Solidne „miniaturki”

Dla tych, którzy decydują się na zakup niewielkiej, mierzącej zazwyczaj 3,5-4,5 m minikoparki ważnym czynnikiem jest już nie tylko cena, ale też np. łatwość serwisowania.

 

Szybkie czyszczenie, łatwa obsługa codzienna oraz zmiany osprzętu oznaczają finalnie większe zyski. Istotne są też kwestie związane z przewozem maszyn z jednego miejsca na drugie.

Na polskim rynku minikoparek gąsienicowych operują praktycznie wszyscy markowi dostawcy. Sprzedaż nie jest ostatnio imponująca, a główny popyt generuje nie budownictwo drogowe, ale gospodarka komunalna. Sporo maszyn trafia do wypożyczalni sprzętu. Największym powodzeniem cieszą się markowe maszyny: CASE, Caterpillar czy JCB. Konstrukcyjnie są do siebie podobne, każda marka ma jednak swoje charakterystyczne cechy.  

 

Mały może dużo

         Sporym zainteresowaniem cieszy się nowa generacja minikoparek marki CAT. Jest wśród nich model 301.6. Posiada funkcje, które firma wprowadziła korzystając m.in. z doświadczenia i sugestii operatorów. Dźwignia sterowania lemieszem zawiera przełącznik dwóch trybów prędkości jazdy i w ten sposób ułatwia pracę, pozostawiając też więcej przestrzeni na podłodze. „Pływający” lemiesz pozwala łatwiej równać teren oraz spychać. Dla wsparcia, podczas transportu maszyn zastosowano automatycznie załączany hamulec. Producent zwraca uwagę m.in. na polepszoną widoczność dookoła, co sprawia, że maszyną łatwo jest operować np. na budowach miejskich.

         Niewielkie rozmiary i zaledwie 2,8-tonowa masa eksploatacyjna „nie przeszkadzają” też maszynie Komatsu PC26MR-3. Napędza ją 21-konny Diesel, łyżka ma poj. 0,04-0,09 m sześc. głębokość kopania przekracza 2,7 m. Dostawcy podkreślają, że koparki Komatsu „MR-3” zaprojektowano specjalnie z myślą o najbardziej wymagających klientach (sterowność i bezpieczeństwo, komfort operatora, łatwa konserwacja).  

Na rynku jest też nowa generacja maszyn JCB w zakresie koparek 1–2 tonowych. - Komponenty o długiej żywotności oraz łatwe i niedrogie możliwości naprawy sprawiają, że czas przestoju ograniczony jest do minimum, a zyski zwiększone do maksimum. Większość zadań jest wystarczająco trudna nawet bez dodatkowych problemów związanych z częstym serwisowaniem, czyszczeniem trudno dostępnych miejsc oraz, co oczywiste niekomfortowymi warunkami pracy – podkreśla dystrybutor maszyn. Łatwo dostępny, zewnętrzny, zamykany zbiornik paliwa zapewniać ma dodatkowe bezpieczeństwo. Poszycie wykonano w 100 proc. ze stali, jest odporne na uderzenia. Tulejowane punkty mocowania łyżki oraz węże poprowadzono przez wysięgnik i ramię (trwałość). Solidne odlewane drzwi tylne zapewniać mają większą odporność na uderzenia. Działanie wszystkich funkcji (łącznie z gąsienicami i lemieszem), zostają zablokowane po podniesieniu panelu sterowania (dodatkowy środek ostrożności). Dla poprawy poziomu bezpieczeństwa podczas pracy dostępne są również dodatkowe przełączniki izolujące działanie funkcji w zależności od obecności operatora lub zapięcia pasów. W wersjach RTS i ZTS minikoparki JCB mogą pracować nawet w najciaśniejszych miejscach. Dziesięć punktów mocujących i podnoszenia umożliwiają szybki transport maszyny. Pochyła konstrukcja podwozia ogranicza gromadzenie się ziemi i ułatwia szybkie czyszczenie.

Volvo ma m.in. maszynę ECR35D z zaawansowanym i łatwym w obsłudze systemem sterowania. Do napędu 3,5-tonowej minikoparki służy 25-konny Diesel. Łyżka może mieć poj. 0,05-0,15 m sześc. (9 obr./min.). Zwraca uwagę duża siła wyrywająca 30,7 kN i odspajająca 20,7 kN. Model ECR35D wyposażono w rozwiązania przyczyniające się do obniżenia kosztów, wzrostu wydajności i osiągnięcia odpowiedniej dyspozycyjności maszyny. Tryb ECO pozwala wybrać ustawienia dopasowane do konkretnej pracy i „oszczędzania” paliwa. Funkcja automatycznego powrotu do obrotów biegu jałowego oraz funkcja automatycznego wyłączania silnika zmniejszają hałas, zużycie paliwa, koszty eksploatacji.

Minikoparka CX26C marki CASE to z kolei 2,65-tonowa maszyna kopiąca na głębokość 2,6 m. Napęd pochodzi od 25-konnego silnika Kubota. Siła układu hydraulicznego bazuje na osiowych pompy wielotłoczkowych o zmiennym wydatku .

Głównym walorem minikoparki Wacker Neuson ET 18 jest natomiast unikatowy system pionowania nadwozia i ramienia kopiącego VDS oraz szybkozłącze hydrauliczne Easy Lock.

Gamę ciekawych maszyn uzupełnia Hyundai HX10A . To prawdziwa „miniaturka”, zaledwie tonowa maszyna napędzana trzycylindrowym, 13-konnym motorem. Standardowa łyżka ma po. 0,016 m sześc. Producent HX10A zapewnia o szerokim zakresie zadań: od ogrodnictwa i zagospodarowania terenu, po place budowy w obszarach mieszkalnych, zadania rozbiórkowe, aż do użytku w pomieszczeniach. Operator jest chroniony przez solidny pałąk. Pałąk ten można złożyć, umożliwiając bezproblemowy przejazd przez drzwi, czy korytarze. Spychacz i gąsienice można szybko schować. Zmienne podwozie zwiększa stabilność podczas pracy na nierównych powierzchniach. Wszystkie węże hydrauliczne poprowadzono wewnątrz wysięgnika, co zapobiega ewentualnym uszkodzeniom.

 

Wygodnie i bez ryzyka  

Tablice przyrządów w kabinie maszyny CAT 301.6 umiejscowiono w zasięgu wzroku operatora. Dzięki temu szybko i wygodnie można odczytać stan paliwa, temperaturę wody, czy wskazanie lampki ostrzegawczej. W standardzie maszyna posiada wskaźnik przeglądów obsługowych. Tego typu rozwiązania to we współczesnych minikoparkach w zasadzie standard, producenci maszyn starają się by były one maksymalnie wygodne w eksploatacji, jak również łatwe w serwisowaniu. Komfort pracy operatora podnoszą regulowane podpórki nadgarstków, które zmniejszają również wysiłek podczas wykonywanej pracy.

W Volvo ECR35D zwraca uwagę m.in. mały promień obrotu, co ułatwia precyzję pracy w ciasnych miejscach. - Ergonomiczne i wygodne w obsłudze elementy sterowania umożliwiają intuicyjną pracę, dzięki czemu odpowiadają każdemu operatorowi. Dogodnie rozmieszczone, czułe elementy sterowania ułatwiają obsługę maszyny, zmniejszają zmęczenie operatora i poprawiają płynność działania - podkreśla dostawca minikoparki.

Producent maszyn JCB zwraca uwagę m.in. na duże interwały smarowania tulei na ramieniu koparkowym (co 500 mth) oraz interwały serwisowe (co 500 mth) znacznie uławiające życie zarówno operatorom, jak i właścicielom. Komfort operatora ma poprawiać również większa o 24 proc. w porównaniu do poprzednika, możliwość sterowania proporcjonalnego obwodem hydraulicznym czy opcja mechanicznego szybkozłącza. Otwierane w 180 st. dwuskrzydłowe klapy serwisowe wraz z łatwym w użyciu mechanizmem szybkozłączy oraz oddzielna klapa dająca dostęp do punktów wymagających codziennej kontroli mają sprawiać, że czyszczenie i konserwacja przebiegają szybko i łatwo. Brak konieczności codziennego smarowania i łatwy dostęp do punktów serwisowych i wymagających czyszczenia skutecznie zmniejsza czas przestoju.

Minikoparka CASE CX26C ma kabinę z amortyzowanym fotelem operatora, radiem i portem USB. Standardowe zabezpieczenie przed kradzieżą ma funkcję zwłoki aktywacji. Cyfrowy zespół wskaźników jest wodoszczelny. Otwory obwodu smarowania zgrupowano, dzięki czemu czynności wykonuje się łatwiej.

W przypadku minikoparki Hyundai HX10A charakterystyczną cechą są duże, przeszklone kabiny. Wnętrze kabiny jest wentylowane, a już w standardowych wersjach znaleźć można odtwarzacz MP3, klimatyzację i regulowany fotel.

Współczesne minikoparki zaopatrywane są w dodatkowe obwody sterownicze, a to pozwala na przyłączenie osprzętu i zwiększa możliwości zastosowania danej maszyny. Dzięki sekcjom dodatkowym praktycznie każdą można rozbudować, a elementem wyposażenia, poza łyżką koparkową jest zazwyczaj lemiesz wyrównujący. Maszyny mogą także obsługiwać np. młot hydrauliczny, nadający się np. do prowadzenia  wszelkich prac wyburzeniowych, jak również czynności związanych z renowacjami. Producenci dedykują tego rodzaju maszynom młoty o relatywnie niewielkim poziomie drgań (maksymalną ochronę ramienia koparki).

 

CHARAKTERYSTYKI WYBRANYCH MINIKOPAREK GĄSIENICOWYCH

 

CASE

CX26C to nowoczesna minikoparka gąsienicowa o masie 2,65 t (z kabiną) oraz 2,5 t (z konstrukcją dachową). Standardowe ramię mierzy  1,35 m, a gumowe gąsienice mają 300 mm szerokości. Operator dysponuje dwoma biegami jazdy z systemem  auto shift-down. Prędkość jazdy na pierwszym biegu to 2,4 km/h, na drugim 4,5km/h. Zastosowano system sterowania osprzętem z obwodem wspomagającym wyposażonym w akumulator. Napęd stanowi 1,3-litrowy Diesel marki Kubota. W układzie hydraulicznym wykorzystano osiowe pompy wielotłoczkowe o zmiennym wydatku.

 

CATERPILLAR 

CAT 301.6 jest minikoparką o masie eksploatacyjnej wynoszącej 1,95 t. Maszyna jest w stanie kopać na głębokość ponad 2,5 m. Duży udźwig i siła kopania pomagają w sprawniejszym wykonywaniu zadań. Odchylane podwozie pozwala na pracę na małych przestrzeniach. Kopanie w kierunku lemiesza i funkcja ruchu swobodnego ułatwiają czyszczenie. Minikoparkę wyposażono w takie funkcje jak: automatyczne załączanie biegu jałowego, automatyczne wyłączanie silnika i efektywny układ hydrauliczny z pompą o zmiennej wydajności. Wszystko służy m.in.  redukcji kosztów eksploatacji. Hermetyczna, ciśnieniowa kabina jest wyposażona w klimatyzację, regulowane podpórki nadgarstków i amortyzowany fotel (opcja).

 

HYUNDAI

Hyundai HX10A to zaledwie tonowa maszyna, w której połączono wydajność, zwrotność i niskie koszty eksploatacji. Minikoparkę napędza trzycylindrowy, 13-konny silnik wysokoprężny (moc maksymalną generuje przy 2,1 tys. obr./min). Standardowa łyżka ma poj. 0,016 m.sześc. Maszyna znajduje zastosowanie w realizacji różnych zadań, od ogrodnictwa i zagospodarowania terenów na placach budowy w obszarach mieszkalnych, poprzez zadania rozbiórkowe i do użytku w pomieszczeniach. Zwraca uwagę łatwość transportu maszyny z jednego miejsca pracy na drugie (wystarczy do tego samochód dostawczy), poszczególne elementy minikoparki (spychacz i gąsienice) można szybko schować, a pałąk bezpieczeństwa złożyć. To też ułatwia ułatwienie poruszania się maszyny poprzez standardowe drzwi. Wszystkie węże hydrauliczne są poprowadzony wewnątrz wysięgnika.

 

JCB

JCB oferuje szeroką gamę koparek kompaktowych o masie od 0,8 do 10 t. Modele RTS i ZTS mogą pracować nawet w najciaśniejszych miejscach. Z komponentami o wysokiej wytrzymałości oraz niskimi kosztami napraw nowe minikoparki JCB gwarantują minimalne czasy przestojów oraz maksymalizację zysków. Dodatkowo dzięki zastosowanym rozwiązaniom, takim jak interwały smarowania tulei na ramieniu koparkowym oraz interwały serwisowe (co 500 motogodzin) uławiają życie zarówno operatorom jak i właścicielom sprzętu. Kabina większa o 24 proc. w porównaniu do wcześniejszych modeli, możliwość sterowania proporcjonalnego obwodem hydraulicznym czy opcja mechanicznego szybkozłącza służą poprawie jakości pracy i bezpieczeństwu operatora. Punkty mocujące i podnoszenia ułatwiają transport maszyny. Pochyła konstrukcja podwozia ogranicza gromadzenie się ziemi i ułatwia szybkie czyszczenie. 

 

KOMATSU 

Koparki Komatsu „MR-3” (w tym PC26MR-3) zaprojektowano z myślą o najbardziej wymagających klientach. Maksymalna precyzja i sterowność czyni je odpowiednimi narzędziami dla wszystkich użytkowników, od początkującego po najbardziej doświadczonego. Walorem są szybkie i precyzyjne ruchy. Przechylna kabina ułatwia prace konserwacyjne. Do napędu służy 21-konny motor. Głębokość kopania sięga 2,72 m, poj. łyżki to 0,04-0,09 m.sześc. Szeroko otwierane maski silnika zapewniają szybko dostęp do codziennych punktów kontrolnych. Kabina z łatwością przechyla się do przodu pozwalając uzyskać dostęp do głównych komponentów hydraulicznych, a także zadań konserwacyjnych. Układ hydrauliczny CLSS (Closed Load Sensing System) uzupełniony o pilotowy układ sterowania zapewnia moc i prędkość oraz łatwość i efektywność sterowania.   

 

WACKER NEUSON 

Koparka 3503 marki Wacker Neuson napędzana jest silnikiem wysokoprężnym marki Yanmar. Seryjnie montowana jest dodatkowa instalacja hydrauliczna. Zastosowano samoczyszczący się układ jezdny. Automatyczny układ dwóch prędkości jazdy reguluje prędkość w zależności od siły ciągu. W ofercie jest też m.in. model EZ53 (bez nawisu). Modele 3503 oraz EZ53 dostępne są z oraz bez systemu VDS. Producent podkreśla, że dzięki zastosowaniu VDS (jedyne tego typu rozwiązanie na świecie) te koparki pozostają najbardziej elastycznymi maszynami w swojej klasie. VDS (Vertical Digging System) to system kopania pionowego, bezstopniowe nachylenie nadwozia do 15 st. pozwala na zrekompensowanie pochylenia terenu i oszczędzenie do 25 proc. materiału i czasu.

 

VOLVO  

Minikoparka Volvo ECR35D to maszyna o małym promieniu obrotu, do precyzyjnych prac, wyposażona w komfortową kabinę z widocznością na wszystkie strony oraz zaawansowanym i łatwym w obsłudze systemem sterowania. Inteligentna konstrukcja koparki pozwala na bezpieczne operowanie w ciasnych miejscach. Napęd stanowi ponad 25-konny motor fabryczny Volvo. Masa robocza minikoparki to 3,52 – 4,09 t (z samym zadaszeniem jest o ok. 150 kg mniejsza). Maszyna mierzy 4,66 m, szerokość wynosi 1,78 m. Tryb ECO pozwala optymalnie dopasować ustawienia maszyny do konkretnej pracy i umożliwia ograniczenie „apetytu” na paliwo. Funkcja automatycznego powrotu do obrotów biegu jałowego oraz funkcja automatycznego wyłączania silnika zmniejszają hałas, zużycie paliwa, koszty eksploatacji oraz tempo utraty wartości maszyny.

t&m NR 10/2019

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE