R 960 SME już na całym świecie

Koparka gąsienicowa Liebherr R 960 SME, w Europie jest w ofercie tej marki już od dziesięciu lat. Teraz trafia na kolejne rynki.

W Europie R 960 SME, opracowana i wyprodukowana w Liebherr-France SAS w Colmar we Francji, dostępna jest od 2012 r, a niedawno model wprowadzono również na rynki: afrykański, azjatycki i południowoamerykański. Ceniona jest m.in. za stabilność i największe siły odspajania na rynku. Dzięki relatywnie dużej pojemności łyżki (3,7 m.sześc.) sprawdza się w załadunku wywrotek o masie od 30 do 45 t. R 960 SME trafia głównie do kamieniołomów, ale również do kopalni.

         Na rynek światowy zaprojektowano  cztery modele, o masie od 44 do 102 t. Warianty te są wyposażono we wzmocnione podwozia, które zintegrowano z elementami z większych wersji serii standardowej. W R 960 SME są to elementy 70-tonowego modelu R 966. Ta sama zasada dotyczy przeciwwag. Pozwala to na użycie większych łyżek bez uszczerbku dla stabilności maszyny. Dzięki specjalnej kinematyce osprzętu roboczego i specyficznym cylindrom, maszyna oferuje odpowiednią siłę kopania i odspajania. To czynniki znacząco zwiększające  wydajność i rentowność.

         R 960 SME posiada przestronną kabinę operatora wyposażoną w funkcje odpowiadające za komfort i bezpieczeństwo. Obejmują one automatyczną klimatyzację i ogrzewanie oraz relatywnie duży, 9-calowy wyświetlacz (w standardzie). Maszyny są dostępne z „kuloodporną” szybą przednią i oknem dachowym. Operatorzy maszyn mogą wybierać spośród czterech trybów pracy, dostosowując moc hydrauliki i silnika do aktualnych warunków, w których wykonywane jest konkretne zadanie.  

 

T&M nr 1/2022

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE