UTA UTA One Banner PL 1170x150

MTU Promo Q3 22 1170x150 TM

LIKUFIX w kolejnych ładowarkach

LIKUFIX, system umożliwiający bezpieczną i wygodną wymianę osprzętu roboczego za naciśnięciem przycisku z kabiny trafił do kolejnych maszyn Liebherr, czterech małych ładowarek kołowych i kilku ładowarek kołowych serii XPower®.

 

W pełni automatyczny system szybkiej wymiany osprzętu LIKUFIX, opracowany przez firmę Liebherr i dobrze znany z koparek hydraulicznych tej marki, sprawdził się w ostatnich latach również w średniej wielkości ładowarkach (L 526, L 538 i L 546). Teraz Liebherr zwiększa dostępność tego systemu do dwóch kompaktowych ładowarek L 506 i L 508, dwóch ładowarek Stereo (wykorzystują funkcję sterowania łącząc przegubowy układ kierowniczy i sterowaną tylną oś, co zmniejsza promień skrętu) L 507 i L 509, a także dla dużych ładowarek kołowych XPower® do L 580.

Mniejsze ładowarki kołowe Liebherr od L 506 Compact do L 509 Stereo są znane ze swej wszechstronności, a dzięki LIKUFIX ich elastyczność jeszcze wzrasta. Operator maszyny może np. przełączać się między wielofunkcyjną, hydrauliczną łyżką składaną, widłami lub zamiatarką, a ta „operacja” trwa zaledwie kilka sekund (wystarczy do tego naciśnięcie przycisku). Przewody hydrauliczne są połączone automatycznie, co oznacza, że operator ​​nie traci cennego czasu.

Praca z narzędziami hydraulicznymi, takimi jak łyżki wysokiego wysypu, łyżki z dociskaczami, chwytaki do kłód lub łyżki oddzielające, jest z kolei typowa dla większych ładowarek kołowych Liebherr. Do nich również trafia LIKUFIX, a to że  operator maszyny ma do dyspozycji łatwą wymianę tych i innych narzędzi za naciśnięciem przycisku z kabiny zwiększa również bezpieczeństwo, ponieważ przy zmianie sprzętu nie musi on opuszczać swego stanowiska, a tym samym nie ma ryzyka kontaktu z innymi użytkownikami placu, np. w punktach recyklingu.

LIKUFIX jest przygotowany do realizacji trudnych zadań, do obsługi wielu narzędzi roboczych. Musi być zatem trwały. Sprzęgło hydrauliczne podpierają sprężyny. Siły działające na szybkozłącze nie są zatem przenoszone na system sprzęgła i nawet przy długich okresach użytkowania połączenia między obwodami hydraulicznymi pozostają szczelne. Aby ułatwić konserwację, wszystkie części ruchome są łatwo dostępne. W razie potrzeby użytkownik  może je łatwo oczyścić, a także wykonać proste czynności konserwacyjne, np. samodzielnie wymienić uszczelnienie.

 

T&M nr 5/2021

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE