Portowy siłacz

Koparka Liebherr LH 60 M Port Litronic trafiła do firmy Aarekies Brienz AG. Maszyna posłuży do obsługi towarów masowych i drobnicowych w porcie.

Elementem wyposażenia jest m.in. specjalnie zaprojektowany osprzęt. Łyżka Liebherr ze szczelinami na wodę zostanie zastosowana do wydobycia naturalnie występującego w porcie piasku i żwiru. Aarekies jest szwajcarska firmą z siedzibą w mieście Brienz. Tę wytwórnię żwiru i betonu założono ponad osiemdziesiąt lat temu, a od 2007 r. jest częścią Grupy Ghelma. Specjalnością firmy jest wydobycie dość nietypowego kamienia (charakteryzuje go niska zawartość wapnia i okrągły kształt ziarna, co wynika z warunków geologicznych). Krystaliczny kamień pochodzi z Aarmassif  i jest przenoszony na duże odległości przez rzekę Aare, właśnie do jeziora Brienz. Tam jest wydobywany, a następnie przetwarzany w żwirowni. Dzięki swoim szczególnym właściwościom Brienzer Sand®, bo tak nazywa się ten produkt, od wielu lat jest stosowany w budownictwie stanowiąc cenne kruszywo do podłoży podłogowych i zapraw. Ponadto wykorzystuje się go do budowania warstw nośnych murawy i nawierzchni oraz do pielęgnacji boisk sportowych, pól golfowych czy terenów jeździeckich.

 

Spore możliwości   

         Maszyna Liebherr LH 60 M Port Litronic ma odgrywać kluczową rolę w wydobywaniu i produkcji Brienzer Sand®. Miejscem działania będzie basen portowy jeziora Brienz. Dominik Ghelma, dyrektor zarządzający żwirowni jest entuzjastycznie nastawiony do możliwości nowej maszyny. - Kiedyś obsługiwaliśmy w porcie montowaną na szynach koparkę z lat 70. XX wieku. Szukając zamiennika, zdecydowaliśmy się na zakup maszyny do transportu materiałów Liebherr. Po prostu, cały pakiet jest dla nas optymalnie skonfigurowany. W naszym porcie znaleźliśmy niezwykle wszechstronną maszynę z odpowiednim osprzętem do codziennych operacji - tłumaczy D. Ghelma.

         Elementem kontraktu jest umowa serwisowa z dostawcą maszyny, regularna konserwacja i obsługa ma zapewnić długą żywotność i wysoki poziom dostępności maszyny. - Umowa serwisowa oznacza, że ​​Liebherr wykona prace konserwacyjne w porcie LH 60 M, umożliwiając klientowi skupienie całej energii na swoich podstawowych działaniach - podkreśla Reto Studer, inżynier, Liebherr-Baumaschinen AG.

 

Lista kluczowych walorów  

Zadaniem nowej maszyny będzie usuwanie, rocznie do 80 tys.t naturalnego piasku i żwiru z basenu portowego. Dla Kaspara Thöniego, dyrektora generalnego żwirowni, szczególnie ważna przy wyborze maszyny była wydajność przeładunkowa. Port ma głębokość do 9 m, dlatego jednym z kluczowym wymogów było też zagwarantowanie operatorowi optymalnego widoku na obszar roboczy na każdym z wielu różnych etapów procesu przeładunku. Liebherr LH 60 M w spełnia te kryteria.

Koparka przeładunkowa jest napędzana fabrycznym, 4-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym zgodnym z normą emisji spalin Stage V, który w połączeniu ze standardowym systemem Liebherr ERC generuje całkowitą moc do 322 kW.  Konstrukcję zoptymalizowano pod kątem masy, co ma wpływać na udźwig. Specjalnie zaprojektowane wyposażenie obejmuje 12,5-metrowy wysięgnik oraz ramię o długości 10,8 m, które osiągają wymaganą głębokość chwytania i zasięg do 21 m. Hydrauliczne podnoszenie kabiny można dowolnie dostosowywać do odpowiedniej sytuacji w porcie, zapewniając za każdym razem operatorowi należyty widok na obszar roboczy.

 

Sztuka chwytania

Częścią dedykowanego osprzęt portowego jest chwytak GMZ 80, specjalnie skonfigurowany pod kątem wymagań przyszłego użytkownika. Dostawca GMZ 80 przekonuje zarówno o trwałości konstrukcji, jak i dobrej penetracji, przy zachowaniu  odpowiednich właściwości jezdnych koparki. Dwuczęściowy osprzęt o szerokości 1,65 m i poj. 2 m.sześc. wyposażono w zęby na krawędzi tnącej, które umożliwiają łatwe odłączenie i spulchnienie naturalnego piasku i żwiru z dna jeziora. Szczeliny umożliwiają skuteczne odprowadzanie wody podczas procesu ekstrakcji i przenoszenia. Wzmocnienie umieszczone po wewnętrznej stronie odpornych na zużycie chwytaków dwuczęściowych zwiększa ich trwałość i jednocześnie wydłuża żywotność. Ten typ chwytaka jest używany głównie w maszynach o masie od 60 do 80 t. Podczas obliczania sił działających na komponenty, aby zapewnić optymalizację przepływu sił i zminimalizowanie ciężaru, już w fazie projektowania zwrócono uwagę poprawiając ogólną wydajność. Chwytak może pracować bez wysiłku, nawet przy pełnym obciążeniu.

 

T&M nr 5/2021

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE