Wynajem maszyn budowlanych

Firmy wynajmujące mają już nawet kłopot z zapewnieniem sprzętu wszystkim potrzebującym. Tego można było się spodziewać, jako że na dobre ruszają inwestycje infrastrukturalne, z dofinansowaniem unijnym, rozstrzygnięto już sporo przetargów i nadszedł czas robót budowlanych.

Jak nam powiedział Adam Jasiński, koordynator ds. maszyn używanych i wynajmu w firmie Volvo Maszyny Budowlane Polska, już w ubiegłym roku widać było zwiększone zainteresowanie klientów, a teraz jest już tylu chętnych, że trudno zapewnić wszystkim pożądany sprzęt od ręki.

– Często klienci budzą się w ostatniej chwili, kiedy mają już podpisany kontrakt na wykonanie robót – dodał A. Jasiński. – Do wynajmu kierujemy nowe maszyny, a ponieważ zwiększyły się także zakupy, fabryka nie nadąża z dostawami. Nasz rozmówca poinformował, że największym zainteresowaniem cieszą się wozidła i ładowarki. Wiele wskazuje na to, że wynajem staje się coraz bardziej konkurencyjny na rynku maszyn budowlanych i jest coraz bardziej poważną alternatywą wobec sprzedaży. Łukasz Śnieciński z firmy HKL Baumaschinen Polska zwrócił uwagę, że rynek wynajmu rośnie w naszym kraju z roku na rok, a np. w Niemczech HKL więcej już wynajmuje niż sprzedaje. Coraz częściej z wypożyczanych maszyn korzystają nawet największe firmy budowlane, realizujące wiodące inwestycje, jak przykładowo budowa dróg i autostrad. Zaletą wynajmu jest to, że użytkownik zawsze może korzystać z nowoczesnego sprzętu i tylko wtedy, kiedy jest mu potrzebny, np. w okresach największego zagęszczenia zleceń. Nie interesuje się kosztami napraw i konserwacji maszyn, może dokładnie planować koszty. Jest to też rozwiązanie w sytuacji, gdy posiadacz jakichś maszyn nie może przez jakiś czas ich używać, bo uległy awarii lub podlegają pracom konserwacyjnym. Problemem dla najemców bywa brak operatorów. Niektórzy pytają w firmach wynajmujących sprzęt, czy można pozyskać maszynę z operatorem, ale z reguły otrzymują odpowiedzi odmowne. Jakie są oferty wynajmu maszyn budowlanych sprawdziliśmy na przykładzie kilku firm.

 

Atut Rental – sprzęt kompaktowy

Firma Atut Rental, obsługująca klientów w zakresie m.in. wynajmu oraz serwisu sprzętu budowlanego, oferuje sprzęt kompaktowy, od młotków wyburzeniowych po minikoparki i miniładowaki oraz walce do 3,5 t. Obecnie ma 17 oddziałów w całym kraju – najnowszy otwarto właśnie w połowie marca w Koszalinie. Jest autoryzowanym przedstawicielem marek takich jak Bobcat, Bomag, Doosan, Master. Według przedstawicieli firmy do wynajmu przekonuje wiele argumentów. Gotowy do pracy sprzęt dostępny jest od ręki, użytkownik nie traci czasu na przeglądy i naprawy maszyn. Łatwiej też dobrać sprzęt do konkretnej pracy. W przypadku  awarii wypożyczalnia gwarantuje natychmiastową naprawę lub wymianę sprzętu na nowy. Dzięki temu można bez przeszkód kontynuować pracę. Sprzęt można wynająć tylko na jeden dzień lub nawet na cały czas budowy. Współpraca z wypożyczalnią pozwala wykonawcy bezproblemowo prowadzić kilka projektów równocześnie. Nie musi się on martwić o kosztowny i często ryzykowny transport sprzętu z miejsca na miejsce.

         Korzyści finansowe są takie, że unika się kosztów zakupu, utrzymania, przechowywania i zbycia sprzętu - posiadanie własnego, zwłaszcza takiego, który używany jest rzadko, jest często nieopłacalne. Wynajmując maszyny nie zamraża się w nich kapitału i można go wykorzystać na inne cele, jak np. zakup materiałów. Korzystając z wypożyczalni, klient z góry wie, jakie będą koszty sprzętu dla danej inwestycji i może bardziej precyzyjnie wycenić koszt prac.

 

CAT - ponad 200 maszyn w ofercie Bergerat Monnoyeur Wynajem

Oferta wynajmu maszyn budowlanych firmy Bergerat Monnoyeur  skierowana jest do osób i firm prowadzących działalność gospodarczą wykraczającą poza klasycznie rozumiany sektor budowlany. Maszyny nadają się też do pracy na rynkach przemysłowych, rolniczych, czy przy obsłudze składowisk. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, oferowany sprzęt budowlany marki Caterpillar pozwala na realizację nawet najbardziej wymagających projektów z każdego zakresu. Jan Rudak, kierownik ds. komunikacji marketingowej w firmie Bergerat Monnoyeur powiedział nam, że flota wynajmu obejmuje ponad 200 maszyn, od minikoparek, przez koparki, koparkoładowarki, ładowarki teleskopowe, walce, spycharki, aż po wozidła. Można je dodatkowo wyposażać, np. w wagi, systemy Cat Grade Control, czy inne ułatwiające pracę. Okres wynajmu w zasadzie jest dowolny, może to być kilka dni albo nawet rok. Standardowo przyjmuje się limit 200 motogodzin na miesiąc, ale jest to do negocjacji - w grę wchodzi nawet praca trzyzmianowa.

Firma prowadzi działalność wynajmu w całym kraju, oferując maszyny marki CAT nie starsze niż 3 lata (średni wiek floty to 18 miesięcy). Sprawy wynajmu prowadzą wiodące oddziały regionalne w Białymstoku, Czeladzi, Poznaniu i Wrocławiu. Usługi obejmują także opiekę serwisową, ubezpieczenie, doradztwo techniczne, a także pomoc w zorganizowaniu transportu maszyny. Jak wyjaśnił J. Rudak, w przypadku wynajmu na okres ponad 6 miesięcy, koszty transportu są ujęte w stawce wynajmu, natomiast w przypadku krótszych okresów te koszty są ustalane indywidualnie z potrzebami klienta.

Maszyny z parku wynajmu poddawane są rygorystycznym, regularnym kontrolom, których celem jest zapewnienie płynnej pracy klientom. Są one wyposażone w urządzenie Product Link, które umożliwia ich zdalne monitorowanie przez serwis za pośrednictwem GPS. W razie potrzeby, np. przeglądu okresowego lub naprawy, do maszyny wysyła się serwis mobilny. Jest też możliwość skorzystania z maszyny zastępczej.

W ramach programu "Wynajmij i kup" klient zyskuje możliwość zakupu nowej maszyny w atrakcyjnej cenie - stawka najmu odliczana jest w minimum 70 proc. od ceny maszyny przez cały okres umowy. Nabywca ma możliwość przetestowania maszyny na placu budowy przed jej zakupem bez dodatkowych kosztów. Nie ma dodatkowych kosztów związanych z wynajmem maszyny (koszt ubezpieczenia, przeglądów serwisowych, koszt napraw - po stronie Bergerat Monnoyeur), nie ma też obciążenia linii kredytowej kosztami w okresie najmu. Stawka najmu zawiera przeglądy i konieczne działania serwisowe, dzięki czemu klient ma możliwość planowania i zarządzania kosztami w trakcie realizacji projektu.

        

HKL – różne marki

 Jako największa niemiecka firma wynajmująca, HKL oferuje wypróbowane w praktyce maszyny różnych producentów, m.in. New Holland, Kramer, Kubota, Bomag, CompAir, Atlas Copco.  Wszystkie stacje wynajmu leżą blisko węzłów komunikacyjnych, mają dobry dojazd, dysponują warsztatami przygotowującymi maszyny do pracy.

HKL oferuje m.in. koparki, ładowarki kołowe, koparkoładowarki, płyty zagęszczające, a także urządzenia budowlane takie jak sprężarki, agregaty prądotwórcze, szalunki, pompy do odwodnień, ponadto kontenery, ogrodzenia, przecinarki i frezarki oraz elektronarzędzia. W ofercie znajduje się też szeroki wybór osprzętu, w który można doposażyć wypożyczane maszyny, co zapewnia efektywniejszą pracę w docelowym zastosowaniu.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy, odpowiedni sprzęt znajdą tu przedsiębiorcy z branży budowlanej, komunalnej, wodno-kanalizacyjnej, drzewnej czy przetwórstwa odpadów.

Łukasz Śnieciński z firmy HKL Baumaschinen Polska poinformował nas, że w naszym kraju flota wynajmu liczy około 200 dużych maszyn, do tego dochodzi drobniejszy sprzęt. Dużym popytem cieszą się minikoparki, ładowarki i koparkoładowarki. Okres wynajmu jest dowolny, może to być nawet jeden dzień. Jak dodał nasz rozmówca, nierzadko zdarza się, że po okresie wynajmu użytkownik decyduje się na zakup maszyny. Warunki są negocjowane indywidualnie.

Maszyny są regularnie konserwowane. W przypadku awarii maszyny można ją wymienić na inne urządzenie z puli maszyn do wynajmu. Prace naprawcze i konserwacyjne wykonuje zespół dysponujący samochodami serwisowymi, także na placu budowy. Skraca to czas przestoju maszyny.

Dzięki stosowaniu jednolitego programu komputerowego, we wszystkich oddziałach HKL (centrala Poznań oraz Gdańsk, Toruń, Wrocław, Ruda Śląska, a od kwietnia wynajem ma być oferowany także w Rzeszowie) pracownicy mają wgląd w usługi serwisowe, zestawienie maszyn i zlecenia. Przy pomocy nadanego numeru klient może szybko wynająć maszynę w dowolnym oddziale firmy. Nowoczesna sieć komputerowa ułatwia proces wystawiania faktur i znajdywanie informacji na temat danego zlecenia. Firma dostarcza wybraną maszynę z parku wynajmu na plac budowy lub w wyznaczone inne miejsce. Dla wszystkich wynajmowanych maszyn oferuje ubezpieczenie.

        

Volvo – wysyp klientów

Volvo MB Polska tworzy flotę maszyn do wynajmu, kierując do niej nowy sprzęt. Jej wielkość zmienia się w zależności od potrzeb, w okresach zwiększonego popytu przekracza 100 sztuk. W wynajmie służą zazwyczaj 2 lata, choć zdarzają się też kontrakty 4-5-letnie. W przypadku takich długich kontraktów często angażowane są firmy leasingowe.

W okresie wynajmu maszyny są objęte kontraktem serwisowym, są regularnie obsługiwane przez nasz serwis. Dodatkowo objęte są programem wydłużonej gwarancji, co zapewnia najemcy najwyższą z możliwych w czasie eksploatacji dostępność maszyn - zapewnił Adam Jasiński.

Formalności związane z wynajmem najczęściej załatwiają handlowcy Volvo, którzy docierają do klientów. Obecnie najemcy często decydują się na około roczny okres wynajmu. Maszyny dostarcza na miejsce Volvo MB. Zwrot jest w gestii najemcy, jednak w przypadku wynajmu długoterminowego i ta kwestia jest negocjowana.

Miesięczna rata najmu obejmuje: użytkowanie do ustalonej liczby godzin, pełne ubezpieczenie, serwis napraw i przeglądów w całym okresie eksploatacji.

Przykładowe koszty najmu koparki kołowej EW160E: stawka najmu - 15.500 zł miesięcznie w okresie 5 miesięcy; dopuszczalna ilość godzin: 170 mtg/mies.

Po okresie wypożyczenia maszyny są kierowane do sprzedaży. Nierzadko ich posiadaczami stają się najemcy – warunki ustalane są indywidualnie, ale przewidziano możliwość odliczenia 50% wartości rat najmu przy zakupie eksploatowanej maszyny. Całkowity koszt wynajmu przez 5 miesięcy może wynieść wówczas 50% x 15.500 zł x 5 miesięcy = 38.750 zł.

Przykładem wykorzystania takiej formy realizacji projektu jest pewna firma z Pomorza. Z wynajmu maszyn Volvo korzysta od ponad sześciu lat. Swój park, ponad 20 maszyn, okresowo powiększa za pomocą najmu głównie o walce ziemne oraz koparki kołowe i gąsienicowe. Dzięki każdorazowo negocjowanym kontraktom, klient może dobrać do swoich potrzeb najbardziej optymalne warunki, takie jak m.in. liczba możliwych do przepracowania godzin czy fakturowanie godzinowe w okresie zimowym.

Maszyny wracające z najmu stanowią łakomy kąsek dla klientów poszukujących używanego sprzętu. Ich atutem jest udokumentowana historia eksploatacji i przeglądy przeprowadzone przez wykwalifikowany serwis używający wyłącznie oryginalnych części zamiennych Volvo.

T&M nr 3/2017

Tekst: Zbigniew Majerowski

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE