Ponad sześć dekad temu firma Bobcat zapoczątkowała rozwój branży ładowarek kompaktowych.

Teraz wprowadza na rynek najpotężniejsze maszyny tego typu, jakie do tej pory stworzyła, ładowarkę o sterowaniu burtowym S86 oraz  gąsienicową T86. Internetowej premierze obu maszyn towarzyszyła prezentacja najmniejszego podnośnika teleskopowego w gamie Bobcat – TL25.60.

Bobcat to globalna marka, z zakładami produkcyjnymi na całym świecie.  Maszyny i urządzenia Bobcat stosowane są m.in. rolnictwie, architekturze krajobrazu, usługach komunalnych, ale przede wszystkim w budownictwie. Ładowarki i podnośniki to znacząca część oferty.

 

Kompakty z łyżkami

Nowa ładowarka burtowa S86 serii R i kompaktowa ładowarka gąsienicowa T86 serii R zastępują poprzednie ładowarki serii 700 i 800 M i uzupełniają obecną linię maszyn serii R. To największe z tego typu ładowarek w „rodzinie” Bobcat. John Chattaway, Product Manager, Bobcat akcentuje długą listę walorów tych ładowarek, m.in. to, że oferują większy silnik i moc hydrauliczną niż dotychczasowe modele oraz to, że mają przestronne i wygodne kabiny, ze swobodnym widokiem również na boki. W wyposażeniu standardowym jest kamera tylna. Można korzystać z opcji clear viev, gdzie szyby wykonano z poliwęglanu (trzy czwarte powierzchni szyb nie ma siatki, co wyraźnie poprawia warunki do obserwacji).

S86 i T86 są relatywnie wąskie (mniej niż 2 m), co sprawia, że radzą sobie podczas pracy w „ciasnych” korytarzach roboczych. Na wygodę poruszania się i sterowania wpływa pięciodrążkowe zawieszenie. Obciążenie statyczne w przypadku S86 wynosi 3 t, w przypadku T86 jest o dwie tony większe.

Do napędu obu maszyn stosowane są takie same jednostki. To 105-konny (78kW) silnik wysokoprężny, sprawdzony, fabryczny motor o poj. 3,4 l generujący moc maksymalną przy 2.600 obr./min, a spełniający wymagania proekologicznej normy Stage V.

Jednym z nowych elementów S86 i T86 jest to, że po raz pierwszy mają trzy różne wyjścia przepływu pomocniczego. Dostępna jest standardowa konfiguracja przepływu zapewniająca 87 l/min, do zastosowania np. w załadunku i przenoszeniu lub w przypadku stosowania osprzętu o niskim przepływie hydraulicznym. Bobcat oferuje również dwie dodatkowe funkcje hydrauliczne wykorzystujące nową pompę z elektronicznym sterowaniem przemieszczeniem (EDC), funkcję wysokiego przepływu zapewniającą 138 l/min oraz nową, unikatową w branży funkcję Super Flow, która zwiększa przepływ pomocniczy do 159 l/min. Funkcja Super Flow zazwyczaj zwiększa produktywność dzięki podobnym przystawkom o 15 do 20 proc. i ma nowy blok przyłączeniowy z pięcioma złączkami. Pozwala on na stosowanie większych szybkozłączek (trzy czwarte cala) i węży przyłączeniowych (również trzy czwarte cala).

 

Mały wielki podnośnik

O ile nowe ładowarki kompaktowe to największe modele wśród maszyn serii R, o tyle podnośnik teleskopowy TL25.60  można nazwać, w grupie podnośników  Bobcata prawdziwym maleństwem.

Podnośniki teleskopowe są w istocie maszynami wielofunkcyjnymi. Możliwość montażu różnorodnego osprzętu roboczego sprawia, że służą z powodzeniem do rozładunku materiałów przy użyciu wideł paletowych, przemieszczania materiałów za pomocą szufli czy pracy na wysokości (dzięki wysięgnikowi wyposażonemu w platformę roboczą dla osób). Do podnośników teleskopowych można zamontować narzędzia ułatwiające pracę nie tylko w budownictwie, ale również w rolnictwie.

Jurgen Gremez z ośrodka szkoleniowego Doosan Bobcat podkreśla, że mimo niewielkich rozmiarów (szerokość 1,84 m, wysokość 1,93 m) TL25.60 zapewnia łatwe, intuicyjne sterowanie i duży komfort pracy, co wynika m.in. z tego, iż zainstalowano w niej kabinę pochodzącą z maszyn o większych gabarytach i możliwościach. Panoramiczna kabina ma wyjątkowo duże okna (praktycznie aż do poziomu podłogi), zwiększające pole obserwacji operatorowi. Kolumnę kierownicy można regulować, w pełni regulowane jest też siedzisko operatora. Obciążenie statyczne w przypadku TL25.60 wynosi 2,5 t, teleskop może sięgać na wysokość 6 m. J. Gremez zwraca uwagę m.in. na zoptymalizowany napęd (płynny, hydrostatyczny).

Kluczowe znaczenie dla efektywności i wydajności ma minimalizowanie przerw w pracy. Argumentem podnośników teleskopowych Bobcat jest to, że zawsze miały solidną konstrukcję, a nowe modele z serii R podtrzymują tę reputację dzięki osłonom wszystkich istotnych podzespołów oraz wytrzymałej ramie i wysięgnikowi, pozwalającym pracować praktycznie w każdych warunkach. Konstrukcja osłon odpowiada za ochronę podzespołów hydraulicznych i elektrycznych (węże, wiązki przewodów i elementy napędu). Zwraca uwagę prosta obsługa serwisowa. Aby ułatwić konserwację i serwis cały przedział silnikowy jest łatwo osiągalny z poziomu gruntu, po podniesieniu bocznej pokrywy.  

Sam podnośnik zaopatrzono w kilka zintegrowanych, inteligentnych rozwiązań. Jest wśród nich Flex Drive (funkcja pozwalająca na kontrolę prędkości jazdy niezależnie od obrotów silnika), a także funkcja potrząsania łyżką czy tzw. pływania  wysięgnika. 

 

T&M nr 9/2022

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE