uta czerwiec

loga na www miedzy banery

Latex 185130mm 2pages v5 PL

loga na www miedzy banery

vdo

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

1280x180 2

loga na www miedzy banery

bp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

targi automechanika 1117x150px pl

loga na www miedzy banery

VAT Polska banner

loga na www miedzy banery

DAF

Wszechstronne EC-B

Żurawie typu flat-top firmy Liebherr słyną z elastyczności. EC-B imponują m.in. pokaźnym udźwigiem i sprawnym montażem.

Firma Hüffermann Krandienst zbudowała kompleksową flotę na wynajem właśnie z żurawi wieżowych Liebherr. Maszyny są wykorzystywane przy realizacji projektów budowlanych o bardzo różnym charakterze.

Dźwigi z serii EC-B zastosowano np. do stworzenia wybiegu tropikalnego ogrodu zoologicznego, budynku mieszkalno-usługowego oraz budynku biurowego wraz z przedszkolem dla dzieci.

W Allwetterzoo w Münster realizowany jest nowatorski projekt budowlany, konkretnie tropikalne zoo z roślinami, źródłami wody i zwierzętami. Wszystko znajduje się pod dużą, foliowaną kopułą. Eliptyczny budynek zajmuje powierzchnię 4 tys. mkw. i osiąga wysokość 16 m. Ośmiotonowy dźwig Liebherr 172 EC-B 8 z hakiem na wysokości 39 m, i promieniem 60 m odegrał kluczową rolę w budowie. -Żuraw w najlepszy możliwy sposób wspierał płynną pracę na budowie dzięki precyzyjnemu obrotowi i łatwej obsłudze. Nasza firma zaprojektowała i wyprodukowała kopułę. Wszystkie komponenty zostały umieszczone dokładnie we właściwej pozycji – mówi Tjark Bethke, kierownik budowy i dyrektor zarządzający, Windhorst Stahl- und Metallbau. Zadaniem dźwigu było podnoszenie ciężkich, stalowych elementów kopuły i wkładanie ich z milimetrową precyzją. Najcięższa część ważyła 4,2 t i miała ok. 49 m długości. Żuraw poradził sobie z tym podnoszeniem dzięki szybko reagującym napędom. Kiedy ładunek musi być umieszczony z niezwykłą precyzją, operator żurawia może aktywować Micromove, tryb dokładnego pozycjonowania żurawia. Micromove to jeden z kilku systemów wspomagających zaprojektowanych z myślą o bezpiecznym i wydajnym przemieszczaniu ładunków. Niezbędne okazało się zamontowanie żurawia na podstawie w kształcie krzyża. Kotwy fundamentowe osadzone w betonie nie wchodziły w grę, ponieważ uniemożliwiły to specjalne sondy gruntowe w obudowie tropikalnej. Sondy są częścią koncepcji energii odnawialnej budynku, ogrzewanie zapewnia energia geotermalna, a dzięki aktywacji rdzenia betonowego ciepło może być magazynowane. Z kolei energia elektryczna potrzebna do pomp gruntowych i uzdatniania wody jest wytwarzana za pomocą systemu fotowoltaicznego.

Żuraw tego typu wykorzystano też na budowie obiektu w centrum Oldenburga. Na działce o powierzchni ok. 2,7 tys. mkw. zbudowano ponad 120 mieszkań oraz lokale handlowe i restauracyjne. Pracował tam żuraw A 172 EC-B 8 z hakiem o wysokości 39 m i promieniu 45 m. Zastosowano też A 125 EC-B 6 z hakiem o wysokości 24 m. Oba żurawie zamontowano na kotwach fundamentowych ze względu na „ciasny” plac budowy. Logistyka stanowiła szczególne wyzwanie, ponieważ plac budowy znajdował się w strefie pieszej, z wąskimi drogami dojazdowymi. Dźwigi musiały być zatem transportowane jak najmniejszą liczbą ciężarówek. Wszystkie części żurawia EC-B można przewozić zwykłymi ciężarówkami, a sekcje wysięgnika mają kompaktowe wymiary zewnętrzne i można je łatwo układać w stosy, oszczędzając miejsce.

Kolejny 172 EC-B 8 firmy Liebherr pomaga w budowie biurowca wraz z przedszkolem i parkingiem podziemnym w dzielnicy Überseestadt w Bremie. Model 172 EC-B 8 jest używany do montażu, produkowanych lokalnie, prefabrykowanych elementów elewacyjnych, a także do innych zadań budowlanych.

 

T&M nr 3/2023

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE