Specjalistki od gładkiej roboty

Wprawdzie rynek równiarek jest mocno ograniczony, jednak ofertę tego rodzaju maszyn budowlanych ma wielu dostawców.

Bobcat, CASE, CAT, HBM, Komatsu czy Mista to kluczowe z marek. Wiele oferowanych równiarek to w istocie maszyny wielofunkcyjne, poza budową dróg i autostrad, z powodzeniem stosować je można do skarpowania, spychania, zrywania czy odśnieżania.  

Podstawowym walorem równiarek jest dla ich użytkowników wydajność. Dominują maszyny samojezdne, głównie w wersji trzyosiowej. Liczy się też uniwersalność maszyn, w tym możliwość zastosowania dodatkowego sprzętu. Mają zarówno lemiesze standardowe, jak i (opcjonalne) dłuższe, są producenci oferujący odpowiednie  przedłużenia montowane z prawej, bądź lewej strony lemiesza. Gama osprzętu roboczego obejmuje nierzadko asortyment osprzętu do prac ziemnych, w tym  krawędzie tnące, nakładki oraz końcówki zębów zrywaka.

 

Duża wydajność i koszty pod kontrolą  

Dostawcy maszyn marki Bobcat zwracają uwagę m.in. na ostrze znajdujące się na końcówce równiarki, a przesuwające się na kilka sposobów, aby niwelować każdą powierzchnię. Podpora oscyluje, aby zminimalizować nierówności terenu, zapewniając odpowiednie nachylenie w różnych warunkach. Jak to działa? Siłowniki hydrauliczne niezależnie regulują każdą stronę lemiesza, ustawiają kąt lemiesza i  przesuwają lemiesz na bok. Płynniejszą pracę i szybszą reakcję równiarki można uzyskać w połączeniu z systemem sterowania laserem. W przypadku systemu laserowego im dalej ostrze znajduje się od nachylenia, tym szybciej przesunie się do niego. Ręczne przesunięcie boczne w mniejszych modelach powoduje przesunięcie ostrza do 12 cali w lewo lub w prawo. Hydrauliczne przesunięcie boczne w większych modelach zapewnia przesunięcie do 13 cali w lewo lub w prawo, ułatwiając pokonywanie wzniesień obok budynków, słupów i innych przeszkód.

Dostawca równiarek samobieżnych Caterpillar 120/120 AWD zapewnia, że maszyny potrafią zużyć nawet 15 proc. mniej paliwa niż te poprzedniej generacji (funkcja Eco). Technologia Cat GRADE pozwala uzyskać docelowy stan nawierzchni przy mniejszej liczbie przejazdów. Skrzynia biegów Powershift współpracuje z balastem, odpowiadając za optymalne przeniesienie siły pociągowej na grunt. W przypadku precyzyjnego wykańczania powierzchni można wykorzystać opcję belki regulowanej od góry (nawet o 45 proc. niższe koszty konserwacji w porównaniu do wersji standardowej). Wyważenie maszyny można poprawić za pomocą przeciwwagi i bloku dociskowego.  Przedni podnośnik przygotowano do montażu osprzętu, takiego jak lemiesz (prosty lub przedni). Dostępne jest przedłużenie lemiesza środkowego powiększające szerokość o 605 mm (24 cale). Na łatwiejszą  konserwację wpływa m.in. zgrupowanie filtrów paliwa, powierza dolotowego i oleju  Hamulce hydrauliczne są smarowane, co eliminuje potrzebę ich konserwacji. Układ Circle Saver ogranicza kosztowne naprawy obrotnicy i mniejszego koła zębatego.

W maszynach marki Mista (oferta obejmuje modele: RD130FHD, RD165C, RD165H, RD200C, RD200H) zastosowano ramy wykonane ze stali konstrukcyjnej wysokiej jakości, rama przednia to profil spawany o przekroju prostokątnym, tylna zaś wykonana jest profilu zamkniętego. Obydwie ramy są połączone przegubowo przy pomocy łożysk stożkowych oraz dwóch cylindrów hydraulicznych zabezpieczonych zaworami podpierającymi, zabezpieczającymi przed przypadkowym „złamaniem” ram. Dodatkowo zastosowano sworznie ustalające ramy w pozycji na wprost i zabezpieczające funkcję łamania ram na czas transportu.

W równiarkach CASE (C836C, 836C AWD, 856C, 856C AWD) pierścień obrotu zabudowano w szczelnej obrotnicy. Budowa układu lemiesza środkowego i maksymalizuje możliwości jego kontrolowania: bardzo niskie tarcie podczas operacji, wolny od szarpnięć moment obrotowy dla bardzo płynnego i precyzyjnego działania lemiesza. Wewnętrznie uzębiony, zamontowany na łożysku wałeczkowym pierścień obrotu jest wolny od luzów i wytrzymały na wysokie obciążenia mechaniczne, jednocześnie nie podlegając przedwczesnemu zużyciu. Rama ma kształt litery „A”, konstrukcja jest wolna od naprężeń. Stale kompensuje obciążenia podczas pracy. Typowe naprężenia poprzeczne wynikające z przesunięć i położenia lemiesza są niemal zupełnie zneutralizowane (dłuższa żywotność elementów). Siodło można hydraulicznie nastawić w pięciu pozycjach, dzięki zamkowi sworzniowemu.  

Równiarki HBM posiadają hydrodynamiczny napęd tandemów kół tylnych polegający na zastosowaniu przekładnika momentu obrotowego. To nowatorskie rozwiązanie, pozwala osiągnąć ekstremalnie wysoki moment obrotowy na czterech  kołach (płynna zmiana biegów także pod pełnym obciążeniem maszyny). Równiarki można stosować także do prac prowadzonych pod ziemią. HBM 110 M-Mining to wyspecjalizowane maszyny o wysokości 1,8 m, co umożliwia pracę w wąskich, kopalnianych korytarzach. - Wyrównanie podłoża pod budowę drogi to nie jedyna funkcja równiarek HBM. Często znajdują zastosowanie, jako maszyny do konserwacji dróg leśnych lub gminnych dróg nieutwardzonych, czego potwierdzeniem są pochwały klientów, takich jak Nadleśnictwo Toruń czy Składnica Lasów Państwowych w Stargardzie. Równiarki świetnie sprawdzają się również podczas zimy - można je wyposażyć w pług przedni oraz w pług boczny, dzięki czemu bardzo dobrze radzą sobie z odśnieżaniem dróg – usłyszeliśmy od dostawcy (FULL Maszyny Budowlane).

.

Technologii nie trzeba się bać 

Z pozoru niewiele się zmieniają, ale w istocie współczesne równiarki są, podobnie jak inne maszyny budowlane „nafaszerowane” technologicznymi nowinkami. W maszynach CAT 120/120 AWD dostępna jest zmodernizowana technologia GRADE z wyświetlaniem na opcjonalnym kolorowym ekranie dotykowym o przekątnej 203 mm (8 cali). Cyfrowy miernik nachylenia lemiesza pozwala uzyskać wymagane nachylenie bez potrzeby stosowania ręcznych metod pomiaru nachylenia terenu. Cat GRADE z opcjonalną funkcją Cross Slope Indicate zapewnia odczyty spadku poprzecznego w czasie rzeczywistym. Układ stabilizacji lemiesza wykrywa odbicie lemiesza szybciej od operatora, zmniejszając otwarcie przepustnicy i późniejszą potrzebę poprawek obrabianego obszaru. System Product Link za pośrednictwem internetowego interfejsu VisionLink udostępnia na żądanie informacje o lokalizacji, liczbie godzin pracy, zużyciu paliwa, wydajności, czasie bezczynności czy kodach diagnostycznych. Aktualizacja oprogramowania następuje za pomocą usług zdalnych, bez potrzeby wyłączania maszyny z eksploatacji.

W przypadku maszyn Bobcat zastosowano m.in. systemy automatycznego sterowania. Automatycznie przesuwa ostrze w górę lub w dół, aby materiał bazowy był dokładnie na równi. Grader przygotowano do lasera 3D. Dostępne są systemy sterowania laserowego i sonic / cross slope. System 3D Ready pozwala w istocie „połączyć biuro i plac budowy”. By dokonać konfiguracji wystarczy załadować wygenerowany programowo plik modelu do skrzynki sterowniczej CB450. Postęp pracy można monitorować z biura za pomocą oprogramowania Connected Site. Daje również możliwość aktualizowania projektów. Korzystając z systemu plug-and-play można pracować z wręcz milimetrową dokładnością. Wykorzystując GPS lub UTS, system ma możliwość wykonywania złożonych projektów obejmujących parkingi, boiska sportowe czy roboty drogowe.  

W równiarkach Mista zwraca uwagę m.in. rama ciągniona i układ obrotu lemiesza. Wieniec zębaty jednoczęściowy pełno obrotowy 360 st. pozwala przenieść duże obciążenia. Siłą sprawczą obrotu lemiesza środkowego są dwa siłowniki hydrauliczne umieszczone na obrotnicy, współpracujące z przekładnią zębatą. To opatentowane przez Mista rozwiązanie konstrukcyjne. Ideą jest zapewnienie szybkiej realizacji zadanego obrotu lemiesza, powiązanej z płynnym ruchem narzędzia przy zachowaniu wysokiej dokładności niezbędnej do realizacji prac wymagających precyzji działania. Zastosowane przez Mistę rozwiązanie zawiera w sobie jednocześnie hydrauliczny system zabezpieczający przed przeciążeniem z fabrycznie ustawianą wartością graniczną ciśnienia. Wkładki i ślizgi wykonywane z tworzyw sztucznych podnoszą niezawodność i sprawność układu wydłużając okres pracy do momentu wykonania niezbędnych czynności serwisowych.

Dostawcy równiarek CASE zwracają uwagę m.in. na zacieśniający się promień profilu lemiesza (redukuje opór materiału, a przy pracach wykończeniowych poprawia efekt mieszania materiału). W maszynach stosuje się hydraulikę typu „load sensing”, bezpośrednio aktywowana pompa wielotłoczkowa dostarcza jedynie wymaganą ilość oleju dokładnie do miejsca w układzie, w którym jest potrzebny, unikając jakichkolwiek strat mocy. Zawory sterujące (rozdzielacz główny) z funkcją kompensacji ciśnienia umożliwiają równoległe podnoszenie i opuszczanie lemiesza. Dedykowany przełącznik zamontowany w podłodze kabiny pozwala operatorowi uzyskać maksymalną moc hydrauliki, niezależnie od obrotów silnika (tryb „Full Flow”).

 

Bezpiecznie i wygodnie  

Współczesny operator chce pracować wygodnie, przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. W maszynach CASE sprzyja temu bezpośrednie łączenie dźwigni sterujących z rozdzielaczem. Bezpośrednio sterowany rozdzielacz hydrauliczny zmniejsza ryzyko pojawienia się luzów na dźwigniach sterujących w trakcie całego cyklu życia maszyny. Ponadto, operator może dzięki temu lepiej wyczuć reakcje maszyny zwiększając tym samym precyzję pracy.

Konstruktorzy maszyn HBM nie kryją, że stawiają sobie za cel zapewnienie maksymalnego komfortu pracy operatora. Elementem wyposażenie równiarki, które poprawia komfort pracy operatora jest przenośna lodówka z funkcją chłodzenia, ale również podgrzewania posiłków. Od niedawna firma Full Maszyny Budowlane oferuje nowy rodzaj równiarki, który znajduje zastosowanie przy placach budowy, boiskach sportowych, a przede wszystkim przy ścieżkach rowerowych i chodnikach. Mini równiarki Easy Grader, francuskiej produkcji, docierają tam, gdzie nie mogą inne równiarki. Kompaktowy rozmiar, masa 2,7 t oraz moc silnika sięgająca do 50 KM pozwalają na efektywną prace. Napęd tandemowy (6x4) ze sprzęgłem kłowym pozwala wykorzystywać mini równiarkę w każdym terenie.  Maszynę wyróżnia jej praktyczność i łatwość w obsłudze. Równiarką można poruszać się po drogach publicznych, posiada kierownicę z hydrostatycznym wspomaganiem. Wszystkie funkcje można też obsługiwać posługując się dwoma dżojstikami. Tak jak w przypadku równiarek HBM, w Easy Grader zastosowano regulowany fotel z zawieszeniem. Na życzenie równiarka może zostać wyposażona np. w przedłużenie lemiesza, zdejmowany pług przedni, przygotowanie hydrauliki pod montaż laserowego systemu niwelacji, przyczepę transportową oraz centralne smarowanie.  

W równiarkach CAT 120/120 AWD można wybrać opcję kabiny: Standard, Comfort Plus oraz Premium Plus. Informacje dotyczące maszyny, takie jak poziom paliwa czy opcje technologii GRADE i alerty są wyświetlane na jednym kolorowym wyświetlaczu. Wyświetlacz z powłoką antyrefleksyjną umożliwia odczytywanie zawartości niezależnie od poziomu nasłonecznienia. Istnieje możliwość podłączenia telefonu za pomocą opcjonalnej łączności Bluetooth lub przewodu aux. Układ ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) osusza kabinę, zapewnia cyrkulację świeżego powietrza, utrzymuje w kabinie odpowiednie ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się do wnętrza pyłu oraz osiadaniu pary na szybach. Na pełną widoczność otoczenia wpływa m.in. opcjonalna kamera cofania.  Ogrzewany obiektyw zapewnia wyraźny obraz z kamery tylnej. W przypadku zdławienia silnika pomocniczy układ kierowniczy automatycznie i bezpiecznie zatrzyma maszynę. Podczas wsiadania i wysiadania z maszyny z użyciem  pomostów i poręczy zapewniono trzy punkty oparcia. Dostępny z poziomu podłoża wyłącznik silnika po aktywowaniu zatrzymuje doprowadzanie paliwa i wyłącza maszynę. Dobra widoczność tylnej części maszyny dzięki połączonym oknom.  

 

T&M nr 12/2020

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE