Nieduże z ambicjami

Na rynku niewielkich koparek obecni są praktycznie wszyscy markowi dostawcy maszyn budowlanych, ale i komunalnych.

Tak się bowiem składa, że  główny popyt generuje właśnie gospodarka komunalna, sporo takich maszyn znajduje „zatrudnienie” również jako narzędzia pomocnicze w budownictwie drogowym. Część maszyn trafia do wypożyczalni sprzętu.

Konstrukcyjnie, niewielkie koparki są do siebie podobne, każda marka ma jednak swoje charakterystyczne cechy. Dla tych, którzy decydują się na zakup niewielkiej maszyny ważnym czynnikiem jest już nie tylko cena, ale też np. łatwość serwisowania. Szybkie czyszczenie, łatwa obsługa codzienna oraz zmiany osprzętu oznaczają finalnie większe zyski. Istotne są też kwestie związane z przewozem maszyn z jednego miejsca na drugie. Przyjrzyjmy się kluczowym cechom wybranych koparek czterech marek: Bobcat, Caterpillar, Wacker Neuson oraz Volvo.

 

Poradzić sobie w każdej sytuacji

Minikoparka Cat 302.7 CR to kolejna maszyna z rodziny Next Gen. Kompaktowe rozmiary i relatywnie niewielki promień obrotu sprawiają, że sprawdza się w pracy w ciasnych przestrzeniach. Do napędu służy turbodoładowany silnik Cat C1.1 o mocy 17,6 kW, spełniający wymagania emisji spalin Stage V (UE). Silnik posiada funkcje automatycznego załączania biegu jałowego i automatyczne wyłączenie silnika, które pomagają obniżyć zużycie paliwa, co zmniejsza koszty eksploatacji. Model Cat 302.7 CR ma podwozie o stałej szerokości. Szerokość w standardowej wersji wynosi 1500 mm, opcjonalne maszynę można wyposażyć w podwozie rozsuwane hydraulicznie (zakres od 1355 mm do 1780 mm). W zależności od potrzeby, maszynę można wyposażyć w dodatkową przeciwwagę. Mniejsza przeciwwaga podnosi masę maszyny o 100 kg, większa dociąża maszynę o 250 kg. W standardowym wyposażeniu minikoparki Cat 302.7 znalazł się pływający lemiesz, który zwiększa możliwości maszyny w zakresie prac związanych z zasypywaniem i profilowaniem powierzchni.

Nowe 5-6-tonowe minikoparki z serii R2 od firmy Bobcat mają silniki zgodne z normą Stage V. W wersjach E50z oraz E55 zwraca uwagę wyjątkowe rozwiązanie zerowego zachodzenia nadwozia (ZHS) zapewniające dodatkowy poziom ochrony w porównaniu ze standardową konstrukcją z zerowym zachodzeniem tyłu (ZTS), dając większą pewność podczas obsługi maszyny w pobliżu ścian (obrót nadwozia E50z oraz E55z nie wykracza poza obrys gąsienic). Masę modelu E50z zwiększono i zoptymalizowano, aby zapewnić maksymalną stabilność, dzięki czemu można było zastosować długie ramię jako wyposażenie standardowe. E55z to model o zwiększonej wydajności – to najmocniejsza maszyna Bobcat o konstrukcji ZHS. E60 to model flagowy serii R2, posiada konwencjonalny obrót nadwozia. Przeciwwaga wychodzi poza obrys gąsienic o jedyne 280 mm, co pozwala na pracę maszyny w ograniczonej przestrzeni. Minikoparki z serii R2 są teraz napędzane silnikami wysokoprężnymi Bobcat D18 (E50z/E55z) oraz D24, zaprojektowanymi specjalnie do sprzętu kompaktowego. Wykorzystanie filtra DPF pozwala na użytkowanie minikoparek w strefach o ograniczonej emisji, takich jak centra miast. Maszyny z serii R2 są zaprojektowane tak, aby zapewniały stabilność niezależnie od kąta w dowolnej sytuacji, nawet przy kopaniu z boku lub przy przenoszeniu ciężkich ładunków. Wysokowytrzymałe, stalowe kanały boczne oraz przeciwwaga działająca jak zderzak pomagają chronić najważniejsze podzespoły wewnętrzne, a inne istotne elementy (światła i węże) mają dodatkowe zabezpieczenia. Maszyny z serii R2 można również opcjonalnie wyposażyć w opatentowany układ siłownika w wysięgniku (CIB), odpowiadający za maksymalną ochronę siłownika wysięgnika oraz zaworu utrzymania ciśnienia ramienia. Inną opcją jest układ automatycznego napinania gąsienic Bobcat (ATTS), aby dostosować je do warunków terenu, na którym pracują. Właściwe napięcie gąsienic wydłuża ich żywotność, układ eliminuje potrzebę ręcznego napinania gąsienic.

Nowa 5,5-tonowa koparka Wacker Neuson ET58 automatycznie dostosowuje się do obciążenia. Active Working Signal (AWS) odpowiada za bezpieczeństwo osób znajdujących się w otoczeniu roboczym koparki, gdy tylko koparka jest gotowa do pracy, zapala się czerwony pasek LED zintegrowany z maską silnika, sygnalizując w ten sposób wszystkim osobom na placu budowy, że maszyna pracuje. Silnik ET58 ma zintegrowany DPF (filtr cząstek stałych), a skierowany do góry układ wydechowy minimalizuje potencjalne obrażenia osób i uszkodzenia przedmiotów. Relatywnie duża maska silnika ułatwia dostęp do punktów serwisowych.

Volvo ECR58 generacji F to maszyna kompaktowa, w której o pewności i bezpieczeństwie operatora decyduje uproszczony panel kontrolny i przyjazne w obsłudze sterowanie. Gama osprzętu obejmuje: łyżki, młoty i nowe szybkozłącze Tilt Quick Coupler - o kącie przechyłu wynoszącym nawet 2 x 90 st. Tryb ECO dodatkowo zmniejsza zużycie paliwa (do o 10 proc.), a automatyczny bieg jałowy eliminuje zbędne spalanie. Dzięki automatycznemu wyłączaniu silnika godziny nieprzepracowane nie są rejestrowane, co obniża koszty obsługi technicznej.   

 

Wydajna hydraulika

Minikoparki Bobcat serii R2 oferują m.in. zaawansowany system wybieralnego sterowania pomocniczym układem hydraulicznym (A-SAC) oraz nowatorski system automatycznego napinania gąsienic (ATTS). Maksymalnie pięć linii pomocniczego układu hydraulicznego mocowanych na ramieniu oraz opcjonalne rozwiązanie A-SAC pozwalają na wybór opcji dostosowania maszyn, spełniając wymagania osprzętu. A-SAC pozwala operatorom dostosować schematy sterowania pomocniczych układów hydraulicznych w zależności od ustawionych preferencji użytkowania osprzętu. Jest obsługiwany przy użyciu przycisków umieszczonych w górnej części dżojstików w kabinie. W połączeniu z przełącznikiem A-SAC na tablicy przyrządów pozwalają one operatorowi na wybranie jednego z siedmiu prekonfigurowanych schematów sterowania.   

Cat 302.7 CR został wyposażony w układ hydrauliczny wykrywający obciążenie oraz pompę o zmiennym wydatku, która pozwala uzyskać wartość przepływu oleju sięgającą 100 l/min. W skład wyposażenia standardowego wchodzi kompletny pomocniczy układ hydrauliczny z przewodami umożliwiającymi szybkie odłączanie. Układ ten oferuje wybór między przepływem jednokierunkowym, dwukierunkowym i ciągłym.

         W maszynie Wacker Neuson precyzyjne wyniki pracy gwarantować ma Load Sensing Flow Sharing. Umożliwia podział przepływu z wykrywaniem obciążenia umożliwia dokładną kontrolę, niezależnie od przenoszonego ładunku. Maszyna dostosowuje się do obciążenia. Dzięki sześciu dodatkowym obwodom sterowniczym modelu ET58 można używać różnego osprzętu dodatkowego. Dzięki temu minikoparka może mieć wiele różnych zastosowań. Osprzęt można szybko wymienić dzięki nowemu przełącznikowi redukcji ciśnienia. Minikoparki można używać w temperaturach otoczenia do 45 st.C, bez utraty wydajności.

Układ hydrauliczny koparki VolvoECR58 generacji F umożliwia jednoczesne wykonywanie różnych operacji zarówno podczas szybkiego kopania, jak i precyzyjnego wyrównywania podłoża. Obsługę osprzętu hydraulicznego ułatwiają   proporcjonalne elementu sterowania, obsługiwane kciukiem. Krótkie naciśnięcie przycisku trybu pracy przeniesie operatora do menu, w którym może szybko dostosować ustawienia maszyny do zamontowanego osprzętu. Pokrętło wyboru typu samochodowego i 5-calowy kolorowy wyświetlacz umożliwiają intuicyjną nawigację w strukturze menu, gdzie można dokonać dalszych dokładnych regulacji, dzięki czemu koparkę ECR58 można dostosować do wymagań każdego zadania. Połączenie szeregu inteligentnych funkcji, np. zaawansowany układ hydrauliczny z funkcją wyczuwania obciążenia i współdzielonym przepływem, pozwala osiągnąć odpowiednią efektywność wykorzystania paliwa. Dzięki systemowi telematycznemu CareTrack można zdalnie monitorować parametry maszyny, w tym silnika, czy efektywności wykorzystania paliwa.   

 

Chcą pracować wygodnie

Największy wpływ na wygodę operatora koparki Cat 302.7 CR ma autorski układ sterowania Cat Stick Steer, czyli sterowanie jazdą i funkcją kopania za pomocą elektrohydraulicznych dżojstików. Wraz z funkcją Cat Stick Steer maszyna jest wyposażona w tempomat, który pozwala ustawić szybkość jazdy i odciąża operatora w trakcie dłuższych przejazdów między poszczególnymi lokalizacjami. Jeżeli operator preferuje sterowanie za pomocą tradycyjnych dźwigni i pedałów, to maszyna posiada również taką możliwość sterowania jazdą (standard). W kabinie minikoparki Cat 302.7 CR – przy zamkniętych szybach i drzwiach – utrzymuje się  delikatne nadciśnienie. Rozwiązanie to zapewnia, że wewnątrz kabiny jest ciszej, a do środka przedostaje się mniej zanieczyszczeń. Wyposażenie standardowe zawiera układ ogrzewania wnętrza, ponadto maszynę można wyposażyć w klimatyzację. Dla poprawy widoczności tak zaprojektowano kabinę, aby posiadała jak najwięcej przeszkleń na ścianach bocznych i w przedniej części. Przednią szybę można też łatwo otworzyć i przesunąć do góry pod podsufitkę. Dzięki czemu możemy w razie potrzeby zajrzeć do wykopu, a przednia szyba nie zajmuje miejsca w kabinie. Kabina Cat 302.7 CR oferuje też więcej przestrzeni dla operatora. Więcej jest miejsca na nogi, jest mnóstwo dostępnych schowków i uchwytów, w których można umieścić rzeczy potrzebne podczas pracy. Maszyna może też być wyposażona fabrycznie w radio z systemem bluetooth, który umożliwia bezprzewodowe podłączenie telefonu, dzięki czemu można korzystać z zestawu głośnomówiącego, prowadzić rozmowy telefoniczne oraz odtwarzać muzykę. Elementem wyposażenia kabiny jest dotykowy wyświetlacz, umożliwiający intuicyjne sterowanie funkcjami maszyny. Dzięki niemu operator może też szybko sprawdzić kluczowe parametry eksploatacyjne, takie jak poziom paliwa, temperatura cieczy chłodzącej czy status czynności konserwacyjnych. Maszyna ma także lepsze zabezpieczenia, dzięki wykorzystaniu np. kodu dostępu albo klucza Bluetooth.

Również minikoparki Bobcat serii R2 mają większe niż poprzednicy kabiny, z większym prześwitem nad głową, większą przestrzenią na nogi i licznymi schowkami. Wygodny fotel opcjonalnie może być podgrzewany i wyposażony w zagłówek. Komfort użytkowania zwiększa 5-calowy wyświetlacz oraz opcjonalny 7-calowy wyświetlacz dotykowy z wbudowanym radiem i kamerą cofania. Wśród nowoczesnych rozwiązań są takie jak główny zawór sterujący najnowszej generacji, dżojstiki z dwiema krzywymi reakcji oraz proporcjonalne przesuwanie osi obrotu wysięgnika kontrolowane za pomocą suwaka pod kciukiem. Odpowiednią widoczność zapewniają m.in. relatywnie wąskie słupki, więc operator ma pełną widoczność obszaru roboczego wokół maszyny. Funkcje takie jak wydajne odparowywanie, światła diodowe, wycieraczki z pracą przerywaną oraz podgrzewane tylne okno odpowiadają za widoczność w każdych warunkach pogodowych.

Również w koparce Wacker Neuson ET58 materializuje się koncepcja intuicyjnej obsługi. Korzystanie z dźwigni sterującej, 3,5-calowego wyświetlacza, pokrętła Jog Dial i klawiatury umożliwia obsługę, kontrolę dodatkowej hydrauliki lub regulację przepływów oleju. Opcjonalnie dostępny jest również 7-calowy wyświetlacz. Przednie okna można elastycznie otwierać. Wycieraczki przedniej szyby i ich kierunek pracy zostały dostosowane tak, aby zapobiec ograniczeniu widoczności dla operatora. System głośnomówiący Bluetooth (opcjonalny) i funkcja ładowania USB dopełniają komfort. Active Working Signal odpowiada za bezpieczeństwo (aktywny sygnał roboczy - AWS przymocowany do maski silnika). Światła AWS świecą się na czerwono, kiedy dźwignia konsoli jest opuszczona a koparka jest gotowa do pracy.

Również Volvo ECR58 generacji F zaprojektowano m.in. z myślą o komforcie operatora. Oferuje skuteczną izolację akustyczną, zmodernizowane ergonomiczne elementy sterowania, liczne schowki oraz gniazda 12 V i USB. Zamontowane na wspólnej konstrukcji nośnej fotel i konsola oferują możliwość regulacji w wielu kierunkach i zapewniają odpowiednie tłumienie wstrząsów i drgań. Całkowicie otwierana szyba przednia i przesuwna szyba boczna dodatkowo poprawiają komfort i widoczność.

 

T&M nr 10/2021

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE