uta czerwiec

loga na www miedzy banery

Latex 185130mm 2pages v5 PL

loga na www miedzy banery

vdo

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

1280x180 2

loga na www miedzy banery

bp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

targi automechanika 1117x150px pl

loga na www miedzy banery

VAT Polska banner

loga na www miedzy banery

DAF

Seat Ibiza, model skupiony na jeździe

Nowa generacja Ibizy przekonuje przede wszystkim zachowaniem na drodze. Trzycylindrowy, benzynowy silnik o mocy 95 KM też poczyna sobie śmiało, wad najłatwiej doszukasz się w nadwoziu. Tak, bez wątpienia Ibizę prowadzi się bardzo dobrze i przyjemnie.

 

Układ zawieszenia typowy dla tej klasy – kolumny z przodu, belka skrętna z tyłu – został na tyle skutecznie dopracowany, że samochód precyzyjnie pokonuje zakręty. Aż chce się wybrać krętą drogę. Bardzo pozytywna sprawa to również układ kierowniczy, elektrycznie wspomagany C-EPS (Column Electric Power Steering), a dający sporo wyczucia i przede wszystkim szybkie reakcje na polecenia kierowcy. Jedynie przy silnym, bocznym wietrze musisz uważać, no ale przecież nie tylko w tym aucie.

Benzynowy silnik to oczywiście efekt downisizingu, mniej cylindrów (trzy), mniej pojemności (litr), za to turbodoładowanie i 95 koni. Zapalasz i gasisz dużym przyciskiem na środkowym tunelu. W sumie wygodne rozwiązanie, choć musisz przywyknąć, na początku prawa ręka będzie odruchowo wędrowała w rejon kierownicy. Na biegu jałowym motor drży wyraźnie, ale na szczęście wibracje te nie przenoszą się do kabiny, czy na drążek zmiany biegów. Poza sporą mocą jeszcze bardziej podoba się zapał do pracy, do zwiększania obrotów. I nagle przyłapujesz się na tym, że ciągniesz na III do 80 km/h, choć wcale nie zamierzałeś ostro przyspieszać. W długiej trasie niektórym może przeszkadzać brak VI. Taka skrzynia jest oferowana w połączeniu z najmocniejszym, 115-konnym wariantem 1.0 TSI.   

DSC 0139 Kopiowanie     DSC 0144 Kopiowanie     DSC 0170 Kopiowanie     DSC 0175 Kopiowanie

Skąd więc nieco mieszane odczucia po teście? To że plastiki na desce rozdzielczej są wyłącznie twarde można darować w segmencie B. Brak regulacji wysokości przednich pasów to cecha np. niektórych  BMW. Dziwne jednak, że w tylnej części kabiny brakuje wieszaków na ubrania. Trzeba też zaakceptować zaskakująco wysoki tunel środkowy, przeszkadzający środkowemu pasażerowi z tyłu. Wał napędowy tędy przecież nie biegnie, Ibiza ma wyłącznie napęd na przód, zapewne wysokość została podyktowana względami wytrzymałości konstrukcji. Seat zaoszczędził na oświetleniu wnętrza z tyłu (choć Full LED ma np. oświetlenie przestrzeni na nogi z przodu), także na macie wygłuszającej maskę silnika od wewnątrz, choć z ręką na sercu – przesadnie głośno w kabinie nie jest. Bardziej w codziennej eksploatacji drażni sposób regulacji oświetlenia deski rozdzielczej. Super, że taka regulacja istnieje, gorzej że trzeba grzebać w komputerowym menu poprzez dotykowy, centralny ekran. Wszystko to jednak blednie i staje się mało istotne, gdy masz przed sobą podróż, zwłaszcza krętymi drogami, które Ibiza po prostu lubi.

DSC 0179 Kopiowanie     DSC 0190 Kopiowanie     DSC 0212 Kopiowanie     DSC 0222 Kopiowanie

Seat Ibiza V 1.0 TSI (95 KM) Full LED, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy hatchback, długość 4059 mm, szerokość 1780 mm, wysokość 1444 mm, bagażnik 355/1165 l, napęd na przód, trzycylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 999 ccm, 95 KM, maksymalnie 182 km/h, od 0 do 100 km/h w 10,9 s, średnie spalanie 4,7 l/100 km, cena 56.300 zł.

Tekst i fot. Jacek Dobkowski

 

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE