Uta listopad

loga na www miedzy banery

750x200

loga na www miedzy banery

MTU Promo Q3 23 1170x150 TM

loga na www miedzy banery

truck digital ad 1175042624 web PL PL v12x

loga na www miedzy banery

1170x150 1

wstwka TM

K BANNER 1150X150 PL

Ponad sześć dekad temu firma Bobcat zapoczątkowała rozwój branży ładowarek kompaktowych.

Teraz wprowadza na rynek najpotężniejsze maszyny tego typu, jakie do tej pory stworzyła, ładowarkę o sterowaniu burtowym S86 oraz  gąsienicową T86. Internetowej premierze obu maszyn towarzyszyła prezentacja najmniejszego podnośnika teleskopowego w gamie Bobcat – TL25.60.

Bobcat to globalna marka, z zakładami produkcyjnymi na całym świecie.  Maszyny i urządzenia Bobcat stosowane są m.in. rolnictwie, architekturze krajobrazu, usługach komunalnych, ale przede wszystkim w budownictwie. Ładowarki i podnośniki to znacząca część oferty.

 

Kompakty z łyżkami

Nowa ładowarka burtowa S86 serii R i kompaktowa ładowarka gąsienicowa T86 serii R zastępują poprzednie ładowarki serii 700 i 800 M i uzupełniają obecną linię maszyn serii R. To największe z tego typu ładowarek w „rodzinie” Bobcat. John Chattaway, Product Manager, Bobcat akcentuje długą listę walorów tych ładowarek, m.in. to, że oferują większy silnik i moc hydrauliczną niż dotychczasowe modele oraz to, że mają przestronne i wygodne kabiny, ze swobodnym widokiem również na boki. W wyposażeniu standardowym jest kamera tylna. Można korzystać z opcji clear viev, gdzie szyby wykonano z poliwęglanu (trzy czwarte powierzchni szyb nie ma siatki, co wyraźnie poprawia warunki do obserwacji).

S86 i T86 są relatywnie wąskie (mniej niż 2 m), co sprawia, że radzą sobie podczas pracy w „ciasnych” korytarzach roboczych. Na wygodę poruszania się i sterowania wpływa pięciodrążkowe zawieszenie. Obciążenie statyczne w przypadku S86 wynosi 3 t, w przypadku T86 jest o dwie tony większe.

Do napędu obu maszyn stosowane są takie same jednostki. To 105-konny (78kW) silnik wysokoprężny, sprawdzony, fabryczny motor o poj. 3,4 l generujący moc maksymalną przy 2.600 obr./min, a spełniający wymagania proekologicznej normy Stage V.

Jednym z nowych elementów S86 i T86 jest to, że po raz pierwszy mają trzy różne wyjścia przepływu pomocniczego. Dostępna jest standardowa konfiguracja przepływu zapewniająca 87 l/min, do zastosowania np. w załadunku i przenoszeniu lub w przypadku stosowania osprzętu o niskim przepływie hydraulicznym. Bobcat oferuje również dwie dodatkowe funkcje hydrauliczne wykorzystujące nową pompę z elektronicznym sterowaniem przemieszczeniem (EDC), funkcję wysokiego przepływu zapewniającą 138 l/min oraz nową, unikatową w branży funkcję Super Flow, która zwiększa przepływ pomocniczy do 159 l/min. Funkcja Super Flow zazwyczaj zwiększa produktywność dzięki podobnym przystawkom o 15 do 20 proc. i ma nowy blok przyłączeniowy z pięcioma złączkami. Pozwala on na stosowanie większych szybkozłączek (trzy czwarte cala) i węży przyłączeniowych (również trzy czwarte cala).

 

Mały wielki podnośnik

O ile nowe ładowarki kompaktowe to największe modele wśród maszyn serii R, o tyle podnośnik teleskopowy TL25.60  można nazwać, w grupie podnośników  Bobcata prawdziwym maleństwem.

Podnośniki teleskopowe są w istocie maszynami wielofunkcyjnymi. Możliwość montażu różnorodnego osprzętu roboczego sprawia, że służą z powodzeniem do rozładunku materiałów przy użyciu wideł paletowych, przemieszczania materiałów za pomocą szufli czy pracy na wysokości (dzięki wysięgnikowi wyposażonemu w platformę roboczą dla osób). Do podnośników teleskopowych można zamontować narzędzia ułatwiające pracę nie tylko w budownictwie, ale również w rolnictwie.

Jurgen Gremez z ośrodka szkoleniowego Doosan Bobcat podkreśla, że mimo niewielkich rozmiarów (szerokość 1,84 m, wysokość 1,93 m) TL25.60 zapewnia łatwe, intuicyjne sterowanie i duży komfort pracy, co wynika m.in. z tego, iż zainstalowano w niej kabinę pochodzącą z maszyn o większych gabarytach i możliwościach. Panoramiczna kabina ma wyjątkowo duże okna (praktycznie aż do poziomu podłogi), zwiększające pole obserwacji operatorowi. Kolumnę kierownicy można regulować, w pełni regulowane jest też siedzisko operatora. Obciążenie statyczne w przypadku TL25.60 wynosi 2,5 t, teleskop może sięgać na wysokość 6 m. J. Gremez zwraca uwagę m.in. na zoptymalizowany napęd (płynny, hydrostatyczny).

Kluczowe znaczenie dla efektywności i wydajności ma minimalizowanie przerw w pracy. Argumentem podnośników teleskopowych Bobcat jest to, że zawsze miały solidną konstrukcję, a nowe modele z serii R podtrzymują tę reputację dzięki osłonom wszystkich istotnych podzespołów oraz wytrzymałej ramie i wysięgnikowi, pozwalającym pracować praktycznie w każdych warunkach. Konstrukcja osłon odpowiada za ochronę podzespołów hydraulicznych i elektrycznych (węże, wiązki przewodów i elementy napędu). Zwraca uwagę prosta obsługa serwisowa. Aby ułatwić konserwację i serwis cały przedział silnikowy jest łatwo osiągalny z poziomu gruntu, po podniesieniu bocznej pokrywy.  

Sam podnośnik zaopatrzono w kilka zintegrowanych, inteligentnych rozwiązań. Jest wśród nich Flex Drive (funkcja pozwalająca na kontrolę prędkości jazdy niezależnie od obrotów silnika), a także funkcja potrząsania łyżką czy tzw. pływania  wysięgnika. 

 

T&M nr 9/2022

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE