Duże możliwości małych maszyn

Sprzedaż nowych minikoparek nie jest w ostatnich latach imponująca, maszyny tego rodzaju są jednak chętnie wypożyczane.

Główny popyt generuje nie tylko budownictwo drogowe, ale również kolejowe, czy gospodarka komunalna. Na polskim rynku minikoparek gąsienicowych operują praktycznie wszyscy markowi dostawcy. Dla tych, którzy decydują się na zakup maszyny ważnym czynnikiem jest już nie tylko cena, ale też np. łatwość serwisowania. Istotne są też kwestie związane z przewozem maszyn z jednego miejsca na drugie. Największym powodzeniem cieszą się markowe maszyny, np. Bobcat, CAT, JCB czy Volvo.  Konstrukcyjnie, w wielu przypadkach są do siebie podobne. Nic dziwnego, niektórzy producenci minikoparek od lat kooperują ze sobą.  

 

Stabilność i wytrzymałość  

Sporym zainteresowaniem cieszy się seria minikoparek marki CAT. Jest wśród nich model 301.6. Posiada funkcje, które producent wprowadził korzystając m.in. z doświadczenia i sugestii operatorów. Dźwignia sterowania lemieszem zawiera przełącznik dwóch trybów prędkości jazdy i w ten sposób ułatwia pracę, pozostawiając też więcej przestrzeni na podłodze. „Pływający” lemiesz pozwala łatwiej równać teren oraz spychać. Dla wsparcia podczas transportu maszyn zastosowano automatycznie załączany hamulec.  

Dostawy maszyn CASE CX26C i CX37C akcentują wydajność oraz wyjątkową stabilność w najcięższych warunkach pracy. Sprzyja temu jednej strony silnik, ale też mocny układ hydrauliczny. W CX26C i CX37C zastosowano funkcję „Auto – idle” (standard w CX37C). Silnik automatycznie zwalnia do prędkości biegu jałowego po pięciu sekundach bezczynności.

Bobcat wprowadza na rynek nową generację 5-6 tonowych minikoparek z serii R2, zgodnych z normą Stage V. To modele E50z, E55z oraz E60. Dwie mniejsze spośród wymienionych, to maszyny bez tylnego nawisu, mogące obracać się swobodnie nawet w bardzo ciasnych przestrzeniach. E50z to model podstawowy, E55z to maszyna klasy premium, z kolei E60 to model flagowy o konwencjonalnym obrocie nadwozia, wyposażony w mocniejszy silnik, większą kabinę. Robert Husar, szef produktu w dziale minikoparek (Doosan Bobcat EMEA) podkreśla, że wszystkie maszyny tej serii są lżejsze, ale wykonane z mocniejszych materiałów niż poprzednicy. Dostawy koparek serii R2 rozpoczną się na początku 2021 r.

Walorem maszyny LiuGong 9018F jest m.in. zwarta, kompaktowa konstrukcja o niewielkim promieniu obrotu. Ergonomiczne sterowanie obrotem wysięgnika umożliwia dostęp do ograniczonych przestrzeni (z wychyleniem o 72 st. w lewo lub 52 st. w prawo). Układ hydrauliczny wykrywa obciążenie, a elektro-proporcjonalna linia dodatkowa umożliwia łatwe i dokładne sterowanie osprzętem. Nowa geometria lemiesza umożliwia efektywne współdziałanie łyżki i lemiesza.

W przypadku JCB (nowa generacja koparek o masie 1-2 t) mowa o pięciu modelach, w tym czterech konwencjonalnych wersjach z zachodzącym tyłem i jednej bez zachodzącego tyłu (618Z to pierwsza w tej klasie minikoparka JCB o zerowym zachodzeniu tyłu przy skręcie). Odlewane tylne drzwi zapewniają wyższą odporność na uderzenia niż tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem szklanym. Trzy jednokołnierzowe rolki dolne w połączeniu z gąsienicami o krótkim skoku odpowiadają za płynną jazdę. Wyposażenie dodatkowe obejmuje gumowe lub stalowe gąsienice o długim skoku do trudniejszych warunków. Podwozie z ramą H zapewnia sztywne podparcie. Sztywność mają gwarantować zewnętrzne belki podwozia wykonano z litej blachy stalowej o grubości 25 mm.

Komatsu PC35MR-5 to minikoparka hydrauliczna o małym promieniu obrotu i niezależnym obrotowym ramieniu pozwalająca na pracę w niewielkich przestrzeniach. Zużywa do 5 proc. mniej paliwa niż jej poprzedniczki z serii MR-3, bez utraty wydajności i produktywności. Standardem jest tzw. auto spowolnienie, wyłączenie silnika po określonym czasie pracy na wolnych obrotach, a także linia hydrauliczna ze sterowaniem proporcjonalnym oraz nowo skonstruowane elektroniczne sterowanie hydrauliczne.

Trwałość konstrukcji maszyny Hyundai Robex 35Z-9 była testowana za pomocą analizy MES (Metoda Elementów Skończonych). Dzięki funkcji przesunięcia wysięgnika (75 st. w lewo i 50 st.) w prawo, maszyna typu Zero Tail jest jeszcze bardziej elastyczna w użyciu na wąskich placach robót. Udoskonalono układ hydrauliczny, ulepszone funkcje obejmują system sumowania przepływu ramienia i system utrzymywania wysięgnika, aby oszczędzać energię, zwiększać prędkość i zapobiegać upuszczaniu osprzętu w pozycji neutralnej. Krótki promień obrotu typu Zero-Tail umożliwia pracę w „ciasnej” zabudowie, blisko budynków, na jezdniach.

Wacker Neuson EZ36 Zero Tail - konstrukcja bez nawisu tylnego to idealny wybór do prac w ograniczonej przestrzeni jak ogrodnictwo obszary miejskie czy budowa dróg. System VDS ( Vertical Digging System ) to bezstopniowa regulacja wychyłu nadwozia która kompensuje aż do 27 % nachylenia podłoża zapewniająca stabilność oraz kopanie pionowe na pochyłym terenie. Szereg przemyślanych i nowoczesnych rozwiązań jak : sterowanie Jog Dial, regulacja przepływu w liniach AUX, tryby pracy silnika ECO - POWER czynią tą maszynę wyjątkowo komfortową, bezpieczną i wydajną.

 

Wybierz czego potrzebujesz

CASE CX26C i CX37C to maszyny z zasięgiem maksymalnym o 10 proc. większym w porównaniu do poprzedniej serii. Dostosowanie ich do potrzeb konkretnego użytkownika ułatwiają możliwości załadunku na ciężarówki o wysokich burtach (maksymalna wysokość wysypu połączona ze stabilnością). Minikoparki serii C dają dużą siłę odspajania przy krótkich ramionach lub dużą głębokość kopania i duży zasięg długich ramion. Oba modele można doposażyć w przykręcaną przeciwwagę zwiększającą stabilność i udźwig. Oba też standardowo posiadają funkcję „auto shift-down” do optymalizacji prędkości jazdy i trakcji. Podczas jazdy na 2. biegu koparka automatycznie przechodzi na 1. bieg, jeśli nachylenie terenu to wymusza a następnie również automatycznie przełącza się na 2. bieg, kiedy obciążenie układu jezdnego spada i można zwiększyć prędkość jazdy.

JCB z konwencjonalnym zachodzącym tyłem: 15C i 16C nadają się do holowania za furgonetką lub samochodem dostawczym. 15C to model o standardowej specyfikacji ze stałym podwoziem, napędzany pompą zębatą zapewniającą jedną prędkość ruchu gąsienic. Z kolei największy w rodzinie, model 19C ma równie niewielkie gabaryty jak pozostałe urządzenia serii, dysponuje jednak większą siłą skrawającą oraz udźwigiem. JCB 19C ma dodatkowe funkcje robocze: elektryczne sterowanie proporcjonalne i regulację przepływu w układzie pomocniczym. Również w LiuGong 9018F w skład standardowego wyposażenia wchodzą dodatkowe obwody hydrauliczne, opcjonalnie także z linią obrotu. Dzięki dodatkowej przeciwwadze koparka może być wyposażona w cięższe narzędzia robocze.

Maszyny Kubota KX-16, 18 oraz 19 oferują możliwość hydraulicznego poszerzenia gąsienic do maksymalnej szerokości 1240mm (KX016-4), a także do 1300mm (KX018-4 i KX019-4). To ułatwia dostosowanie do każdej sytuacji.

Dostawy Volvo ECR58 potwierdzają, jak ważna jest kompatybilność osprzętu i wymiana narzędzi. W przypadku ECR58 opcje obejmują: łyżki, młoty, kciuki i nowe szybkozłącze Tilt Quick Coupler - o kącie przechyłu wynoszącym nawet 2 x 90 st. Osprzętem hydraulicznym można operować przy użyciu obsługiwanych palcami elementów sterowania proporcjonalnego, a dzięki nowym trybom pracy - łatwo zmieniać ustawienia przepływu. Krótkie naciśnięcie przycisku trybu pracy przeniesie operatora do menu, w którym może szybko dostosować ustawienia maszyny do zamontowanego osprzętu.  

Również operator maszyny Wacker Neuson EZ36 ma do wyboru wiele opcji: do pięciu dodatkowych obwodów sterowniczych; EquipCare (umożliwia automatyczne i samoczynne logowanie się maszyn w czasie rzeczywistym do systemu i przesyłanie sygnałów na telefon komórkowy lub komputer w przypadku potrzeby konserwacji, nieprawidłowego działania, nieoczekiwanej zmiany lokalizacji itd.); dodatkową tylną przeciwwagę; gumowe / stalowe gąsienice. Bezpieczny transport ułatwia sześć dużych zaczepów na ramie podwozia i dwa na lemieszu.

 

Wygodnie, a nawet komfortowo

Do sterowania maszynami CASE CX26C i CX37C zastosowano dżojstiki, a  regulowane podpórki pod nadgarstek ograniczają zmęczenie operatora. Stopień amortyzacji fotela zależy od obciążenia, w wyposażeniu jest radio z portem USB. Przesuwana, składana szyba przednia ma ułatwiać otwieranie i wentylację oraz widoczność. Operator ma do dyspozycji: wskaźniki: poziom paliwa, temperatura płynu chłodzącego silnik. Diody informują o stanie zacisku szybkozłącza hydraulicznego, prędkości jazdy, ciśnieniu oleju silnikowego, stanie naładowania akumulatora. 

W JCB nowy jest panel z prawej strony, z przyciskami oraz wskaźnikami i ostrzeżeniami (informacje o bieżącym stanie maszyny i potencjalnych zagrożeniach). Elektryczne sterowanie proporcjonalne dostępne w standardzie w modelu 19C-1 PC umożliwia bardziej precyzyjne sterowanie różnymi rodzajami osprzętu za pomocą przełącznika kciukowego. Wygodzie, pewności i bezpieczeństwie operatora w Volvo ECR58 sprzyja uproszczony panel kontrolny. Siedzisko i konsola w kabinie są na tym samym zawieszeniu - to pionierskie rozwiązanie techniczne wprowadzone przez Volvo. Okno przednie można w pełni otworzyć, a boczne przesuwać, co poprawia  widoczność z każdej strony. Dzięki pokrętłu (przypomina te montowane w samochodach), 5-calowemu wyświetlaczowi i intuicyjnym w nawigacji opcjom menu operatorzy łatwo zaznajamiają się z obsługą minikoparki.

W minikoparce Wacker Neuson EZ36 zastosowano pokrętło typu Jog Dial, panel z guzikami i 3,5-calowy wyświetlacz. Dzięki regulacji siedzenia i podłokietnika, licznym schowkom, stacji dokującej na telefon komórkowy i portowi USB, operator może indywidualnie wyregulować kabinę zgodnie z własnymi preferencjami. Szyby przednie modelu EZ36 można dostosować do warunków na placu budowy: Przechylana i demontowana kabina ułatwia konserwację i naprawy. Komponenty związane z pracami serwisowymi są szybko i łatwo dostępne dzięki zdejmowanym osłonom i dużej bocznej pokrywie.  

 

Na prąd…

         Również na rynku minikoparek coraz więcej maszyn posiada napęd elektryczny. Dostawcy zgodnie zapewniają, że wydajność minikoparki elektrycznej nie odbiega od tego z czym mamy do czynienia w przypadku podobnej gabarytowo maszyny z napędem spalinowym. Wacker Neuson jest w tej dziedzinie prekursorem.  Model EZ17e spełnia dokładnie te same parametry robocze co jej odpowiednik spalinowy, podczas pracy może wykorzystać tryb akumulatorowy lub sieciowy a ładowanie można realizować napięciem od 110 do 415 V. Zastosowana bateria litowo-jonowa charakteryzuje się  długą żywotnością oraz umożliwia ładowanie cząstkowe co w praktyce pozwala na wykorzystanie jej w typowym dniu pracy.

Tego rodzaju maszyny zaprezentowali już także inni producenci. W 2018 r. koparkę 19C-1 E-TEC pokazała firma JCB. Silnik wysokoprężny w standardowym modelu, zastąpiono elektrycznym i trzema akumulatorami litowo-jonowymi  o łącznej poj. 312 Ah (15 kWh). Minikoparka wyposażona jest w sprawdzony układ hydrauliczny Bosch Rexroth.

Z kolei Volvo pierwszą elektryczną minikoparkę, ECR25 Electric pokazało na targach Bauma 2019. Silnik spalinowy zastąpiono 48-woltowymi akumulatorami litowo-jonowymi i silnikiem elektrycznym, który zasila układ hydrauliczny. Akumulatory magazynują ilość energii wystarczającą do zasilania maszyny przez 8 godzin pracy przy typowych zadaniach. Wbudowana ładowarka umożliwia naładowanie maszyny przez noc ze zwykłego gniazda elektrycznego.  

Alternatywę stanowi Bobcat E10e z najnowocześniejszym akumulatorem litowo-jonowym. E10e może pracować przez cały 8-godzinny dzień, wykorzystując przerwy operatora na doładowanie baterii. Korzystając z funkcji zewnętrznej superładowania, akumulator można naładować do 80 proc. pojemności w mniej niż 2 godziny. Akumulator można również ładować przez noc za pomocą wbudowanej ładowarki (z sieci 230 V). E10e zapewnia niski poziom hałasu (74 dBA w porównaniu z 80 dBA dla standardowego E10 w maszynie z silnikiem diesla).

 

CHARAKTERYSTYKI POPULARNYCH MINIKOPAREK GĄSIENICOWYCH

 

BOBCAT

Bobcat wprowadza na rynek nową generację 5-6-tonowych minikoparek z serii R2 zgodnych z normą Stage V. To modele E50z; E55z oraz E60. Każdy z nich stanowi  połączenie wysokiej jakości, stabilności i płynnego sterowania wszystkimi funkcjami roboczymi. Dostawy koparek Bobcat z serii R2 rozpoczną się na początku 2021 r. E50z z zerowym zachodzeniem nadwozia (ZHS) to model podstawowy, E55z to maszyna ZHS klasy premium o wysokim komforcie i wydajności, zapewniająca wyjątkową stabilność. Nowa E60 to model flagowy o konwencjonalnym obrocie nadwozia, wyposażony w mocniejszy silnik, większą kabinę i inne wyjątkowe nowe rozwiązania.

 

CASE

Minikoparki serii C: CX26C i CX37C wyposażono w sprawdzony, niskoemisyjny silnik Kubota. Maszyny przystosowano do różnych potrzeb klientów, dając dużą siłę odspajania przy krótkich ramionach lub dużą głębokość kopania i duży zasięg długich ramion. Zasięg minikoparek serii C zwiększono o 10 proc. w porównaniu do maszyn poprzedniej serii. Oba modele można doposażyć w dodatkową przykręcaną przeciwwagę zwiększającą stabilność i udźwig. Standardowym elementem jest funkcja „auto shift-down” do optymalizacji prędkości jazdy i trakcji. Wszystkie minikoparki serii C posiadają  system przeciwkradzieżowy. Funkcja blokady rozruchu silnika (Engine Start Limitation, ESL) wymaga wprowadzenia 5-cyfrowego kodu wybranego przez operatora

 

CAT 

CAT 301.6 jest minikoparką o masie eksploatacyjnej wynoszącej 1,95 t. Maszyna jest w stanie kopać na głębokość ponad 2,5 m. Duży udźwig i siła kopania pomagają w sprawniejszym wykonywaniu zadań. Nowa ciśnieniowa kabina może być wyposażona w opcjonalną klimatyzację, a intuicyjny wyświetlacz pozwala kontrolować wszystkie funkcje maszyny. Nowością w tej klasie maszyn jest możliwość sterowania jazdą w joysticku. Minikoparkę wyposażono w takie funkcje jak: automatyczne załączanie biegu jałowego, automatyczne wyłączanie silnika i efektywny układ hydrauliczny z pompą o zmiennej wydajności. Wszystko służy m.in.  redukcji kosztów eksploatacji.

 

HYUNDAI

W konstrukcji minikoparki Hyundai Robex 35Z-9 zastosowano spawaną stal o niskim naprężeniu i wysokiej wytrzymałości, aby utworzyć mocną i stabilną dolną ramę. Dzięki funkcji przesunięcia wysięgnika z 75 st. w lewo i 50 st. w prawo, maszyna typu Zero Tail jest jeszcze bardziej elastyczna w użyciu na wąskich placach robót. Aby uzyskać optymalną precyzję, Hyundai przeprojektował układ hydrauliczny, ułatwiając operatorowi sterowanie maszyną. Ulepszone funkcje obejmują system sumowania przepływu ramienia i system utrzymywania wysięgnika, aby oszczędzać energię, zwiększać prędkość i zapobiegać upuszczaniu osprzętu w pozycji neutralnej. Krótki promień obrotu typu Zero Tail R35Z-9 umożliwia operatorowi pracę w ograniczonych przestrzeniach, np. blisko budynków, na jezdniach i na obszarach miejskich.

 

JCB

Generacja koparek JCB o masie 1-2 t obejmuje pięć modeli, w tym cztery konwencjonalne i jeden bez zachodzącego tyłu. Dostępne są dwa lekkie modele z konwencjonalnym zachodzącym tyłem: 15C i 16C, nadające się do holowania za furgonetką lub samochodem dostawczym. 15C to model o standardowej specyfikacji ze stałym podwoziem, napędzany pompą zębatą zapewniającą jedną prędkość ruchu gąsienic. Masa transportowa 16C z kabiną wynosi 1674 kg. Maszyna oferuje zsuwane podwozie.18Z to model bez zachodzącego tyłu. Oferuje takie same funkcje jak 16C. Brak zachodzącego tyłu ogranicza ryzyko uszkodzenia zarówno maszyny, jak i przestrzeni roboczej. Wersja 19C ma takie same niewielkie gabaryty jak pozostałe, jednak większą siłą skrawającą oraz udźwig. Dostępna jest również opcja ramienia 1344 mm, zapewniającego większy zasięg i głębokość kopania.  

 

KOMATSU

Nowa PC35MR-5 to minikoparka hydrauliczna o niewielkim promieniu obrotu i niezależnym obrotowym ramieniu pozwalająca na pracę w niewielkich przestrzeniach. PC35MR-5 zużywa do 5 proc. mniej paliwa niż jej poprzedniczki z serii MR-3, bez utraty wydajności i produktywności. Auto spowolnienie oferowane jest w standardzie, podobnie jak wyłączenie silnika po określonym czasie pracy na wolnych obrotach czy linia hydrauliczna ze sterowaniem proporcjonalnym  Łatwa konserwacja minikoparki oraz system KOMTRAX ™ - dodawany standardowo w prawie wszystkich modelach odpowiadają za obniżony całkowity koszt eksploatacji  maszyny oraz wpływają na wzrost wartości odsprzedażowej.

 

KUBOTA 

Konstruktorzy maszyn Kubota z serii KX postawili m.in. na komfort pracy oraz łatwość obsługi, dzięki czemu żadna praca nie będzie zbyt trudna i zbyt wyczerpująca. Silniki zastosowane w minikoparkach są mocne, ale zarazem ekonomiczne. Zaskakująco duża i komfortowa kabina to wygoda dla każdego. Modele KX-16, 18 oraz 19 słyną z wydajności ale też łatwości obsługi. Posiadają największą w swojej klasie, ergonomicznie zaprojektowaną kabinę. Trzy wymienione  typy maszyn dają także możliwość hydraulicznego poszerzenia gąsienic do maksymalnej szerokości 1240 mm (Model KX016-4), a także do 1300 mm (modele: KX018-4 i KX019-4). Dzięki temu, niezależnie od rodzaju placu budowy, maszyny potrafią dopasować się do każdej sytuacji.

 

LIUGONG

LiuGong 9018F jest maszyną zaopatrzoną w silnik Yanmar 3TNV80F-SSLY, EU Stage V o mocy maksymalnej 18 KM. Masa eksploatacyjna maszyny to 1,9 t, a poj. standardowej łyżki 0,045 m.sześc. Maszyna dysponuje automatyczną regulacją prędkości obrotowej silnika. Ta inteligentna funkcja automatycznie zmniejsza i zwiększa prędkość obrotową silnika zależnie od potrzeb, gwarantując niższe zużycie paliwa bez obniżania wydajności. Lekka, kompaktowa konstrukcja z rozsuwanym podwoziem sprawia, że maszynę można łatwo przemieszczać z jednego miejsca na drugie, nawet jeśli przejazd jest bardzo wąski. Dzięki odpowiedniej widoczności i precyzyjnemu sterowaniu koparka może szybko i  bezpiecznie zjechać z przyczepy na miejsce robót.  

 

SUNWARD

SUNWARD SWE 35UF to niewielka maszyna zasilana wysokoprężnym silnikiem marki Kubota o mocy maksymalnej 25 KM (silnik zgodny z normami emisji spalin T4F i Stage V). Masa maszyny to 3,9 t. Minikoparka posiada  wysokowydajny układ hydrauliczny i trwałe elementy pochodzące od renomowanych dostawców. Połączone działania wysięgnika, ramienia, łyżki i silnika obrotu są harmonijne i płynne. Producent podkreśla bogate, standardowe wyposażenie maszyny. Na efektywną i płynną pracę w terenie płaskim wpływa m.in. obrót nadbudowy, odchylanie wysięgnika, podnoszenie i opadanie lemiesza spycharki, długie i krótkie ramiona oraz współpraca między łyżką a lemieszem spycharki. Pracę ułatwia możliwość proporcjonalnego sterowania dżojstikiem.

 

WACKER NEUSON 

EZ36 B2.0. Brak nawisu tylnego pozwala swobodnie operować nawet w bardzo ciasnych przestrzeniach. Zoptymalizowane zarządzanie pracą zespołu silnik - pompa aż o 15% przyspiesza cykle robocze. Nowoczesny panel sterowania z pokrętłem  Jog Dial oraz 3,5-calowy kolorowy wyświetlacz umożliwia wybór odpowiedniego trybu pracy silnika oraz linii hydraulicznych na ramieniu. Dodatkowo edycję B2.0 wyróżniają : system VDS, szybkozłącze hydrauliczne Easy Lock, przeciwwaga, oświetlenie LED, system przeciw przeciążeniowy hydrauliki roboczej oraz 3 linie hydr. na ramieniu.  Ta bogata konfiguracja oraz szereg nowoczesnych rozwiązań zwiększa wydajność oraz czyni pracę operatora przyjemniejszą i efektywniejszą.

 

VOLVO

Volvo ECR58 generacji F to wydajna, wszechstronna maszyna kompaktowa. O pewności i bezpieczeństwie operatora decyduje uproszczony panel kontrolny i przyjazne w obsłudze sterowanie. Zoptymalizowano ustawienie fotela względem dźwigni, a przy tym siedzisko i konsola są umieszczone na tym samym zawieszeniu. W kabinie jest szereg przydatnych schowków oraz dostęp do gniazdka 12 V i portu USB. Okno przednie można w pełni otworzyć, a boczne przesuwać. Gama osprzętu obejmuje: łyżki, młoty, kciuki i nowe szybkozłącze Tilt Quick Coupler - o kącie przechyłu wynoszącym nawet 2 x 90 st. Osprzętem hydraulicznym można operować przy użyciu obsługiwanych palcami elementów sterowania proporcjonalnego. Operatorzy mogą utworzyć w bibliotece nawet 20 profili narzędzi.

 

T&M nr 10/2020

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE