uta czerwiec

loga na www miedzy banery

Latex 185130mm 2pages v5 PL

loga na www miedzy banery

vdo

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

1280x180 2

loga na www miedzy banery

bp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

targi automechanika 1117x150px pl

loga na www miedzy banery

VAT Polska banner

loga na www miedzy banery

DAF

Siła niedużych kompresorów

Doosan Portable Power to konstruktor i producent przenośnych sprężarek powietrza, mobilnych generatorów, wież oświetleniowych.

Wszystkie budowane są tak, aby działały nawet w najbardziej wymagających warunkach. Stosowane są m.in. w firmach zajmujących się wynajmem maszyn, w budownictwie, kamieniołomach i sektorze komunalnym. 

Podczas swej wirtualnej prezentacji, w dniu 16 listopada przedstawiciele Doosan Portable Power przedstawili cztery nowe kompresory mobilne. Ponad dwie trzecie europejskiego rynku tego rodzaju urządzeń to maszyny o wydajności w zakresie 2–5 msześc./min. Głównymi rynkami europejskimi są: W. Brytania, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja i kraje Beneluksu, które razem stanowią ok. 70 proc. branży, obejmującej nie tylko wynajem maszyn czy budownictwo, ale również np. wyburzenia oraz przemysł.  - Doosan Portable Power utrzymuje wysokie udziały w tym regionie i należy do trzech największych graczy na rynku – podkreśla Jan Moravec, dyrektor generalny Doosan Portable Power na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

 

Od 7 do 13,8 bar

Nowe modele relatywnie niewielkich kompresorów generują swobodny wydatek powietrza na poziomie 2,5-5,0 msześc./min. Trzy z nich działają z ciśnieniem znamionowym 7 bar – 7/25, 7/45 oraz 7/55 (zasilane nowym silnikiem Stage V Yanmar), z wydatkiem odpowiednio 2,5, 4 oraz 5 msześc./min. Linię małych kompresorów uzupełnia model 14/35, zapewniający 3 msześc./min sprężonego powietrza pod ciśnieniem 13,8 bar. We wszystkich z wymienionych urządzeń, pierwsza liczba w nazwie modelu wskazuje ciśnienie w barach, druga liczba odpowiada znamionowemu przepływowi powietrza w metrach sześciennych na minutę, a cyfra 5 na końcu wskazuje na silnik zgodny z normą Stage V.

 

Nowy wygląd, nowe możliwości  

- Najbardziej zauważalna zmiana w modelach Stage V 7/25, 7/45, 7/55 oraz 14/35 to dynamiczny i nowoczesny wygląd. Powodzenie poprzednich osłon z polimeru Tough Top sprawiło, że obecnie Doosan Portable Power oferuje je w standardzie. Na nowo zaprojektowano też błotniki i zderzaki z polimeru. Wbudowane światła diodowe są dostępne standardowo w każdej z maszyn. Dotychczasowe wersje osłon metalowych są oferowane jako opcja – mówi Michele Corsi, dyrektor ds. produktów, Doosan Portable Power dodając, że ulepszono też panel sterowania, który został przesunięty, by zapewnić bardziej wygodny dostęp (jest teraz również zabezpieczony pokrywą z zamkiem na klucz). Zwraca uwagę również  prosty, mechaniczny ciśnieniomierz, a w modelach z elektronicznym sterowaniem silnika dodatkowy przełącznik wymuszonej regeneracji filtra DPF. Maszyny z opcją prądnicy posiadają też dodatkowy przełącznik trzypozycyjny i woltomierz.

- Wszystkie nowe, małe mobilne kompresory budowane są na podwoziach z hamulcami lub bez i dostępne w konfiguracjach o stałej i zmiennej wysokości. W żadnym przypadku masa nie przekracza 750 kg (nawet z opcjonalnym wyposażeniem, takim jak chłodnica końcowa czy smarownica) co oznacza, że każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B może holować maszyny za swoim pojazdem – dodaje M. Corsi. Wszystkie modele mają również homologację do masy 950 kg, co pomaga klientom, którzy chcą zamontować jeszcze więcej opcjonalnego wyposażenia.

 

Ułatwić konserwację 

Mobilne kompresory Doosan Portable Power od lat są znane z łatwości  codziennej konserwacji i relatywnie niewielkich wymagań serwisowych. Najnowsza generacja potwierdza te walory. Osłonę można otworzyć w stronę belki zaczepowej, co odpowiada za stabilność podczas serwisowania urządzenia. Ponadto, otwarcie w położeniu do konserwacji przekracza 90 st. zapewniając łatwy dostęp do wszystkich podzespołów. Układ chłodzenia znajduje się z tyłu, co ułatwia i przyspiesza codzienne czyszczenie. Wszystkie części nadające się do wymiany znajdują się tuż przy operatorze, prace konserwacyjne mogą dzięki temu przebiegać szybko i sprawnie.

 

Coś dla… środowiska 

J. Moravec (Doosan Portable Power) podkreśla, że wymagania projektowe narzucone przez wdrożenie najnowszych silników Stage V skłoniły do całkowitej zmiany konstrukcji linii małych kompresorów, jednak przy zachowaniu ich wydajności i trwałości. Zwiększono przy tym możliwości ułatwiające transport, z jednoczesnym uwzględnieniem rozwiązań bardziej przyjaznych dla środowiska. - Podobnie jak w przypadku naszych większych kompresorów, szczelna izolowana podstawa jest w całości zintegrowana z dolną ramą nowych kompresorów i zawiera centralne spusty wszystkich cieczy. W przypadku jednostek Stage V ze sterowaniem elektronicznym wprowadziliśmy również opcjonalną funkcję ECOmizer, która zmniejsza emisje, hałas i zużycie paliwa – tłumaczą dostawcy kompresorów.    

Funkcja ECOmizer automatycznie rozpoznaje fazę roboczą i zmienia ciśnienie oraz prędkość silnika bez konieczności interwencji operatora. To pozwala  zoptymalizować zużycie paliwa, zmniejszyć hałas i emisję szkodliwych substancji. Gdy tylko operator włączy narzędzie pneumatyczne zasilane kompresorem, maszyna automatycznie wykrywa zwiększone zapotrzebowanie na przepływ i ciśnienie, zapewniając natychmiast maksymalną wydajność. Testy wykazały, że np. przy cyklu roboczym w którym 50 proc. stanowi pełne obciążenie, a 50 proc. obroty jałowe, ECOmizer jest w stanie zagwarantować oszczędność paliwa na poziomie nawet 60 proc. 

 

T&M nr 12/2021

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE