekstremalne warunki pracy. Ich walorem ma być nie tylko wydajność i moc, ale również relatywnie niski poziom hałasu i optymalna dostępność. Zastosowany napęd sprawia, że podczas pracy nie emitują dwutlenku węgla, ani gazów cieplarnianych.

 

Pionierzy elektryfikacji

         Elektryczna koparka gąsienicowa R 976-E wraz z R 980 SME-E zastępuje ER 974 B, stosowane głównie w górnictwie i kamieniołomach. Najnowsze koparki przygotowano w Liebherr-France SAS w Colmar. Producent podkreśla, że nie są to jedynie zwykłe adaptacje koparek z silnikiem wysokoprężnym. Wykorzystano w nich bowiem sprawdzony układ elektryczny, stosowany w maszynach wykorzystywanych  głównie w górnictwie i pracach przeładunkowych. Układ elektryczny o mocy 400 kW jest zasilany napięciem roboczym 6000 V przez kabel, którego wejście znajduje się pośrodku podwozia lub w razie potrzeby, po jego bokach. Opcjonalnie dostępny jest również bęben kablowy. Zasilanie napięciem 6000 V / 50 Hz zapewnia wysokonapięciowy kolektor pierścieniowy. Na nadbudowie znajduje się transformatorowa szafa rozdzielcza (wysokie / niskie napięcie) oraz rozdzielnica niskiego napięcia do rozdziału i sterowania napięciami sieci pokładowej 690 V, 230 V i 24 V.

 

Korzyści ze zintegrowanej technologii

Zintegrowana technologia w modelach R 976-E i R 980 SME-E ma – zdaniem samych konstruktorów, wiele zalet. Koparka z silnikiem elektrycznym zyskuje na żywotności, dzięki stałej prędkości napędu, właściwie przy każdym obciążeniu. Przejściowa moc silnika, o wysokiej dostępności dla połączonych ruchów maszyny, zwiększa z kolei produktywność maszyn. Asynchroniczny silnik elektryczny niskiego napięcia napędza układ hydrauliczny. Silnik posiada zabezpieczenie termiczne na łożyskach i uzwojeniach. Jest zintegrowany z ramą ze wzmocnionym kołnierzem i umożliwia bezpieczny, łagodny rozruch. Dwie solidne szafy sterownicze bazują na specjalnej, spawanej maszynowo konstrukcji, zaprojektowanej z myślą o ekstremalnych warunkach pracy. Zamykane, wodoszczelne drzwi (IP 65) wyposażono w wyłączniki bezpieczeństwa i funkcję zatrzymania awaryjnego. Szafa rozdzielcza wysokiego napięcia jest przeznaczona do podłączenia złącza mocy i transformacji napięcia elektrycznego, szafa rozdzielcza niskiego napięcia nadzoruje połączenie.

 

Niezawodność, wydajność, komfort

Nowe koparki elektryczne Liebherr przygotowano uwzględniając informacje pochodzące od samych użytkowników koparek tej marki, głównie wykorzystujących je w aplikacjach górniczych. Niezawodność przetestowano w ekstremalnych warunkach. Cała elektryfikacja została zaprojektowana i wykonana przez Liebherr-France SAS. Projektanci maszyn zwracają uwagę także na mocno ograniczone wymagania konserwacyjne i niższe koszty eksploatacji, zapewniające większą efektywność w porównaniu z podobnymi gabarytowo koparkami zaopatrzonymi w tradycyjne silniki wysokoprężne.  

Relatywnie niski poziom hałasu emitowanego przez R 976-E i R 980 SME-E zapewnia operatorowi dodatkowy komfort. Innymi elementami sprawiającymi, że środowisko pracy jest zgodne ze współczesnymi, wymagającymi standardami w zakresie komfortu i bezpieczeństwa jest zaopatrzenie maszyn w przestronną kabinę z automatyczną klimatyzacją i ogrzewaniem, systemem kamer (270 st.) oraz przednią szybę i świetlik ze szkłem „pancernym”. Pracę operatorowi ułatwia 9-calowy wyświetlacz.T&M nr 4/2021

Tekst: Michał Jurczak

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE